لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

برنامه ریزی کنکور

برنامه ریزی کنکور چگونه انجام می‌گیرد؟

برنامه‌ ریزی کنکور یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کنکور است. موضوع برنامه‌ریزی نتنها یک امر مهم در کنکور برای داوطلب بلکه یکی از مؤلفه مهم موفقیت  در زندگی محسوب می‌شود.

برنامه در واقع راهنمای درست شما برای رسیدن به هدفتان است، حال این هدف ممکن است تحصیل باشد، قبولی در یک دانشگاه معتبر و…باشد.

باید در نظر داشته باشید که برنامه‌ریزی برای کنکور به همین راحتی‌ها هم نیست بلکه برای رسیدن به هدف مورد نظر باید یکسری اصول و قواعد خاصی را رعایت کرد.

توجه داشته باشید که اگر این اصول در ریختن برنامه درسی رعایت نشوند قطعاً شما بازدهی لازمه را نخواهید داشت و شما به مقصد نخواهید رسید. برنامه شما اگر غیر واقع بینانه و غیرحرفه‌ای باشد حتی اجرا هم نخواهد شد و انتظار موفقیت اشتباه و دور از امکان به نظر می‌رسد.

برای اینکه شروع کنید به برنامه‌ریزی ابتدا باید شناخت کافی از خود و توانمندی‌هایتان داشته باشید و نقاط ضعف و قوت خود را در درس خواندن شناسایی کنید.

باید بدانید شما توانایی روزی چند ساعت مطالعه را دارید، سایر برنامه‌های روزانه خود را به غیر درس خواندن بدانید و ثبت کرده باشید دانستن این مباحث باعث می‌شود تا بتوانید شروع به نوشتن یک برنامه صحیح و هدفمند کنید.

حتی پیشنهاد ما به شما دانستن حدودی مدت‌زمانی هست که برای کارهای غیر درس خواندن انجام می‌دهید.

این روند باعث میشود بدانید که دقیقا در چه زمانی مشغول چه کاری هستید تا مختص به خود کارها را کنار هم بچینید و جلو ببرید بدون اینکه از کارهای اصلی روزانه خود جا بمانید.

برنامه ریزی شما مراحلی روزانه ، هفتگی و ماهانه دارد. بر اساس یک زمان بندی یک ماه شما یکسری مباحث را آماده مطالعه کنید و بر اساس آن روزانه و هفتگی برنامه تعیین‌شده را جلو ببرید. در ادامه این مبحث با ما همراه شوید تا ویژگی یک برنامه ریزی خوب را به شما متذکر شویم.

ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی کنکور اصولی و صحیح

1-برنامه‌ریزی باید مختص به شما باشد

از آنجایی که هدف و شرایط فردی هرکس مختص به خودش هست بنابراین باید برنامه خود را بر اساس ویژگی‌ها و شرایط فرد خود بسنجید.

2-برنامه‌ریزی شما باید منعطف باشد

برنامه شما باید منعطف باشد تا با یک اتفاق ناگهانی در یک روز کل برنامه شما به هم نریزید.

در نظر داشته باشید که برنامه شما برخی اتفاقات را پیش‌بینی کرده وتوان اضافه کردن برنامه‌ای را در صورت نیاز داشته باشید. حتماً در برنامه‌تان ساعات و روزهایی رو برای جبران ساعت‌هایی که در اثر موارد غیر قابل پیش بینی از دست داده‌اید را در نظر بگیرد.

3-امکان به انجام رساندن داشته باشد

برنامه را به‌گونه‌ای نچینید که توان انجام آن را تا به آخر نداشته باشید حتماً برای مطالعه از ساعت‌ها یکم شروع کنید و روزانه 1 ساعت به آن بیفزاید منتهی روزهای اول برای اینکه فعلاً به برنامه عادت کنید با یک زمان مشخص و کم جلو بروید.

برنامه ریزی های فشرده و غیر قابل اجرا نتنها اجرا نمی‌شوند بلکه انگیزه شما را هم برای ادامه آن از بین خواهند برد. همان‌طور که می‌دانید سنگ بزرگ نشانه نزدن است شما باید شما باید قدم به قدم ساعت مطالعه خودتان را جلو ببرید.

4-سعی کنید برنامه ریزی متنوعی داشته باشید

در طول یک روز درسی برنامه را مختص به مطالعه یک درس خاص نکنید سعی کنید در چیدمان درسی خود دو یا سه درس مجزا بگنجانید.

در این چیدمان درسی درس‌های آسان را در کنار دروس سخت بگذارید تا روز شما فشرده و مختص دروس سخت نشود تا شما را خسته کند. ساعتی را هم برای تست کنار بگذارید تا برنامه شما متنوع‌تر شود.

5-برنامه ریزی شما امکان ارزیابی را به شما بدهد

برنامه شما باید به گونه چیده شده باشد که میزان پیشرفت و پسرفت شما را نشان دهد و نقاط ضعف و مثبت شما را در مطالعه نمودار سازد تا در برنامه ریزی بعدی بتوانید آن را جبران کنید و نقاط ضعف خود را به نقاط مثبت تبدیل نمایید.

6-به صورت مکتوب ثبت شده باشد

شما باید یک دفترچه برنامه ریزی مشخص داشته باشید به این گونه که ساعت مطالعاتی هر درس به صورت جدا گانه و تعداد تست‌های زده شده ثبت شود این اتفاق باعث ایجاد یک مقیاس اندازه‌گیری خواهد شد.

از طریق این مقیاس می‌توانید متوجه پیشرفت خود نسبت به قبل باشید و روز به روز خود را مطابق با آن ارتقا دهید.

با وجود تمام مباحثی که مطرح شد انجام یک برنامه اصولی تجربی و درست است که اگر رعایت شود قطعاً هدف شما در آن برنامه محقق خواهد شد.

برنامه ریزی کنکور یکی از مهم‌ترین مباحثی است که برای قبولی در آزمون سراسری امری ضروری است شما می‌توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه و داشتن یک برنامه ریزی درست و کاربردی با مشاوران ما در مرکز مشاوره مشاور کده همراه باشید.

برای دریافت مشاوره کنکور با مرکز کنکور مشاور تماس گرفته و از مشاوران ما وقت رزرو کنید.

برنامه ریزی کنکور چه فایده هایی برای شما دارد؟

-هدفمند کردن شما

برای انجام هر کاری لازم است تا شما هدفی را مشخص کنید اما به خاطر داشته باشید رسیدن به هدف نیازمند پله های برای رسیدن به آن است.

اینگونه پله شما را هدفمند می سازند از هرکدام که عبور می کنید مرحه ای جدید را رد می کنید که به شما اطلاعات جدیدتری می افزاید. پله پله کردن کار فقط از طریق یگ برنامه ریزی صحیح امکان پذیر می شود.

شما زمانی که گام های مشخص در تحصیل داشته باشید موفق تر عمل خواهید کردن و تبدیل به یک آادم هدفمند خواهید شد.

-مسیربابی موفق

با یک برنامه ریزی درست شما مسیری را سنجیده اید که بتوان با استفاده از آن به بهترین نتیجه رسید.

در کنکور و مطالعه کردن مسیر درست اهمیت زیادی دارد که یک برنامه صحیح کاملا میتواند آن را برای شما تامین کند. مسیر مشخص دیگر شما را از بی راهه رفتن باز می دارد.

یک مسیر اشتباه به راحتی میتواند شما را از کوتاه ترین راه موفقیت دور کند. برنامه ریزی صحیح گام به گام با شماست تا شما را در درست ترین مسیر ممکن قرا دهد. با مشاوره در زمینه مطالعه شما میتوانید یک مسیریابی موفق تحصیلی داشته باشید.

-رسیدن به امور مختلف در زندگی

زندگی شما به عنوان کسی که محصل است که فقط به درس خواندن موطوف نمیگردد بلکه شما نیاز دارید زمان های را در کنار خانواده سپری کنید.، تفریح بروید، در کنار دوستانتان باشید و در مراسمات خاص خانوادگی شرکت نمایید.

با فکوس روی درس شما نباید از تمام مسائل زندگی خود باز بمانید. در هر مرحله از زندگی ما با مسائلی برخورد می کنیم که نباید فقط در آن بمانیم بلکه باید جریان زندگی را نیز سپری کنیم.

شما زمانی که برنامه ریزی درستی داشته باشید قطعا این برنامه تمام جوانب زندگی محصل را در نظر می گیرد. این برنامه با نحو صحیح میتواند شما را به مقصد برساند.

-بالا بردن انعطاف پذیری

برنامه ریزی درسی شما را تبدیل به فردی منعطف می کند. چرا که انعطاف پذیری خود یکی از اصول برنامه ریزی است.

برنامه ریزی شما را منعطف خواهد کرد تا شما بتوانید زمان بندی را یاد بگیرید در هرکاری زیاده روی یا کم کاری نکنید. یک برنامه اصولی تمام سختی و آسونی ها را باهم در نظر می گیرد.

پس شما هم یاد خواهید گرفت که هر دو جنبه را کنارهم در نظر بگیرید. روحیه انعطاف پذیری نتنها در برنامه درسی بلکه در زندگی شخصی نیز به شدت تاثیر گذار است.

همین حالا جهت برنامه ریزی کنکور با ما تماس بگیرید

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

Read More »
انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور یکی از تصمیمات سخت و مهم در زندگی دانشجویان است. این تصمیم ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید