لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

اگر به دنبال لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد در سال 1401 هستید این مقاله کنکور مشاور ازدست ندهید!

در گذشته ای نه چندان دور برای ورود به دانشگاه و رشته دلخواه داوطلبین مجبور بودند در کنکور سراسری شرکت کنند تا بعد از رقابت و کسب نتیجه مناسب وارد یکی از دانشگاه های کشور شوند. در این راستا در ابتدا دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد دو کنکور برگزار میکردند و بعد ها این روند به برگزاری یک کنکور تغیر پیدا کرد اما همچنان انتخاب رشته برای این دو دسته از دانشگاه ها کاملا مجزا بود.

تا اینکه بعد از کش و قوس های فراوان و تصویب مصوباتی در مجلس شورای اسلامی تصمیم بر آن شد که تمام دانشگاه ها قسمتی از پذیرش خود را به ورود بدون کنکور یا همان بر اساس سوابق تحصیلی تغیر دهند.

این میزان مقدار نسبتا زیادی است و دانشگاه ها موظف هستند تا 85 درصد از ظرفیت خود را بصورت بدون آزمون دانشجو پذیرش کنند.دانشگاه ازاد اسلامی هم از این قاعده مستثنا نیست و بر اساس قانون حجم بسیار زیادی از پذیرش خود را به پذیرش بدون آزمون اختصاص داده است.

شما می توانید برای مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد با کنکور مشاور تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

 

البته اینکه کدام واحد های دانشگاه آزاد بدون آزمون هستند و چه رشته هایی در دانشگاه ازاد در چه مقاطعی بدون آزمون قابل ورود هستند را در ادامه بطور خیلی مفصل بررسی میکنیم.

در دانشگاه آزاد چند مقطع تحصیلی بعد از دیپلم برای تحصیل وجود دارد.مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته ،مقاطع کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و همچنین کارشناسی ارشد و دکتری جز این مقاطع میباشند.البته رشته های پزشکی و پیراپزشکی هم در دانشگاه آزاد وجود دارد که در ادامه کامل صحبت میکنیم.تا انتهای این مقاله با کنکور مشاور همراه باشید تا برای انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد به راحتی تصمیم بگیرید و بدون سردرگمی یا استفاده از منابع متفرقه انتخاب رشته را به سادگی انجام دهید.

لیست رشته های کاردانی بدون کنکور دانشگاه آزاد

همانطور که گفته شد مقطع کاردانی در دانشگاه آزاد به دو دسته تقسیم میشود.کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته که هر کدام شرایط و ضوابط و قاعدتا انتخاب رشته جدا دارد.لازم نیست سردرگم شوید چون کنکور مشاور با جزئیات تمام هر دو مقطع و رشته های زیر مجموعه آن را برایتان توضیح میدهد.

لیست رشته های کاردانی پیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد

لیست رشته های کاردانی پیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

مقطع کاردانی پیوسته مخصوص افرادی است که دارای دیپلم غیر نظری هستند یعنی عموما در مدارس فنی و حرفه ای و کاردانش تحصیل کرده اند و قصد دارند وارد دانشگاه شوند.احتمالا بدانید که افراد دارای این دیپلم ملزم هستند تا در رشته دبیرستانی خود کنکور دهند و وارد دانشگاه شوند اما دانشگاه آزاد این فرصت را در اختیار آن ها گذاشته تا بدون کنکور و حتی در رشته ای بجز رشته تحصیلی دبیرستان انتخاب رشته کنند و ادامه تحصیل دهند.لیست رشته را میتوانید در ادامه مشاهده کنید.

-تربیت کودک

-مدیریت خانواده

-حسابداری

-امور اداری

-تربیت بدنی

-الکترونیک عمومی

-الکترونیک رادیو-تلویزیون

-الکتروتکنیک

-صنایع شیمیایی

-عمران

نقشه برداری

-معماری

-استخراج معدن

-ساخت و تولید

-نقشه کشی ساختمان

-طراحی صنعتی

-تبرید

_حرارت مرکزی و تهویه

-مکانیک خودرو

-صنایع نساجی

-ریخته گری

-صنایع فلزی

-جوش کاری

-ناوبری

-سفال و سرامیک

-نرم افزار کامپیوتر

-فناوری اطلاعات

-امور دامی-تکنولوژی

-فناوری پرورش دام

-صنایع چوب و مبلمان

-فناوری تولیدات باغی

-فناوری تولیدات زراعی

-فتو گرافیک

-نقاشی

هنرهای تجسمی

-چاپ

-انیمیشن

-طراحی طلا و جواهر

-قلمزنی

-معماری داخلی

-طراحی و دوخت

برای مقطع کاردانی پیوسته شما میتوانید در یکی از رشته های نام برده شده شروع به تحصیل کنید. در صورتی که در رابطه با رشته ها اطلاعاتی ندارید و انتخاب کردن برایتان سخت است میتوانید همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید و با مشاور تحصیلی در کمترین زمان مشاوره کنید.

 

لیست رشته های کاردانی ناپیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد

لیست رشته های کاردانی ناپیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد

مقطع کاردانی ناپیوسته مخصوص افرادی است که با وجود دیپلم غیر نظری قصد ادامه تحصیل در زیر شاخه های کار و دانش را نداشته باشند یا اگر دیپلم نظری هستند بنا به مصلحت ابتدا وارد دوره کاردانی شوند و بعد از آن کارشناسی بخوانند.نکته ای جالب در این موضوع این است که بعد از پایان مقطع کاردانی میشود دوباره تغیر رشته داد و مقطع کارشناسی را با رشته ای دیگر ادامه تحصیل داد. در ادامه رشته های ارائه شده در مقطع کاردانی ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد را کامل نام خواهیم برد.

-آموزش زبان انگلیسی

-آموزش عربی

-آموزش و پرورش ابتدایی

-کاردانی حرفه ای حقوق-حقوق ثبتی

-مدیریت بازرگانی

-حسابداری

-کاردانی حرفه ای تربیت مربی پیش دبستانی

-علوم ورزشی

-کاردانی حرفه ای آرایش زنانه

-کاردانی حرفه ای تربیت مربی مهد کودک

-کاردانی حرفه ای امور بورس

-کاردانی حرفه ای مراقبت و زیبایی پوست و مو

-تربیت معلم آموزش ریاضی

-تربیت معلم آموزش علوم تجربی

-برق

-نقشه برداری

-کاردانی حرفه ای کارهای عمومی ساختمان

-کاردانی فنی جوشکاری

-کاردانی فنی الکترونیک

-کاردانی فنی مکانیک

-نرم افزار کامپیوتر

-تکنولوژی تولیدات گیاهی

-تولید و بهره برداری از گیاهان معطر

-کاردانی حرفه ای طراحی لباس

-معماری

-کاردانی حرفه ای دوخت و طراحی لباس

-تکنولوژی مواد غذایی

-تکنولوژی صنایع غذایی

-امور بانکی

-کاردانی حرفه ای امور بیمه

در صورتی که برای آشنایی با رشته ها و واحد های درسی مورد تحصیل در دانشگاه سوالی برایتان پیش آمده است میتوانید با کنکور مشاور تماس بگیرید تا تمامی سوالاتتان برطرف شود.

لیست رشته های کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

مقطع کارشناسی نا پیوسته برای چند دسته از افراد بسیار مناسب است.اول آن هایی که دارای مدرک کاردانی هستند و قصد دارند در رشته خود یا در رشته ای دیگر ادامه تحصیل دهند که میتوانند براحتی در رشته دلخواه خود وارد دانشگاه شوند.دوم افرادی هستند که دارای مدرک کارشناسی هستند و قصد دارند تا تحصیل مجدد داشته باشند اما نمیخواهند دوباره از اول شروع کنند و زمان زیادی را صرف درس خوندن کنند پیشنهاد میشود این افراد در مقطع کارشناسی نا پیوسته ثبت نام کنند و با هماهنگی دانشگاه قبولی اقدام به تطبیق واحد های درسی نمایند تا معادل سازی ها انجام شود.

مطلب پیشنهادی به شما: هزینه و شهریه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

دقت کنید در بعضی از رشته ها به دلیل داشتن قوانینی خاص برای دریافت پروانه مثل سازمان نظام مهندسی یا سازمان نظام روانشناسی شما نیاز است حتما دو مقطع را در یک رشته گذرانده باشید پس صرفا با دریافت مدرک کارشناسی نا پیوسته نمیتوانید رضایت سازمان مورد نظر را جلب کنید.در ادامه رشته های کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد را برایتان نام خواهیم برد تا انتها با ما همراه باشید.

-آموزش و پرورش ابتدایی

-حقوق ثبتی

-مدیریت بازرگانی

-مدیریت دولتی

-حسابداری

-تربیت بدنی

-تربیت دبیر تربیت بدنی

-مهندسی معماری

–مهندسی نرم افزار

-مهندسی الکترونیک

-نقاشی

-مهندسی عمران

-علوم آزمایشگاهی دامپزشکی

-آموزش زبان انگلیسی

-سخت افزار

–مهندسی حرفه ای علوم دامی

-مهندسی حرفه ای تولیدات گیاهی

-مهندسی صنایع غذایی

-مهندسی برق قدرت

-مهندسی قناوری برق مترو

-مهندسی مکانیک خودرو

-مهندسی صنایع شیمی

-آموزش ریاضی

در رشته های نام برده شده شما بدون محدودیت و بدون در نظر گرفتن مدرک کاردانی میتوانید در یکی از رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ثبت نام کنید و ادامه تحصیل دهید.شما مجاز هستید تا در زمان انتخاب رشته تا 20 انتخاب داشته باشید و بر اساس اولویت بندی شما یک نتیجه قبولی مشخص میشود.در  صورتی که علاقه مندید راجع به رشته ها و آینده شغلی آن ها اطلاعاتی کسب کنید کافیست همین الان با ما تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

لیست رشته های کارشناسی پیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401

 

در میان مقاطع تحصیلی موجود در کشور و دانشگاه آزاد اسلامی بیشت ترین علاقه مندی و بالاترین حجم دانشجو را این مقطع به خود اختصاص داده است.در صورتی که شما در یکی از رشته های تجربی یا ریاضی یا انسانی موفق به دریافت دیپلم شدید میتوانید بدون کنکور وارد رشته دلخواهتان در مقطع کارشناسی پیوسته شوید.کارشناسی پیوسته به این معنا است که شما در آن رشته به مدت حداقل 4 سال شروع به درس خواندن میکنید و اجازه تغیر رشته رشته را در این 4 سال ندارید مگر اینکه انصراف دهید و از نو شروع کنید!

لیست رشته های کارشناسی پیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد

در ادامه رشته هایی که در مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد بدون کنکور وجود دارد را برایتان نام خواهیم برد تا انتها با ما همراه باشید.

-زبان و ادبیات فارسی

-زبان و ادبیات انگلیسی

-زبان و ادبیات فرانسه

-زبان و ادبیات عربی

-زبان و ادبیات آلمانی

-زبان و ادبیات ارمنی

-فلسفه و حکمت اسلامی

-علوم قرآن و حدیث

-ادیان و عرفان

_فقه و مبانی حقوق اسلامی

-جامعه شناسی

-مردم شناسی

-مدد کاری اجتماعی

-روزنامه نگاری

-روابط عمومی

-علوم تربیتی

-مطالعات خانواده

-علوم سیاسی

-علوم قضایی

-اقتصاد

-مدیریت بازرگانی

-مدیریت بیمه

-مدیریت صنعتی

-حسابداری

-مدیذیت گمرکی

-مدیریت کسب و کار

-علوم ورزشی

-جغرافیا

-مشاوره

-علوم کامپیوتر

-ریاضی

-فیزیک

-شیمی

-زمین شناسی

-مهندسی شیمی

-مهندسی پلیمر

-مهندسی معدن

-مهندسی متالوژی

-مهندسی کامپیوتر

-مهندسی عمران

مهندسی معماری

-مهندسی برق

-مهندسی مکانیک

-مهندسی نقشه برداری

-مهندسی شهرسازی

-مهندسی ساخت و تولید

-مهندسی نساجی

-مهندسی هسته ای

–طراحی صحنه

-نمایش عروسکی

-کارگردانی

-فناوری صدا

-طراحی صنعتی

-طراحی پارچه

-طراحی لباس

-طراحی ساخت طلا و جواهر

-معماری داخلی

-بازیگری

-زیست شناسی جانوری

-زیست شناسی گیاهی

-میکروبیولوژی

رشته های کارشناسی پیوسته بدون کنکور دانشگاه آزاد را میتوانید تا 20 انتخاب با توجه به زیر گروه آموزشی انتخاب کنید و برای هر کدام از زیر گروه های آموزشی نیاز است کارت انتخاب رشته جدا خریداری شود.برای مثال اگر ما قصد داشته باشیم هم در مهندسی عمران و برق تحصیل کنیم و هم رشته های مدیریت و حسابداری را مد نظر داشته باشیم نیاز است یک انتخاب رشته در زیر گروه ریاضی و یک انتخاب رشته در زیر گروه انسانی انجام دهیو و به همین ترتیب برای زیر گروه های تجربی و هنر و زبان هم این قانون باید رعایت شود.در هر انتخاب رشته میشود تا 20 انتخاب داشت و قاعدتا برای هر انتخاب رشته نتیجه قبولی یا مردودی مجزا خواهد آمد تا در صورت قبولی در چند رشته بر اساس علاقه وارد رشته دلخواه شوید.

اساس پذیرش سوابق تحصیلی است پس اگر شما سعی دارید در یکی از بهترین واحد های دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل شوید هر چقدر معدل بالاتری داشته باشید و تجانس دیپلم و رشته ای که انتخاب کردید تطابق بیشتری داشته باشد شانس شما بالا تر خواهد بود.برای مثال شخصی که قصد دارد در رشته میکروبیولوژی تحصیل کند و هدفش واحد علوم پزشکی است در صورتی که معدل بالا در رشته تجربی داشته باشد نسبت به دیگران از شانس بالاتری برخوردار است.شما برای اطلاع از واحد های درسی رشته ها در دانشگاه و آینده شغلی آن ها و انتخاب بهترین رشته در کشور برای تحصیل میتوانید همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه آزاد

برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی یک سری شرایط بعنوان شرایط عمومی قرار داده شده است که حتما داوطلبین عزیز باید این شرایط را داشته باشند تا بعد از قبول توسط دانشگاه ثبت نام شوند. از جمله مهم ترین این شرایط موافقت با قوانین جمهوری اسلامی و عدم معاندت با ارکان نظام است و به همین جهت هم است که قبل از ثیت نام نهایی فرم های تعهد نامه و پیش ثبت نام از دانشجویان اخذ میشود.

همچنین اعتقادات دینی شما مهم است و نیاز است که در زمان ثبت نام شما به دین اسلام یا یکی از دین های رسمی تصریح شده در کشور اعتقاد داشته باشید.نداشتن سوابق سیاسی و همچنین عدم فساد اخلاقی از دیگر قوانین عمومی است.اما قانونی بیشتر باید در نظر گرفته شود داشتن سلامتی جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی میباشد همچنین دانشگاه آزاد در هیچکدام از رشته های دانشگاهی ارائه شده تعهد خوابگاه نمیدهد پس با ذهنیت خوابگاه های دانشجویی دولتی سراغ دانشگاه ازاد نروید.

تماس با کنکور مشاور

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه ازاد معمولا زیاد مورد توجه قرار نمیگیرد البته طبیعی هم هست چون بسیار کم پیش می آید که شخصی عدم تطابق با قوانین و شرایط عمومی داشته باشد.البته در زمان ثبت نام هم بسیار کم دیده شده است که تمام شرایط مو به مو بررسی شود پس نگران ثبت نام سخت در دانشگاه ازاد نباشید.

شرایط اختصاصی پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد

بر خلاف شرایط عمومی شرایط اختصاصی به دقت توسط دانشگاه در زمان ثبت نام بررسی خواهد شد پس این قسمت را با دقت مطالعه کنید تا دچار مشکل نشوید.

-شما برای ثبت نام در دانشگاه آزاد نیاز است دارای دیپلم 3-6-6 یا دیپلم نظام سالی واحدی یا دیپلم نظام قدیم باشید در غیر اینصورت ورود به دانشگاه با عدم ارائه مدرک تحصیلی دیپلم غیر ممکن است. همچنین در قوانین آماده شده افرادی که دارای دیپلم فنی یا کاردانش هستند در صورت نداشتن مدرک کاردانی یا پیش دانشگاهی اجازه ثبت نام در مقطع کارشناسی پیوسته را ندارند.

-در رابطه با افرادی که دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند و قصد دارند دوباره وارد دانشگاه شوند حتما نیاز است که دارای کارت پایان خدمت سربازی باشند چون طبق قوانین شخصی قبل از سربازی اجازه بازگشت به مقطع قبلی یا دوباره خواندن یک مقطع تحصیلی را ندارد.

-در صورت انصراف برای ثبت نام مجدد طبق قوانین نیاز است که حتما انصراف اول شما بوده باشه در صورت اخراج از دانشگاه هم همانطور که میدانید محروم از تحصیل میشوید و دانشگاه جدید اجازه ثبت نام نخواهد داشت.

-افرادی که قصد دارند تا در رشته مهندسی دریا مشغول به تحصیل شوند علاوه بر موارد گفته شده باید دارای سلامت بینایی باشند و بخصوص دچار بیماری کور رنگی نباشند.

-افرادی که دیپلم حوزه دارند به شرطی که از نظر سربازی دچار مشکل نباشند یا در تحصیل همزمان حوزوی نباشند میتوانند در رشته های علوم انسانی انتخاب رشته کنند.

-متقاضیان ثبت نام در رشته تربیت بدنی نباید معلولیت جسمی حاد و مشکلات قلبی و تنفسی داشته باشند و همچنین باید از نظر بدنی با رشته ای که قرار است در آن تحصیل کنند تطابق لازم را داشته باشند در غیر اینصورت دانشگاه آزاد آن ها را ثبت نام نمیکند.

-متقاضیان ثبت نام در رشته های کارگردانی و بازیگری هم همچون رشته تربیت بدنی باید در سلامت کامل جسمی و قلبی و تنفسی باشند همچنین از نظر شنوایی و کلامی هم دچار مشکل نباشند.

دفترچه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

دفترچه مقطع کاردانی پیوسته بدون کنکور

دفترچه مقطع کاردانی ناپیوسته بدون کنکور

دفترچه مقطع کارشناسی پیوسته بدون کنکور

دفترچه مقطع کارشناسی ناپیوسته بدون کنکور

مشاوره تخصصی پذیرش رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

در پذیرش و ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد باید چند نکته را حتما مورد توجه قرار دهید تا هم سردرگم نشوید و هم گیر سودجویان و کلاه برداران نیوفتید.دانشگاه آزاد تقریبا تمام رشته ها را در تمام مقاطع ارائه میدهد اما در رابطه با بعضی از رشته ها پذیرش بدون کنکور وجود ندارد.برای مثال اگر جایی دیدید یا شنیدید که به شما گفته شد در ازای مقداری پول میتوانید وارد رشته های پزشکی یا پیراپزشکی بدون کنکور در دانشگاه آزاد شوید یا اطلاعات کافی ندارند یا متاسفانه کلاه بردار هستند!

قبل از اینکه رشته ای را انتخاب کنید و وارد آن شوید حتما تحقیقات کافی در رابطه با آینده شغلی آن رشته همچنین تناسب روحیات خود با آن رشته داشته باشید.برای مثال دختر خانومی بدون اطلاع از آینده شغلی عمران و شرایط و محیط کاری و افرادی که در آینده با آن ها در ارتباط خواهد بود وارد رشته مهندسی عمران میشود و چون تحقیقات کافی نداشته نمیتواند با رشته تحصیلی ارتباطی برقرار کند بعد از تحصیلات هم متاسفانه در پیدا کردن شغل موفق نیست.این تنها مثالی برای جا افتادن موضوع بود و دلیل اصلی حجم زیاد فارغ التحصیلان!

تماس با کنکور مشاور

پس نیاز است حتما استعداد یابی و شماوره شغلی داشته باشید و با دید و نگاهی کامل نسبت به هر رشته ای وارد داشنگاه شوید در اینصورت دیگر نمیتوانید بگویید رشته ای خوب است یا بد یا این رشته به درد میخورد و آن رشته نه!

شما هستید که آن رشته را برای خودتان پولساز و موفق میکنید و اگر هم چنین نشود بازهم شما بوده اید که نتوانسته اید موفق شید و نباید شخص دیگری را مسول کنید چون قطعا وجود دارند افراد موفقی که دقیقا در همان رشته تحصیل کرده اند!

خیلی ها نگران هستند که چون بدون کنکور وارد دانشگاه میشوند از نظر اعتبار مدرک تحصیلی در جایگاه پایین تری نسبت به دیگر دانشجویان باشند یا در مدرک تحصیلی آن ها وازه بدون کنکور ثبت شود یا در زمان استخدام تفکیکی بین این دو نحوه ورود باشد.در جواب تمام این دغدغه ها باید گفت طبق مطالب ابتدای مقاله بدون کنکور شدن دانشگاه ها امری رسمی در کشور و بعد از تصویب در مجلس و بر اساس قانون است و هیچ گونه فرقی بین دو نفری که با کنکور و بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شده اند وجود ندارند حتی ممکن است سر یک کلاس بنشینند و هیچکدام از نحوه ورود دیگری اطلاع نداشته باشد.حتی از نظر شهریه هم هر دو به یک میزان شهریه پرداخت میکنند!

پس اگر قصد ورود به دانشگاه آزاد اسلامی را دارید بدون نگرانی و دغدغه در رشته و واحد مورد علاقه خود اعلام علاقه مندی کنید و آینده را با دانشتان تصاحب کنید.در این مسیر در صورت وجود سوال میتوانید با مرکز مشاوره تحصیلی کنکور مشاور تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری یا تلفنی خود را رزرو کنید تا بهترین و حرفه ای ترین مشاورین تحصیلی کشور مسیر درست را به شما نشان دهند.

تماس با کنکور مشاور

 

سوالات متداول در لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد

1)دانشگاه آزاد در چه مقاطعی رشته های بدون کنکور دارد؟

دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی پیوسته و نا پیوسته و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته همچنین در شرایط خاص برای کارشناسی ارشد و دکتری هم پذیرش بدون کنکور دارد.

2)چه زمانی دفترچه بدون کنکور دانشگاه آزاد منتشر میشود؟

برای ورودی مهر ماه همزمان با اعلام نتایج کنکور و برای ورودی بهمن بین آبان تا آذر دفترچه ها منتشر میشوند.