برنامه ریزی کنکور تجربی یکی از مسایل مهم و تاثیرگذار در قبولی هر داوطلبی است. کنکور تجربی یک آزمون فوق العاده رقابتی که که اگر برای انجام ان برنامه ریزی اصولی نداشته باشید موفق نخواهید شد.

برنامه ریزی برای انجام هر کاری ضروری است فرقی نمی کند آن یک مسله تحصیلی باشد یا شغلی.برنامه ریزی به مثابه نقش راه میمونه که اگر اصولی و درست نباشه و بر اساس اون پیش نریوید به هدفی که مد نظرتان است نخواهید رسید.

 انجام برنامه ریزی هم کار ساده است نیست شما باید در این روند یکسری مسائل رودر نظر بگیرد از جمله ویژگی ها شخصیتی، استعداد و توانمندی ها، چگونگی جایگذاری دروس بر حسب سختی و آسونی و انعطاف داشتن برنامه ریزی تا بتوانید به راحتی آن را اجرا کنید.

 

برنامه ریزی کنکور تجربی

 

*****برای دریافت مشاوره کنکور تجربی کلیک کنید*****

اینکه شما در کدام یک از رشته های علوم تجربی قصد تحصیل دارید نوع برنامه ریزی متفاوت خواهد بود. چرا که هر کدام از رشته ها نیاز به رتبه و درصد متفاوتی است.

اگر رشته ای که به دنبال قبولی در آن هستید رتبه بالایی میخواهد به گونه ای برنامه ریزی کنید که ساعات زیادی را در مطالعه به آن اختصاص دهید.

دو نکته طلایی در موفقیت برنامه ریزی برای کنکور تجربی

موضوع مهمی که آن نیز در موفقیت شما تاثیر بسزایی دارد، دانستن این نکته است که برای کنکور تجربی باید چگونه برنامه ریزی کنیم. اگر به نکاتی که در ادامه توضیح خواهیم داد توجه کنید، قادر خواهید بود یک برنامه ریزی مدون و بسیار کارا در اختیار داشته باشید.

 

برنامه ریزی کنکور تجربی

 

رتبه بندی کردن درس ها

از جمله مهم ترین نگرانی هایی که برای کنکوری ها وجود دارد، نداشتن اطلاعات کافی در مورد اولویت بندی و یا رتبه بندی کردن دروس می باشد.

برخی از دانش آموزان همیشه نگرانند و نمی دانند که برای هر درس چه مقدار زمان باید اختصاص دهند.

همان طوری که می دانید نگرانی و استرس در روزهای قبل از کنکور، مانند یک سم عمل کرده و عملکرد شما را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد.

سعی کنید ابتدا آرامش خود را به دست آورید و در قدم بعدی و زمانی که می خواهید یک برنامه ریزی فوق العاده برای کنکور تجربی انجام دهید، حتما به توانایی هایی تان توجه داشته باشد.

دانش آموزی که قصد دارد خود را برای کنکور آماده کند باید از توانمندی خود اطلاع داشته باشد و سپس با توجه به ضرایب و اهمیت دروس، برنامه ریزی انجام دهد.

سعی کنید برای تمام درس هایتان وقت گذاشته و هیچ درس را قربانی سختی درس دیگری نکنید. برای مثال، برخی افراد از خواندن درس عربی نفرت دارند و به همین دلیل مطالعه آن را کلا فراموش می کنند؛ این یک اشتباه بزرگ است.

اغلب افراد به این درس بی اهمیت هستند و تصور می کنند که هیچ تاثیری بر روی کسب یک نتیجه موفقیت آمیز در کنکور ندارد.

توصیه می کنیم اگر خواهان کسب یک رتبه خوب در کنکور هستید، نوع نگاه خود را تغییر داده و با این درس آشتی کنید. مطالعه همه جانبه و کامل درس عربی می تواند زمینه ساز موفقیت شما در این آزمون شود.

 

رتبه بندی کردن درس ها

 

آشنایی با درس های رشته تجربی

برای آنکه بتوانید در کنکور تجربی موفق شوید، بهتر است با درس های این رشته آشنایی داشته باشد و بدانید که کدام یک از کتاب های این رشته، از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. همان طوری که می دانید در کنکور سراسری، دو دفترچه به شما داده می شود؛ یک دفترچه دروس اختصاصی و یک دفترچه دروس عمومی.

دانش آموزانی که در این رشته تحصیل می کنند به خوبی می دانند که در بین درس های رشته تجربی، درس زیست شناسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و ضریب این درس نیز از بقیه بیشتر می باشد.

البته موضوع دیگری که علاوه بر ضریب دارای اهمیت است، شناسایی درس هایی است که اغلب دانش آموزان در آن ضعف دارند. شما اگر بتوانید در درسی که بقیه در آن ضعیف هستند، قوی عمل کنید، می توانید رتبه بسیار خوبی را در کنکور به دست آورید.

برای مثال، درس ریاضی یکی از درس هایی است که اغلب تجربی ها در آن مشکل دارند، اگر شما بتوانید تسلط خود را در این درس  افزایش دهید، می توانید رتبه بسیار خوبی را در کنکور تجربی از آن خود کنید.