لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

آینده رشته روان شناسی

آینده رشته روان شناسی

به جرات می توان گفت که یکی از جذاب ترین و شیرین ترین رشته ای که یک فرد می تواند بخواند رشته ی روان شناسی است.

این رشته تنها رشته ای است که حتی اگر بازار کار و آینده ای نداشته باشد شما می توانید آن را در زندگی خود به کار ببرید و اتفاق ها و رویداد ها را با آگاهی تمام نگاه کنید. دلایل زیادی وجود دارد که افراد زیادی به این رشته علاقه مند هستند.

لازم به ذکر است که این رشته فارق التحصیل های زیادی دارد و دانشگاه های زیادی این رشته را تدریس می کنند.

نکته ی بسیار مهمی که در رابطه با این رشته وجود دارد این است که تجربه زیادی به دست آورید و هم چنین در یک دانشگاه عالی فارق التحصیل شوید چنان چه مشت کنکور هستید و قصد قبول شن در بهترین دانشگاه های ایران را دارید به صفحه مشاور کنکور مراجعه کنید و از همین امروز با برنامه ریزی کنکور درس بخوانید.

دقت کنید که اگر بدون برنامه و هماهنگی درس بخوانید. در طی این مقاله در رابطه با آینده رشته روان شناسی با شما صحبت می کنیم و می گوییم که چند واحد درس باید بخوانید و بهترین دانشگاه ها  که این رشته را تدریس می کنند کدام اند پس با ما همراه باشید.

کمی بیش تر در رابطه با رشته روان شناسی بخوانیم

قطعا همه ی شما نی دانید که روان شناسی چیست و فرد روان شناس چه می کند.  ما نیز یک توضیح مختصری در این رابطه به شما می دهیم‌. رشته روان شناسی رفتار و فرآیند های ذهنی بشر را مطالعه می کند و با دیدی تخصصی به تمام جنبه های زندگی می پردازد.

فرد روان شناس به اعماق تفکر انسان می رود و یک سفر به شخصیت فرد مقابلش دارد. او حافظه ، هوش و هیجان فرد را تخمین می زند و به نتیجه های جالبی می رسد.  از نظر من تمام افراد بر روی کره ی زمین به روان شناس نیاز دارند.

هر فرد نیاز دارد که تمام افکار ، دغدغه ها و ذهنیت های خود را بر روی یک سینی بگذارد و به کمک روان شناس تمام آن ها را مرتب کند و سر جایشان بگذارد.  لازم به ذکر است که شما می توانید تا مقطع دکتری این رشته تحصیل کنید. رشته ی روان شناسی گرایش های متفاوتی دارد که هر کدام از این گرایش ها آینده ای دارند .

 • روان شناسی بالینی
 • روان شناسی عمومی
 • روان سنجی

در  بخش بعد به بازار کار این رشته می پردازیم.  مسئله‌ ای که مشخص می کند آیا آینده رشته روان شناسی روشن است ؟

بازار کار رشته روان شناسی چگونه است؟

آینده رشته روان شناسی

خب حال به اصلی ترین دغدغه شما می پردازیم. روان شناس ها به چندین دسته ی روان شناس سلامت، مشاوره ای، روان شناسی، روان شناسی ورزشی و غیره.  همان گونه که می دانید روان شناس مشاوره ای به تمام مشکلات و مسائل زندگی فرد می پردازد.

روان شناسی ورزشی نیز این گونه است که به فرد انگیزه می دهد و در زمینه های مربی گری و رقابت فعالیت می کند. شایان به ذکر است که یک نوع مشاوره و روان شناسی وجود دارد که روان شناسی شرکتی معروف است و فرد به شرکت ها مشاوره می دهد و به مدیر شرکت کمک می کند که چگونه عملکرد شرکت را بالا ببرد و موجب رضایت شغلی شود.

دقت کنید که شما اگر در این رشته فارق التحصیل شوید می توانید در بهزیستی ها، خانه های سالمندان  زندان ها، کانون های اصلاح تربیت ، بیمارستان ها، شهرداری ها، نیرو انتظامی و به عنوان مشاور تحصیلی نیز کار کنید.

قطعا می دانید که کسی که دزدی می کند و یا دست به خود کشی می زند این عمل ریشه و علتی دارد که باید یک فرد کار بلد آن را ریشه یابی کند پس حضور یک روان شناس در چنین مکان هایی ضروری است‌. بازار کار برای این رشته کاربردی زیاد است.

فرقی نمی کند که شما در کدام یک از گرایش های زیر  تحصیل کرده اید بازار کار برای شما به مساوات وجود دارد.

 1. روان شناس بالینی
 2. روان شناسی کودک و نوجوان
 3. روان شناس عمومی
 4. روان شناسی شخصیت
 5. و غیره

درآمد رشته روان شناسی چه قدر است؟

همان گونه که ذکر کردیم این رشته شاخه های زیادی دارد و دانشگاه های زیادی آن را ارائه می کنند. این تنوع  در شاخه ها نیز باعث تنوع در درآمد می شود دقت کنید که اندازه این درآمد به محل سکونت شما نیز بستگی دارد.

متاسفانه هنوز خیلی از افراد سال و شهر های کوچک معتقد  هستند که فرد روانی پیش روان شناس می رود و به طبع روان شناس های شهرستان های کوچک درآمد کم تری نسبت روان شناس های شهر های بزرگ دارند.

لازم به ذکر است تا مقطع لیسانس روان شناسی یک مبحث مشابه است اما برای ارشد گرایش ها بر روی کار می ایند‌‌.

تا مقطع کارشناسی این رشته شما باید ۱۴۴ واحد پاس کنید که ۲۳ واحد آن را درس های عمومی ۷۱ واحد را درس های پایه ، ۱۰ واحد را درس های انتخابی و ۴۰ واحد باقی مانده را درس های تخصصی در بر می گیرد.  در بخش بعد نیز دانشگاه های تاپ این رشته را برایتان نام می بریم.

بهترین دانشگاه ها کدام اند؟

آینده رشته روان شناسی

همان گونه که می دانید این روز ها شرایط زندگی ها پیچیده تر شده و انسان ها روز به روز خسته تر می شوند.  آمار طلاق ها بالا تر می رود و نگرانی ها و استرس ها رفته رفته قد علم می کنند.

شما به عنوان یک روان شناس باید آن قدر حاذق باشید تا بتوانید کمک شایانی به فرد مراجعه کننده کنید و از بروز اتفاق های جبران نا پذیر جلوگیری کنید. از همین حالا پر قدرت شروع کنید تا در یکی از دانشگاه های زیر قبول شوید.

 • دانشگاه شهید بهشتی تهران
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه خوارزمی
 • دانشگاه الزهرا
تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید