لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

همین حالا وقت مشاوره خود را رزرو کنید 👈

آینده رشته حقوق

خب ما امروز قصد داریم که در رابطه با آینده رشته حقوق با شما صحبت کنیم. همان گونه که می دانید این رشته ی دوست داشتنی یکی از پر طرفدار ترین رشته ها در بین دانش آموزان است. سالانه افراد زیادی از این رشته فارق التحصیل می شوند و دانشگاه های زیادی این رشته را ارائه می دهند.

همان گونه که می دانید این رشته زیر مجموعه رشته انسانی است. شما می توانید با کمک مشاور های کار بلد کنکور مشاوره یک برنامه ریزی دقیق برای درس خواندن خود داشته باشید.

لازم به ذکر است که مشاور های ما قدم به قدم وضع پیشرفت شما را چک می کنند و متناسب با آن برنامه درسی را به روز می کنند. دقت کنید که شما باید یک دانشگاه تاپ و عالی قبول شوید.  در ادامه بیش تر درباره آینده رشته حقوق با یک دیگر صحبت می کنیم.

اما اجازه بدهید که یک تعریف کلی از این رشته داشته باشیم. این رشته به درک قوانین به همراه منطق می پردازد همان گونه که می دانید اساس و پایه این رشته قوانین اسلامی است. شایان به ذکر است که این رشته با علم هایی هم چون جامعه شناسی،  روان شناسی و حتی فلسفه نیز در ارتباط است.

برای وارد شدن به این رشته باید یک سری توانایی داشته باشید

وکالت یکی از تخصص های این رشته است. شما یک وکیل را تصور کنید که قصد دارد در دادگاه از موکل خود دفاع کند. ایا یک فرد بدون اعتماد به نفس و کسی که قدرت بیان خوبی ندارد می تواند از پس این کار برآید؟

داشتن اعتماد به نفس اولین لازمه ورود به جنین رشته ای است. قدرت استدلال بالا و خلاقیت ذهنی از دیگر توانایی ها ایست که باید داشته باشید.  ذهن شما باید به گونه ای باشد که بتواند در لحظه تمام موارد را به یک دیگر ربط بدهد.

فن بیان و سلیس صحبت کردن نیز از جمله توانایی هایی است که شما برای چنین رشته باید داشته باشید‌.‌

بررسی کنید : قبولی در رشته حقوق بدون کنکور +راه و روش آن

دقت کنید که شما برای فارق التحصیل شدن در مقطع کارشناسی رشته حقوق باید  ۱۳۵ واحد درس پاس کنید. ۲۰ واحد از این ۱۳۵ را درس های عمومی تشکیل می دهند و ۱۵ واحد آن دروس پایه و هم چنین ۹۴ واحد برای درس های تخصصی است‌ لازم به ذکر است که ۶ واحد باقی می ماند و آن برای دروس اختصاصی است.

چنان چه قصد ادامه ی تحصیل در این رشته را داشته باشید می توانید تا مقطع دکتری در ایران ادامه بدهید. اگر می خواهید آینده این رشته برای شما روشن باشد، از برنامه ریزی کنکور غافل نشوید.

آینده رشته حقوق

این رشته گرایش های بسیار زیادی برای ارشد دارد

همان گونه که می دانید تا مقطع لیسانس این رشته گرایش ندارد اما گرایش های زیادی برای کارشناسی ارشد دارد. خب ما در این بخش این گرایش ها را برای شما نام می بریم. گرایش حقوق ارتباطات، گرایش حقوق خصوصی،  حقوق بشر،  حقوق ثبت اسناد و املاک،  حقوق  بین الملل، حقوق اسناد و قرار داد های تجاری، حقوق عمومی،

  حقوق نفت و گاز، حقوق جزا و جرم شناسی،  حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق اقتصادی، حقوق محیط زیست،  حقوق داد رسی اداری، حقوق مالی، حقوق حمل و نقل،  حقوق سر دفتری، فقه و حقوق و جزا، حقوق تجارت الکترونیکی ‌.

شما می توانید با توجه به علاقه و سلیقه ی خود یکی از این گرایش ها را انتخاب کنید و در آن به تحصیل ادامه بدهید. لازم است بدانید که پس از کسب مدرک این مقطع می توانید یکی از گرایش های زیر را برای مقطع دکتری انتخاب کنید.

 • گرایش حقوق عمومی
 • حقوق جزا و جرم شناسی
 • حقوق بین المللی عمومی
 • حقوق خصوصی
 • فقه و حقوق جزا
 • حقوق نفت و گاز

بازار کار رشته حقوق چگونه است

ما زمانی می توانیم بگوئیم که آینده رشته حقوق روشن است که بازار کار خوبی و هم چنین درآمد خوبی داشته باشد ما در این قسمت به بازار کار و سپس به درآمد این رشته می پردازیم. قطعا شما نیز با آمدن نام رشته حقوق یاد وکالت می افتید.

درست است اولین و مهم ترین شغل این رشته وکالت است. در کنار این شغل همان گونه که از گرایش های بالا می توان حدس زد شما می توانید پس از فارق التحصیلی در این رشته به شغل مشاور حقوقی بانک ها،  شهرداری ها حتی شرکت ها و وزارت خانه ها مشغول شوید.

سر دفتری دفاتر اسناد رسمی نیز یکی از این شغل ها است. شما می توانید پس از فارق التحصیلی در این رشته دفتر وکالت بزنید اما برای این کار مجبور به دریافت پروانه وکالت می باشید.

برای دریافت این پروانه پس از این که مدرک فارق التحصیلی کارشناسی خود را گرفتید می توانید در آزمون ورودی کانون وکلا شرکت کنید و در صورت قبولی دو سال به عنوان کار آموز مشغول شوید و سپس پروانه وکالت خود را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که اگر از یک دانشگاه خوب فارق التحصیل شوید نیز می توانید بعد ها به عنوان استاد دانشگاه فعالیت کنید.

درآمد رشته حقوق چه قدر است

همان گونه که می دانید دغدغه های مالی این روز ها از جمله مهم ترین دغدغه های مردم است.  ما در این بخش به درآمد حاصل از این شغل می پردازیم.  دقت کنید که اگر شما به کار وکالت مشغول شوید درآمد آن به پرونده های در دستتان بستگی دارد و علاوه بر به شهری که در آن کار می کنید نیز بستگی دارد.

معمولا به این شکل است که شهر های بزرگ تر پرونده های بزرگ تر و هم چنین پول کلان تر به همراه دارند‌ .  سایر شغل ها نیز مثل دفتر داری اسناد رسمی نیز به حجم کاری شما بستگی دارد

دانشگاه های عالی که این رشته را تدریس می کنند

شما می دانید که اکثر دانشگاه ها چه دولتی ، آزاد، پیام نور و یا علمی کاربردی نیز این رشته را تدریس می کنند. دز صورتی که قصد ادامه ی تحصیل در رشته حقوق را دارید سعی کنید این دانشگاه ها را انتخاب کنید.

 • دانشگاه بین المللی امام خمینی
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه شهید بهشتی تهران
 • دانشگاه علامه طباطبایی
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه بوعلی سینا
 • دانشگاه شهید چمران
 • دانشگاه رازی
 • دانشگاه شاهد
 • دانشگاه قم
 • دانشگاه سمنان
 • دانشگاه الزهرا
 • و غیره
تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست
ظرفیا مازاد
nima

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید