لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

چگونه درس ریاضی را ۱۰۰ درصد بزنیم؟

چگونه درس ریاضی را 100 درصد بزنیم؟

چگونه درس ریاضی را ۱۰۰ درصد بزنیم؟ درس ریاضی یکی از درس های شتاب دهنده و رتبه ساز در کنکور می باشد و اگر دانش آموز بتواند این درس را در کنکور بالای ۴۰ درصد بزند، حداقل ۷۰ تا ۸۰ درصد از رقبایش جلو خواهد افتاد.

اگر فرصت خواندن متن را ندارید، فقط به فایل صوتی زیر گوش دهید:

به همین علت یکی از دغدغه های کسانی که در انتظار برگزاری آزمون های کنکور می باشند این است که چگونه درس ریاضی را ۱۰۰ درصد بزنیم؟

در این مقاله از مجموعه تخصصی مشاوره کنکور ریاضی در تهران سعی می شود در خصوص نکته های چگونگی ۱۰۰ درصد زدن درس ریاضی در کنکور توضیحات جامعی ارائه گردد.

نکته هایی در خصوص چگونگی ۱۰۰ درصد زدن درس ریاضی

قبل از اینکه دانش آموز سراغ انواع تست ها و کلاس های کنکور برود باید سعی کند که ریاضی را به صورت پایه ای در خود قوی نموده و سپس به نکته های ارائه شده در ذیل عمل نماید:

 • اولویت منابع درس ریاضی را بدانید

قطعا مهم ترین و بهترین منبع کنکور همان کتاب ریاضی است. از این کتاب غافل نشوید و به صورت کامل کتاب را از بر کنید. بعد از کتاب ریاضی، جزواتی که از اساتید و معلمان ریاضی در کلاس ها جمع آوری کرده اید را کاملا مرور نمایید.

مطلب پیشنهادی به شما: چگونه فیزیک ۱۰۰ بزنیم

در نهایت کمک گرفتن از کتاب های کمک آموزشی نیز می تواند در حل تمرین بیشتر و کمک به فهم بیشتر مطالب بسیار مفید باشد.

سعی کنید به تمام مطالب ساده و دشوار موجود در این ۳ منبع ذکر شده به یک اندازه توجه ویژه کنید. مطالب ساده زودتر فراموش می شوند و تاثیر زیادی در حل تمرین دارند.

 • مباحث دروس را سطحی نخوانید

درس ریاضی یک درس پایه است، یعنی تمام مباحث آن به همدیگر مرتبط بوده و هر پایه پیش نیاز پایه دیگر می باشد. به عنوان مثال مثلثات یا توابع پیش نیاز بوده و بین هر سه پایه مشترک می باشد.

پس ابتدایی ترین نکته در مطالعه درس ریاضی این است که مطالب را به صورت سرسری و سطحی نخوانید، بلکه سعی نمایید عمق مطالب را درک کنید.

نکته هایی در خصوص چگونگی 100 درصد زدن درس ریاضی
 • به صورت همیشگی تمرین کنید و تست بزنید

شاید پاسخ اصلی به چگونگی ۱۰۰ درصد زدن درس ریاضی همین باشد. تمرین کردن و تست زدن به صورت مداوم و مستمر و بدون خستگی.

 • از راه های مختلف به یک جواب برسید

یکی از مواردی که به شما کمک می کند ریاضی را ۱۰۰ درصد بزنید این است که در هنگام تمرین کردن، از راه حل های مختلف به یک جواب برسید تا در طول مطالعه و تمرین، ذهنتان درگیر مطالب و مباحث مختلف ریاضی باشد.

 • از خلاصه نویسی غافل نشوید

با توجه به اینکه در روز های پایانی قبل از کنکور خواندن کل مباحث بسیار سخت و وقت گیر می باشد. بهتر است در طول زمانی که مشغول مطالعه درس ریاضی هستید.

از نکات مهم و فرمول ها نکته برداری نموده تا بتوانید به طور اجمالی در کوتاه ترین زمان کل کتاب را مرور نمایید.

 • صبور باشید

حل تمرین ها و نوشتن فرمول های ریاضی در هنگام محاسبات احتیاج به صبر و تمرکز زیادی دارد، زیرا هر اشتباه کوچکی در حل تمرین می تواند در نتیجه جواب موثر باشد. پس با صبر و حوصله و دقت زیاد حل تمرین نمایید.

به صورت همیشگی تمرین کنید و تست بزنید
 • حضور تمام و کمال در کلاس های ریاضی

اگر هنوز مدرسه را تمام نکردید، کلاس های ریاضی را نه تنها از دست ندهید، بلکه حضور ۱۰۰ درصدی فیزیکی و ذهنی داشته باشید.

این مطلب را هم می تواند به شما کمک کند: بودجه بندی شیمی در کنکور

همچنین اگر کلاس های ریاضی خصوصی یا کلاس های کنکور ریاضی دارید، حضور واقعی در کلاس می تواند به ۱۰۰ درصد زدن ریاضی در کنکور کمک شایانی نماید.

 • از تدریس های خصوصی تک مبحث استفاده نمایید

اگر مبحث خاصی را متوجه نمی شوید به صورت تک مبحث معلم خصوصی بگیرید، زیرا نوع بیان هر مدرس با دیگری کاملا متفاوت بوده و در اکثر مواقع کمک کننده می باشد. ضنا می توانید از کلاس های مجازی نیز استفاده نمایید.

 • برنامه ریزی داشته باشید

بهتر است برنامه ریزی خوب و جامعی که همگام با شرایط شما و خانوادتان باشد را  تحت نظر یک مشاور تحصیلی برای خودتان داشته باشید و هرگز از برنامه خارج نشوید. به خودتان و برنامه تان اعتماد داشته باشید.

به صورت همیشگی تمرین کنید و تست بزنید
 • نکات تست زنی ریاضی را یاد بگیرید

هر درسی نکات مخصوص به خود را در تست زدن دارد که هم به کم کردن زمان تست کمک می کند، هم اشتباهات رایج تست زنی را از بین می برد. در نتیجه می تواند در ۱۰۰ درصد زدن ریاضی بسیار موثر باشد.

 • زمان را فراموش نکنید

هر لحظه به یاد داشته باشید که برای ۳۰ سوال تنها ۴۷ دقیقه زمان دارید. یعنی هر تست یک دقیقه و نیم. پس سرعت حل تمرینتان را بالا ببرید.

فرمول ها را کاملا حفظ نموده و در تمرین کردن کوتاهی نکنید و اگر خوب تمرین کرده باشید، مطمئن باشید که به غیر از چند سوال که برایتان جدید است، بقیه را قبلا تمرین و حل نموده اید، پس زمان کم نمی آورید.

 • بدبین نباشید

در نهایت نکته ای که در ۱۰۰ درصد زدن ریاضی در کنکور بسیار موثر است، اینست که به خودتان و توانای هایتان بدبین نباشید. اگر با تفکر نتوانستن جلو بروید حتما نمی توانید.

بنابراین دید خود را تغییر داده و در طول تمرین و مطالعه به خودتان اعتماد کنید، مطئن باشید اگر طرز فکرتان مثبت باشد از رقابایتان جلو افتاده اید. تلاش و پشتکار داشته باشید تا به بهترین نتایج دسترسی پیدا کنید.

چطور ریاضی را برای کنکور بخوانیم؟

چطور ریاضی را برای کنکور بخوانیم؟

اگر بخواهیم ریاضی را در کنکور ۱۰۰ بزنیم یا اینکه حداقل درصد بالایی داشته باشیم باید نحوه خواندن ریاضی هم بلد باشیم. درس ریاضی چه در کنکور تجربی و چه در کنکور ریاضی بصورت مبحثی است و هر مبحث دارای بودجه بندی مشخصی میباشد پس میشود طبق یک نقشه کلی پیش رفت.

برو سراغ بودجه بندی کنکور

بودجه بندی به این معنا است که از هر مبحث چند تست قرار است در کنکور طرح شود. با دانستن این موضوع به سادگی نقشه راهی به دست می آید تا از اهمیت مباحث مهم مطلع شید. پس در قدم اول سراغ بودجه بندی درس ریاضی برید.

تعیین سطح شوید

تعیین سطح یعنی بعد از اطلاع از بودجه بندی بطور مشخص و واضح در خصوص هر مبحث مشخص کنیم در چه سطحی هستیم و آن مبحث از نظر کیفیتی برای من داوطلب در چه حدی است. برای مثال:

 • ممکنه در مبحث تابع خیلی ضعیف باشم
 • در مبحث مشتق اوضاع خوبی داشته باشم و حتی از آن لذت ببرم
 • در مبحثی مثل حد سطح متوسطی داشته باشم ولی با آموزش تسلط پیدا کنم.

با این روال به سادگی مشخص میشود برای هر قسمت چطور باید پیش رفت و مهم تر اینکه چقدر زمان گذاشت. داوطلبان رتبه برتر کنکور با همین تکنیک ساده مدیریت زمان انجام میدهند و همین موضوع باعث میشود نه تنها بموقع دروس را تمام کنند بلکه از چند منبع هم تست زنی انجام دهند.

برنامه ریزی داشته باش

برنامه ریزی مهم ترین موضوع برای موفقیت در هر کار بزرگی است. برنامه ریزی در درس ریاضی به این معنی است که از همین الان مشخص شود برای هر مبحث چقدر قرار است وقت گذاشته شود و در هر هفته مبحث مورد نظر چقدر باید خوانده شود.

چرا گفتیم مبحث؟

چون ممکن است داوطلبی در مبحث تابع سطح بالایی داشته باشد پس بیشتر زمان به تست زدن اختصاص پیدا میکند و کمتر سراغ درسنامه میرود اما همین داوطلب ممکن است برای مبحث مشتق بسیار دچار مشکل باشد در نتیجه باید در برنامه ریزی هفته ای زمان بیشتری به مشتق ارائه دهد تا هم از نظر آموزشی قوی شود و هم بتواند بموقع تست زنی کند.

تمرین و تکرار فراموش نشه

ریاضی درسی است که تا در آن تمرین و تکرار انجام نشود نمیتوان به سطح بالای تسلط رسید. از ما میپرسند چطور درس ریاضی را صد بزنیم در حالی که فقط ریاضی را میخوانند و اصلا نه تستی میزنند و نه تمرینی انجام میدهند.

ریاضی درس تمرین ها است و به ازای هر یک ساعت مطالعه باید ۲ ساعت تمرین کرد و تست زد و نمونه سوال حل کرد. حل کردن نمونه سوال باید به گونه ای باشد که اول خودتان پاسخ دهید و بعد برای تحلیل سراغ پاسخنامه برید.

زمانی که تمرین و تکرار در درس ریاضی انجام شود دیگر سوال جدیدی برای شما باقی نخواهند ماند همچنین مطالب وارد حافظه بلند مدت میشوند و در نهایت سرعت تست زنی و پاسخ به سوالات هم بیشتر خواهد شد. این همان فرمول ۱۰۰ زدن درس ریاضی در کنکور و حتی کسب نمره خوب در امتحانات است.

آموزش ببین

ممکن است کسی تمام این مراحل را طی کند و تلاش زیادی هم داشته باشد اما نتیجه نگیرد. دلیل مشخص و واضح است!

این داوطلب به هر دلیلی آموزش خوبی ندیده است و دقیقا دارد آب در هاونگ میکوبد!

قرار نیست با خودت تعارف داشته باشی. کسی در رقابت کنکور منتظر تو نخواهد ماند. سریعا شروع به آموزش دیدن کن تا از نظر سطح درسی قدرت پیدا کنی و به درجه ای برسی که بتونی از پس سوالات بر بیای. برای آموزش یکی از این روش ها را انتخاب کن:

 • کلاس کنکور
 • کلاس خصوصی
 • کلاس آنلاین
 • ویدیو آموزشی
 • کلاس تقویتی

بسته به میزان قدرت مالی و ضعفی که در دروس داری و زمانی که میخوای روی درس ریاضی بزاری میشه وارد یکی از این مراحل شد. چطور درس ریاضی را صد بزنیم سوال بسیار زیبایی است و با وجود کوتاه بودن یک دنیا حرف دارد.

وقتی بتونی در تمامی زمینه ها و جنبه های درس خواندن مسلط باشی نه تنها درس ریاضی را ۱۰۰ یا با درصد بالا میزنی بلکه بدون کمک دیگران به سوال چطور ریاضی را برای کنکور بخوانیم پاسخ میدی. برای استفاده از کلاس های با کیفیت و قیمت مناسب و بهره گیری از اساتید ریاضی قدرتمند بد نیست یک تماس با فرادرس بگیرید.

چگونه درس ریاضی را 100 درصد بزنیم؟

این را هم بدانید که…

تمام تلاش گروه کنکور مشاور این است تا با انتقال تجربه رتبه های برتر کنکور مسیر را برای شما ساده تر کند و مهم تر از آن اینکه باعث شود شما عزیزان با کمترین هزینه و در کمترین زمان ممکن بتوانید با حداکثر تمرکز به سمت موفقیت حرکت کنید.

ما در کنکور مشاور جلسات رایگان مشاوره با رتبه برترها برگزار میکنیم. این جلسات بنا به درخواست داوطلب بصورت حضوری یا تلفنی و حتی تماس تصویری برگزار میشود. با این روش سعی کردیم تا هیچ داوطلبی از هیچ کجای ایران نداشتن مشاور خوب را حس نکند.

برای ثبت نام در طرح مشاوره رایگان مجموعه کنکور مشاور و کلاس های رایگان ریاضی مجموعه کنکور مشاور همین الان با ما تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید