لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

منابع کنکور زبان ۱۴۰۳ + بهترین و مهم ترین منابع زبان تخصصی و عمومی + آلمانی و فرانسه

تاریخ بروزرسانی اطلاعات و قوانین: ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

اگر فرصت خواندن متن را ندارید، فقط به فایل صوتی زیر گوش دهید تا با منابع کنکور زبان به طور اجمالی آشنا شوید:

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی ۱۲ ساله و همچنین تمام نظام جدید ها حتی کسانی که دارای دیپلم فنی هستند میتوانند بصورت شناور در آن شرکت کنند. اما منابع کنکور زبان چه کتاب هایی هستند؟

مهمترین منابع کنکور زبان ۱۴۰۳

منابع کنکور زبان 1403 + بهترین و مهمترین منابع زبان تخصصی و عمومی + آلمانی و فرانسه

همانطور که گفته شد میشود در ۳ گروه زبان آزمون داد و هر گروه از بودجه بندی و شرایط مختص خودش برخوردار است در نتیجه با توجه به بودجه بندی بهترین منابع کنکور زبان در گروه های مختلف این ها هستند:

بهترین منابع کنکور زبان انگلیسی ۱۴۰۳

میتونید در بخش های مختلف یک یا چند منبع را نهیه کنید:

بخش درک مطلب

 • کتاب درک مطلب به زبان ساده از انتشارات گاج
 • کتاب Longman Preparation Course for the TOEFL Test
 • کتاب Steps to understanding

بخش واژگان

 • کتاب ۵۰۴
 • کتاب Essential Words for The Toefl
 • کتاب Vocabulary Builder
 • کتاب Essential idioms in English
 • کتاب New bridging the gap
 • کتاب Oxford Advanced Learners Dictionary

بخش گرامر

 • کتاب گرامر تخصصی از انتشارات خیلی سبز
 • کتاب Grammar in use intermediate
 • اگر دنبال منابع چند منظوره هستید این منابع پیشنهاد میشه:

میتونی زبان تخصصی شهاب اناری از انتشارات مبتکران یا زبان تخصصی رضا کیاسلار از انتشارات شبقره که بسیار هم پر طرفدار هستند و حتی با سطح مبتدی قابل یادگیری است را تهیه کنید.

بهترین منابع کنکور زبان تخصصی

همچنین میتونید از این منابع بصورت جامع یا موضوعی با توجه به سطح خودتان استفاده کنید:

کتاب جامع انگلیسی IQ گاج

کتاب جامع IQ گاج جز کتاب هایی است که دارای تست های سطح بالا هستند و حتما باید پیش نیاز قبلی داشت همچنین در تمامی قسمت ها دارای درسنامه بسیار خوب است.

کتاب زبان جامع از انتشارات مبتکران

نوسینده کتاب شهاب اناری است که میتوان کتاب های واژگان و گرامر این نوسینده را هم بصورت جدا تهیه کرد. بخش گرامر سطح بالایی دارد و در قسمت وازگان بیشتر روی واژگان سال دوازدهم تمرکز شده است. در کل منبع خوبی برای داوطلبان با سطح متوسط است.

کتاب تست جامع از انتشارات خیلی سبز

این کتاب شامل درسنامه خوب، تست های کنکور و تست های تالیفی با سطح متوسط رو به بالا است. داوطلبان ضعیف و متوسط که میخواهند یک منبع را شروع کنند میتوانند اول این کتاب را تهیه کنند و بعد از اتمام سراغ منابع دیگر بروند.

کتاب زبان جامع مهر و ماه

کتاب مهر و ماه درسنامه مفصلی نداره ولی تا دلتون بخواد تست های تالیفی و کنکور در سطوح مختلف طبقه بندی شدند. پس این کتاب مناسب افرادی است که نیازی به درسنامه ندارند و در مرحله تست زنی و تمرین هستند.

بهترین منابع کنکور زبان آلمانی ۱۴۰۳

میتونید در بخش های مختلف یک یا چند منبع را نهیه کنید:

بخش درک مطلب

✔️ کتاب Lesen und Schreiben B1 از انتشارات هوبر

✔️ کتاب deutsche redensarten 1000

بخش واژگان

✔️ کتاب großes übungsbuch Wortschatz از انتشارات هوبر

✔️ کتاب Wortschatz und Grammatik B1 از انتشارات هوبر

بخش گرامر

✔️ کتاب die gelbe aktuell از انتشارات هوبر

✔️ کتاب Übungsgrammatik für die Mittelstufe از انتشارات هوبر

نکته در رابطه با قسمت گرامر

در رابطه با منبع اول گرامر اگر B2 دارید کتاب زرد این انشارات را تهیه کنید و در رابطه با منبع دوم کتاب قرمز را نهیه کنید.

بهترین منابع کنکور زبان فرانسه ۱۴۰۳

میتونید در بخش های مختلف یک یا چند منبع را نهیه کنید:

بخش درک مطلب

✔️ کتاب dites-moi un peu

✔️کتاب Comprehension Ecrite از انتشارات CLE

قسمت واژگان

✔️ کتاب mots absolument essentiels en Francais 504

✔️ کتاب Vocabulaire progressif du francais

بخش گرامر

✔️ کتاب Grammaire en dialogues

✔️ کتاب Nouvelle Grammaire du Francais از انتشارات موسسه سوربن

نکته مهم ❗

لازم نیست برای شرکت در کنکور سراسری زبان ۱۴۰۳ از تمام منابع کنکور زبان که گفته شده استفاده کنید. یک منبع را معیار قرار دهید و در صورت نبود کمبود زمان و یا هدف رتبه زیر ۵۰۰ حداقل یک منبع دیگر هم تهیه کنید.

با توجه به ظرفیت رشته های دانشگاهی و علاقه مندی داوطلبان کنکور زبان معولا قبولی در رشته های زیر مجموعه زبان فرانسه و آلمانی راحت تر است.

در ادامه مفصل در مورد رشته های دانشگاهی رشته زبان صحبت میکنیم تا از همین الان بهترین انتخاب را داشته باشید.

این مطلب هم می تواند شما را در زمینه کنکور زبان راهنمایی کند: کنکور زبان چگونه است؟

برای کنکور زبان چه درس هایی بخوانیم؟

برای کنکور زبان چه درس هایی بخوانیم؟

کنکور زبان شناور است در واقع تمامی کسانی که در رشته های مختلف دارای دیپلم ۱۲ ساله هستند میتوانند در کنکور زبان شرکت کنند و در یکی از رشته های زیر مجموعه آن وارد دانشگاه شوند.

تا قبل از کنکور ۱۴۰۲ کسانی که در کنکور سراسری زبان های خارجی شرکت میکردند باید ۴ درس عمومی و یک درس زبان تخصصی را آزمون میدانند اما در حال حاضر و با قوانینی که به تصویب رسید دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شده است و در کنکور ۱۴۰۳ داوطلبان فقط باید درس زبان تخصصی را آزمون دهند.

البته این موضوع به این معنی نیست که دروس عمومی بی تاثیر هستند بلکه دروس عمومی از طریق سوابق تحصیلی تاثیر گذار خواند بود و نمرات ۴ درس همومی بعنوان ۲۶ درصد نمره نهایی داوطلب لحاظ خواهد شد.

نکته ❗

فقط نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم برای این ۴ درس لحاظ میشود و ۷۴ درصد باقیمانده مربوط به نمره آزمون میشود.

ضرایب سوابق تحصیلی دروس عمومی در کنکور زبان ۱۴۰۳

منابع کنکور زبان 1403
درس عمومیضریب
زبان خارجی ۳۱۱٫۸
فارسی ۳ 21.61
عربی و زبان قرآن ۳۹٫۰۵
تعلیمات دینی ۳۱۶٫۵۲
سلامت و بهداشت۳٫۴۴

تکلیف دروس عمومی مشخص شد که باید فقط در امتحانات نهایی نمره خوبی داشته باشند و در کنکور سوالی از آن ها نخواهد آمد. پیشنهاد میکنیم اگر نمره خوبی در این دروس ندارید حتما از فرصت ترمیم معدل استفاده کنید.

برای درس زبان تخصصی میشود بصورت دلخواه در یکی از این ۳ رشته شرکت کرد:

✔️ زبان انگلیسی

✔️ زبان فرانسه

✔️ زبان آلمانی

تعداد سوالات زبان تخصصی ۷۰ سوال بصورت تستی است و در حدود ۱۰۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی به سوالات تعیین شده است.با توجه به ۳ مجموعه تخصصی گفته شده فقط میتوان در یکی از این ها شرکت کرد و برای ورود به رشته های زبان دیگر مانند زبان روسی یا چینی و دیگر زبان ها نمره کنکور بر همین اساس محاسبه میشود یا فقط سوابق تحصیلی در نظر گرفته میشود.

بودجه بندی سوالات زبان تخصصی

مبحثتعداد سوال
Reading (ریدینگ)۲۰
Vocabulary (واژگان)۱۵
Use of language (کاربرد زبان)۱۰
Grammar (گرامر) 10
Close test (کلوز تست)۱۰
word order (ترتیب واژه)۵

توجه

در هر ۳ گروه اصلی زبان یعنی زبان انگلیسی ، آلمانی و فرانسه این بودجه بندی صادق است و تمام داوطلبان جهت آمادگی در کنکور زبان باید بر این اساس استراتژی پاسخگویی به سوالات کنکور را بچینند و مطالعه کنند.

ضریب درس زبان تخصصی

با حذف زیر گروه ها از کنکور زبان تخصصی ضریب این قسمت ۱ در نظر گرفته میشود که البته با توجه به تخصصی بودن آن و همچون دیگر گروه های آزمایشی ضریب ۴ در آن ضرب خواهد شد پس ضریب نهایی درس زبان تخصصی ۴ خواهد بود و همانطور که گفته شد ۷۴ درصد نمره نهایی داطلبان زبان را شامل میشود.

برای استفاده از منابع کنکور زبان ۱۴۰۳ نیاز است در هر یک از بخش های گفته شده منبع مناسب همان بخش تهیه شود که در ادامه بطور مفصل در هر ۳ رشته امتحانی توضیح خواهیم داد که برای کنکور زبان چه درس هایی بخوانیم بهتر است تا درصد بالا تری کسب کنید.

این مطلب هم می تواند به شما کمک کند: رشته های کنکور زبان

چطوری منابع خوب برای کنکور زبان انتخاب کنم؟

منابع متنوع و مختلفی به شما داوطلبان عزیز معرفی شد تا از میان آن ها بتونید منابع خوب برای کنکور زبان را نشخیص دهید و در نهایت با استفاده از آن ها بتونید نتیجه عالی در کنکور زبان بگیرید و وارد یکی از بهترین رشته ها در بهترین دانشگاه های ایران بشید.

اگر میخواید منابع خوب برای کنکور زبان را تشخیص بدید اول باید به تعیین سطح خودتان برگردید. در واقع بهترین منابع برای ما منابعی است که با شرایط و سطح فعلی ما سازگار باشد. برای مثال اگر سطح پایینی دارید چرا باید سراغ منابع با تست ها سخت برید یا برعکس!

پیشنهاد میکنیم!

در صورت عدم داشتن پیشنیاز در زبان و سطح پایین و ضعف در موارد مختلف بودجه بندی مثل واژگان و گرامر سراغ منابع با درسنامه مفصل و روان برید و اگر از نظر دانش زبان عالی هستید دیگه منابع درسنامه دار برای شما مناسب نیست و باید حتما سراغ منابع دارای تست های تالیفی و تحلیلی کنکور چند سال قبل برید.

با این فرمول نه دیگه زمان شما تلف میشه نه درجا میزنید بلکه به سرعت پیشرفت میکنید و میشه با قدرت رو به جلو حرکت کرد. پس انتخاب بهترین منابع کنکور زبان کاملا نسبی است. اگر در انتخاب دچار مشکل هستید حتما از مشاوران ما کمک بگیرید.

منابع کنکور زبان ۱۴۰۳ سازمان سنجش

سازمان سنجش هر ساله در تمامی گروه های آزمایشی منابعی را به داوطلبان معرفی میکند. در خصوص کنکور زبان هم این روال وجود دارد اما باید در نظر داشته باشید منظور از اعلام منابع کنکور زبان توسط سازمان سنجش این نیست که منابع کمک درسی معرفی شود!

سازمان سنجش تنها منابع طرح سوالات کنکور و در واقع همان کتاب های درسی که قرار است سوالات از آن طرح شود را معرفی میکند و با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور سراسری تنها درس زبان تخصصی بعنوان منبع در نظر گرفته میشود.

منابع کنکور زبان معرفی شده توسط سازمان سنجش

زبان انگلیسی ۱سال دهم
زبان انگلیسی ۲سال یازدهم
زبان انگلیسی ۳ سال دوازدهم

توجه

بدیهی است لیست منابع کنکور زبان که در اینجا نامبرده شد برای موفقیت و کسب نتیجه قطعی و عالی در کنکور کافی نیست و لازم است شما از سطح کتاب بسیار بالاتر باشید. پس در کنار منبع اصلی (کتاب درسی) از منابع کمکی هم استفاده کنید.

خرید منابع کنکور زبان

منابع کنکور زبان انگلیسی و دیگر زبان ها به شما معرفی شد و در هر جای ایران که باشید به سادگی میتوان خرید منابع کنکور زبان را انجام داد. میشه به بازار کتاب یا شهر کتاب در شهر محل زندگی خودتان مراجعه کنید یا اینکه کتاب ها را اینترنتی از خود انتشارات یا کتاب فروشی های مجازی بخرید.

همچنین میشه از نمایشگاه های کتاب که بصورت استانی و دوره برگزار میشه خرید کتاب انجام داد. خرید از نمایشگاه به شما این فرصت را میده تا تعداد متنوعی از کتاب ها را مورد بررسی قرار بدید همچنین طبق روال از تخفیف بیشتری هم برخوردار شید.

منابع کنکور ارشد زبان انگلیسی ۱۴۰۳

زبان در کنکور ارشد نقش بسیار مهمی دارد از این جهت که دو مجموعه سوال در خصوص زبان در کنکور ارشد وجود دارد. داوطلبان در کنکور ارشد باید هم به سوالات عمومی زبان و هم سوالات تخصصی زبان مطابق با رشته خودشان پاسخ دهند در نتیجه برای هر رشته میشه منابع مختلفی معرفی کرد.

رشته های دانشگاهی گروه زبان های خارجی

کلمه زبان خارجی واژه ای کلی در انتخاب رشته های دانشگاهی است در حالی که نه تنها در زیر مجموعه زبان انگلیسی بلکه در زبان های دیگر رشته های دانشگاهی متنوعی وجود دارد.

رشته های دانشگاهی زیر مجموعه زبان انگلیسی

 • رشته زبان و ادبیات انگلیسی
 • رشته آموزش زبان انگلیسی
 • رشته مترجمی زبان انگلیسی
 • رشته مترجمی خبر زبان انگلیسی
 • رشته دبیری زبان انگلیسی ( دانشگاه فرهنگیان )

نکته ❗

علاقه مندان ورود به دانشگاه فرهنگیان و استخدام در وزارت آموزش و پرورش در حیطه شغل دبیری زبان انگلیسی میتوانند از گروه زبان های خارجی اقدام به انتخاب کد رشته های زبان بصورت بومی استانی در مجموعه های ارائه شده کنند و بعد از قبولی در مصاحبه در استخدام دانشگاه فرهنگیان قرار گیرند.

رشته های دانشگاهی زیر مجموعه زبان فرانسه

 • رشته زبان و ادبیات فرانسه
 • رشته مترجمی زبان فرانسه

رشته های دانشگاهی زیر مجموعه زبان آلمانی

 • رشته زبان و ادبیات آلمانی
 • رشته مترجمی زبان آلمانی

دیگر رشته های زبان که هم بر اساس کنکور و هم بر اساس سوابق تحصیلی میشود در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل کرد البته با پذیرش بسیار کمتر این ها هستند:

 • زبان روسی
 • زبان ایتالیایی
 • زبان اسپانیایی
 • زبان چینی
 • زبان ژاپنی
 • زبان اردو
 • زبان ارمنی
 • زبان تورکی ( استانبولی )

دانشگاه های ارائه دهنده رشته های زبان

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاه های پردیس
 • دانشگاه های غیر انتفاعی
 • دانشگاه پیام نور
 • دانشگاه علمی کاربردی
 • دانشگاه آزاد
 • دانشگاه فرهنگیان

در تمامی دانشگاه های گفته شده دو پذیرش بر اساس کنکور و سوابق تحصیلی یا همان بدون کنکور وجود دارد.

حذفیات کنکور زبان ۱۴۰۳

سازمان سنجش هر ساله قبل از شروع سال تحصیلی یا حداکثر همزمان با شروع ثبت نام کنکور سراسری زبان بودجه بندی و حذفیات کنکور را اعلام میکند. برای تهیه منابع کنکور زبان حتما باید به اطلاعیه های سازمان سنجش توجه داشت.

در حال حاضر و طبق آخرین اعلام سازمان سنجش تنها دروس عمومی از کنکور english language حذف شده است و در دیگر بخش ها که مربوط به زبان تخصصی است هیچگونه حذفیاتی صورت نگرفته است .

میتوانید آخرین اخبار و اطلاعات را در رابطه با حذفیات کنکور زبان از شبکه های اجتماعی کنکور مشاور مطلع شوید.

سوالات متدوال در خصوص منابع کنکور زبان ۱۴۰۳

لیستی از پرتکرار ترین سوال هایی که بچه ها در جلسات مشاوره تحصیلی از مشاوران ما درمورد کنکور زبان پرسیده اند، در پایین برای شما قرار داده شده است:

در کنکور زبان چه درس هایی می آید؟

کنکور زبان شامل مجموعه سوالات اختصاصی زبان است و سوالات از قسمت واژگان، درک مطلب، گرامر، کلوز تست، ترتیب واژه و کاربرد زبان طرح خواهد شد.

سوالات زبان تخصصی کنکور سخته؟

طراحان سوال بر اساس تجربه چند سال گذشته در ۷۰ سوال زبان تخصصی هم سوالات سخت و هم سوالات راحت طرح میکنند اما میتوان اینطور در نظر داشت که بیش از ۶۰ درصد سوالات در حد متوسط و دانش عمومی است تا عدالت در میان داوطلبان بطور مساوی رعایت شود.

منابع کنکور منحصرا زبان از کجا تهیه کنیم؟

چنین راه برای تهیه منابع منحصرا زبان وجود دارد. میتونید مستقیما به انتشاراتی هایی که روی منابع زبان در مقاطع مختلف کار میکنند مراجعه کنید یا حتی بصورت اینترنتی سفارس دهید.

خلاصه مطالب

رشته زبان در کنکور سراسری شامل زبان انگلیسی ، آلمانی و فرانسه میباشد و برای شرکت در کنکور لازم است به سوالات تخصصی یکی از این ۳ رشته پاسخ داد. همچنین نیاز است از معدل خوبی در دروس عمومی برخوردار بود تا نمره سوابق تحصیلی با ضریب تاثیر گذاری ۲۶ درصد کامل کسب شود.

مابقی نمره که ۷۴ درصد تراز کلی را شامل میشود مربوط به آزمون کنکور سراسری و پاسخ دهی به ۷۰ سوال با ضریب ۴ است تا در نهایت نمره داوطلب در سهمیه مشخص و بر اساس آن انتخاب رشته انجام شود.

برای کسب رتبه خوب و قبولی در یکی از دانشگاه های تراز اول کشور لازم است تا میانگین درصد و معدل خوبی داشته باشید در نتیجه برنامه ریزی برای کنکور زبان و استفاده از منابه مناسب الزامی و اجتناب ناپذیر است.

برای مشاوره در زمینه برنامه ریزی کنکور زبان و انتخاب منابع کنکور زبان میتوانید همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید و در لحظه با مشاوران متخصص در این زمینه صحبت کنید.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید