لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

معرفی به استاد چیست؟

معرفی به استاد

معرفی به استاد از جمله مواردی است که در کشورمان به منظور رفاه حال دانشجویان تصویب شده است. با این حال، اگر دانشجویی به دلیل برخی مشکلات قادر به گذراندن تمامی واحدهای درسی خود در طول سنوات تحصیلی نباشد، می تواند با آموزش محل تحصیل خود هماهنگ کرده و چند واحد درسی را معرفی به استاد بگیرد. بر طبق این بخشنامه، دیگر نیازی نیست که دانشجو برای نیمسال بعد در کلاس درس حاضر شود و می تواند از طریق معرفی به استاد و دریافت جزوات، همزمان با سایر دانشجویان در امتحانات پایان ترم حاضر شود.

تمامی دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و فرهنگیان تحصیل می کنند، قادر به استفاده از این فرصت برای پاس کردن برخی دروس هستند.

شرایط و نحوه گرفتن معرفی به استاد

شرایط و نحوه گرفتن ممکن است بین دانشگاه‌ ها متفاوت باشد. اما در بیشتر موارد، به صورت زیر انجام می ‌شود:

۱٫ درخواست معرفی: برخی دانشگاه‌ ها ممکن است از دانشجویان درخواست کنند که درخواست معرفی را به صورت کتبی یا الکترونیکی ارسال کنند. درخواست معرفی ممکن است شامل اطلاعاتی مانند نام، شماره دانشجویی، تخصص و هدف ارتقای تحصیلی شما باشد.

۲٫ ملاقات حضوری: در بعضی موارد، دانشگاه‌ ها ممکن است از دانشجویان بخواهند که به صورت حضوری با استاد مورد نظر ملاقات کنند. در این ملاقات، شما می ‌توانید درباره تحقیقات و علاقه ‌مندی ‌های خود صحبت کنید و درخواست معرفی را بیان کنید.

۳٫ معرفی توسط استادان دیگر: در برخی دانشگاه ‌ها، استادان ممکن است خواستار معرفی توسط استادان دیگر باشند. در این صورت، شما می ‌توانید با استادانی که قبلا با آن ها همکاری کرده ‌اید یا درس گرفته ‌اید تماس بگیرید و درخواست معرفی را از آن ها بخواهید.

در هر صورت، معرفی به استاد در دانشگاه بهتر است با رعایت قوانین و ضوابط دانشگاه و با ملاحظه نیازهای خاص هر دانشگاهی انجام شود. همچنین، توصیه می ‌شود قبل از درخواست معرفی، با استادان و یا مشاوران تحصیلی در دانشگاه خود مشورت کنید تا روش مناسب برای معرفی به استاد را بدانید.

شرایط معرفی به استاد در دانشگاه دولتی

شرایط و نحوه گرفتن معرفی به استاد در دانشگاه ‌های دولتی ممکن است با توجه به سیاست‌ ها و قوانین هر دانشگاه متفاوت باشد. در اینجا به طور کلی به شرایط و نحوه گرفتن در دانشگاه‌ های دولتی اشاره خواهیم کرد:

✔️ تایید مدیر گروه آموزشی: مدیر گروه باید تایید کند دانشجویی که خواستار معرفی به استاد است، حتما نیمسال آخر تحصیلی خود را سپری می کند. در غیر این صورت، دانشجو نمی تواند معرفی به استاد بگیرد.

✔️ درس مربوطه در نیمسال ارائه نشده باشد.

✔️ در زمان معرفی به استاد، تعداد واحدها برای نیمسال آخر بیشتر از ۲۴ نباشد.

✔️ دانشجویانی که قصد دارند از فرصت معرفی به استاد استفاده کنند، باید بعد از زمان حذف و اضافه دروس، به سامانه گلستان مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند.

شرایط معرفی به استاد در دانشگاه آزاد

شرایط و نحوه گرفتن معرفی به استاد در دانشگاه آزاد ممکن است در هر دانشگاه و رشته‌ تحصیلی متفاوت باشد، اما در اکثر موارد مراحل زیر وجود دارد:

✔️ تعیین استاد: در ابتدا باید استادی که می ‌خواهید به آن معرفی شوید را انتخاب کنید. می ‌توانید با مشاور تحصیلی خود مشورت کنید یا از نظرات دیگران که با استادی خاص همکاری کرده ‌اند، استفاده نمایید.

✔️ تماس با استاد: برای گرفتن معرفی ابتدا باید با استاد تماس بگیرید. می ‌توانید از ایمیل، تلفن، یا ملاقات حضوری استفاده کنید. در تماس خود، بهتر است یک مختصری درباره‌ خود و دلایلی که می‌ خواهید به استاد معرفی شوید را بیان کنید.

✔️ در دانشگاه آزاد هر دانشجو می تواند تنها دو درس نظری به تعداد ۴ واحد را معرفی به استاد بگیرد.

✔️ هر دانشگاهی تاریخ مشخصی را برای امتحانات معرفی به استاد در نظر می گیرد.

✔️ امکان معرفی به استاد برای دروس عملی وجود ندارد. البته اگر دانشجو یک بار درس عملی را افتاده باشد، می تواند بگیرد.

✔️ امکان ارائه درس ترمی و معرفی به استاد به صورت همزمان میسر نیست.

✔️ زمان معرفی به استاد دانشگاه آزاد قبل از شروع نیمسال تحصیلی است.

✔️ شهریه دروس معرفی به استاد در دانشگاه آزاد، نصف شهریه ثابت واحدهای اخذ شده است.

شرایط معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور

در این بخش شرایط و نحوه گرفتن معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور را توضیح می دهیم:

✅ شرایط

  • دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی برای دو درس نظری می توانند معرفی به استاد بگیرند.
  • امکان معرفی به استاد در دروس عملی وجود ندارد.
  • دانشجویان ارشد تنها برای یک درس نظری می توانند معرفی به استاد بگیرند.
  • شهریه دروس معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور، نصف شهریه ثابت واحدهای اخذ شده است.

✅ روش ها

برای گرفتن معرفی به استاد در دانشگاه پیام نور، می توانید از راه های زیر استفاده کنید:

  • مراجعه حضوری: در این روش شما می توانید به دفتر استاد مورد نظر بروید و از او بخواهید تا به عنوان استاد راهنما یا مشاور شما عمل کند. در این حالت بهتر است ابتدا با استاد مورد نظر ملاقاتی قبلی ترتیب دهید.
  • تماس تلفنی یا ایمیل: در این روش، شما می توانید با استاد مورد نظر تماس تلفنی بگیرید و یا ایمیلی به او بفرستید و درخواست خود را بیان کنید. این روش برای افرادی که در شهر دیگری زندگی می کنند یا از دیگر کشورها هستند مفید است.
  • مراجعه به دفتر اساتید یا دفتر پذیرش دانشگاه: در برخی موارد، دانشگاه ها ممکن است دفتری برای مراجعه و درخواست معرفی به استاد برای شما در نظر بگیرند. در این صورت، شما می توانید به این دفتر مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. در هر صورت، بهتر است قبل از اقدام به گرفتن معرفی به استاد، شرایط و الزامات دانشگاه مورد نظر را بررسی کنید و با استاد مورد نظر صحبت کنید تا اطلاعات دقیقی در این زمینه به دست آورید.

موضوعات مرتبط : معرفی دانشگاه مجازی

معرفی به استاد چند واحد است؟

معرفی به استاد چند واحد است

سقف مجاز در دانشگاه دولتی دو درس نظری است و می تواند ۴ واحد یا بیشتر باشد. میزان واحد مجاز برای اخذ در دانشگاه های آزاد و پیام نور نیز معمولا دو درس نظری به ارزش ۲ تا ۸ واحد است.

زمانبندی معرفی به استاد

باید قبل از شروع نیمسال تحصیلی تعیین شود؛ یعنی دانشجو قبل از اینکه نیمسال تحصیلی آغاز شود باید با استاد مربوطه صحبت کرده و شرایط و مراحل را طی کند.

چه واحدهایی شامل شرایط معرفی به استاد می شود؟

بیشتر شامل دروس تئوری است و دانشجویان دانشگاه های آزاد و پیام نور نمی توانند دروس عملی را معرفی به استاد بگیرند.

سخن آخر

دانشجویانی که بیشتر واحدهای درسی خود را پاس کرده باشند، می توانند در نیمسال آخر تحصیلی با مدیر آموزش دانشکده خود هماهنگ کرده و چند درس را معرفی به استاد بگیرند و دیگر در کلاس های مربوطه شرکت نکرده و در امتحانات پایان ترم حاضر شوند. در این مقاله شرایط معرفی به استاد در دانشگاه های دولتی، آزاد و پیام نور را بررسی کردیم.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید