لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

همین حالا وقت مشاوره خود را رزرو کنید 👈

چگونه بدون کنکور در رشته اپتومتریست قبول شویم؟

قبولی در رشته اپتومتریست بدون کنکور

قبولی در رشته اپتومتریست بدون کنکور در دانشگاه های مختلفی امکان پذیر است. اپتومتریسیت که بینایی سنجی هم نامیده می‌شود از رشته‌های گروه علوم تجربی است که علاقه مندان خاص خود را دارا می باشد.

شاید محبوبیت رشته ی اپتومتریست مانند سایر رشته های پیراپزشکی نباشد اما در خصوص خود رقابت بالایی بین علاقه‌مندان ایجاد نموده است؛ به ویژه در سال‌های اخیر که محوبیت این رشته افزایش یافته است.

پذیرش رشته بینایی سنجی یا اپتومتریست نسبت به حجم زیاد داوطلبان و علاقه‌مندان بسیار پایین است که موجب شده است کسب رتبه ی مورد قبول در کنکور سراسری علوم تجربی بسیار سخت و رقابت خیز باشد.

داوطلبان این رشته به دلیل علاقه ای که برای ادامه تحصیل در بینایی سنجی دارند به دنبال راهی هستند که بتوانند بدون شرکت در آزمون سراسری در این رشته ادامه تحصیل نمایند.

قبولی در رشته اپتومتریست بدون کنکور

شرایط خاص برای قبولی در دانشگاه رشته اپتومتریست بدون کنکور

در حالت کلی پذیرش بدون کنکور در رشته های بینایی سنجی بر اساس شرایط خاصی امکان پذیر است . علم بینایی سنجی شامل مراقبت های اولیه از چشم یا قدرت بینایی. فارغ التحصیلان بینایی سنجی با نام اپتومتریست در جامعه پزشکی مشغول به کار می‌شوند.

این افراد می‌توانند به طور مستقل اقدام به تاسیس مرکز بینایی سنجی نمایند. اما موفقیت اپتومتریست هایی که به طور مستقل کار می کنند بستگی به رابطه ی  آن ها با سایر پزشکان از جمله چشم پزشکان دارد.

برای تاسیس کلینیک بینایی سنجی نیاز دارند تا گواهی گذراندن طرح را داشته باشند، گذراندن طرح  برای بینایی سنجی الزامی نیست ولی برای تاسیس دفتر کار ضروری می باشد.

مفید برای شما : چگونه بدون کنکور اتاق عمل قبول شویم

فعالیت هایی که یک بینایی سنجی انجام میدهد یک اپتومتریست انجام می دهد به شرح زیر است:

  • تنبلی چشم
  • تعیین نمره چشم
  • تجویز ورزش ها و تمرینات چشمی
  • ساختن عینک و دیگر ابزارهای کمک بینایی
  • تشخیص عیوب انکساری چشم شامل نزدیک بینی و دوربینی و آستیگماتیسم
  • اختلال دید دو چشمی
شرایط خاص برای قبولی در دانشگاه رشته اپتومتریست بدون کنکور

ممکن برای شما هم این سوال مطرح شود که تفاوت بین اپتو متریست  با چشم‌پزشکان چیست؟

تفاوت عمده و اصلی که با چشم‌پزشکان دارند در نوع کار آن ها با چشم است. اپتومتریست ها به تشخیص بیماری‌های مختلف چشمی پردازند و چشم پزشکان در جهت درمان این بیماری ها اقدام به جراحی و درمان دارویی می کنند.

اپتومتریست ها برای تشخیص و اصلاح مشکلات چشمی فعالیت می‌کنند و در صورت نیاز بیماران را به متخصصان چشم پزشک ارجاع می‌دهند. چشم پزشکان و اپتومتریست ها  مرتب با یکدیگر در تعامل هستند.

ممکن برای شما هم این سوال مطرح شود که تفاوت بین اپتو متریست  با چشم‌پزشکان چیست؟

آیا امکان ادامه تحصیل در رشته ی اپتومتریست  بدون کنکور وجود دارد؟

با توجه به اینکه در سال‌های اخیر ظرفیت پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها افزایش یافته است بسیاری از داوطلبان این سوال مطرح می کنند که  آیا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی  هم  امکان ادامه تحصیل بدون کنکور وجود دارد یا خیر؟

در برخی از دوره ها در سال‌های اخیر  این امکان برای داوطلبان گروه علوم پزشکی و پیراپزشکی مثل تمام رشته ها  نیز فراهم شده است که بتوانند بدون شرکت در آزمون سراسری در رشته اپتومتریست تحصیل نمایند.  و اما نکته ی حائز اهمیت این است که شرایط قبولی در رشته های پیراپزشکی مانند رشته اپتومتری یا بینایی سنجی با سایر رشته ها قدری متفاوت است.

برای اطلاع از اینکه رشته بینایی سنجی پذیرش بدون کنکور دارد می‌توانید دفترچه ی انتخاب رشته  گر.ه های علوم پزشکی توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود را بررسی نمایید.

دانشگاه‌ ها در برخی از رشته‌های گروه علوم تجربی بر اساس سوابق تحصیلی و بنابر شرایط خاصی دانشجو می پذیرند. لیست رشته ها و دانشگاه ها معمولاً در دهه سوم شهریور ماه هر سال همراه با دفترچه راهنما منتشر می‌شود، علاقه‌مندان با مراجعه به این دفترچه می‌توانند لیست دانشگاه ها و رشته هایی که بدون کنکور دانشجو می پذیرند را مشاهده نمایند و شانس خود را در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بسنجند.

آیا امکان ادامه تحصیل در رشته ی اپتومتریست  بدون کنکور وجود دارد؟

منظور از پذیرش بدون آزمون

منظور از پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی این است که ملاک پذیرش معدل کتبی فرد است. امام با توجه به اینکه رشته های پیراپزشکی بدون کنکور از نوع رشته های نیمه متمرکز محسوب می‌شوند کسب نمره قبولی در  مصاحبه هم نیز یکی از شرایط پذیرش در این رشته است.

نوع مصاحبه و وجود یا عدم وجود آن برای رشته ها و دانشگاه های مختلف متفاوت است. بنابراین برای کسب اطلاعات باید اطلاعات اختصاصی رشته و دانشگاه مورد نظر خود را از منابع معتبر کسب نمایید.

معایب پذیرش بدون کنکور در رشته اپتومتریست این است که با وجود این که بسیاری از داوطلبان از این و پذیرش آگاهی ندارد اما به دلیل ظرفیت پایین خیلی زود ظرفیت پر می‌شود و دست بسیاری از داوطلبان از آن کوتاه می‌شود. به همین منظور پیشنهاد می کنیم قبل از هر چیز از مشاوره کنکور تجربی کمک گرفته و سریعا اقدام به ثبت نام نمایید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست
ظرفیا مازاد
nima

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید