لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی یکی از پرطرفدارترین رشته های پزشکی است که در سطح جهانی شناخته شده است. این رشته به بررسی و درمان مشکلات دندان ها، فک و صورت می پردازد و شامل مباحثی همچون تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری های دندان و لثه، ایمپلنت، ارتودنسی، جراحی دهان و فک و … است.

دندانپزشکی به عنوان یک رشته پزشکی، به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه ای که در حفظ سلامت دهان و دندان ها دارد، همواره مورد توجه و تحقیقات بسیاری از محققان و پژوهشگران قرار گرفته است. این رشته باعث شده تا نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی افراد با افزایش روند زندگی و بهبود عملکرد جامعه داشته باشد.

این رشته به دلیل گستردگی و تنوع زیاد مباحث، به عنوان یکی از پرمخاطب ترین رشته های پزشکی شناخته شده است. با توجه به این موضوع، افراد بسیاری به دنبال یادگیری این رشته هستند و در این راستا، آموزشگاه های دندانپزشکی بسیاری نیز در سطح کشور فعالیت می کنند.

با توجه به اینکه دندانپزشکی یک رشته پرطرفدار و پرمخاطب است، انتخاب بهترین آموزشگاه دندانپزشکی برای شروع یادگیری این رشته، بسیار مهم و حائز اهمیت است. برای این منظور، باید به معیارهای مختلفی همچون کیفیت و تجربه مدرسین، تعداد و نوع دوره های آموزشی، امکانات و تجهیزات فنی و قیمت های مناسب و مقرون به صرفه توجه کرد و در نهایت، با توجه به نیازهای خود، بهترین آموزشگاه را انتخاب کرد. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی رشته دندانپزشکی بپردازیم؛ پس مطالعه این مطالب مفید را از دست ندهید.

مقالات مرتبط : حقوق پرستاران در سال ۱۴۰۲ و کشورهای مختلف

معرفی رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی به عنوان یکی از شاخه‌ های پزشکی، به بررسی و درمان مشکلات دهان، دندان و بافت ‌های نرم مربوط به آن ها می ‌پردازد. این رشته شامل مطالعه ساختار دهان، دندان، فک و صورت، بررسی و تشخیص بیماری ‌های دهان و دندان و همچنین طراحی و اجرای روش ‌های درمانی متنوع می ‌باشد.

در دوره تحصیلات دندانپزشکی، دانشجویان مباحث متنوعی را بررسی می کنند که شامل جراحی دندان، ایمپلنت ‌های دندانی، ارتودنسی، رادیولوژی، پاتولوژی دهان و فک و صورت، طراحی و اجرای پروتزهای دندانی، اندودانتیکس، پزشکی اورژانس، بیهوشی خود درمانی و … است.

در عمل، دندانپزشکان به عنوان یکی از متخصصین پزشکی، به بررسی و درمان مشکلات دهان و دندان، طراحی و اجرای روش ‌های درمانی مختلف، اداره کلینیک ‌های دندانپزشکی، آموزش پذیرش درمانگاه‌ ها و مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین همکاری با سایر تخصص ‌های پزشکی، شامل جراحی ‌ها و ارتودنسی و … مشغول هستند.

علاوه بر این، دندانپزشکان مسئولیت اطمینان از سلامت دهان و دندان بیماران خود را نیز بر عهده دارند. این شامل تشخیص و درمان بیماری‌ های دهان و دندان، پیشگیری از بیماری ‌های دهان و دندان، نظافت دهان و دندان، آموزش بهداشت دهان و دندان و تهیه نقشه‌ های درمانی جهت حفظ و بهبود سلامت دهان و دندان بیماران است.

به کلی پژوهش های اخیر نشان داده است که سلامت دهان و دندان به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت کلی بدن و حتی روان شناسی فرد تاثیرگذار است، به همین دلیل اهمیت ویژه ‌ای به سلامت دهان و دندان و در نتیجه به حضور دندانپزشکان پرداخته می ‌شود.

مقالات مرتبط : معرفی رشته مهندسی پزشکی بازار کار، درآمد و آینده شغلی

آیا رشته دندانپزشکی سخت است؟

برای ورود به رشته دندانپزشکی باید با یک رقابت شدید در آزمون ‌های ورودی قبول شده و سپس به مدت حداقل پنج سال در دانشگاه تحصیل کنید. در مدت تحصیل، دانشجویان دندانپزشکی با مطالعه تئوری و عملیاتی مفید درباره جراحی دهان و فک، ایمپلنت ‌های دندانی، پروتزهای دندانی و دیگر مباحث مربوط به دندان ‌پزشکی آشنا خواهند شد.

در حین تحصیل در دو مرحله کلینیکی دندانپزشکی، دانشجویان باید با بیماران واقعی کار کنند و درمان‌ های دندانی شامل پاکسازی دندان، روکش دندانی، درمان ریشه و جراحی دندان را انجام دهند. همچنین، دانشجویان باید با فن‌آوری ‌های جدید و متدهای بالینی روزانه در دندانپزشکی آشنا شوند.

بنابراین، رشته دندانپزشکی در حقیقت یکی از رشته ‌های مشروح و پیچیده است که نیازمند تلاش، پشتکار، صبر و حوصله برای موفقیت در آن است و به دانشجویانی که علاقمند به این رشته هستند توصیه می شود که با آگاهی کامل و آمادگی مورد نیاز در آن تحصیل کنند. علاوه بر این، به علت عواملی مانند سختی درمان بیماری ‌های دندانی و فک ‌ها و توانایی بسیار بالا در ارائه خدمات به بیماران، این رشته به عنوان یکی از پر درآمدترین حرفه ‌ها نیز شناخته شده است.

رتبه لازم برای رشته دندانپزشکی

برای ورود به رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌ های سراسری، داوطلبان می ‌بایست در آزمون سراسری که هر ساله برگزار می ‌شود شرکت کرده و با کسب رتبه مناسب، به یکی از دانشگاه ‌های دندانپزشکی وارد شوند. برای پذیرش در دانشگاه‌ های دندانپزشکی، معمولاً رتبه تقریبی زیر ۱۰۰۰ در آزمون سراسری کافیست. البته باید توجه داشت که این رتبه بستگی به میزان رشته های مورد علاقه داوطلب و نحوه پاسخگویی او در آزمون سراسری دارد.

علاوه بر دانشگاه‌ های سراسری، در دانشگاه‌ های خصوصی نیز رشته دندانپزشکی وجود دارد. در این دانشگاه ‌ها، شرایط پذیرش ممکن است با دانشگاه‌ های سراسری متفاوت باشد و بسته به شرایط آموزشی و نحوه قبولی، رتبه لازم ممکن است متفاوت باشد. از طرفی، باید توجه داشت که رتبه تنها یکی از عوامل مهم در قبولی به دانشگاه نیست و معیارهای دیگری نیز مانند نمرات درسی، مصاحبه و تجربه کاری نیز در بررسی وضعیت داوطلب در نظر گرفته می ‌شوند.

تفاوت های رشته پزشکی با دندانپزشکی

رشته پزشکی و دندانپزشکی هر دو از رشته های پزشکی هستند؛ اما در حوزه های مختلفی فعالیت می کنند. به طور کلی، دستور کارهای پزشکی شامل تشخیص و درمان بیماری های انسانی است. در ادامه به تفاوت های این دو رشته خواهیم پرداخت:

 • حوزه فعالیت: پزشکان در تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها در سراسر بدن انسان فعالیت می کنند، در حالی که دندانپزشکان فقط درمان بیماری های دهان و دندان را بر عهده دارند.
 • دوره تحصیلی: برای اینکه بتوان به عنوان پزشک فعالیت کرد، یک دوره تحصیلی طولانی و پیچیده، شامل ۶ سال تحصیل در دانشگاه و ۲ سال آموزش کارآموزی الزامی است. اما برای تبدیل شدن به دندانپزشک، شما نیاز به ۵ سال تحصیل در دانشگاه و یک دوره کارآموزی دارید.
 • جنبه های حرفه ای: به طور کلی، پزشکان مسئولیت بسیار بیشتری درمان بیماران را بر عهده دارند. آنها با بیماران در مواجهه با بیماری های خطرناک هستند و در صورت اشتباه درمانی، ممکن است کارآیی بیمار را تحت تاثیر قرار دهند. از طرفی، دندانپزشکان مسئولیت مشابهی ندارند و اغلب فقط درمان بیماری های دهان و دندان را بر عهده دارند.
 • بازار کار: با توجه به اینکه پزشکان می توانند در کشورهای مختلف فعالیت کنند، شرایط شغلی و حقوقی آنها به طور کلی بسیار بالاتر از دندانپزشکان است. اما دندانپزشکان نیز در بازار کار خودشان تقاضای بسیاری دارند.

بنابراین، تفاوت اصلی بین این دو رشته، محدوده کاربرد آنهاست. رشته پزشکی برای بررسی و درمان بیماری های عمومی بدن استفاده می شود و شامل مباحثی همچون پزشکی عمومی، داخلی، جراحی عمومی، زنان و زایمان، کودکان و … است، اما دندانپزشکی فقط به مشکلات دندان ها، فک و صورت می پردازد.

گرایش های رشته دندانپزشکی در دانشگاه

گرایش های رشته دندانپزشکی در دانشگاه

در دانشگاه‌ های دندانپزشکی، چندین گرایش مختلف برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. در ادامه به توضیح برخی از این گرایش ‌ها پرداخته می‌ شود:

 • جراحی دندان: در این گرایش، دانشجویان با بیماری ‌های دندان ‌ها و فک ‌ها آشنا می ‌شوند و روش ‌های جراحی برای درمان آن‌ ها را یاد می ‌گیرند.
 • ارتودنسی: این گرایش به بررسی اختلالات خط دندانی و فک ‌ها و روش ‌های درمان آن‌ ها می‌ پردازد. دانشجویان در این گرایش، علاوه بر تشخیص و درمان اختلالات خط دندانی، به بررسی تغییرات ساختاری و عملکردی فک ‌ها و دندان می ‌پردازند.
 • اندودنتیکس: در این گرایش، دانشجویان به درمان بیماری ‌های ریشه دندان‌ ها می ‌پردازند که از بین بردن عفونت ‌های ریشه دندان‌ ها و جراحی‌ های مربوط به آن ‌ها شامل استخراج شکسته دندان ‌ها نیز می‌ شود.
 • پروتزهای دندانی: در این گرایش، دانشجویان به ساخت و نصب پروتزهای دندانی می ‌پردازند. این پروتزها می‌ توانند با روش ‌های مختلفی مانند پروتزهای ثابت (برقی یا غیر برقی) یا پروتزهای موقت ساخته شده و روی دندان‌ ها نصب شوند.
 • طب کودکان: این گرایش به تشخیص و درمان بیماری ‌های دندانی و فکی کودکان می‌ پردازد و دانشجویان با روش ‌های درمانی مناسب برای کودکان آشنا می ‌شوند.
 • طب اعصاب دندانی: در این گرایش، دانشجویان به بررسی علل و درمان بیماری ‌های عصب دندانی می ‌پردازند که به طور معمول شامل درمان عفونت ‌های ریشه دندان ‌ها و جراحی ‌های مربوط به آن ‌ها است.
 • پروتکول ‌های تشخیصی: در این گرایش، دانشجویان با روش ‌های تشخیصی مربوط به بیماری ‌های دندان ‌ها و فک‌ ها آشنا می‌ شوند و می ‌توانند از این روش ‌ها برای تشخیص بیماری به کار برند.

لازم به ذکر است که این موارد تنها چند مثال از گرایش های دندانپزشکی هستند و علاوه بر این ها، گرایش های دیگری نیز در دوره کارشناسی ارشد دندانپزشکی ارائه می شود.

درصدهای قبولی داوطلبان رشته دندانپزشکی

درصدهای قبولی داوطلبان رشته دندانپزشکی هر سال متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند تعداد داوطلبان، تعداد ظرفیت های آموزشی، سطح سختی آزمون و … بستگی دارد. در سال های اخیر، درصدهای قبولی داوطلبان رشته دندانپزشکی در دانشگاه های مختلف کشور در حدود ۹۰ تا ۹۵ درصد بوده است. با این حال، برای قبول شدن در این رشته، نیاز به آمادگی و مطالعه کافی در حوزه های مختلفی همچون علوم پایه، علوم پزشکی و … دارید.

شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

با توجه به اینکه شهریه ‌ها هر ساله ممکن است تغییر کنند، ممکن است این مبلغ دقیق نباشد. اما برای سال تحصیلی ۱۴۰۲، شهریه رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد با توجه به منابع موجود حدود ۹۰ میلیون تومان بوده است. البته لازم به ذکر است که این مبلغ ممکن است با توجه به شرایط و تغییرات در این دوره زمانی تغییر کرده باشد.

درآمد و بازار کار رشته دندانپزشکی

درآمد و بازار کار رشته دندانپزشکی

رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌ های پر درآمد در سطح جهان محسوب می ‌شود. دلیل این موضوع به دلیل نیاز پایدار به خدمات دندانپزشکی است که با توجه به رشد جمعیت و افزایش امید به زندگی، همچنان به عنوان یک صنعت رو به رشد محسوب می ‌شود.

با توجه به تحولات اخیر در این حوزه و گسترش فعالیت ‌های دندانپزشکی، برای دندان‌ پزشکان فرصت ‌های شغلی بسیاری در این رشته وجود دارد. از جمله مزایای شغلی دندانپزشکان می ‌توان به شرکت در بیمارستان ‌ها، مطب ‌های خصوصی، مراکز تخصصی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ ها اشاره کرد.

در زمینه درآمد دندان ‌پزشکان، میزان درآمد آن‌ ها بستگی به جایگاه شغلی، سال ‌های تجربه، محل کار و فعالیت ‌های متفاوتی دارد. با این حال، برابر گزارشات، میانگین درآمد دندانپزشکان در آمریکا بیشتر از ۱۵۰ هزار دلار در سال است. در کشورهای دیگر نیز به طور معمول حداقل درآمد دندانپزشکان حدود ۵۰ هزار دلار در سال محسوب می ‌شود.

در نتیجه، رشته دندانپزشکی به عنوان یکی از رشته‌ های پر درآمد و با فرصت ‌های شغلی خوب در بازار کار مطرح است. با این حال، به دلیل خطرهای حرفه ‌ایی نیز، باید به دقت تصمیم گیری در مورد ورود به این رشته را بررسی کرد.

موضوعات مرتبط : توضیحات کامل در خصوص درآمد دندانپزشکی در ایران و کشورهای مختلف

ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی دانشگاه های دولتی

ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی در دانشگاه ‌های دولتی هر سال برای ورودی‌ های جدید محدود است و این مقدار به شرایط و نیازهای بازار کار و توسعه صنعت دندانپزشکی در کشور بستگی دارد. به طور کلی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۱، ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی در برخی از دانشگاه‌ های دولتی به شرح زیر بوده است:

 • دانشگاه علوم پزشکی تهران: مقطع کارشناسی ۵۰ نفر، دوره کارشناسی ارشد ۱۵ نفر، دکتری حرفه ای ۶ نفر، دکتری تخصصی ۱۲ نفر
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز: ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی حدود ۷۰ نفر، مقطع ارشد در دو گروه تخصصی داندانپزشکی عمومی و جراحی فک و صورت به ترتیب ۱۶ و ۱۰، مقطع دکتری در دو گروه تخصصی دندانپزشکی عمومی و جراحی دهان، فک و صورت به ترتیب ۹ و ۶٫
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: مقطع کارشناسی حدود ۱۰۰ نفر، مقطع ارشد ۱۵ نفر و دکتری ۶ نفر.
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز: مقطع کارشناسی ۱۴۰ نفر، ارشد سالانه ۲۵ نفر و دکتری سالانه ۱۲ نفر.
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد: کارشناسی ۱۰۰ نفر، ارشد سالانه ۲۵ نفر و دکتری ۱۰ نفر.

لازم به ذکر است که همانطور که پیش از این اشاره شد، به دلیل نیاز پایدار به خدمات دندانپزشکی، احتمال بالایی وجود دارد که در آینده ظرفیت پذیرش رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌ های دولتی افزایش یابد.

سخن پایانی

رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و محبوب در رشته های پزشکی است که به آموزش دانشجویان در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ‌های دهان، فک و صورت می ‌پردازد. این رشته به دانشجویان امکان می ‌دهد تا علاوه بر آموزش در حوزه پزشکی و دندانپزشکی، مهارت ‌های بالینی و تجربی لازم را نیز کسب کنند.

با توجه به اهمیت دندان ‌ها و سلامت دهان، رشته دندانپزشکی با تقاضای بالایی مواجه است و فارغ التحصیلان این رشته ‌ها در حوزه های مختلف شغلی، از جمله کار در بیمارستان ‌ها، مطب ‌های دندانپزشکی و مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می ‌شوند. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات سودمندی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

بنر مشاوره تحصیلی ارشد

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید