لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

دندانپزشکی بدون کنکور

دندانپزشکی بدون کنکور

ولی در مقابل حجم زیاد تقاضا برای قبولی در این رشته ، ظرفیت پذیرش دانشگاه ها محدود است و فقط رتبه های خیلی خوب می توانند شانس قبولی داشته باشند در این زمان است که موضوع دندانپزشکی بدون آزمون برای داوطلبانی که رتبه های مناسبی ندارند مطرح می شود! اما آیا واقعا دندانپزشکی بدون کنکور ارائه می شود؟ برای یافتن پاسخ خود ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

طبق بررسی هایی که در میان داوطلبان کنکور تجربی انجام گرفته شده است، سه رشته پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی پر متقاضی ترین رشته ها هستند ،

اما فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در مقایسه با فارغ التحصیلان رشته پزشکی و داروسازی سریع تر وارد شغل خود می شوند و از همان ابتدای کار هم از درآمد تقریبا مناسبی برخوردار هستند و این مزیتی است که بسیاری از داوطلبان کنکور تجربی را علاقه مند به این رشته کرده است.

دندانپزشکی بدون آزمون

در چند سال اخیر بسیاری از دانشگاه های سراسری و آزاد ، برخی از رشته های تحصیلی را بدون کنکور ارائه می دهند که اکثر رشته ها از شاخه های علوم انسانی و علوم پایه می باشند.

با این حال ممکن است برای داوطلبان ابهام ایجاد شود که رشته های علوم پزشکی مانند دندانپزشکی بدون آزمون نیز ارائه شود اما این موضوع صحت ندارد و شرط پذیرش در رشته دندانپزشکی فقط شرکت در کنکور تجربی است.

از رشته های بدون کنکور تجربی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بدون آزمون موجود هستند می توان به رشته هایی مانند : میکروبیولوژی ، زیست شناسی ، شیمی ، مهندسی پزشکی ، کاردانی دامپزشکی و … اشاره کرد.

رشته دندانپزشکی بدون آزمون پردیس خودگردان

دانشگاه پردیس خودگردان با دریافت شهریه های نسبتا سنگین در اکثر رشته های تحصیلی علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی دانشجو جذب می کند اما در میان داوطلبان شایعه شده است که دانشگاه پردیس خودگردان با دریافت هزینه و شهریه های بسیار بالا اقدام به فروش صندلی علوم پزشکیمی کند،

در واقع دندانپزشکی بدون آزمون در این دانشگاه ارائه می شود و هر کسی که بخواهد می تواند با پرداخت شهریه بدون شرکت در کنکور وارد این دانشگاه شود و به عبارتی صندلی دندانپزشکی بخرد !!

بررسی کنید : تفاوت پزشکی و دندان پزشکی

اما واقعیت امر این است که موضوع خرید صندلی دانشگاه پردیس خودگردان صحت ندارد و مخالف با قوانین و مقررات نظام پزشکی و وزارت بهداشت می باشد و اگر دانشگاهی به صورت خودسرانه اقدام به دریافت شهریه دندانپزشکی بدون آزمون نماید ، تخلف کرده است.

شهریه رشته پزشکی در دانشگاه پردیس خودگردان حدود 18 میلیون تومان برای هر ترم تحصیلی است که البته در برخی از واحد های پردیس تا 25 میلیون تومان نیز از دانشجویان شهریه دریافت می شود ،

در یک نتیجه گیری کلی و با در نظر گرفتن افزایش 10 الی 15 درصدی نزخ شهریه در هر سال ، برای 5 سال تحصیل در رشته دندانپزشکی باید حدود 200 میلیون تومان شهریه پرداخت کنید حال این موضوع را هم در نظر داشته باشید که با پرداخت این مبلغ ، مدرکتان نیز اعتبار شغلی نداشته باشد.

بنابراین به شما داوطلبان توصیه می کنیم که به شایعاتی که در این باره وجود دارد توجه نکنید. فرضا اگر هم دانشگاهی دندانپزشکی بدون آزمون را ارائه دهد شما باید حداقل 6 سال درس بخوانید و هزینه های زیادی هم پرداخت کنید ولی در انتها ممکن است مدرک فارغ التحصیلی شما مهر وزارت بهداشت نداشته باشد و نتوانید وارد کار شوید.

هیچ تضمینی برای معتبر بودن مدرک فارغ التحصیلی دندانپزشکی بدون آزمون وجود ندارد.

دندانپزشکی بدون آزمون در خارج از کشور

برنامه های آموزشی و گرایش های موجود برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور های مختلف متفاوت است معمولا پذیرش دندان پزشکی بدون کنکور در سایر کشور ها مخصوصا دانشگاه های معتبر کشور های آمریکا ، انگلستان ، کانادا ، روسیه و … در صورت دارا بودن معدل بالای دیپلم و پیش دانشگاهی ، دارا بودن مدرک زبان مانند آیلتس ، مقالات علمی چاپ شده و …. امکان پذیر است.

طول دوره تحصیلی دندانپزشکی در هر یک از کشور ها متفاوت است مثلا در آمریکا 4 سال و در انگلستان 5 سال است و شما باید شهریه دانشگاه و هزینه های دیگر را برای زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی را مد نظر بگیرید.

در برخی از دانشکده های پزشکی خارجی نیز شرط ورود به رشته های علوم پزشکی شرکت در آزمون MCATیا همان آزمون سراسری پزشکی می باشد و رتبه اکتسابی در این آزمون تعیین کننده پذیرش یا عدم پذیرش شماست.

برای تحصیل در خارج از کشور باید جوانب مختلفی را از قبیل انتخاب بهترین دانشگاه از نظر اعتبار مدرک فارغ التحصیلی، انتخاب بهترین کشور از نظر اقامت و هزینه تحصیل و … را بررسی کنید که در همین راستا می توانید از مشاوران ارشد مرکز مشاوره تحصیلی ما راهنمایی دریافت کنید.

کدام یک از رشته های علوم پزشکی بدون کنکور ارائه می شوند؟

دندانپزشکی بدون کنکور

حال که از تحصیل دندانپزشکی بدون آزمون قطع امید کرده اید خبر خوشحال کننده برای شما این است که هر ساله تعدادی از رشته های پیراپزشکی مانند پرستاری ، مامایی ، هوشبری ، تکنسین سلامت دهان ، اتاق عمل ، هوشبری ، علوم آزمایشگاهی و …. ارائه می شوند و تمام رشته های پیراپزشکی بدون کنکور فقط در دانشگاه های روزانه برگزار می شوند.

شرط پذیرش در رشته های فوق که در مقطع کاردانی ارائه می شوند هم ، دارا بودن معدل کتبی دیپلم (فقط دپیلم تجربی) معدل 15 و بالاتر و همچنین داشتن شرط سنی (18 تا 24 سال) می باشد البته داوطلبان باید در کنکور تجربی شرکت نمایند تا بتوانند همزمان با انتخاب رشته کنکور تجربی ، رشته های پیراپزشکی بدون کنکور را نیز انتخاب کنند.

علاوه بر رشته های مذکور ، یکی دیگر از شاخه های علوم پزشکی که بدون کنکور ارائه می شود ، رشته کاردانی دامپزشکی است. پذیرش در این رشته شرایط آسان تری دارد و فقط در دانشگاه آزاد و در دوره های کاردانی ارائه می شود.

سوالات متداول داوطلبان

  • آیا دندانپزشکی بدون آزمون در پردیس کیش ارائه می شود؟

رشته های علوم پزشکی از قبیل دندانپزشکی در هیچ یک از دانشگاه های شیراز،کیش،تبریز، بروجرد و … به صورت بدون کنکور ارائه نمی شوند.

  • شرایط پذیرش دندانپزشکی بدون آزمون در تهران چیست؟

رشته دندانپزشکی در دانشگاه تهران به صورت با کنکور ارائه می شود و لازمه ورود به این رشته و دانشگاه ، شرکت در کنکور سراسری است.

  • کدام یک از رشته های علوم پزشکی بدون کنکور ارائه می شوند؟

تعدادی از رشته های پیراپزشکی مانند پرستاری، مامایی، هوشبری، تکنسین سلامت دهان، اتاق عمل، هوشبری، علوم آزمایشگاهی و کاردانی دامپزشکی هر ساله تحت شرایط خاص بر اساس سابقه تحصیلی و بدون آزمون ارائه می شوند.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید