لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

دندانپزشکی بدون کنکور ۱۴۰۳

دندانپزشکی بدون کنکور

رشته دندان پزشکی یکی از پر طرفداترین رشته های تحصیلی در تمام دنیا است که در ایران هم طرفدرارن زیادی دارد و برای رسیدن به آن باید از کنکوری سخت با رقبای سرسختی عبور کرد.اما سوال بسیاری از علاقه مندان این است که آیا دندان پزشکی بدون کنکور هم وجود دارد؟

راجع به رشته دندان پزشکی بدون کنکور ابهامات و سوالات زیادی ذهن داوطلبان و خانواده ها را درگیر کرده است.ما در کنکور مشاور برای آرامش خیال شما اطلاعاتی مفصل و دقیق در رابطه با این موضوع ارائه خواهیم کرد.

شرایط تحصیل در دندان پزشکی بدون کنکور

در چند سال اخیر بسیاری از دانشگاه های سراسری و آزاد ، برخی از رشته های تحصیلی را بدون کنکور ارائه می دهند که در میان این رشته ها میشود بهترین و پر طرفدارترین رشته های دانشگاهی از جمله انواع رشته های مهندسی یا رشته حقوق و حتی بعضی از رشته های پیراپزشکی را مشاهده کرد.

با این حال ممکن است برای داوطلبان ابهام ایجاد شود که رشته های علوم پزشکی مانند دندانپزشکی بدون آزمون نیز ارائه شود؟

متاسفانه جواب خیر است!

البته اگر بخواهیم جوابی دقیق تر بدهیم باید بگوییم ورود به رشته دندان پزشکی آن هم بدون کنکور حالت عمومی ندارد و هر کسی با هر شرایطی همانطور که میتواند وارد رشته حقوق شود امکان ورود به رشته دندان پزشکی را ندارد.

راه های ورود به رشته دندان پزشکی بدون کنکور

چند راه برای این موضوع پیش بینی شده است که یا باید در شرایط آن قرار بگیرید یا شرایط را داشته باشید تا بتوانید وارد دندان پزشکی بدون کنکور شوید:

المپیادی بودن

کسانی که در المپیاد های دانش آموزی کشوری و جهانی موفق به کسب مدال میشوند این امکان را دارند تا کاملا بدون کنکور وارد رشته دندان پزشکی شوند و تحصیل کنند. نحوه انتخاب رشته المپیادی ها و تعداد اولویت بندی آن ها و نوع پذیرششان کمی متفاوت است اما در هر صورت این هم راه و روشی برای ورود به دندان پزشکی بدون کنکور است.

تحصیل دندان پزشکی در خارج از ایران

بسیاری از دانش آموزان با شرکت در امتحانات بورسیه دانشگاه های سراسر دنیا یا هزینه کرد مهاجرت تحصیلی میکنند و وارد رشته دندان پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور میشوند.جالب است بدانید بسیاری از کشور ها از آمریکا و کانادا گرفته تا کشورهای مطرح اروپایی این رشته را کاملا بدون آزمون ارائه میدهند.

این روش برای کسانی که از نظر هزینه مشکلی ندارند یکی از روش های خوب است.البته دقت کنید دانشگاهی که انتخاب میشود مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد تا بعد از پایان تحصیلات بتوانید با دریافت پروانه در ایران مشغول بکار شوید.

در رابطه با پذیرش تحصیلی خارج از کشور و هزینه های آن و اینکه چه کشورهایی برای مهاجرت تحصیلی خوب است توضیحات مفصلی در ادامه میدهیم تا با دید باز انتخاب کنید.

خبر خوب !

میشود با دارا بودن یک سری از شرایط از دانشگاه های خارج از کشور بعد از مدتی به یکی از دانشگاه های ایران انتقالی گرفت و ادامه تحصیل را همینجا در رشته دندان پزشکی بدون کنکور انجام داد.

دندان پزشکی بدون کنکور برای افراد دو تابعیتی

همانطور که خارجی ها میتوانند در ایران بدون کنکور در رشته دندان پزشکی در ازای پرداخت شهریه تحصیل کنند شما هم میتوانید با داشتن تابعیت کشوری دیگر مثل ترکیه یا ارمنستان یا دیگر کشورهایی که دریافت تابعیت از آن ها سخت نیست کاملا بدون کنکور وارد رشته دندان پزشکی شوید.

اینکار جز ساده ترین روش ها است البته برای کسانی مناسب است که از پس هزینه های تحصیل دندان پزشکی در دانشگاه پردیس بر میان!

آیا قبولی در رشته دندانپزشکی بدون کنکور پردیس یا دانشگاه آزاد امکان پذیر است ؟

قطعا شما هم بارها شنیدید که دانشگاه های پردیس خودگردان یا دانشگاه های آزاد  اقدام به پذیرش بدون کنکور در رشته های دندان پزشکی میکنند.آیا بنظر شما این موضوع صحت دارد؟

دندان پزشکی بدون کنکور پردیس

دانشگاه پردیس خودگردان با دریافت شهریه های نسبتا سنگین در اکثر رشته های تحصیلی علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی دانشجو جذب می کند اما در میان داوطلبان شایعه شده است که دانشگاه پردیس خودگردان با دریافت هزینه و شهریه های بسیار بالا اقدام به فروش صندلی علوم پزشکی می کند.

در واقع دندانپزشکی بدون کنکور در این دانشگاه ارائه می شود و هر کسی که بخواهد می تواند با پرداخت شهریه بدون شرکت در کنکور وارد این دانشگاه شود و به عبارتی صندلی دندانپزشکی بخرد!

اما واقعیت امر این است که موضوع خرید صندلی دانشگاه پردیس خودگردان صحت ندارد و مخالف با قوانین و مقررات نظام پزشکی و وزارت بهداشت می باشد و اگر دانشگاهی به صورت خودسرانه اقدام به ثبت نام دندان پزشکی بدون کنکور کند قطعا کار غیر قانونی انجام داده است و با مسول اینکار برخورد خواهد شد.

دانشگاه های پردیس خودگردان در رشته دندان پزشکی پذیرش دارند اما بدون کنکور نه.باید برای قبولی در این دانشگاه ها قطعا از رتبه خوبی برخوردار بود ( زیر ۲۰۰۰ سهمیه ) همچنین باید از هزینه های سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تومان دانشگاه پردیس برومد!

موضوعات مرتبط : تفاوت پزشکی و دندان پزشکی

دندان پزشکی بدون کنکور دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد اسلامی دارای واحد های زیادی در تمام شهر ها و حتی در برخی از شهر ها دارای چند واحد است و تقریبا در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی هم دارای پذیرش با کنکور و بدون کنکور است.حتی در این دانشگاه واحد هایی با عنوان واحد خود گردان وجود دارد که سبب شده بسیاری از داوطلبان بر این تصور باشند که دانشگاه آزاد بی کیفیت است یا به دلیل داشتن شهریه میشود دندان پزشکی بدون کنکور در این دانشگاه قبول شد!

باید بدانید اولا انتخاب رشته دانشگاه آزاد در رشته دندان پزشکی در زیر مجموعه انتخاب رشته سراسری انجام میشود دوما قطعا بدون کنکور نمیشود وارد رشته دندان پزشکی دانشگاه آزاد شد جز روش هایی که در ابتدا برای شما توضیح داده شد!

پس لطفا گول افراد و تبلیغات را نخورید و مطمعن باشید در هیچکدام از رشته های پزشکی و حتی پیراپزشکی نمیتوان در دانشگاه آزاد بدون کنکور تحصیل کرد بلکه باید رتبه زیر ۲۰۰۰ سهمیه برای قبولی در واحد های شهرستان و رتبه زیر ۷۰۰ برای قبولی در واحد دندان پزشکی تهران بدست آورد.

روش های قانونی دندان پزشکی بدون کنکور

تنها این روش ها برای ورود به رشته دندان پزشکی قانونی است:

 • دندان پزشکی تعهدی مناطق محروم ( همیشه ارائه نمیشود )
 • دندان پزشکی بدون کنکور با داشتن مدال المپیاد دانش آموزی کشوری و جهانی
 • تحصیل در رشته دندان پزشکی کاملا بدون کنکور در خارج از کشور
 • داشتن تابعیت کشوری دیگر و تحصیل در ایران
 • انتقالی از یکی از دانشگاه های خارج از کشور به ایران

توجه !

جز این موارد هر تبلیغ یا مشاوره ای به شما داده شود قطعا دروغ است و از نظر قانونی شما را دچار مشکل خواهد کرد و چه بسا مبلغ زیادی را هم از دست بدهید.

موضوعات مرتبط : راهنمای کامل و مشاوره کنکور تجربی

دندان پزشکی بدون کنکور در خارج از کشور

برنامه های آموزشی و گرایش های موجود برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور های مختلف متفاوت است معمولا پذیرش دندان پزشکی بدون کنکور در سایر کشور ها مخصوصا دانشگاه های معتبر کشور های آمریکا ، انگلستان ، کانادا ، روسیه در صورت دارا بودن معدل بالای دیپلم ، دارا بودن مدرک زبان مانند آیلتس و تافل با نمره خوب یا حتی  مقالات علمی چاپ شده  امکان پذیر است.

طول دوره تحصیلی دندانپزشکی در هر یک از کشور ها متفاوت است مثلا در آمریکا ۴ سال و در انگلستان ۵ سال است و شما باید شهریه دانشگاه و هزینه های دیگر را برای زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی را مد نظر قرار بدید.

در برخی از دانشکده های پزشکی خارجی نیز شرط ورود به رشته های علوم پزشکی شرکت در آزمون سراسری پزشکی می باشد و رتبه اکتسابی در این آزمون تعیین کننده پذیرش یا عدم پذیرش شماست. این آزمون ها بصورت بین المللی انجام میشود و داشتن مدرک زبان یکی از شروط مهم شرکت در ازمون است.

معمولا سطح آزمون از سطح کنکور سراسری ایران پایین تر است و موارد امتحانی تقریبا همان دروسی است که در ایران آزمون میدهید. از جمله این آزمون ها میشه به آزمون یوس ترکیه  اشاره کرد.

هرآنچه که باید از آزمون یوس ترکیه بدانید

برای تحصیل در خارج از کشور باید جوانب مختلفی مورد توجه قرار گیرد از قبیل:

 • انتخاب بهترین دانشگاه از نظر اعتبار مدرک
 • انتخاب بهترین کشور از نظر اقامت و هزینه تحصیل 
 • امکان کار در آن کشور بعد از فارغ التحصیلی
 • امکان کار در حین تحصیل
 • قوانین تحصیلی کشور مورد نظر
 • شرایط دریافت ویزای کاری
 • درآمد متوسط دندان پزشکی در کشور مورد نظر
 • مورد تایید بودن دانشگاه از نظر وزارت بهداشت
 • زبان مورد استفاده در زمان تحصیل

ارزانترین کشور برای تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور

بسیاری از داوطلبانی که دارای هیچکدام از شرایط ورود به رشته دندان پزشکی از طریق کنکور یا بدون کنکور نیستند میتوانند با پرداخت هزینه وارد یکی از دانشگاه های معتبر خارج از کشور شوند و حتی  در یکی از کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل شوند.

از جمله ارزانترین کشورهای رشته دندان پزشکی بدون کنکور :

✔️ آلمان

✔️ نروژ

✔️ بلژیک

✔️ ایتالیا

✔️ نروژ

✔️ روسیه

✔️ مجارستان

تقریبا میشه گفت ارزانترین کشورهای تحصیل رشته دندان پزشکی بدون کنکور در تمام دنیا این کشور ها هستند.همچنین دریافت ویزای تحصیلی در کمتر از ۶ ماه زمان میبرد و میشود به سادگی وارد این کشورها شد.

 • هزینه زندگی در سال حدود ۳۰هزار یورو میباشد.
 • بسیاری از دانشگاه های هزینه دریافت نمیکنند.
 • هزینه دانشگاه هایی که شهریه دارند حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار یورو برای هر ترم است.
 • باید هزینه زندگی و تحصیل هر دو در نظر گرفته شود.
 • امکان کار در حین تحصیل امکان پذیر است.
 • آموزش زبان در دوره کالج ( هزینه دریافت میشود )

توجه !

با وجود اینکه این هزینه های در کشورهای اروپایی بسیار کم است اما نسبت به ارزش پول ملی ما همچنان هزینه بالایی محسوب میشود اما در هر صورت میشود در صورت داشتن توان مالی در اروپا تحصیل کرد و در همان جا هم ساکن شد. متوسط درآمد دندان پزشکان در حدود سالی ۵۰ هزار یورو میباشد.

در پایان

رشته دندان پزشکی جز پر درآمدترین رشته های تحصیلی و البته جز رشته های پر بازده با طول تحصیل کم است و دقیقا به همین دلیل هم هست که متقاضیان زیادی دارد و در کنکور سراسری تقریبا میشه گفت انتخاب اول داوطلبان با رتبه خوب است.

در هر صورت اگر توانایی ورود به این رشته از طریق کنکور سراسری در شما وجود ندارد اصلا مشکلی نیست و میشود از روش های گفته شده وارد رشته دندان پزشکی بدون کنکور شد.در صورتی نیاز به مشاوره همین الان با ما تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید