لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

تفریح برای کنکوری ها

تفریح برای کنکوری ها

? این همه راجع به درس خوندن و فشار و استرس و بی خوابی در زمان کنکور حرف زدیم حالا میخوایم یکم هم راجع به تفریح برای کنکوری ها صحبت کنیم.کلا حواستون باشه از اونور بوم نیوفتید.آخه یسری ها اینطورین کلا خودشونو حبس میکنن واسه درس خوندن نزدیک های کنکور وا میرن کلا!

پس تو درس خوندن افراط نداشته باش و حتما تفریح هم جز برنامه هات قرار بده.در این مقاله راجع به بهترین و بدترین تفریحات دوران کنکور صحبت میکنیم تا با انتخاب درست و جایگزین مناسب برای رفع خستگی پیدا کنی.

آیا باید در دوران کنکور تفریح را کنار گذاشت؟

اگر بخواهیم طبق نظر گذشتگان جلو بریم باید در سال کنکور زندگیو به خودمون زهر مار کنیم بشینیم تو خونه لای کتاب ها بخوابیم و غذا بخوریم و درس بخونیم بعد از یک سال هم بیایم بیرون بریم سر جلسه کنکور و بعد کنکور احساس آزادی از زندان انفرادی را داشته باشیم!

پس این موضوع که در دوران کنکور تفریح نکنیم اصلا درست و منطقی نیست و حتما باید تفریح داشت چون هر انسانی در هر مقطع و شرایطی که باشه نیاز به استراحت و تفریح داره در غیر اینصورت حتی اگر عاشق کاری که در حال انجامش هست باشه بازهم خسته خواهد شد و اون کارو نیمه تمام ول خواهد کرد.

زمانی که در حال تفریح هستید و در واقع احساس شادی و آرامش دارید یک سری هورمون در بدن شما ترشح میشود که معروف هستند به هورمون های شادی و البته هر کدوم تاثیرات خاص خودشونو دارند.

? دوپامین

به دوپامین هورومون احساس یا هورمون پاداش مغز گفته میشود.زمانی این هورمون ترشح میشود علاوه بر لذت بیشتر از تفریح بطور اتوماتیک حافظه و یادگیری هم در حال تقویت شدن است.

? سروتونین

ترشح این هورمون باعث تنظیم خواب و افزایش اشتها میشود اما مهم تر در مورد کنکوری ها این است که ایت هورمون هم حافظه و قدرت یادگیری را افزایش میدهد.

? اندروفین

هورمون اندروفین در زمان احساس درد و ناراحتی ترشح میشود پس ترشح این هورمون مانع احساس ناراحتی خواهد بود همچنین شرکت در فعالیت هایی که دوست دارید مانند ورزش کردن، غذا خوردن یا درس خواندن باعث ترشح این هورمون و افزایش میل شما به آن فعالیت میشود.

مفید برای شما : نقش خانواده در موفقیت درکنکور

? کورتیزول

هورمونی با نام هورمون استرس وجود دارد و جز هورمون های مخرب است و در مواقع ترس و استرس ترشح میشود.این هورمون باعث افزایش قند خون، چاقی یا لاغری غیر طبیعی و سرکوب سیستم ایمنی بدن میشود پس تعجب نکنید آدم های ناراحت و مضطرب و گوشه گیر چرا اینقدر حاشون بده!

شاید وقتی حرف از استراحت در زمان کنکور زده میشود یا راجع به تفریح برای کنکوری ها صحبت میکنیم خیلی ها حتی خود کنکوری ها پیش خودشون بگن تفریح تفریحه دیگه حالا چه باشه و چه نباشه غافل از اینکه هر احساس شادی و ناراحتی ارتباط مستقیم با وضعیت جسمی ما داره!

پس هر کسی به شما گفت در دوران کنکور باید تفریح کنار بزاری صد در صد باهاش مخالفت کن چون بعد از کنکوری هم وجود خواهد داشت و تو قراره زندگی کنی و با کنکور همه چی تموم نمیشه پس ارزششو نداره بخاطر حجم زیاد استرس و حال بد به مرور زمان آسیب های زیادی ببینی!

تماس با کنکور مشاور

بهترین تفریحات در دوران کنکور

احتمالا تا الان زیاد شنیدید که تفریحات سالم و ناسالم وجود داره که البته این موضوع صرفا در دوران کنکور نیست و میشه در تمامی مقاطع زندگی یا حداقل در بعضی مقاطع زندگی سراغ تفریحات سالم و ناسالم رفتن را رعایت کرد.

در دوران کنکور یه عالمه تفریحات سالم وجود داره که بعد از مدتی درس خوندن با انجامش میتونیم روح و روانمونو آروم کنیم تا خستگی ذهنیمون برطرف شه و شاداب و پر قدرت دوباره به درس برگردیم.

شما بعنوان کنکوری قطعا باید برنامه ریزی داشته باشید تا همه چی درست و بموقع جلو بره در برنامه ریزی هاتون تایم مشخص برای استراحت و تفریح جا نمایی کنید و حتی تفریح هم طبق برنامه ریزی انجام بدید.

سریال دیدن در زمان کنکور

تفریح برای کنکوری ها

چند تا فیلم و سریال خوب انتخاب کن و در اوقات استراحتت ببین.سعی کن فیلم هایی که ذهن مختشش میکنه مثل فیلم های ترسناک یا جنایی نبینی و بجاش فیلم های انگیزشی و مستند و علمی ببین تا روحیه خوبی هم پیدا کنی.پیشنهاد میکنم این فیلم ها رو ببینی!

? ویپلیش

? دست نیافتنی ها

? شجاع دل

? ویل هانتینگ نابغه

? در جست و جوی خوشبختی

? چپ دست

مهمانی در زمان کنکور

مهمانی در زمان کنکور

اگر اهل مهمونی رفتن هستی و کلا به مهمونی علاقه داری پیشنهاد میکنم از هر چند تا مهمونی خانوادگی و دوستانه که برگزار میشه در یکی از مهمونی ها شرکت کنی.مخصوصا اگر عروسی دعوت باشی خیلی خوبه چون واقعا روحیه عوض میشه!

? تفریح برای کنکوری ها : ورزش گروهی

ورزش گروهی مثل فوتبال یا والیبال میتونه هیجانتو تخلیه کنه مثلا اگر دوستات سالن گرفتن حداقل ماهی یکبار باهاشون برو تا انرژیتو تخلیه کنی.استخر رفتن هم واسه آرامش و تغیر روحیه خیلی خیلی خوبه.ماهی یکبار پنجشنبه یا جمعه حتما ورزش گروهی کن.

? کوه رفتن

یروز جمعه صبح پاشو با چند تا دیگه از دوستای کنکوریت باهم برید کوه چند ساعتی اونجا باشید یه غذا هم بخورید و برگردید شک نکن از نظر روحی روانی اینقدر خوبه که بر میگردی به تنظیمات کارخانه!

? جنگل و رودخانه

اگر دور و برت جنگل یا فضای سبز هست یا رود خانه هست حتما برو وارد طبیعت شو چند ساعتی زیر سایه درخت بشین و تمرکز کن یا پاهاتو بکن تو آب و به رویاهات فکر کن تا ذهنت تخلیه شه بعدم برگرد سراغ درست مطمعن باش انگار تازه متولد شدی!

? تفریح برای کنکوری ها : با دوستات برید کافه

بجای اینکه بعد از آزمون یا مدرسه با دوستات برید تو خیابونا بچرخید دو هفته یکبار باهم قرار بزارید و برید کافه یا رستوران یکی دو ساعتی کنار هم باشید و صحبت کنید اینطوری دیگه ذهنت درگیر دیدن دوستات نیست تازه رفیق بازی الکی و وقت گذروندن الکی هم ترک میکنی!

? تفریح برای کنکوری ها : برو شهربازی

شهر بازی فقط واسه بچه ها نیست بلخره همه آدم ها نیاز به تخلیه هیجاناتشون دارن.باهم قرار بزارید برید شهربازی و دقیقا هم بدون خجالت و با تمام وجود از بازی ها لذت ببرید باید یجور لذت ببری که وقتی رسیدی خونه فقط بیوفتی بخوابی!

? برو استادیوم

اگر فوتبال دوست داری مخصوصا پسر ها استادیوم هم لذت داره هم خوراک تخلیه کردن انرژیه هم جو خود استادیوم خیلی باحاله برای تفریح و استراحت حتما از این روش هم استفاده کن خیلی حال میده!

? تفریح برای کنکوری ها : موزه و نمایشگاه

بعضی ها هستند اهل موزه یا نمایشگاه هستند هر جای ایران که باشی این دو تا مورد پیدا میشه بد نیست یکی دو ساعتی تو این محیط باشی ناخود آگاه از فکر و استرس کنکور بیرون میای و این باعث میشه بدنت کمتر کورتیزول ترشح کنه

? باغ وحش

تفریح برای کنکوری ها

اگر جایی هستی که باغ وحش داره و تا حالا باغ وحش نرفتی واقعا تجربه باحالیه همون که برای مدتی خنده روی لبات بیاد و بدنت دوپامین ترشح کنه مطمعن باش کلی جلو افتادی

این همه تفریح خوب و سالم بهتون پیشنهاد دادیم که هزینه خاصی هم نداره و کاملا قابل زمان بندی است حداقل از چند موردش استفاده کن تا شرایط روحیت در سال کنکور که فشار روانی زیادی داره حفظ شه!

در دوران کنکور باید سراغ چه تفریحاتی نرویم؟

این همه راجع به تفریح کردن صحبت کردیم حالا باید به این موضوع توجه کنیم که هر تفریحی خوب و مفید نیست.ممکنه همون موقع لذت ببرید اما به دلیل تاثیرات مستمر ذهنی که داره به مرور زمان آسیب های بیشتری به شما وارد خواهد شد.

چندتا از تفریحاتی که به جوانان در سن و سال کنکوری پیشنهاد میشه را بی پرده بررسی میکنیم تا تلنگری هم برای خود داوطلب و هم برای خانواده ها باشه!

تماس با کنکور مشاور

? استفاده از مواد مخدر

متاسفانه در حال حاضر انواع مواد مخدر مثل نقل و نبات همه جا پیدا میشه و متاسفانه قشر جوان کشور سراغ مخدری به اسم گل یا گراس یا علف رفته اند.صد در صد هر مخدری لذت جسمی یا روانی خاصی داره که این همه آدم از گذشته تا الان درگیر اعتیاد شدن.

اما آیا باید به هر قیمتی لذت برد؟

آیا معتاد شدن ارزش لذت بردن داره؟

آیا دود کردن پول حال میده؟

پس اگر بهت پیشنهاد شد حتما به این ۳ تا سوال فکر کن اگر جواب منطقی داشتی واسش ایراد نداره استفاده کن و لذت ببر ولی اگر هر کدوم از سوالات تورو به شک انداخت از همان جا مسیری که اومدیو برگرد!

عزیز یچیزو یادت باشه هیچ معتاد و کارتن خوابی از اول تو این شرایط نبوده.برای اینکه بهت اثبات شه کافیه بری با چندتاشون صحبت کنی یا بری گرم خانه ها از نزدیک وضعیتو ببینی شاید باورت نشه استاد دانشگاه و پزشک کارتن خواب هم داریم!

آیا ساعتی لذت ارزششو داره؟

تفریح مضر برای کنکوری ها : استفاده از مشروبات الکلی

مشروب هم نوعی مخدر است در واقع هر چیزی که از خود بیخودت کنه مخدر محسوب میشه.متاسفانه بعضی ها هستند با افتخار میگن ما اهل دود و دم نیستیم و فقط مشروب میخوریم غافل از اینکه تاثیرات مخرب الکل حتی از مواد مخدر هم بیشتره و ماندگاری ذهنی بیشتری داره!

نکته ای که شاید تا الان نمیدونستی بهتون میگم تا کاملا در جریان قرار بگیرید.احتمالا شنیدی گروه هایی برای ترک اعتیاد با نام NA وجود داره و افراد معتاد که در مرحله ترک هستند در این گروه ها حاضر میشن.

میدونستی گروه های NA در ابتدا برای ترک الکل ایجاد شده؟

و در حال حاضر علاوه بر الکل در رابطه با ترک مواد مخدر هم این گروه ها در سراسر دنیا تشکیل میشه.احتمالا دوست نداری که روزی در جلسات NA شرکت کنی؟

? تفریح مضر برای کنکوری ها : مهمونی های مخرب

مهمونی رفتن اصلا بد نیست و خیلی هم خوبه اما وقتی میری مهمونی و مواد مخدر یا مشروبات الکلی استفاده میکنی دقیقا داری همون آسیب هایی رو به خودت میزنی که کامل توضیح دادیم پس فکر نکن به بهانه مهمونی اگر بری سراغ مواد و مشروب کار خوبیه!

هر چیزی که برای چند ساعت از حالت عادی درت بیاره قطعا تمرکزتو برای مدتی حتی زمانی که چیزی مصرف نکردی هم بهم میریزه…

خودتو گول نزن!

? روابط جنسی

نیاز جنسی و روابط جنسی از غرایز هر انسان سالم است و هیچکس نمیتونه کسیو بخاطر داشتن روابط جنسی محکوم کنه اما

داشتن هر رابطه ای در هر سنی درست و الزامیه؟

متاسفانه افرادی هستند که به مرور دچار اعتیاد جنسی میشوند و برای ارضای جنسی سراغ روسپی ها میروند.در واقع در ازای پرداخت پول در خواست رابطه جنسی میکنند!

از گذشته های دور این وضوع رایج بوده و خیلی از اقشار جامعه هم درگیر کرده.قصد قضاوت افراد یا درست و غلط بودن اینکارو نداریم اما

آیا درسته که در سن و سال کم وارد این جریانات شد؟

آیا ارتباط جنسی با شخصی که ارتباط ناسالم دارد درست است؟

جدا از جریان سال کنکور و از بین رفتن تمرکز بیماری های مقاربتی زیادی هم در طی این ارتباطات ایجاد میشه که علاوه بر کنکور تمام زندگی را تحت تاثیر قرار میده مثل:

? ایدز یا HIV

? هپاتیت

? زیگیل تناسلی یا HPV

? سوزاک

کمی راجع به این بیماری ها تحقیق کن بعد اگر دوست داشتی ریسک روابط جنسی آزاد را قبول کن و انجام بده!

مسولیت هر کار و هر اتفاقی تنها خود تو هستی و نمیتونی گردن دیگری بیاندازی…

? استفاده از ریتالین و ترامادول

تفریح برای کنکوری ها

با تجویز غلط برای بالا بردن تمرکز و بی خوابی پیشنهاد ریتالین به خیلی از کنکوری ها و دانشجویان میشه.ریتالین و ترامادول دقیقا باعث افزایش تمرکز و بی خوابی میشن اما

میدونستی این ها نوعی مخدر هستند؟

میدونستی فقط مصرف دارویی با تجویز پزشک دارند؟

پس استفاده تفریحی یا هر مدل دیگه ای چیزی جز آسیب های بلند مدت برای شما نخواهد داشت!

دوستی داری یک پزشک معتاد باشی یا یک فرد بیکار سالم؟

جوابشو خودت بده…

دیدن فیلم پورن

سن و سال کنکوری اوج سن شهوانی است پس طبیعی است به بهانه های مختلف فکر و ذکر کنکوری ها سراغ مسائل جنسی بره اما اگر خودت عمدا باعث تحریک امیال جنسیت بشی مخصوصا با دیدن فیلم های پورن در سال کنکور آسیب های زیادی خواهد داشت مثل:

? خود ارضایی مکرر

? خارج شدن از برنامه منظم درسی

? اعتیاد به دیدن فیلم پورن

? از بین رفتن تمرکز برای ساعت ها بعد از دیدن فیلم پورن

? رویا پردازی جنسی

اگر این ها خوب هستند پس روزانه چندین ساعت فیلم پورن ببین اگر از خودت پرسیدی و به این نتیجه رسیدی که آسیب میرسونه پس حداقل در سال کنکور سراغ این تفریح نرو!

نتیجه گیری:

در این مقاله سعی کردیم اول اثبات کنیم تفریح برای کنکوری ها از واجبات سال کنکور است دوما یکسری تفریح خوب و سالم و کم هزینه معرفی کردیم که بدون شک تمام آدم ها از کنکوری و غیر کنکوری با هر دین و آیین و مذهبی ازش لذت میبرن.

سوما راجع به تفریحات نا سالم ومخرب صحبت کردیم که حداقل در دوران کنکور نباید سراغش رفت. امیدوارم با خواندن این مقاله به نتایج مثبت ذهنی رسیده باشید.

آکادمی کنکور مشاور در تمامی مراحل و زمینه های کنکور در کنار شما است و میتونید روی ما حساب باز کنید.برای ارتباط با مشاور و استفاده از جلسه رایگان مشاوره تلفنی یا حضوری وقت تلف نکن و همین الان با کنکور مشاور تماس بگیر.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید