لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

تفاوت کاردانی پیوسته و ناپیوسته و اعتبار مدرک آن ها + کاردانی پیوسته بهتر است یا ناپیوسته؟

تفاوت کاردانی پیوسته و ناپیوسته و اعتبار مدرک آن ها + کارشناسی پیوسته بهتر است یا ناپیوسته؟

تاریخ آخرین بروز رسانی اطلاعات تفاوت کاردانی پیوسته و ناپیوسته : تیرماه ۱۴۰۳

اگر فرصت خواندن متن زیر را ندارید , حتما به فایل صوتی زیر گوش دهید:

در بین مقاطع دانشگاهی و رشته هایی که در دفترچه انتخاب رشته موجود است نام دو مقطع با عنوان کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته به چشم میخورد و این موضوع در حالی است که بسیاری از داوطلبان از تفاوت کاردانی پیوسته و ناپیوسته بی اطلاع هستند.

در این مطلب از مرکز تخصصی مشاوره کنکور ریاضی در تهران، همراه ما باشید.

در این مقاله توضیحات دقیقی در خصوص این دو مقطع به شما عزیزان خواهیم داد تا به سادگی از تفاوت آن ها مطلع شوید و در زمان انتخاب رشته سردرگم نشوید.همچنین رشته های زیر مجموعه این دو مقطع و نحوه ورود به آن ها را به شما توضیح میدهیم.

کاردانی پیوسته چیست؟

مقطع کاردانی پیوسته بعنوان یکی از مقاطع دانشگاهی میباشد.یکی از تفاوت های کاردانی پیوسته و نا پیوسته در این است که کاردانی پیوسته در اصل مخصوص افرادی است که دارای دیپلم فنی حرفه ای یا کار و دانش هستند.در واقع کسانی که در این رشته ها دیپلم گرفته اند برای ورود به رشته های دانشگاهی متجانس با دیپلمشان میتوانند وارد مقطع کاردانی پیوسته شوند.

برای مثال اگر کسی در رشته کامپیوتر دیپلم گرفته است برای ورود به دانشگاه در همین رشته میتواند وارد مقطع کاردانی پیوسته شود و به همین ترتیب این موضوع در خصوص دیگر رشته ها نیز وجود دارد.

همچنین اگر داوطلبی که دارای دیپلم فنی یا کاردانش است بخواهد در کنکور مخصوص رشته های فنی شرکت کند اولا باید حتما در رشته مرتبط با دیپلم ثبت نام کند دوما الزما وارد مقطع کاردانی پیوسته میشود.

مقطع کاردانی پیوسته بر اساس سنوات تحصیلی مشخص شده دارای ۲٫۵ سال مدت تحصیل و حدود ۷۰ واحد درسی میباشد و اگر کسی در این مدت موفق به اتمام تحصیل نشود جهت اخراج یا اجازه ادامه تحصیل به کمیسیون موارد خاص دانشگاه معرفی خواهد شد.

بعد از اتمام مقطع کاردانی پیوسته میتوان وارد مقطع بعدی یعنی کاردانی به کارشناسی (کارشناسی ناپیوسته ) شد و مدرک لیسانس دریافت کرد با این تفاوت که دیگر محدودیتی از جهت تغییر رشته وجود ندارد.

چند نکته مهم

 • مقطع کاردانی پیوسته مخصوص داوطلبان دارای دیپلم فنی و کار و دانش است.

 • امکان تحصیل بدون کنکور و با کنکور در این مقطع وجود دارد.

 • تمامی دانشگاه ها بجز دانشگاه پیام نور در مقطع کاردانی پیوسته پذیرش تحصیلی دارند.

 • رشته های این مقطع تحصیلی عموما رشته های فنی و بسیار متنوع هستند.

 • بهترین دانشگاه دولتی دارای این مقطع دانشگاه انقلاب است.

 • در دیگر دانشگاه های دولتی کمتر در مقطع کاردانی پیوسته پذیرش وجود دارد.

 • در دانشگاه آزاد برای این مقطع تفکیک جنسیتی وجود دارد.

 • بیشترین تقاضا معمولا برای تحصیل در دانشگاه های علمی کابردی است.

 • تنها مدرک مورد نیاز برای ورود به این مقطع داشتن دیپلم هنرستان است.

 • برای قبولی بدون کنکور معدل و سوابق تحصیلی معیار اصلی خواهد بود.

 • داوطلبان نظام قدیم دارای دیپلم ۳ ساله هنرستان میتوانند در این مقطع تحصیل کنند.

توجه

باید به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به ۱۲ ساله شدن روند دریافت دیپلم در نظام جدید و حذف دوره پیش دانشگاهی کسانی که دارای دیپلم هنرستان هستند حتی اجازه شرکت در کنکور سراسری یا ورود بدون کنکور در مقاطع دیگر مانند کارشناسی پیوسته یا کاردانی ناپیوسته و تحصیل در رشته ای کاملا متفاوت از رشته هنرستان را دارند.پیشنهاد میکنم قبل انجام هر گونه انتخاب رشته ای حتما با مشاوران ما مشورت کنید.

کاردانی ناپیوسته چیست؟

تفاوت کاردانی پیوسته و ناپیوسته تنها در این مسئله است که دارندگان دیپلم نظری این امکان را دارند که در کاردانی ناپیوسته ثبت نام کنند و کسانی که دارای دیپلم هنرستان هستند وارد مقطع کاردانی پیوسته خواهند شد.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: چگونه درس ریاضی را ۱۰۰ درصد بزنیم؟

از نظر مدت زمان تحصیل این دو مقطع کاملا شرایط یکسانی دارد و دانشجویان باید ظرف مدت حداکثر ۲٫۵ سال تحصیل را به اتمام برسانند و در غیر اینصورت جهت تایید ادامه تحصیل یا اخراج به کمیسیون موارد خاص دانشگاه معرفی خواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کاردانی ناپیوسته

 • دیپلم ۱۲ ساله نظام جدید (نظام ۳-۳-۶)

 • دیپلم نظام قدیم + پیش دانشگاهی

 • داشتن هر گونه مدارک تحصیلی دانشگاهی

توجه

با توجه به اینکه در نظام جدید آموزشی دیپلم ۱۲ ساله شده است تمامی کسانی که دارای دیپلم فنی و کار و دانش هستند اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته را هم دارند همچنین کسانی که قبل از سال ۷۶ موفق به اخذ دیپلم شده اند هم میتوانند در این مقطع تحصیل کنند.

همچون مقطع کاردانی پیوسته بعد از اتمام تحصیل در این مقطع میتوان وارد مقطع بعدی یعنی کارشناسی ناپیوسته شد.پس همینجا میتوان به سادگی متوجه شد چرا مقطع کارشناسی ناپیوسته وجود دارد.

از دیگر تفاوت های کاردانی پیوسته ونا پیوسته و یکی از خوبی های ناپیوسته درس خواندن این است که بعد از پایان دوره کاردانی فرد الزامی به تحصیل در مقطع کارشناسی همان رشته ندارد و میتواند در مقطع بعدی تغییر رشته دهد و به کل رشته تحصیلی را عوض کند.

برای ورود به کارشناسی ناپیوسته میتوان هم بصورت با کنکور و هم بصورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی تلاش کرد.برای ورود به کنکور حتما در آزمون سراسری و در یکی از گروه های آزمایشی تجربی ، ریاضی، انسانی ، زبان یا هنر شرکت کرده باشید.

قبولی بدون کنکور بر اساس معدل و سوابق تحصیلی است که در دفترچه انتخاب رشته مجزایی منتشر میشود تمامی دانشگاه ها بجز دانشگاه دانشگاه پیام نور در این مقطع و در رشته های مختلف پذیرش دارند.

خلاصه نکات در مورد کاردانی ناپیوسته

 • این مقطع برای دارندگان دیپلم نظری میباشد.

 • امکان تحصیل بدون کنکور و با کنکور در این مقطع وجود دارد.

 • تمامی دانشگاه ها بجز دانشگاه پیام نور در مقطع کاردانی ناپیوسته پذیرش تحصیلی دارند.

 • بجز رشته روانشناسی و رشته های پزشکی و پیراپزشکی مابقی رشته ها ارائه میشود.

 • حتی دانشگاه های دولتی تراز اول مانند دانشگاه تهران هم پذیرش کاردانی ناپیوسته دارند.

 • تنوع رشته و واحد های دانشگاه آزاد در مقطع کاردانی ناپیوسته بسیار خوب است.

 • دانشگاه علمی کاربردی هم میتواند یکی از انتخاب های خوب باشد.

 • تنها مدرک مورد نیاز برای ورود به این مقطع داشتن دیپلم ۴ ساله است.

 • برای قبولی بدون کنکور معدل و سوابق تحصیلی معیار اصلی خواهد بود.

تفاوت کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته در چیست؟

در اولین تفاوت کاردانی پیوسته و نا پیوسته باید به وجود یا عدم وجود تجانس و همانندی در این دو مقطع اشاره کنیم. شما برای ثبت نام در مقطع کاردانی پیوسته  باید توجه داشته باشید که میان رشته دیپلم با رشته کاردانی باید همانندی وجود داشته باشد.

شما نمی‌توانید در این مقطع به سراغ رشته متفاوت دیگری بروید بلکه باید در همان رشته فنی دیپلم خود به ادامه تحصیل بپردازید. در مقطع کاردانی ناپیوسته اما شما در انتخاب رشته آزاد هستید و نیازی به این همانندی نیست و اصلا مهم نیست رشته دیپلم و دانشگاه یکسان باشد.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: تفاوت کارشناسی پیوسته و ناپیوسته کلیک کنید

تفاوت دیگر به نوع ارائه و میزان تنوع رشته‌ها در این دو مقطع است. در مقطع کاردانی ناپیوسته میزان تنوع درسی بیشتر از کاردانی پیوسته می‌باشد .

رشته های کاردانی پیسوته بیشتر در حالت مهارتی و عملی ارائه میشود اما رشته های کاردانی ناپیوسته بصورت تئوری هم وجود دارد.

آیا اعتبار مدرک کاردانی پیوسته و ناپیوسته متفاوت است؟

بسیاری از داوطلبان و خانواده ها با مشاهده نام پیوسته یا ناپیوسته اینطور تصور میکنند که حتما پیوسته بهتر است یا اینکه ناپیوسته تحصیل کردن کار درست تری است! واینکه کدام یک اعتبار مدرکی بالاتری دارد؟

در حالی که اصلا چنین موضوعی وجود ندارد و تمام دانشجویان بعد از پایان تحصیل مدرک کاردانی دریافت میکنند و با شانس یکسان میتوانند وارد مقطع کارشناسی شوند.

در نتیجه اگر با فرض این سوال میخواید انتخاب رشته انجام دهید قطعا کار درستی نیست و بدون در نظر گرفتن این موضوع بیشتر به دنبال تحصیل در دانشگاه و رشته بهتری باشید تا قبولی شما در کارشناسی راحت تر شود و سوابق تحصیلی شما رزومه بهتری برای شما بسازند.

کارشناسی پیوسته بهتر است یا ناپیوسته؟

میتوان این سوال را بر اساس انواع دغدغه های ذهنی ای که وجود دارد بررسی کرد.مهم ترین دغدغه ها این ها هستند:

 • اعتبار مدرک تحصیلی

 • استخدام در ارگان های دولتی

 • استخدام در ارگان های نظامی

 • استخدام در شرکت های خصوصی

 • قبولی در مقطع کارشناسی ناپیوسته یا شرکت در کنکور مجدد

 • پذیرش تحصیلی خارج از کشور

 • شرایط در دوران سربازی

قطعا و بدون شک و بدون هیچ تردیدی هیچکدام از موارد گفته شده کوچک ترین تاثیری نسب به اینکه شما دارای کاردانی پیوسته هستید یا ناپیوسته اصلا ندارد پس دوباره تاکید میکنیم که بر اساس رشته و دانشگاه تصمیم بگیرید تا مقطع تحصیلی!

آقایون توجه کنند:

داشتن هر کدام از مدارک کاردانی گفته شده در دوران سربازی شرایط یکسانی را رقم میزند و درجه نظامی گروهبانی خواهد بود همچنین بعنوان یک پسر باید توجه داشته باشید سنوات تحصیلی شما ۲٫۵ سال است و تنها یک سال بعد از پایان تحصیل فرصت دارید یا وارد دانشگاه یا سربازی شوید در غیر اینصورت غیبت خواهید خورد.

در پایان

تمام توضیحات در خصوص تفاوت های کاردانی پیوسته و ناپیوسته داده شد تا بتوانید برای انتخاب رشته بهتر قدم های راحت تری بردارید.حتما با دقت این روال را پیش بگیرید و به تمام جزئیات گفته شده توجه کنید تا دچار تردید و پشیمانی نشوید.

کارشناسان ما در کنکور مشاور آماده هستند تا به تمام سوالات شما پاسخ دهند فقط کافیست همین الان با ما تماس بگیرید.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

پردرآمد ترین رشته های ایران در گروه های ریاضی، تجربی، هنر و زبان
انتخاب رشته
یاشار موسی وند

پردرآمد ترین رشته های ایران در گروه های تجربی، ریاضی، هنر و زبان

اگر در حال حاضر از بین این همه رشته دانشگاهی هنوز نمیدونی وارد چه رشته ای بشی که بازار کار آن قطعی باشد همچنین درآمد خوبی هم داشته باشد پیشنهاد میکنم چند دقیقه ای زمان بزاری و تا انتهای این مقاله با کنکور مشاور همراه باشی!

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید