لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

تاییدیه تحصیلی

زمانی که شخصی در یکی از دانشگاه های کشور موفق به قبولی از طریق آزمون سراسری یا بر اساس سوابق تحصیلی میشود یا در مراحل استخدامی در یکی از ارگان های دولتی یا نظامی قرار میگیرد لازم است تاییدیه تحصیلی جهت نهایی شدن فرآیند ثبت نام یا استخدام ارائه دهد.

بسیاری از افراد نحوه دریافت و ارائه تاییدیه تحصیلی را نمیدانند به همین دلیل در زمان ثبت نام دانشگاه یا در مراحل استخدام با مشکل مواجه میشوند. برای اینکه صفر تا صد مراحل دریافت تاییدیه تحصیلی را بدانید و به سادگی و غیر حضوری این فرآیند را انجام دهید تا انتها با ما همراه باشید.

 منظور از تاییدیه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد؟

تاییدیه تحصیلی نوعی استعلام رسمی است که آموزش و پرورش یا دانشگاه ها جهت تایید صحت اطلاعات اعلامی داوطلب در زمان ثبت نام دانشگاهی یا طی مراحل استخدام در ارگان های دولتی صادر میکنند.

در این موارد میشه تاییدیه تحصیلی گرفت:

✔️ دیپلم آموزش و پرورش

✔️ پیش دانشگاهی آموزش و پرورش

✔️ مدرک تحصیلی دانشگاهی ( کاردانی تا دکتری )

حالت اول

در واقع هر کسی بخواهد در دانشگاه ثبت نام کند و بصورت با آزمون یا بر اساس سوابق تحصیلی در یکی از مقاطع کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری تخصصی یا دکتری عمومی قبول شده باشد لازم است تا تاییدیه تحصیلی آخرین مدرک دریافتی را با استعلام رسمی از آموزش و پرورش یا دانشگاه قبلی بگیرد و به محل قبولی جدید ارائه کند در غیر اینصورت ثبت نام انجام نخواهد شد.

حالت دوم

علاوه بر ادامه تحصیل افراد زیادی هستند که در روند استخدامی قرار میگیرند. این افراد هم باید تاییدیه تحصیلی آخرین مدرک خود را جهت تکمیل فرآیند استخدام به ارگان مربوطه ارائه دهند. از جمله ارگان هایی که در زمان استخدام تاییدیه تحصیلی میخواهند:

 • دستگاه های دولتی و شرکت های زیر مجموعه
 • مجلس و سازمان های زیر مجموعه
 • قوه قضاییه و سازمان های زیر مجموعه
 • شرکت های نیمه دولتی
 • شرکت های دانش بنیان
 • شرکت های خصوصی سهامی عام

حالت سوم

افرادی که قصد ادامه تحصیل یا کار در خارج از کشور را دارند و لازم است مدارک تحصیلی خود را در دارالترجمه آماده سازی کنند باید حتما تاییدیه تحصیلی داشته باشند تا مدارک ضمیمه شود.

توجه

تاییدیه تحصیلی تنها راه احراز صحت اطلاعات داوطلب است که میتوان بصورت حضوری و غیر حضوری دقیقا برای محل مشخصی دریافت شود و بدیهی است در غیر اینصورت فرآیند ثبت نام داوطلب حتی با  رتبه خوب در کنکور سراسری نیمه تمام میماند.

مثال

همانطور که در امور مختلف استعلام هایی از سازمان ثبت احوال یا دادگاه ها یا سازمان وظیفه عمومی وجود دارد برای ادامه تحصیل یا استخدام و تایید مدرک تحصیلی در رشته مشخص استعلامی با عنوان تاییدیه تحصیلی تعیین شده است.

سایت و سامانه تاییدیه تحصیلی

تاییدیه تحصیلی

همانطور که گفته شد تاییدیه تحصیلی توسط آموزش و پرورش و دانشگاه ها صادر میشود پس در انواع مختلف میتوان این موضوع را بررسی کرد.

سایت تاییدیه تحصیلی آموزش و پرورش

برای دریافت تاییدیه تحصیلی از آموزش و پرورش میشود از دو سامانه استفاده کرد:

✔️ emt.medu.ir

✔️ my.medu.ir

البته سامانه دوم به تازگی توسط آمورش و پرورش ایجاد شده است و کسانی که مدت ها از دیپلم آن ها میگذرد یا فاقد نام کاربری و رمز ورود هستند تنها با استفاده کد ملی و شماره موبایل به نام خودشان میتوانند از طریق دولت من وارد سامانه آموزش و پرورش شوند و اقدام به دریافت تاییدیه تحصیلی کنند.

سایت تاییدیه تحصیلی دانشگاه

اگر قصد دریافت تاییدیه تحصیلی از دانشگاه محل تحصیل را دارید کافیست وارد سامانه مخصوص دانشگاه خودتان شوید که مثلا برای دانشگاه آزاد سامانه آموزشیار است که تمام سامانه های دانشگاه های مختلف را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

نحوه درخواست و دریافت تاییدیه تحصیلی

برای دریافت تاییدیه تحصیلی ۲ روش وجود که برای انواع دانشگاه ها و مقطع دیپلم توضیح داده ایم تا انتهای این مطلب با ما همرا باشید.

روش حضوری درخواست و دریافت تاییدیه تحصیلی:

 • مراجعه به قسمت پست در دفاتر پیشخوان دولت
 • دریافت و تکمیل فرم تاییدیه تحصیلی
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • ارائه اصل و کپی شناسنامه
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی
 • مشخص کردن محل استعلام گیرنده
 • پرداخت مبلغ مصوب تعیین شده
 • دریافت کد رهگیری پستی

روش غیر حضوری درخواست و دریافت تاییدیه تحصیلی:

با توجه به غیر حضوری شدن بسیاری از امور اداری میشود تنها با مراجعه به سامانه آموزش و پرورش یا دانشگاه محل تحصیل از طریق نام کاربری و رمز ورودی که در طول تحصیل از آن استفاده میکردید به سادگی درخواست تاییدیه تحصیلی ثبت کنید.

بعد از ثبت درخواست و پرداخت مبلغ تعیین شده از طریق درگاه بانکی سامانه کد رهگیری به شما خواهد داد که از آن طریق میتوانید روند ارسال تاییدیه تحصیلی به محل استعلام گیرنده را جویا شوید.

تاییدیه تحصیلی دانشگاه

برای دریافت تاییدیه تحصیلی از دانشگاه به هر منظوری که قصد اینکار را دارید کافیست با توجه به دانشگاهی که در آن تحصیل کرده اید از یکی از روش های حضوری یا غیر حضوری استفاده کنید. در روش حضوری که کافیست به پیشخوان دولت مراجعه کنید و مدارک خواسته شده را ارائه دهید.

اما در روش غیر حضوری برای هر کدام از دانشگاه ها اینطوری است:

تاییدیه تحصیلی دانشگاه های دولتی

کسانی که در یکی از دوره های روزانه ، نوبت دوم ، ظرفیت مازاد دانشگاه های دولتی سراسر کشور در هر مقطع و رشته ای تحصیل میکنند لازم است برای دریافت تاییدیه تحصیلی وارد  سامانه سجاد به آدرس portal.saorg.ir شوند و از قسمت درخواست ها برای دریافت تاییدیه تحصیلی اقدام کنند.

تاییدیه تحصیلی دانشگاه پیام نور

تمامی دانشجویان دانشگاه پیام نور که در یکی از مقاطع تحصیلی و رشته های این دانشگاه موفق به اخذ مدرک تحصیلی شده اند میتوانند از طریق سامانه stelam.smrt کاملا غیر حضوری اقدام به دریافت تاییدیه تحصیلی کنند.

تاییدیه تحصیلی دانشگاه علمی کاربردی

کسانی که در یکی از مقاطع کاردانی یا کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی موفق به اخذ مدرک تحصیلی شده اند میتوانند از طریق سامانه سجاد به آدرس portal.saorg.ir اقدام به دریافت تاییدیه تحصیلی کنند.

تاییدیه تحصیلی دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد دارای سیستم مستقل سنجش و پذیرش و سامانه جامع مخصوص خودش است . کسانی که در یکی از رشته های دانشگاه آزاد در هر مقطع تحصیلی و در هر کدام از واحد های دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند وارد سامانه آموزشیار شوند و از قسمت درخواست ها اقدام به ثبت درخواست تاییدیه تحصیلی کنند.

تاییدیه تحصیلی دانشگاه غیر انتفاعی

تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی زیر مجموعه وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار میگیرند و برای اخذ تاییدیه تحصیلی از این دانشگاه ها کافیست در سامانه سجاد طبق توضیحاتی که داده شد ثبت درخواست شود.

تاییدیه تحصیلی دانشگاه پردیس

دانشگاه های پردیس خود گردان زیر مجموعه از دانشگاه های دولتی هستند در نتیجه تمام سیستم آموزشی آن ها زیر مجموعه سیستم دانشگاه های دولتی است پس برای دریافت تاییدیه تحصیلی دانشگاه های پردیس بصورت غیر حضوری تنها کافیست وارد سامانه سجاد شوید و از آنجا درخواست خود را ثبت کنید.

تاییدیه تحصیلی وزارت علوم

در کشور ما تمامی رشته های غیر پزشکی و پیراپزشکی در زیر مجموعه وزارت علوم قرار میگیرد در واقع وزارت علوم مرجع اصلی استعلام و صدور مدارک تحصیلی دانشگاهی میباشد. پس بهتر است بگوییم کسانی که در یکی از دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم مشغول به تحصیل بوده اند میتوانند استعلام مدرک تحصیلی خودشان را از این طریق دریافت کنند.

سایت اصلی وزارت علوم ایران به آدرس msrt.ir است اما برای ورود به سامانه تاییدیه تحصیلی وزارت علوم باید از سامانه estelam.msrt.ir استفاده کرد. با توجه به پیشرفت دولت الکترونیک میتوانید بر اساس کد و شماره موبایل بنام خودتان به سادگی به تمام سامانه های دولتی از جمله وزارت علوم دسترسی داشته باشید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم

بیشترین تقاضا برای تاییدیه تحصیلی مربوط به دیپلم و آموزش و پرورش است در واقع سالانه در حدود ۱ میلیون نفر در کنکور سراسری شرکت میکنند و در همین حدود هم با کنکور و بدون کنکور در انواع دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل میشوند.

تمامی این افراد حتما باید تاییدیه تحصیلی جهت اتمام و تکمیل فرآیند ثبت نام به دانشگاه قبولی ارائه دهند در غیر اینصورت دانشگاه از ثبت نام آن ها خودداری خواهد کرد پس در ادامه با دقت مطالب را دنبال کنید تا به سادگی تاییدیه تحصیلی دیپلم را دریافت کنید:

وارد سامانه my.medu.ir شوید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم

اگر نام کاربری و رمز عبور ندارید روی ورود از طریق دولت من کلیک کنید.

شماره موبایل بنام خودتان و کد امنیتی را وارد کنید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم 2

وارد پرتال وزارت آموزش و پرورش شوید.

روی گزینه استعلام مدرک تحصیلی کلیک کنید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم 3

در این صفحه مدرکی که میخواهید استعلامی برای آن گرفته شود از دوره ابتدایی گرفته تا دیپلم و پیش دانشگاهی در نظام ۳-۳-۶ و نظام سالی واحدی انتخاب کنید.دقت داشته باشید تنها یک گزینه قابل انتخاب است و اگر استعلام های دیگری هم میخواهید باید جداگانه درخواست دهید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم 4

بعد از انتخاب گزینه مورد نظر کد امنیتی را وارد کنید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم 5

در این صفحه اطلاعات شناسایی شما نمایش داده میشود.حتما از صحت اطلاعات مطمعن شوید.

تاییدیه-تحصیلی-دیپلم-6

مهم ترین قسمت اینجاست چون اطلاعات فارغ التحصیلی و اطلاعات دقیق محل استعلام گیرنده باید به درستی ثبت شود پس بدون عجله و بسیار با دقت اینکار را انجام دهید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم 7

بعد از ثبت سامانه به شما پیش نمایشی از اطلاعات خودتان و محل استعلام گیرنده نمایش میدهد . در صورتی که همیشه درست بود کافیست وارد مرحله بعدی شوید.

تاییدیه تحصیلی دیپلم 8

در این مرحله وارد صفحه پرداخت آموزش و پرورش خواهید شد تا بعد از پرداخت مبلغ ۲۱ هزار تومان فرایند تکمیل و از سامانه کد رهگیری دریافت کنید.اطلاعات شما برای محل خواسته شده ارسال میشود و شما با همین کد پیگیری میتوانید درخواست خود را دنبال کنید.

نحوه استعلام و پیگیری تاییدیه تحصیلی

بسیاری از کسانی که درخواست تاییدیه تحصیلی ثبت میکنند نمیدانند درخواست آن ها در حال پیگیری است یا خیر یا اینکه اصلا چه زمانی اینکار انجام خواهد شد. در روش حضوری و غیر حضوری که تقریبا تفاوتی با یکدیگر ندارند پست نقش اصلی را در میان دارد.

در واقع چه از پیشخوان دولت پیگیری کنید و چه از طریق سامانه های گفته شده اینکار را انجام دهید در نهایت اداره تاییدیه تحصیلی مقطع و دانشگاه مورد نظر را به محل استعلام گیرنده میرساند برای همین هم هست در حدود ۲۱ هزار تومان باید هزینه و کارمزد پرداخت شود.

در هر کدام از روش های گفته شده سامانه به شما کد رهگیری خواهد داد تا از طریق بتوانید تاییدیه تحصیلی را استعلام کنید و در روند نحوه انجام فرآیند قرار بگیرید.بعد از دریافت کد رهگیری میتوانید از طریق سامانه رهگیری مرسولات پستی به آدرس www.post.ir از آخرین وضعیت استعلام تاییدیه تحصیلی مطلع شوید.

لطفا اصلا برای اینکار عجله نداشته باشید چون بین ۴ تا ۸ روز کاری زمان میبرد تا این فراین انجام و تاییدیه تحصیلی در اختیار سازمان استعلام گیرنده قرار گیرد.

در آخر

ما در کنکور مشاور به روز ترین و جدید مراحل و روش های غیر حضوری اخذ تاییدیه تحصیلی را توضیح دادیم پس بدون نگرانی مراحل گفته شده تنها با یک گوشی هوشمند طی کنید و در کمتر از ۱۰ دقیقه درخواست خودتان را ثبت کنید.

اگر در این فرآین دچار مشکل شدید میتوانید از ۸ صبح تا ۱۲ شب با کنکور مشاور تماس بگیرید تا مشاوران ما مشکل شما را حل کنند.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید