لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

همین حالا وقت مشاوره خود را رزرو کنید 👈

با رتبه 10000 تجربی چی قبول میشم؟

با رتبه 10000 تجربی چی قبول میشم؟

بعد از اینکه نتایج اولیه کنکور و رتبه ها مشخص شد داوطلبان کنکور باید انتخاب رشته انجام دهند و احتمالا با دیدن کارنامه و جداول و اعداد مختلفی که در کارنامه وجود دارد سر درگم میشوند. از طرفی خیلی دنبال این موضوع هستند که با چه رتبه ای میشود چی و کجا قبول شد؟!

در این مقاله سعی میکنیم بر اساس رتبه 10000 در سهمیه های مختلف پیش بینی از رشته ها و دانشگاه هایی که میشه قبول شد انجام بدیم و به سوال ” با رتبه 10000 تجربی چی قبول میشم ” پاسخ جامعی بدهیم.

این پیش بینی ها بر اساس نتایج بدست آمده در کنکور سال های گذشته است و تا حد زیادی قبولی ها به همین صورت خواهد بود.

تماس با کنکور مشاور

با رتبه 10000 تجربی در منطقه 1 چی قبول میشم؟

👈 منطقه 1 شامل شهر های بزرگ و صنعتی کشور میشود یعنی اگر شما ساکن تهران ،تبریز ،شیراز ،مشهد یا اصفهان هستید در سهمیه منطقه 1 قرار گرفته اید و نتیجه کنکور شما با ساکنین این مناطق سنجیده میشود.

ظرف منطقه 1 از نظر تعداد شرکت کنندگان در رتبه دوم قرار دارد در واقع تعداد رقبای شما در منطقه 1 از منطقه 2 کمتر و از دیگر سهمیه ها بیشتر است.در نتیجه رتبه 10 هزار منطقه 1 با 10 هزار دیگر مناطق و سهمیه ها از نظر کیفیت و رشته ای که در آن قبول میشید بسیار متفاوت است.

رشته هایی که با حدود رتبه 10000 منطقه 1 میتونید قبول بشید:

رشته های پیراپزشکی-انتخاب سطح 2
رتبهرشتهدانشگاهدوره پذیرش
   10434پرستاری کاشمرپردیس
10035هوشبری فساروزانه
10472ماماییجیرفتروزانه
10002 پرستاریقمپردیس
10015 پرستاریجهرمروزانه
10065 علوم آزمایشگاهی گنابادپردیس
10077علوم آزمایشگاهی  کرمانشاهروزانه
10092 پرستاری  الیگودرزروزانه
رشته های عمومی و علوم پایه-انتخاب سطح 3
رتبه کنکور رشتهدانشگاه دوره پذیرش
9926بهداشت عمومی شیراز  روزانه
10058  شیمی کاربردی مشهد    روزانه
10218زیست فناوری یزدروزانه
10411 اقتصاد   علامه روزانه
10619  زمین شناسیمشهد شبانه

این ها بخشی از نتایج قبولی رتبه های حدود 10000 در منطقه 1 است البته در این جداول بسیاری از قبولی ها آورده نشده همچنین دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی هم لحاظ نشده.

هدف نمایش کلی حدود قبولی رتبه 10 هزار بود و البته شاید بشه گفت بهترین انتخاب های ممکن رتبه های نزدیک به 10 هزار همین انتخاب ها است مگه اینکه کلا به رشته هایی که نام بردیم علاقه ای نداشته باشی.

در تمامی جداول انتخاب رشته ای تنها میشود حدود قبولی ها را مشخص کرد و هیچ قطعیتی در انتخاب رشته وجود ندارد مخصوصا اینکه در حال حاضر سوابق تحصیلی هم تاثیر گذاره و البته هر سال ممکنه سلایق و علایق خیلی از داولب ها باهم فرق داشته باشه.

با رتبه 10000 تجربی در منطقه 2 چی قبول میشیم؟

👈 در تقسیمات سازمان سنجش کشور مراکز استان ها و شهر های بزرگ و غیر محروم جز منطقه 2 هستند.به این ترتیب بیشترین تعداد داوطلبان کنکئر در منطقه 2 قرار دارد.

دقیقا طبق ظرف منطقه 1 در منطقه 2 هم رقبای شما ساکنین شهر های منطقه 2 هستند و شما با داوطلبان منطقه قیاس میشوید.

منطقه 2 حجم زیادی از داوطلبین را به خود اختصاص داده و البته ظرفیت پذیرش بیشتری هم برای داوطلبان منطقه 2 در نظر گرفته شده است.

رتبه 10 هزار در منطقه 2 به مراتب ارزش بیشتری از 10 هزار منطقه 1 دارد در نتیجه با رتبه 10 هزار منطقه 2 میشه در رشته و دانشگاه های بهتری قبول شد.

رشته های پیراپزشکی-انتخاب سطح 2
رتبهرشتهدانشگاهنوع پذیرش
9985 پرستاری   ساری   روزانه
10017 پرستاری ایلام  روزانه
10235پرستاری  قزوین روزانه
10215شنوایی سنجیزاهدان روزانه
10004  علوم آزمایشگاهیاراکروزانه
10145 علوم آزمایشگاهیاصفهانروزانه
10218 اتاق عملساریروزانه
رشته های عمومی و علوم پایه-انتخاب سطح 3
رتبهرشتهدانشگاهدوره پذیرش
10401شیمی محضشریف روزانه
10640روانشناسیبابلسرروزانه
10682 مدیریت بازرگانی علامه طباطبایی روزانه

همانطور که مشاهده میکنید با حدود رتبه 10 هزار منطقه 2 شانس قبولی در رشته های پیراپزشکی بیشتر است همچنین برای ورود به دوره های روزانه یا همان دانشگاه های دولتی در انتخاب رشته جای مانور بیشتری وجود دارد.

اگر بخواهید وارد رشته هایی که در سطح بعدی انتخاب داوطلبان قرار دارد وارد شوید حتی برای دانشگاه های پر طرفدار هم شانس دارید.

با احتساب قبولی های سال های گذشته میشه گفت حتی اگر رتبه ای نزدیک به 12 هزار هم داشته باشید و ورود به دانشگاه آزاد یا پردیس ها از نظر هزینه ای برایتان سخت نباشد بعنوان داوطلب منطقه شانس خوبی خواهید داشت.

تماس با کنکور مشاور

با رتبه 10000 تجربی در منطقه 3 چی قبول میشیم؟

👈 بر اساس تقسیمات سازمان سنجش و سهمیه بندی هایی که صورت گرفته است داوطلبان منطقه 3 شامل مناطق محروم و شهرستان های کوچک یا روستا ها میشوند.در بین سهمیه بندی مناطق 3 گانه این منطقه کمترین تعداد داوطلب را دارد.

بنابر این شخصی که در منطقه 3 رتبه 10 هزار را بدست آورده باشد نسبت دو منطقه دیگر تراز یا نمره کمتری خواهد داشت.

رشته های پیراپزشکی-انتخاب سطح 2
رتبهرشتهدانشگاهنوع پذیرش
10002هوشبری جهرم روزانه
10744 علوم آزمایشگاهی جهرم روزانه
10901ماماییبجنوردروزانه
9850پرستارییاسوجروزانه
1018رادیولوژیزاهدانروزانه
9607اتاق عملگرگانروزانه
10350اتاق عملاردبیلروزانه
رشته های عمومی و علوم پایه-انتخاب سطح 3
رتبهرشتهدانشگاهنوع پذیرش
  10306میکروبیولوژی   جهرم روزانه
10469پرتو درمانیبجنوردروزانه
10537شیمی کاربردییاسوجروزانه
11143بهداشت عمومیزاهدانروزانه
10195پرتو درمانیگرگانروزانه

همانطور که میبینید نسبت به جدول منطقه 2 شانس قبولی در رشته و دانشگاه های خوب با رتبه حدود 10 هزار منطقه 3 بسیار پایین می آید و دلیل آن هم جمعیت کمتر کنکوری های منطقه 3 است.

اما برای رشته هایی با انتخاب عمومی تر یا بهتر بگویم رشته هایی که کمتر مورد علاقه هستند میشود حتی در دانشگاه های معروف و روزانه پذیرش شد.

مطلب پیشنهادی به شما : تفاوت رتبه و تراز کنکور

از طرفی اگر به حدود قبولی ها دقت کنید با رتبه حدود 10 هزار منطقه 3 میشود در رشته های خوب با امنیت شغلی بالا قبول شد اما در شهر هایی که خودشان منطقه 3 هستند.

نکات مهم در انتخاب رشته بر اساس رتبه در منطقه:

✅ رشته ها و دانشگاه هایی که با رتبه 10000 میشه قبول شد بطور حدودی نسبت به کارنامه سال های گذشته داوطلبان گفته شد اما به دلیل افزایش ظرفیت پزشکی قاعدتا داوطلبان کنکور 1403 شانس بهتری برای ورود به رشته های خوب با رتبه 10 هزار خواهند داشت.

✅ نتیجه گیری میکنیم 10 هزار در هر منطقه جایگاه و راه و روش انتخاب رشته خودش را دارد و در صورتی که شخصی خود را با شخصی دیگر در منطقه ای دیگر قیاس کند و بر همان اساس انتخاب رشته کند دقیقا مثل شخصی است که در حال خود کشی است!

✅ رتبه ها در 2 سهمیه دیگر یعنی سهمیه های ایثارگری هم دقیقا به همین روال بررسی میشود و چون این دو سهمیه نسبت به سهمیه مناطق داوطلبان کمتری دارد پس طبیعتا رتبه 10 هزار رتبه خوبی نخواهد بود.البته رتبه 10 هزار در سهمیه 5 درصدی بسیار قابل تطابق با منطقه 3 است.

✅ ملاک منطقه بندی بر اساس منطقه ای که است که در آن دیپلم گرفته شده یا 3 سال آخر محل تحصیل یا اگر داوطلب فارغ التحصیل هستید و بعد از چند سال قصد کنکور دادن دارید 5 سال آخر محل سکونت منطقه بومی شما را مشخص میکند.

✅ برای انتخاب رشته میشود هم از رتبه در سهمیه استفاده کرد و هم از نمره کل نهایی یا همان تراز بهره برد.هر دو بر اساس مناطق در نظر گرفته شده است.

✅ منظور از رشته های سطح 2 رشته هایی است که داوطلبین تجربی بعد از رشته های پزشکی در نظر میگیرند در واقع در اولویت دوم قرار دارد.

پیشنهاد ما به شما : مشاوره انتخاب رشته تجربی

✅ منظور رشته های سطح 3 رشته هایی است که داوطلبین تجربی بعد از رشته های سطح 2 در نظر دارند در واقع به دلیل شانس قبولی در رشته های سطح 1 و 2 به ناچار مجبور به انتخاب رشته های سطح 3 هستند.

✅ رشته های مربوط به دانشگاه های نیمه متمرکز مانند فرهنگیان نحوه پذیرش جدا و مصاحبه ای دارد به همین دلیل نمیتوان رتبه یا تراز خاصی را برای قبولی در آن ها ملاک قرار داد.

✅ با حدود رتبه 10 هزار در هر 3 منطقه تقریبا شانسی برای قبول شدن در رشته های تاپ و پر درآمد پیراپزشکی مثل فیزیوتراپی یا شنوایی سنجی وجود ندارد حتی در دانشگاه های پردیس!

✅ در جداول بالا دانشگاه های آزاد وارد نشده است اما برای محاسبه شانس قبولی میشود آن ها را مانند دانشگاه های پردیس یا ظرفیت مازاد که شهریه پرداز هستند و در اولویت های بعدی داوطلبان کنکور قرار دارند در نظر گرفت.

✅ در زمان انتخاب رشته برای بالا بردن شانس قبولی سعی کنید رشته ها را بر اساس دانشگاه های شهر هایی که در همسایگی شهر شما هستند یا حداقل در ناحیه و قطب شهر شما هستند انتخاب کنید تا شانستان بالا رود و 150 انتخاب با انتخاب های بیهوده از بین نروند.

در این مقاله بطور کامل به سوال ” با رتبه 10000 تجربی چی قبول میشم ” پاسخ دادیم. شما میتوانید برای مشاوره انتخاب رشته کنکور همین حالا با ما تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

ظرفیت مازاد چیست
ظرفیا مازاد
nima

ظرفیت مازاد

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زیر گروه های آزمایشی را با دقت مشاهده کرده باشید برای بعضی از دانشگاه ها در کد رشته

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید