لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

همین حالا وقت مشاوره خود را رزرو کنید 👈

اطلاعیه جدید تغییرات کنکور ۱۴۰۳

در چند سال اخیر قوانین جدیدی در رابطه با برگزاری کنکور سراسری تصویب و در آخرین اقدام یعنی کنکور سراسری 1402 این قوانین به اجرا رسید. بعد از برگزاری کنکور سراسری دوباره حرف از بازگشت قوانین قوانین به حالت قبل شد که همین موضوع بسیاری از داوطلبان را در مورد تغییرات کنکور 1403 سر در گم کرده است!

اگر میخوای تمامی تغییرات کنکور 1403 را بدونید و با خیال راحت از آخرین قوانین تصویب شده مطلع شید فقط کافیه تا انتهای همین مقاله با ما همراه باشید مطمعن باش به روز ترین و قطعی ترین تغییرات را برای شما بررسی خواهیم کرد تا با خیالت راحت بری سراغ برنامه ریزی و موفقیت در کنکور!

کنکور 1403 چگونه است؟

همانطور که قطعا میدانید در مرداد ماه 1401 شورای عالی انقلاب فرهنگی طی مصوبه ای تصمیم بر این گرفت که تاثیر معدل در کنکور دیگر مثبت نباشد و معدل داوطلبان کنکور در تمام گروه های آزمایشی با تاثیر قطعی اعمال شود.

همچنین قرار بر این شد تا کنکور در 2 نوبت در سال برگزار شود و نمره بهتر بعنوان ملاک سنجش داوطلبان در نظر گرفته شود.

یکی دیگر از مصوبات حذف دروس عمومی از کنکور سراسری در تمام گروه های آزمایشی و تاثیر گذاری آن ها بر اساس نمره امتحانات نهایی بود که برای بعضی از داوطلبان خوشایند و برای بعضی دیگر نا امید کننده بود.

در نهایت با کش و قوس های فراوان و جلسات متعدد این طرح تصویب و در کنکور 1402 اعمال شد . داوطلبان در دی و تیر ماه در کنکور سراسری شرکت کردند و با تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی شامل دروس عمومی و اختصاصی و تاثیر 60 درصدی کنکور شامل دروس اختصاصی نمرات نهایی آن ها محاسبه شد.

شاید در ابتدا این موضوع کمی پیچیده بود و حتی در زمان انتشار کارنامه که در دو نوبت انجام شد داوطلبان کنکور سر در گم بودند اما در هر صورت روند انتخاب رشته هم تمام شد و تنها اتفاق متفاوت اعلام نتایج نهایی با دیر کرد 15 روزه نسبت به قبل بود.

شوک به داوطلبان کنکور 1403 !

در این بین ناگهان مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه مصوبه ای را به تصویب رساند که در آن تمامی مصوبه های شورای عالی انقلاب فرهنگی لغو ، و کنکور به مدت 4 سال به حالت کنکور 1401 و قبل از آن باید اجرا میشد!

شورای نگهبان به عنوان نهاد تایید نهایی قوانین مصوب در مجلس شورای اسلامی در جلسه ای فوق العاده تمامی مصوبات جدید مجلس شورای اسلامی را رد کرد تا به این ترتیب تغییرات کنکور 1403 فقط بر اساس موارد از قبل پیش بینی شده ای باشد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

در کنکور 1403 هم تاثیر سوابق تحصیلی قطعی است و در تغییری که نسبت به کنکور 1402 دارد تاثیر سوابق تحصیلی بصورت 50 درصد قطعی لحاظ خواهد شد. در واقع نمرات دروس عمومی و اختصاصی داوطلبان 50 درصد نمره نهایی داوطلب را تشکیل خواهد داد.

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403 برای نظام آموزشی 3-3-6

در گروه های آزمایشی ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به میزان 50 درصد است که 28 درصد مربوط به دروس عمومی و 22 درصد مربوط به دروس اختصاصی میباشد.

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1403 برای نظام ترمی واحدی

در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی تاثیر سوابق تحصیلی بصورت قطعی 37.5 درصد مربوط به سوابق تحصیلی دیپلم و 12.5 درصد مربوط سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی اعمال خواهد شد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور هنر و زبان های خارجی 1403

در کنکور هنر و زبان های خارجی 1403 تاثیرات سوابق تحصیلی به این صورت میباشد:

داوطلبان نظام 3-3-6: تاثیر سوابق تحصیلی با 28 درصد تاثیر قطعی اعمال میشود.

داوطلبان سالی واحدی ک تاثیر سوابق تحصیلی با 28 درصد تاثیر قطعی اعمال میشود که 21 درصد مربوط به نمرات دیپلم و 7 درصد مربوط به نمرات پیش دانشگاهی میباشد.

نکته بسیار مهم

در رابطه با کنکور هنر و زبان های خارجی فقط سوابق تحصیلی دروس عمومی ملاک است و دروس اختصاصی به هیچ عنوان در نمره کل نهایی سوابق تحصیلی تاثیر گذار نخواهد بود.

توجه

در اطلاعیه اخیر سازمان سنجش آمده است کسانی که دارای دیپلم آموزش و پرورش در هر کدام از رشته های زیر هستند:

  • علوم ریاضی و فنی
  • علوم تجربی
  • علوم انسانی
  • فنی و حرفه ای
  • کار و دانش
  • طلاب حوزه علمیه

باید برای شرکت در کنکور سراسری از طریق آموزش و پرورش منطقه محل سکونت اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی کنند در غیر اینصورت دروسی که فاقد نمره سابقه تحصیلی باشد صفر در نظر گرفته میشود!

خبر خوب

در صورتی که در این شرایط قرار دارید تنها کافیست برای انجام ترمیم معدل از طریق آموزش و پرورش منطقه محل سکونت درخواست دهید تا با شرکت در امتحانات نهایی یا اقدام به ایجاد سوابق کنید یا نمره خود را بهبود ببخشید.

برای مشاهده سوابق تحصیلی میتوانید از سامانه my.medu.ir استفاده کنید.

تاثیر دروس اختصاصی در کنکور 1403

تغییرات کنکور ۱۴۰۳

در تغییرات کنکور 1403 نسبت به کنکور قبلی دروس اختصاصی در کنکور کمی از تاثیر گذاری خود را از دست میدهند و به این تریب در گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی تاثیر دروس اختصاصی به از 60 به 50 درصد میرسد.

همچنین در رابطه با کنکور هنر و زبان های خارجی با توجه به تاثیرات 28 درصدی سوابق تحصیلی مابقی تاثیر گذاری مربوط به مواد امتحانی این دو مجموعه آزمایشی میشود که برابر با 72 درصد تاثیر قطعی است.

به زبان ساده تر بر خلاف 3 گروه آزمایشی دیگر کنکور 72 درصد تعیین کننده نمره کل نهایی داوطلبان است بعلاوه اینکه در کنکور هنر آزمون عملی با ضریب مشخص نیز وجود دارد در واقع نمره کل نهایی داوطلبان کنکور هنر از 3 قسمت تشکیل میشود:

  • سوابق تحصیلی دروس عمومی
  • نمره آزمون سراسری
  • نمره آزمون عملی ( امکان شرکت در 2 رشته وجود دارد )

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور 1403 چگونه است؟

کنکور سراسری 1403 در دو نوبت انجام خواهد شد و بهترین نمره در این دو آزمون برای نمره نهایی در نظر گرفته میشود.

زمان ثبت نام در کنکور سراسری 1403
نوبت اول5/9/1402 تا 12/9/1402
نوبت دوم7/1/1403 تا 12/1/1403
زمان برگزاری کنکور سراسری 1403
نوبت اول6 و 7 اردیبهشت 1403
نوبت دوم7 و 8 تیر 1403

کنکور سراسری در گروه های مختلف در تاریخ های گفته شده و روز های پنجشنبه و جمعه برگزار خواهد شد و لازم است داوطلبان در صورت علاقه مندی به شرکت در هر کدام از نوبت های تعیین شده بموقع در زمان مقرر اقدام به ثبت نام کنند.

مواد امحتانی و ضرایب دروس کنکور 1403 چگونه است؟

هیچگونه تغییری در این مورد نسبت به کنکور قبلی وجود ندارد و در تمام  گروه های آزمایشی داوطلبان دروس اختصاصی مشخص را با ضرایب قبلی در قالب سوالات تستی باید پاسخ دهند.

دروس اختصاصی و ضرایب کنکور تجربی 1403

درسضریبتعداد سوال
زیست شناسی1245
شیمی935
فیزیک730
ریاضی730
زمین شناسی115

دروس اختصاصی و ضرایب کنکور ریاضی 1403

درسضریبتعداد سوال
شیمی730
فیزیک935
ریاضی1240

دروس اختصاصی و ضرایب کنکور انسانی 1403

درسضریبتعدا سوال
زبان و ادبیات فارسی830
ریاضی620
زبان عربی520
تاریخ و جغرافیا520
علوم اجتماعی515
فلسفه و منطق520
اقتصاد215
روانشناسی215

دروس اختصاصی و ضرایب کنکور هنر 1403

درسضریبتعداد سوال
درک عمومی هنر1250
درک عمومی ریاضی و فیزیک530
خلاقیت تصویری و تجسمی320

 دروس اختصاصی و ضرایب کنکور زبان های خارجی 1403

درس ضریبتعداد سوال
زبان تخصصی170

ضرایب دروس سوابق تحصیلی کنکور 1403 چگونه است؟

تغییرات کنکور سراسری در مورد ضرایب هر کدام از دروس پایه دوازدهم برای نظام جدید ها و دروس مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام سالی واحدی وجود دارد که به محض اعلام سازمان سنجش در این باره آخرین تغییرات را برای شما عزیزان منتشر میکنیم.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید