لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

سهمیه بهیاری در کنکور سراسری ۱۴۰۳

سهمیه بهیاری در کنکور سراسری 1402

در کنار سهمیه های متعددی مانند سهمیه مناطق یا سهمیه ایثارگران در نحوه گزینش سهمیه دیگری به نام سهمیه بهیاران یا سهمیه بهیاری در کنکور سراسری ۱۴۰۲ وجود دارد. در واقع داوطلبانی که سهمیه بهیاران در کنکور سراسری را شامل میشوند در حالت گزینشی مشخصی قرار میگیرند.

در این مقاله به بررسی کامل سهمیه بهیاران در کنکور ۱۴۰۳ میپردازیم همچنین شرایط استفاده از این سهمیه و میزان تاثیر گذاری آن را توضیح خواهیم داد. برای اینکه مشمول این سهمیه بشی و شانس قبولیت در رشته های خوب افزایش پیدا کنه حتما تا انتها با کنکور مشاور همراه باش!

سهمیه بهیاری در کنکور ۱۴۰۳

بر اساس مصوباتی که در سال ۱۴۰۱ تصویب شد کنکور سراسری با تغیرات زیادی مواجه شد تا جایی که کنکور دو مرحله ای برگزار میشود و دروس عمومی از کنکور حذف شده است همچنین میزان تاثیر سوابق تحصیلی بصورت قطعی تاثیر گذار خواهد بود.

با وجود تمام این تغیرات و حذف بعضی از سهمیه ها همچنان سهمیه بهیاری در کنکور پابرجا است و علاقه مندان میتوانند در زمان ثبت نام هر کدام از مراحل کنکور اعلام علاقه مندی خود را برای استفاده از سهمیه بهیاری در دفترچه ثبت نام اعلام کنند.

انواع سهمیه های کنکور

? سهمیه منطقه ۱

? سهمیه منطقه ۲

? سهمیه منطقه ۳

? سهمیه ایثارگری ۲۵ درصد

? سهمیه ایثارگری ۵ درصد

? سهمیه بهیاری

داوطلب در هر کدام از سهمیه ها که قرار بگیرد صرفا با شرایط آن سهمیه گزینش میشود و باید بر اساس رتبه و تراز در آن سهمیه انتخاب رشته انجام دهد.به همین دلیل است که سهمیه ۲۵ درصد با کمترین شرکت کننده و بالاترین پذیرش ممکن حداکثر شانس قبولی را به داوطلبان داده است.

سهمیه بهیاری هم دقیقا به همین صورت است و برای داوطلبان علاقه مند به این سهمیه رتبه و تراز مجزا در کارنامه تعیین میشود و داوطلب در کنار دیگر شرکت کنندگان در این سهمیه انتخاب رشته خواهد کرد البته با توجه به تعداد کم شانس بالا خواهد رفت.

پیشنهاد ما به شما : استفاده همزمان از دو سهمیه در کنکور

سهمیه بهیاران در کنکور به این دلیل ایجاد گردید تا کادر درمان بیمارستان های دولتی و خصوصی و افرادی که دیپلم کاردانش بهیاری دارند و در واقع تمام اشخاصی که در این شغل شریف بهیاری مشغول هستند بتوانند برای ورود به تحصیلات آکادمیک و ارتقای شغلی شانس داشته باشند.

سهمیه بهیاران تنها در کنکور تجربی لحاظ میشود و مثلا اگر کسی شرایط سهمیه بهیاری را داشته باشد و بخواهد در کنکور انسانی شرکت کند چیزی به نام سهمیه بهیاری در انسانی وجود ندارد.

تماس با کنکور مشاور

رشته هایی که در  سهمیه بهیاری میشود انتخاب کرد :

? پرستاری

? اتاق عمل

? هوشبری

پس واضح است اگر داوطلبی در سهمیه بهیاری اعلام علاقه مندی کرده باشد نمیتئاند با این سهمیه در رشته های پزشکی یا رشته های پیراپزشکی که نام برده نشده سهمیه ای خاصی یا شانس بالاتری برای قبولی داشته باشد.

هشدار

استفاده از این سهمیه برای تمام داوطلبان آزاد نیست و حتما باید شرایط مورد نظر سازمان سنجش برای استفاده از این سهمیه احراز شود.

شرایط استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور

✅ داشتن سلامت لازم جسم و روان برای شاغل شدن در رشته مورد نظر

✅ داوطلب باید سابقه کار بهیاری در یکی از بیمارستان های دولتی یا خصوصی داشته باشد و گواهی اشتغال حتما باید توسط بیمارستان مهر و تایید شود. حداقل زمان اشتغال بکار برای استفاده از این سهمیه ۳ سال است.

✅ قبل از اینکه داوطلب وارد سهمیه بهیاری شود باید در کنکور تجربی شرکت کند پس داشتن دیپلم نظام جدید یا دیپلم سالی واحدی که ۴ ساله با پیش دانشگاهی بود الزامی است. داوطلبانی که دیپلم کار و دانش بهیاری دارند باید حتما با شرکت در امتحانات نهایی تجربی دیپلم تجربی بگیرند.

✅ با توجه به تاثیرات ۴۰ تا ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در محاسبه نهایی نمره داوطلب حتما پیشنهاد میکنیم با دیپلم تجربی وارد رقابت شوید تا شانس بالاتری برای پذیرش در رشته های خوب و پر تقاضا را داشته باشید.

✅ داوطلبان آقا علاقه مند به استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور نباید مشکل نظام وظیفه داشته باشند.

✅ همانطور که برای داوطلبان سهمیه ایثارگری حد نصاب نمره نسبت به سهمیه های آزاد برای پذیرش قرار داده شده است در این سهمیه هم نیاز است داوطلب حداقل ۷۰ درصد نمره نفر آخر قبولی در رشته مورد نظر را بدست آورده باشد.

هشدار

در زمان ثبت نام کنکور سراسری در تاریخ های اعلام شده حتما باید بند مربوط به استفاده از سهمیه بهیاران تکمیل شده باشد.

نکات بسیار مهم در رابطه با استفاده از سهمیه بهیاری کنکور ۱۴۰۳

? سهمیه بهیاری نوعی سهمیه بومی گزینی است.بطوری که داوطلب استفاده از این سهمیه تنها میتواند کد رشته های پرستاری، اتاق عمل یا هوشبری یا تمام آن ها را فقط در شهر بومی خود انتخاب کند و حق استفاده از کد رشته ها در نقاط دیگر را ندارد.

? ملاک تعیین بومی و غیر بومی بودن گواهی شغلی از بیمارستانی که ارائه میشود در نتیجه از هر کجا که این گواهی صادر شود داوطلب بومی شهری است که بیمارستان در آن مستقر است.

? استفاده از سهمیه بهیاری در تمامی دوره ها مانند روزانه ،شهریه پرداز، پردیس و دانشگاه آزاد بلا مانع است و تنها در دوره های تعهدی نمیتوان کد رشته مربوطه را انتخاب کرد.

? بعد از اینکه داوطلب از سهمیه بهیاران در کنکور استفاده کرد و توانست قبول شود دقیقا مانند رشته های تعهدی به اندازه دو برابر مدت تحصیل تعهد خدمت دارد و نمیتواند از شهر بومی محل کار سکونت و کار خارج شود و در بیمارستان دیگری مشغول شود!

⭐️ توجه کن!

داوطلبانی که در زمان ثبت نام این سهمیه را انتخاب میکنند باید سر جلسه کنکور به دفترچه سوال مجزایی پاسخ دهند.این دفترچه سوال مازاد ۵ درس اختصاصی کنکور تجربی است و دارای ۳۵ سوال میباشد همچنین مدت پاسخگویی به آن ۲۰ دقیقه است.

توجه داشته باشید ضریب تعیین شده برای دفترچه سوال مختص سهمیه بهیاران ۴ در نظر گرفته شده است و قطعا تاثیر زیادی در نمره نهایی داوطلب خواهد داشت. به زبان ساده اگر میخواهید از داوطلبان سهمیه بهیاری پیشی بگیرید با سوالات این دفترچه هم عالی پاسخ دهید.

تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور چقدر است؟

تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور چقدر است؟

همانطور که میدانید تمامی داوطلبان کنکور سراسری در تمامی گروه های آزمایشی در سهمیه های مشخصی قرار میگیرند و بر همین اساس نحوه پذیرش در کد رشته های مختلف تعیین میشود.

برای مثال داوطلبی که در تهران ساکن است در سهمیه منطقه ۱ و داوطلبی که در اردبیل ساکن است در سهمیه منطقه و داوطلبی که در یکی از مناطق محروم است در سهمیه منطقه ۳ قرار میگیرد.

علاوه بر این ها داوطلبان بر اساس شرایط تعیین شده میتوانند از سهمیه های ایثارگری ۵ و ۲۵ درصدی استفاده کنند یا اگر در سال جاری دچار سوانح طبیعی مانند سیل و زلزله شده اند در این سهمیه قرار بگیرند.

سهمیه بهیاری هم دقیقا به همین صورت و داوطلبان دارای شرایط مشخص شده در ظرفی جدا با نام سهمیه بهیاری مورد پذیرش قرار میگیرند.

سهمیه ها در واقع مدل پذیرش از سراسر کشور در کد رشته ها را مشخص میکند و در کارنامه نهایی کنکور که توسط سازمان سنجش ارائه میشود رتبه کشوری بدون اعمال سهمیه و رتبه و تراز در سهمیه بطور مجزا مشخص میشود.

در نتیجه انتخاب رشته باید بر اساس رتبه و تراز در سهمیه انجام شود و به زبان ساده تر داوطلب با توجه میزان پذیرشی که برای هر کد رشته در نظر گرفته شده است تنها با داوطلبان در سهمیه خودش قیاس خواهد شد.

مفید برای شما : سهمیه فرزندان نیرو های مسلح در کنکور

سهمیه بهیاری در کنکور ۱۴۰۳

با تصویب شورای انقلاب فرهنگی با هدف تامین نیروی پرستاری در کشور و کمک به پذیرش و ورود راحت در این رشته برای افراد علاقه مند و با تجربه سهمیه بهیاری کنکور ایجاد شد.

از تمام کد رشته های موجود در دفترچه انتخاب رشته برای رشته های پرستاری، اتاق عمل و هوشبری و بغیر از رشته های تعهدی و دارای شرایط خاص به میزان ۵ درصد از ظرفیت رشته های در استان بومی داوطلب به بهیاران اختصاص پیدا کرده است.

با توجه به شرایطی که برای شرکت در این سهمیه وجود دارد و با توجه به بومی گزینی در رشته هایی با ظرفیت بالا مانند پرستاری و همچنین با توجه به حق انتخاب از تمامی دوره ها مانند روزانه و شهریه پرداز و حتی دانشگاه آزاد قطعا داوطلبان حاضر در این سهمیه از شانس بسیار بالایی برخوردار هستند.

⭐️ توجه کنید!

? داوطلبان سهیمه بهیاران حق انتخاب رشته از استان های غیر بومی را ندارند.

? گذراندن طرح یا خدمت سربازی برای آقایون بعد از اتمام تحصیل الزامی است.

? محل خدمت بعد از اتمام تحصیل یکی از بیمارستان های استان بومی داوطلب خواهد بود.

? واحد های درسی دانشگاهی ورودی های این سهمیه هیچ تفاوتی با دیگر دانشجویان ندارد.

? تعهد خدمتی دو برابر مدت تحصیل برای داوطلبان این سهمیه لازم الاجرا است.

? نحوه محاسبه سوابق تحصیلی در تعیین نمره نهایی با دیگر داوطلبان یکسان است.

? داوطلبان سهمیه بهیاری مجاز به انتخاب رشته در کد رشته های دیگر در تمامی کشور را دارند که در اینصورت با سهمیه مناطق در نظر گرفته میشوند.

خلاصه مقاله

اگر جز کادر بهیاری در هر بیمارستانی هستید و میخواهید ارتقای شغلی داشته باشید قطعا استفاده از سهمیه بهیاری برای شما بسیار مناسب است و در هر سنی که هستید میتوانید دوباره وارد تحصیل شوید و با دریافت مدرک تحصیلی رشته دلخواه و حتی ادامه تحصیل تا مقاطع بالاتر وضعیت شغلی خود را بهتر کنید.

در این مسیر کنکور مشاور در کنار شماست و میتواند برای استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور ۱۴۰۳ بهترین مشاوره را به شما ارائه دهد.کافیست برای ارتباط با ما همین الان با یکی از شماره های تماسی که در سایت است تماس بگیرید و در کمترین زمان به مشاور متخصص در زمینه سهمیه بهیاری متصل شوید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید