لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

تاثیر سهمیه ها در کنکور چه قدر است؟

تاثیر سهمیه ها در کنکور

همان‌گونه که می‌دانید امروز قرار است که درباره تاثیر سهمیه ها در کنکور با یک‌دیگر صحبت کنیم پس لطفا تا انتهای این مقاله را با دقت بخوانید.  همان‌گونه که می‌دانید سالیان سال است که مسئله‌ی سهمیه‌ها در کنکور موجود است و این امر باعث خوشحالی یک عده و هم‌چنین ناراحتی عده‌ی دیگر می‌شود. شما می‌توانید برای مشاوره کنکور از کنکور مشاور کمک بگیرید.

قرار است که درباره یکی از بزرگ‌ترین معضل‌های بچه‌های دبیرستانی با یک‌دیگر صحبت کنیم. قطعا هر فردی یک بار استرس کنکور را کشیده است و روز‌ها از تفریح کردن، مهمانی رفتن گذشته است .

 به زبان دیگر می‌توان گفت کنکور روال عادی زندگی را تغییر می‌‎دهد اما باید خدمت‌تان عرض کنیم که تا شما برای خواسته‌ی خود تلاش نکنید هیچ پیشرفتی نخواهید کرد.

لازم به ذکر است که تمام این سختی‌ها تنها برای چند ماه است و شما بعد از آن آینده‌ی خود را تامین می‌کنید. اما مسئله‌ی دیگری که به اندازه همین کنند چالش برانگیز است و ذهن خیلی از داوطلبان آزمون را به خود مشغول کرده است ‌.

تماس با کنکور مشاور

تاثیر سهمیه ها در کنکور : عدالت یا بی عدالتی

قطعا شما نیز بارها با خود گفته‌اید که چرا باید فلانی با رتبه‌ی کم‌تر به رشته‌ای برود که حقش نیست؟ و یا این که بارها با خود گفته‌اید که ای کاش شما هم سهمیه داشتید.

خب قطعا این سهمیه‌ها به قبولی خیلی از افراد کمک کرده است و حال سوال این است آیا این کار بی عدالتی نیست؟

از نظر من قطعا آسیبی که به یک خانواده‌ی جانباز وارد شده است خیلی بیش‌تر است و این که آیا چیزی جای مهر پدری یک فرزند شهید را می‌گیرد؟ قطعا هیچ کدام از ما ها نمی‌تواند به طور قطعی نمی‌توانیم بگوئیم که این کار واقعا انجام عدالت و یا بی عدالتی است.

برای شما مفید است : استفاده از دو سهمیه در کنکور

این که گذشته‌ی شما درگیر باشد و یا این که آینده در خطر باشد. معمولا این طرح برای همسر فرد و یا فرزندان آن هستند. سال گذشته حدود ۲ تا ۴ درصد داوطلبان کنکور را افراد دارای سهمیه ۲۵ درصد تشکیل داده بودند.

این سهمیه برای همسر و فرزند جانبازان بالای ۲۵ درصد نتیجه ی کنکور را به طور چشم گیری عوض می‌کند. علاوه بر این افراد این سهمیه‌ها شامل افرادی که زیر ۲۵ درصد جانبازی دارند و یا این که ۶ ماه جبهه رفته باشند نیز می‌شود.

تاثیر سهمیه ها در کنکور چه قدر است
تاثیر سهمیه ها در کنکور چه قدر است

سهمیه مناطق در کنکور چه تاثیری دارد؟

مناطق از لحاظ تحصیلی به سه منطقه ۱، ۲ و ۳ تقسیم شده‌اند و باید خدمت‌تان عرض کنیم که این سهمیه مناطق شامل ۹۵ درصد داوطلبان کنکور می‌شود و این عین عدالت است.

قطعا کسی که در منطقه‌ی سه تحصیل کرده است امکانات منطقه یک را نداشته است و تمام این‌ها باید در نظر گرفته شود. شما یک دانش‌آموز در منطقه‌ی محروم و بدن هیچ کلاس آموزشی و تکنولوژی را با یک دانش‌آموز در منطقه یک با هزاران معلم خصوصی ، کلیپ‌های کمک آموزشی و غیره با یک دیگر مقایسه کنید قطعا یک چیزی باید این وسط باشد تا این شرایط را بالانس نگه دارد.

اگر می خواهید بدانید که تاثیر سهمیه مناطق  در کنکور چه قدر است می‌توانید به طور مفصل‌تر با مشاور خود صحبت کنید تا آن درباره سهمیه‌ای که با توجه به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید شما را راهنمایی کند.

یک سری نکات درباره سهمیه‌ی رزمندگان باقی مانده است که در بخش بعد به آن می‌پردازیم.

این سهمیه شامل کسانی که چند ماه در جبهه بوده اند نیز می شود

چنان چه کارکنان ارتش ۸ ماه حضور در جبهه داشته‌اند و یا این که سربازهای وظیفه ۱۲ ماه در جبهه جنگیده باشند نیز شامل این سهمیه می‌شوند.

لازم به ذکر است که این نکات در دفترچه انتخاب رشته‌ها نیامده است. نکته‌ی خیلی مهمی که در این بخش وجود دارد و باعث اعتراض خیلی از داوطلبان شده است این است که سهمیه رزمندگان و هم‌چنین حد نصاب قبولی آن ۷۵ درصد از نمره آخرین فردی است که در آن رشته قبول شده است .

علاوه بر رزمندگان خط مقدم کسانی که جز پرسنل ( چه پیمانی و چه ثابت) نیرو های مسلح ، ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت دفاع و نیروی انتظامی شامل این سهمیه می‌شوند و اعضای خانواده‌ی آن‌ها می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند.

البته برای شهدا قضیه فرق می‌کند و علاوه بر فرزندان و همسر وی این سهمیه شامل پدر، مادر ، خواهر و برادر نیز می‌شود شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر دفترچه‌ی انتخاب رشته که مخصوص این مسئله است را با دقت مطالعه کنید و سوالات خود را برطرف کنید.

تاثیر سهمیه ها در کنکور چه قدر است
تاثیر سهمیه ها در کنکور چه قدر است

آیا بهیار ها نیز شامل این سهمیه می شوند؟

شایان ذکر است که چنان چه بهیاری حداقل سه سال سابقه کاری در یک بهیاری تحت عنوان بهیار داشته باشد و دیپلم بهیاری داشته باشد شامل این سهمیه می‌شود و ۵ درصد از ظرفیت رشته‌ی پرستاری هر دانشگاه را می‌تواند استفاده کند.

چنان چه هم چنان سوالاتی درباره این که تاثیر سهمیه ها در کنکور چه قدر است دارید می‌توانید از مشاورهای ما و یا مشاورهای تحصیلی خود سوال‌های خود را بپرسید. سعی کنید که نکاتی که زیر می‌گویم را حتما رعایت کنید تا درصد قبولی خود را بالا ببرید.

  • از کنار هیچ نکته ای سرسری رد نشوید .
  • حتما جمع بندی را به برنامه درسی خود اضافه کنید
  • شما می‌توانید در منزل خودتان خود را امتحان کنید. برای این کار می‌توانید مقاله‌ی چگونه در خانه از خودمان آزمون بگیریم را مطالعه کنید.
  • درس‌های تخصصی را تکنیکی بخوانید

کنکور مشاور  امیدوار است که شما دوران کنکور را به بهترین حالت ممکن بگذرانید و نتیجه‌های مطلوبی از آن دریافت کنید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید