لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

 تدریس زیست شناسی

 

تدریس زیست شناسی که یکی از شاخه های اصلی رشته ی علوم تجربی است بسیار اهمیت دارد. دانش آموزان تجربی از کلاس دهم تا دوازدهم این درس را در بین دروس خود دارند  و از دروس بسیار مهم و کاربردی در این رشته است.

زیست شناسی در برگیرنده موضوعاتی مانند پزشکی و زنتیک و جانور شناسی و گیاه شناسی و بوم شناسی است. تقریبا برای همه ی دانش آموزان رشته ی تجربی و حتی عموم افراد زیست شناسی بسیار جذاب است.

اما این کافی نیست معلم باید بتواند از روش های مفید و نوین در تدریس خود استفاده کند که هم بتوانند اطلاعات لازم را به دانش اموزان بدهید و هم انگیزه ی آنه را برای مطالعه و یاد گیری زیست بالا ببرد.

از طرف دیگر درس زیست شناسی در کنکور سراسری برای این گروه از دانش آموزان بسیار اهمیت دارد و به دنبال مدرسینی هستند که بتوانند برای موفقیت در این مسیر به انها کمک کنند.

ما در این مقاله در مورد روش های مفید تدریس شیمی سخن خواهیم گفت و به شما کمک می کنیم که بتوانید زیست را به ویژه برای کنکور در بهترین موسسات معتبر اموزشی فرا بگیرید. تا پایان مقاله با ما همراه باشد.

اهمیت داشتن معلم خصوصی برای یادگیری زیست

انواع روش های تدریس برای یادگیری زیست در حال حاضر در اختیار داوطلبین و دانش آموزان قرار گرفته است.دانش آموز میتواند از پکیج های آموزشی یا فیلم های آنلاین یا حضور در کلاس های کنکور استفاده کند.

البته در این میان بعضی هستند که اصلا به هیچکدام از این روش ها اعتقادی ندارند و فقط از منابع کتاب درسی جلو میروند.آیا تا به حال به این موضوع فکر کردی که میتونی از معلم خصوصی با هزینه های بسیار کمتر از پکیج های آموزشی استفاده کنی؟

زمانی که شما معلم خصوصی در کنار خود دارید یعنی فقط با توجه به سطح شما تدریس انجام خواهد شد و دیگه نگرانی از بابت حل نشدن تست کافی یا تدریس قسمتی خاص برای چند مرتبه تا یادگیری کامل انجام شود ندارید.

اگر برای داشتن معلم خصوصی خوب در شهر محل سکونت نگران هستید باید بدانید شما میتوانید معلم خصوصی بصورت آنلاین داشته باشید تا از هرجای ایران بالاترین کیفیت تدریس زیست به شما منتقل شود.کنکور مشاور اجازه نخواهد داد هیچکدام از دانش آموزان ایران به دلیل نداشتن امکانات حسرت بخوررند!

مزایا و ویژگی های تدریس زیست کنکور

قطعا کتاب درسی بعنوان مهم ترین منبع برای درس زیست کنکور است اما اگر کتاب را نفهمیم یا در یادگیری اکثر مطالب دچار مشکل باشیم یا نتوانیم تست بزنیم آیا نیاز به تدریس مطالب بصورت حرفه ای و اصولی و کنکوری نخواهد بود؟

تدریس خوب باعث میشود تا شما با توجه به قوانین جدید کنکور هم امتحانات مدرسه را با قدرت بگذرانید و هم در تستی خوندن درس زیست مهارت کسب کنید.پس تدریس خوب زیست کنکور میتواند با یک هدف دو نشان را بزند و شما را در هر دو جنبه قوی کند.

البته باید مدرس معتبر و با تجربه و با دانش باشد و چه بهتر که خود جز رتبه های برتر کنکور باشد.با این وجود با تمام گوشت و پوست و استخوانش کنکور را درک کرده و در اصطلاح مدرس مشاور خواهد بود و داشن آموز بطور همزمان هم مدرس عالی و خوبی دارد و هم مدرس مانند یک مشاور مسیر را نشانش میدهد.

موضوعات مرتبط : خواندن زیست در زمان کم برای کنکور و امتحان نهایی

روش های مختلف تدریس زیست شناسی از سال دهم تا دوازدهم

 تدریس زیست شناسی
  • استفاده از محیط های چند رسانه ای

تنوع مواد اموزشی می تواند باعث ایجاد شور و انگیزه در تدریس درس زیست شناسی شود. علاوه بر کتاب های درسی زیست شناسی از ویدیو ها و پادکست ها و دیگر رسانه ها در تدریس استفاده کنید.

به ویژه در تدریس به صورت مجازی بسیار حائز اهمیت است که از رسانه های مختلف در تدریس استفاده کنید و قوای مختلف دانش آموز را برای یدگیری مباحث درگیر کنید.

  • پل های ارتباطی بین فناوری و زیست شناسی

فرصت های بسیاری وجود دارد که افراد علاقه مند بتوانند زیست شناسی را با فناوری پیوند بدهند. این روش تدریس بسیار مهم است چرا که در دنیای امروزه فناوری و تکنولوژی گسترش پیدا کرده و دانش آموزان بیش از پیش از این تکنولوژی استفاده می کنند.

روش های مختلف تدریس زیست شناسی از سال دهم تا دوازدهم
  • استفاده از بازی های علمی

رقابت های دوستانه به طریق بازی های آموزشی یکی از روش های مفید برای علاقه مند نمودن دانش آموزان به درس زیست شناسی است. از بازی هایی همچون: پانتومیم و بیست سوالی و بازیهای رایانه ای می توانید استفاده کنید.

  • سفر و بازدید علمی

یکی از روش های بسیار جذاب و جالب در تدریس درس زیست شناسی که بسیار مورد علاقه ی دانش آموزان است تدریس در محیط بیرون از کلاس و گردش علمی است.

خارج کردن یک دانش آموز از محیط کلاس یکی از بهترین راه ها برای غنی سازی دانش آموزان در درس فیزیک است. مکان گردش علمی شما در ساعت زنگ زیست شناسی می تواند موزه ی علوم، باغ گیاه شناسی، باغ وحش، آزمایشگاه پژوهشی و باغ و مزرعه باشد.

  • استفاده از روش های نوین و خلاقانه در تدریس زیست شناسی

استفاده از روش های نوین و خلاقانه در تدریس زیست شناسی باعث افزایش جذابیت مطالب برای دانش آموزان می شود و ذهن آن ها را برای تفکر انتقادی و خلاقانه آماده می کنند و موجب می گردد دانش آموزان از آخرین مناع آگاهی یابند.

استفاده از روش های نوین و خلاقانه در تدریس زیست شناسی

تدریس درس زیست شناسی مخصوص کنکور

یکی از مسائل بسیار مهم در تدریس درس زیست شناسی، تدریس برای کنکور است چرا که درس زیست شناسی در افزایش تراز و رتبه ی دانش اموزان در کنکور سراسری رشته ی تجربی بسیار حائز اهمیت است. به همین منظور استفاده از برنامه ریزی کنکور تجربی می تواند کمک شایانی به شما نمیاد.

در آموزش زیست شناسی مخصوص کنکور بسیار مهم است که نکات ظریف تست زنی به دانش آموزان آموزش داده شود و علاوه بر فهم کلی و مفهومی مباحث جژئیات نیز به صورت دقیق بیان گردد.

هم دانش آموزان و هم مدرسین باید بر سوالات سال های قبل اشراف نسبی داشته باشند تا بدانند بیشترین سوالات از کدام مباحث طرح شده است.

همچنین باید نمونه سوالات مختلف تمرینی و کنکوری باید سر کلاس توسط مدرس بیان شود و مدرس و دانش آموزان با همکاری یکدیگر به سوالات پاسخ بدهند.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید