لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

شغل های رشته ریاضی برای خانم ها + پردرآمد ترین ها و مناسب ترین ها

شغل های رشته ریاضی برای خانم ها + پردرآمد ترین ها و مناسب ترین ها

تاریخ بروزرسانی اطلاعات شغل های رشته ریاضی برای خانم ها: خرداد ۱۴۰۳

اگر فرصت خواندن متن را ندارید، فقط به فایل صوتی زیر گوش دهید:

قطعا یکی از دلایل انتخاب رشته های مختلف برای تحصیل و اینکه تشخیص دهیم هر رشته ای خوب یا بد است بازار کار آن رشته است. البته بجز بازار کار شرایط دیگری همچون محیط کار و یا اینکه اصلا ما به درد آن کار میخوریم یا نه هم مهم است.

در این مقاله از مجموعه تخصصی مشاوره کنکور ریاضی در تهران بطور مفصل راجع به شغل های رشته ریاضی برای خانم ها صحبت میکنیم تا در زمان انتخاب رشته بهترین رشته و درواقع مناسب ترین رشته با توجه به خصوصیات خودمان انتخاب شود. تا انتها با ما همراه باشید.

    لیست پر درآمدترین رشته های ریاضی در خارج از کشور برای خانم ها

تحلیل گر داده مهندسی الکترونیکمهندسی مخابرات
مهندسی شبکهمهندسی شیمیمهندسی سازه
مهندسی محیط زیستمهندسی زلزلهمهندسی مکانیک
مهندسی کامپیوترمهندسی صنایع مهندسی مواد
مهندسی خودرومهندسی هوا فضامهندسی معدن

توصیه

اگر قصد مهاجرت تحصیلی دارید که ساده ترین نوع مهاجرت است حتما پیشنهاد میکنیم این کار را برای مقطع دکتری انجام دهید تا علاوه بر پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری حقوق مشخصی دریافت کنید و در واقع هزینه های زندگی شما تامین شود و بعد از آن در همان کشور وارد بازار کار شوید.

اگر قصد مهاجرت کاری دارید که بهترین نوع مهاجرت است و به شما اقامت دائم میدهد پیشنهاد میکنیم حتی در زمان تحصیل شروع به کسب تجربه و بالا بردن تخصص و سابقه کار کنید تا در نهایت با داشتن مدرک زبان نمره خوب فرآیند مهاجرت کاری شما انجام شود.

ویژگی های شغل مناسب برای خانم ها

ویژگی های شغل مناسب برای خانم ها

برای اینکه شغل مناسبی پیدا کنیم و در آن شغل مشغول بکار شویم باید از چند جهت شغل را بررسی کنیم.

بازار کار مناسب برای خانم ها

بازار کار مهم ترین خصوصیت یک شغل است. بازار کار یعنی چقدر جامعه به آن شغل نیاز دارد. اگر مثالی ساده بخواهیم بزنیم میشود شغل های پزشکی و پیراپزشکی را بعنوان رشته هایی که بیشترین بازار کار را دارند در نظر گرفت.

هر چقدر بازار کار رشته ای خوب باشد افراد فارغ التحصیل در آن رشته کمتر بیکار میشوند و اکثر فارغ التحصیلان میتوانند در رشته تخصصی خود به سرعت جذب بازار کار و درآمد شوند.

این مطلب هم می تواند به شما کمک کند: بهترین شغل های گروه ریاضی

ممکن است بازار کار در هر جامعه ای مقطعی باشد برای مثال شغل هایی در گذشته بوده که الان به ندرت بازار کار دارند مانند دلاکی حمام یا لحاف دوز دوره گرد یا حتی آب حوض خالی کن!

زمانی که جامعه و فرهنگ و سیاست و البته فرهنگ و اقتصاد تغیر میکند قطعا یک سری شغل ها از بین میروند و یک سری شغل های جدید جایگزین میشوند. برای مثال کمتر از یک دهه قبل شغل ها مهندسی در مجموعه عمران و ساختمان وضعیت عالی داشتند اما الان چی؟!

پس قبل از انتخاب رشته حتما با دقت بازار کار رشته و آینده آن را بررسی کنید تا در صف بیکاران فارغ التحصیل قرار نگیرید.

میزان درآمد قابل قبول

قطعا هر شخصی که میخواهد وارد بازار کاری شود درآمد را در اولویت قرار میدهد حتی اگر از کاری که انجام میدهد خوشش نیاید.هدف از انتخاب رشته مناسب و وارد شدن به دانشگاه های خوب و تحمل هزینه و سختی های فراوان در نهایت به انتخاب شغل مناسب و درآمد ختم میشود.

این مطلب هم می تواند به شما کمک کند: رشته مناسب دانش آموزان ریاضی و فیزیک بر اساس تیپ شخصیتی

موضوع درآمد کاملا نسبی است و هر کسی به عدد در ذهن خودش میگوید درآمد خوب یا بد. پس شما هم ابتدا حداقل نیاز تان را در نظر بگیرید و بعد به حداکثر درآمدی که دلتان میخواهد وارد زندگیتان شود فکر کنید.

اینطوری میشه به سادگی شغل های مختلف و افراد موفق در آن را باهم قیاس کرد حتی راهی که برای رسیدن به آن موفقیت نیاز است را میشود از آن ها آموخت.حالا میدانید قرار است برای کسب ثروت چه مسیر و سختی هایی طی شود.انتخاب کنید!

محیط کار مناسب

محیط کار برای خانوم ها نسبت به آقایون از اهمیت بیشتری برخوردار است.محیط کار را افرادی که در آن محیط کار میکنند و نوع کاری که انجام میدهند تعریف میکند.

برای مثال آیا یک خانوم میتواند در معدن کار کند؟

یا اینکه کار کردن در کارخانه ذوب آهن برای خانوم ها مناسب است؟

بهتر است خانوم ها فعالیت بدنی انجام دهند یا فکری؟

خب این موضوع هم به علاقه ربط دارد همانطور که ممکن است خانومی وجود داشته باشد که راننده کامیون یا اتوبوس بین شهری باشد!

اما به ندرت خانوم ها سراغ چنین شغل هایی میروند.با بررسی شغل ها و محل کار و افرادی که در آن هستند میشود محیط کار را در آینده تا حد زیادی پیش بینی کرد و براحتی تصمیم گرفت.

  • دوست دارید معلم شوید؟
  • حضور در ادارات دولتی علاقه شماست؟
  • یا میخواهید در دفتر کار مهندسی مشغول باشید؟

تمام این شغل ها قابل رسیدن و دستیابی است.برای انتخاب درست به درون خودتان توجه کنید و اینکه دوست دارید در کجا مشغول شوید را انتخاب کنید.

احترام به نظر خانواده

بهترین رشته های ریاضی برای خانم ها چیست؟

طبق فرهنگ و رسم و رسومات خانواده ایرانی عمدتا خانواده ها روی شغل و حتی همکاران دختر خانم ها حساس هستند. البته این موضوع اصلا معیار درستی برای انتخاب رشته نیست چون ممکنه خانواده یعنی پدر، مادر و حتی همسر تخصص و اطلاعات کافی در مورد شغل و رشته تحصیلی نداشته باشد.

اما در کل میتوان به نظر این افراد احترام گذاشت و یا حداقل بعد از ارتباط خانواده با مشاوره شغلی و تحصیلی دید بازتری به آن ها داد. در موارد بسیاری دختر خانمی با استعداد که توانسته است رتبه خوبی در کنکور کسب کند تنها با یک اشتباه ساده و ورود به شغل و رشته غلط آینده خود را تباه کرده است. شغل های رشته ریاضی برای خانم ها دارای گستردگی انتخاب است پس درست تصمیم بگیرید!

ساعت کاری بسیار مهم است

ساعت کاری جز معیارهایی است که میتواند برای انتخاب شغل مناسب در نظر گرفته شود. معمولا شغل هایی مناسب خانم ها هستند که در ساعت اداری باشد و طوری برنامه شود که خانم عصر به منزل بازگردد.

برای مثال اگر بعنوان یک خانم وارد رشته مهندسی عمران شوید و در کارگاه های ساختمانی مشغول باشید لازم است در زمان های بتن ریزی که معمولا شب ها انجام میشود در کارگاه حضور داشته باشید. بسیاری از خانم ها و خانواده با چنین ساعت کاری موافق نیستند پس ساعت کاری هم جز معیارهای مهم است.

آینده شغلی برای شغل های رشته ریاضی برای خانم ها

آینده شغلی برای بهترین رشته های ریاضی برای خانم ها

حتما باید به آینده شغلی توجه داشت. آینده شغلی یعنی بعد از کسب تجربه و گذشت چند سال قرار است چه پیشرفتی کنید یا درآمد شما چقدر میشود یا اینکه همیشه قرار است یک درآمد داشته باشید و با همین شرایط بازنشست شوید!

چند مثال برای شما میزنم.دانشجوی مهندسی کامپیوتری را تصور کنید که بعد از فارغ التحصیلی باید وارد کارآموزی شود و تا چند ماه بطور کاملا رایگان تحت کار و آموزش قرار بگیرد تا کسب تجربه کند.بعد از آن بعنوان شخصی که رزومه کاری خاصی ندارد احتمالا با حداقل درآمد وارد بازار کار میشود.

بعد از چند سال تجربه یا میتواند بعنوان کارشناسی با تجربه در چند شرکت همزمان کسب درآمد کند یا حتی میتواند شرکت خودش را تاسیس کند پس براحتی قابل تشخیص است اگر صبوری و تحمل سختی ها وجود داشته باشد مهندس کامپیوتر آینده روشنی دارد.

میشود مثال عکس آن هم زد. شخصی را تصور کنید که شغل آن پخش کردن تراکت های تبلیغاتی است او هر روز به سر کار میرود و درآمدی هم کسب میکند که همان مهندس کامپیوتر در دوران دانشجویی و حتی سال های اول بعد از فارغ التحصیلی کسب نمیکرده!

اما نکته اینجاست که تراکت پخش کن ۱۰۰ سال هم بگذرد تراکت پخش کن است و خودش این تصمیم را گرفته که تراکت پخش کن باش.قطعا صبور بودن و تحمل سختی و مقابله با ذهن برای انجام کار سخت تر برای همه ساده نیست!

معرفی چند مورد از بهترین شغل های رشته ریاضی برای خانم ها

چند مورد از بهترین شغل های رشته ریاضی برای خانم ها به شرح زیر می باشد:

رشته مهندسی برق

رشته مهندسی برق گستره کاری زیادی دارد و علاوه بر طراحی سیستم برقی ساختمان و انجام فعالیت های اجرای و نظارتی ساختمان که بیشتر شغل های مردونه هستند خانوم ها میتوانند در حوزه مخابرات و الکترونیک و درواقع فعالیت های دفتری که بیشتر بصورت طراحی است مشغول بکار شوند.

فارغ التحصیلان در رشته مهندسی برق میتوانند با دریافت پروانه از سازمان نظام مهندسی استان محل سکونت اقدام به تاسیس شرکت کنند و در مناقصه های اعلامی بصورت پیمانی کار کنند.

رشته مهندسی مکانیک

شغل های زیر مجموعه مهندسی مکانیک هم مانند رشته مهندسی برق دارای دو مجموعه شغلی اجرایی و نظارتی و همچنین طراحی است و با توجه به خصوصیات شخصی و علاقه خانوم ها میتوانند گستره کاری وسیعی برای حضور در این رشته داشته باشند.

فراغ التحصیلان مهندسی مکانیک امکان دریافت پروانه برای تاسیس شرکت از سوی سازمان نظام مهندسی دارند تا بتوانند بصورت پیمانی و پروژه ای کار کنند.

مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری با توجه به اینکه بیشتر در حوزه طراحی تمرکز دارد در میان رشته های مهندسی بیشترین علاقه مندی را برای خانوم ها به خود اختصاص داده است.البته در رشته معماری علاوه بر حضور در دفاتر طراحی میشود در کارهای اجرایی و نظارتی فعال بود.

در رشته معماری میشود با کسب مجوز های لازم از سازمان نظام مهندسی اقدام به تاسیس شرکت کرد و با دریافت پروژه های زیر مجموعه کسب درآمد خوبی داشت.

رشته مهندسی عمران

عمده فعالیت های رشته مهندسی عمران بصورت اجرایی است در واقع مهندسین عمران هستند که وظیفه اجرا و ساخت را بر عهده دارند.اما در این رشته هم میتوان در شاخه محاسبات مشغول شد که بصورت فعالیت دفتری است و برای خانوم ها مناسب تر است.

رشته مهندسی عمران هم جز رشته های دارای پروانه نظام مهندسی است و امکان فعالیت با ثبت شرکت مهندسی برای فارغ التحصیلان در این رشته وجود دارد.

مهندسی شهر سازی

رشته شهر سازی بازار کار چندان گسترده ای ندارد اما بعضی از ادارات دولتی مانند شهر داری ها که فعالیت اصلی آن ها در حوزه خدمات شهری است اقدام به جذب فارغ التحصیلان این رشته میکنند.

دبیری – یکی دیگر از بهترین شغل های رشته ریاضی برای خانم ها

داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت میکنند امکان انتخاب دانشگاه فرهنگیان را دارند و واضح است که بعد از فارغ التحصیلی بطور قطعی در یکی از رشته های زیر مجموعه ریاضی دبیر خواهند شد.

فرهنگیان دارای استخدام قطعی است و حتی دانشجویان هم از همان ماه اول حضور در دانشگاه حقوق دریافت میکنند.

اگر به هیچکدام از رشته های توضیح داده شده علاقه ای ندارید قطعا شغل معلمی مخصوصا از نظر محیط کار برای خانوم ها بسیار مناسب است.

مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر دارای زیر مجموعه های زیادی است و بدون شک جز بهترین شغل های رشته ریاضی برای خانم ها محسوب میشود. چون هم امکان پیشرفت کاری خوبی دارد و هم محیط کاری آن برای یک خانم مناسب است.

همچنین میتوان در مشاغلی مانند برنامه نویسی ، متخصص سئو و هوش مصنوعی حتی بصورت غیر حضوری یا پروژه ای فعالیت کرد. از طرفی درآمد در این رشته خوب است و مهم تر از آن آینده شغلی مهندسی کامپیوتر نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا به سرعت در حال پیشرفت است.

تدریس در آموزشگاه ها

مشاغل رشته ریاضی در قالب مهندسی و فنی است و در بسیاری از رشته ها مانند معماری، عمران و مکانیک کار با نرم افزار حرف اول را میزند. بنابراین اگر بطور مستقیم در آن رشته فعالیت ندارید میتوانید شروع به تدریس در آموزشگاه های فنی کنید و درآمد خوبی هم داشته باشید.

مدرس و هیئت علمی دانشگاه

در هر رشته ای که تحصیل کنید میشود در نهایت بعنوان استاد دانشگاه یا هیئت علمی در فضای آموزشی وارد بازار کار شد. مدرسین دانشگاه و اعضای هیئت علمی از درآمد ثابت مشخص و درآمد بر اساس ساعت تددریس برخوردار هستند . این زمینه شغلی جز شغل های رشته ریاضی برای خانم ها است که تمامی معیارهای انتخاب شغل مناسب را پوشش میدهد.

استخدام در ارگان های دولتی و بانک ها

۲ تا از رشته های شناور که از گروه ریاضی هم میتوان در آن وارد شد رشته های حسابداری و مدیریت است. این دو رشته دارای بیشترین میزان استخدامی در هر ارگان و نهادی است و جالب تر این است که بیشترین پرسنل حاضر در این مشاغل را خانم ها تشکیل میدهند.

بنابراین میتوانید بعنوان حسابدار یا کسی که در یکی از زیر مجموعه های مدیریت تحصیل کرده است وارد قسمت امور مالی و امور دفتری شوید و بدون شک این زمینه شغلی هم تمامی معیارهای کاری برای خانم ها را پوشش میدهد.

(Which Job is best for Women in IT Field)

کدام شغل رشته ریاضی مناسب خانم ها است؟

تا اینجا چندین شغل برای خانم ها معرفی شد اما ممکن است همچنان سوال کدام شغل های رشته ریاضی برای خانم ها مناسب است؟ در ذهنتان وجود داشته باشد. شغل مناسب دارای معیارهای مشخصی است و بهترین شغل برای خانم ها یک مسئله نسبی است.

در واقع انتخاب شغل باید بصورت کارشناسی شده و بعد از بررسی های لازم شخصیتی و فردی و البته توانایی های فردی انجام شود و نمیتوان نسخه واحد برای تمام خانم ها پیچید. بنابراین به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم حتما از ابتدا (زمان انتخاب رشت) با مشاور و کارشناس شغلی و تحصیلی صحبت کنید تا بهترین انتخاب ممکن که باعث تضمین آینده شغلی و مالی شما میشود انجام شود.

پر درآمدترین رشته های ریاضی در خارج از کشور برای خانم ها

همانطور که میدانید رشته های ریاضی پتانسیل بالایی برای مهاجرت تحصیلی و شغلی دارد و میتوان تقریبا به سادگی و داشتن شرایطی همچون مدرک زبان ، تا حدودی تمکن مالی و سابقه کار مهاجرت کرد.

با بررسی های زیادی که انجام دادیم پر درآمدترین رشته های ریاضی در خارج از کشور برای خانم ها را چینش و تفکیک کردیم که بطور میانگین در سال بیش از ۷۰ هزار دلار درآمد داشته باشد البته افزایش تخصص و سابقه بیشتر میتواند درآمد های ۱۰۰ هزار دلاری در سال نصیب فرد کند.

چند نکته در رابطه با شغل های رشته ریاضی:

✅ قبل از انتخاب رشته بررسی کنید آیا به شغل های کارمندی علاقه دارید یا دوست دارید خودتان کاری راه بیاندازید.

✅ اکثر شغل های زیر مجموعه مهندسی غیر کارمندی است و نیاز به فعالیت شخصی و یادگیری و خلاقیت و البته خاک خوری دارد پس انتظار سریع به درآمد رسیدن نداشته باشید.

✅ در شغل های زیر مجموعه ریاضی نیاز است دارای روابط عمومی خوب باشید و همچنین شخصیت رهبر داشته باشید تا بتوانید در انجام فعالیت های اجرایی نیروی انسانی تحت امر را مدیریت کنید.

✅ اگر شخصیت صبور و تلاش گر و البته خلاقی دارید و میتوانید مدتی را حتی با نداشتن درآمد و کسب تجربه بگذرانید مطمعن باشید رشته های مهندسی برای شما مناسب است و در نهایت موفق خواهید شد.

آکادمی کنکور مشاور بعنوان مرکز تخصصی مشاوره تحصیلی میتواند شما را هم در انتخاب رشته نهم به دهم و هم در انتخاب رشته کنکور با توضیحات کامل تحصیلی و شغلی رشته های مختلف کمک کند. برای دریافت مشاوره از مشاورین متخصص کنکور مشاور همین الان تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید