لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

بهترین رشته تحصیلی برای پسران

انتخاب بهترین رشته تحصیلی برای پسران شاید در ابتدا کار بسیار سختی به نظر برسد اما در واقعیت داشتن کمی دقت عمل و کسب اطلاعات مختلف در این باره می‌توانید مناسبترین رشته‌ را با توجه به علاقه خود و بازار کار انتخاب کنید. با توجه به اهمیت این موضوع ما تصمیم گرفتیم تا بهترین رشته‌ها برای پسران را در مقطع دانشگاهی و به لحاظ بازار کار مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید تصمیمی درست اتخاذ نمایید.

ویژگی‌های بهترین رشته تحصیلی برای پسران

از ویژگی‌های بهترین رشته تحصیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

علاوه بر مطالعه در مورد رشته های مختلف می‌توانید با مشاورین با تجربه ای در ضمینه انتخاب رشته و بازار کار آن رشته مشورت کنید.

استعداد و توانایی را در بر بگیرد.

یکی از ملاک‌های انتخاب بهترین رشته تحصیلی در پسران این است که متناسب با استعداد آن‌ها باشد. هستند  پسرانی که به دلیل فرهنگ و یا رسم خانوادگی مجبور می‌شوند تا شغل پدرانشان را ادامه دهند. برای مثال پدران دکتر تلاش دارند تا فرزندشان را دکتر کنند یا معلم دوست دارد تا پسرش نیز معلم شود. باید در نظز داسته باشید که چنین کاری را ابدا انجام ندهید و از فرزند خود نیز چنین چیزی را طلب نکنید. یک رشته تحصیلی خوب و مناسب باید تمامی استعدادها و ظرفیت‌های پسسرتان را در بر بگیرد.

مورد علاقه فرد مورد نظر باشد.

علاقه یکی دیگر از فاکتورهایی است که بسیار دارای اهمیت است. یک رشته تحصیلی مناسب باید مورد علاقه و جذاب باشد تا فرد بتواند در آن پیشرفت کند. خواندن رشته‌ای که جزو علاقه شما نیست نه تنها سبب پیشرفت شما نمی‌شود بلکه در درازد مدت شوق و میل شما را از بین می‌برد و به این ترتیب از ادامه تحصیل در همان مقطع منصرف خواهید شد. به همین دلیل یک رشته تحصیلی مناسب باید علایق شما را در بربگیرد.

از بازار کار خوبی برخوردار باشد.

از دیگر ویژگی‌های بهترین رشته تحصیلی برای پسران این است که دارای بازار کار مناسبی باشد. برای مثال امروزه بسیاری از مشاوران بر این عقیده هستند که رشته‌های تجربی اشباع شده است و یا اینکه رشته‌های مهندسی دارای بازار کار مناسبی نیستند. بهتر است این جملات را فراموش کنید زیرا رشته‌های تجربی همیشه دارای بازار کار مناسبی هستند و شما در صورتی که دارای مهارت و تجربه کاری باشید می‌توانید در شرکت‌های مهندسی معروفی مشغول به کار شوید. نکته‌ای که در این باره مهم است این می‌باشد که رشته تحصیلی شما بهتر است جزو رشته‌های تازه ظهور نباشد زیرا این رشته‌ها به دلیل مبهم بودن بازار کار دارای ریسک هستند.

دارای جایگاه اجتماعی خوبی باشد.

از دیگر ویژگی‌های یک رشته تحصیلی خوب این است که دارای جایگاه اجتماعی خوب و بالایی برخوردار باشد. امروزه داشتن جایگاه اجتماعی شغلی برای بسیاری از والدین و دانش آموختگان مهم است به همین خاطر در انتخاب یک رشته تحصیلی به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.

فرد را مستقیم وارد بازار کار کند.

یکی از معضلاتی که در بسیاری از رشته‌های تحصیلی وجود دارد این است مدتی طول می‌کشد تا فرد وارد بازار کار شود. حتما این موضوع را مد نظر داشته باشید که رشته‌ای را بخوانید که بعد از اتمام درس مستقیم وارد دنیای بازار کار شوید. برای مثال دانش آموزانی که در دوره پیش دانشگاهی رشته‌های هنرستانی را مطالعه کرده‌اند به نسبت سایر رشته‌ها زودتر وارد بازار کار می‌شوند.

موضوعات مرتبط : معرفی رشته مهندسی مکانیک درآمد و بازار کار این رشته

نحوه شناخت بهترین رشته تحصیلی برای پسران

برای شناسایی بهترین رشته تحصیلی مناسب برای پسران باید در نظر داشته باشید در ابتدا که منظورتان از بهترین رشته چیست؟ بهترین رشته برای شما یا خانواده‌تان؟ در نظر داشته باشید که تمامی رشته‌های تحصیلی می‌توانند بهترین انتخاب باشند در صورتی که شما مهارت، توانایی یا استعداد در رشته‌ای داشته باشید مطمئن باشید که در آن موفق خواهید بود. با این حال ما برای شما نحوه شناخت بهترین رشته را توضیح می‌دهیم تا با دید و شناخت وسیع‌تری درباره آن اطلاعات کسب کنید.

صحبت با دیگران

یکی از روش‌هایی که می‌توانید بهترین رشته تحصیلی برای پسران را شناسایی کنید این است که از کسانی که در رشته تحصیلی مد نظر شما تحصیل کرده‌اند اطلاعات کسب کنید. هر چند که نباید تجربیات دیگران را در موقعیت خود نیز تعمیم دهید اما به یاد داشته باشید که صحبت کردن و شنیدن تجربیات دیگران برای شناسایی یک رشته بسیار مفید است. در مواقعی شما تا قبل از ورود به رشته تحصیلی گمان می‌کنید که رشته‌ای بسیار راحت و مهیج است لما هنگامی که از شخصی که در آن تحصیل می‌کند اطلاعاتی کسب می‌کنید متوجه یک سری از واقعیت‌های رشته خواهید شد به همین جهت می‌توانید خیلی بهتر و عاقلانه‌تر تصمیم‌گیری کنید.

با این حال باز هم متذکر می‌شویم که تجربیات فردی بسیار متغیر هستند و شما نباید از یک نفر سوال کنید بلکه سعی کنید تا از چند نفر درباره تجربیات آن‌ها پرس و جو کنید و در نهایت تصمیم خود را بگیرید.

آمار متقاضیان ورود به رشته

یکی از راه‌هایی که شما می‌توانید متوجه بهترین بودن یک رشته شوید این است که میزان متقاضیان آن را بررسی کنید. برای مثال هر ساله با وجود اینکه می‌گویند رشته‌های تجربی اشباع شده است اما بیشترین متقاضیان کنکور سراسری مختص به این رشته است. پس در اینجا این سوال پیش می‌آید که اگر این رشته اشباع شده پس چرا هر ساله شمار بیشتری در ان قصد تحصیل دارند؟ در این جا می‌توان به این موضوع رسید که اشباع بودن در یک رشته مهم نیست بلکه میزان توانایی و بازار کار دائمی آن مهم است.

شما می‌توانید با بررسی میزان ورود داوطلبان به رشته‌های تحصیلی یک دید کلی به دست آورید با این حال تنها به این مورد توجه نکنید بلکه باید سایر شرایط و عوامل را نیز مورد بررسی قرار دهید.

آزمون‌های استعدادیابی

یکی دیگر از راه‌های شناخت بهترین رشته تحصیلی برای پسران که متناسب با آن‌ها نیز باشد شرکت کردن در آزمون‌های استعدادیابی است. شما می‌توانید برای اینکه اطمینان حاصل کنید آیا رشته تحصیلی برای شما مناسب است یا خیر در این آزمون‌ها شرکت کرده و نتیجه آن را مد نظر قرار دهید. استفاده از آزمون‌های استعدادیابی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و شما می‌توانید این آزمون را در مراکز استعدادیابی انجام دهید.

معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی برای پسران

معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی برای پسران

از بهترین رشته‌های تحصیلی برای پسران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

رشته حقوق

یکی از رشته‌هایی که برای پسران مناسب است رشته حقوق می‌باشد. رشته حقوق برای پسران علاوه بلر اینکه دارای جایگاه اجتماعی خوبی است به لحاظ بازار کار نیز بسیار مناسب است. پسران می‌توانند بعد از اتمام دوره کارشناسی که به مدت 4 سال طول می‌کشد در آزمون کانون وکلا ثبت نام کرده و پس از قبولی وارد بازار کار شوید. علاوه بر این شما می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد نیز شرکت کرده و هر گرایشی که به آن علاقه‌مند هستید را بخوانید.

رشته مدیریت بازرگانی

رشته مدیریت بازرگانی برای کسانی مناسب است که به امور بانکی و مالی علاقه دارند. بیشتر کسانی که به این رشته علاقه دارند در محاسبات ریاضی و تحلیل اطلاعات آماری مهارت بالایی دارند. شما می‌توانید بعد از تمام کردن تحصیلات خود در هلدینگ‌ها و یا شرکت‌های بازرگانی مشغول به کار شده و در این زمینه نیز مشاوره ارائه دهید. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به گرایش‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود که در صورت ادامه تحصیل می‌توانید با توجه به علاقه خود اداکه تحصیل دهید.

معماری

یکی از رشته‌های پر طرفدار و مناسب دیگر مربوط به رشته معماری می‌شود. پسران می‌توانند از طریق تحصیل در مدارس هنرستان نیز وارد این رشته شوند. رشته معماری علاوه بر اینکه دارای شرایط کاری و درامد مناسبی است برای پسرانی که علاقه به هنر دارند نیز بسیار مناسب است.

مهندس برق

مهندسی برق یکی از بهترین رشته تحصیلی برای پسران است و متقاضیان زیادی برای تحصیل در این رشته دانشگاهی هر ساله در کنکور شرکت می‌کنند. رشته مهندسی برق از رشته‌هایی است که فارق التحصیلان در آن بعد از اتمام درس می‌توانند در بهترین دانشگاه‌های خارجی نیز ادامه تحصیل دهند. بیشتر کسانی که در رشته ریاضی فرصت  خوبی برای مهاجرت تحصیلی به دست می‌آورند به راحتی می‌توانند اپلای کرده و یا به روش کاری و برای کسب تجارب بیشتر مهاجرت کنند.

رشته مهندسی برق برای کسانی که به ریاضی و انجام محاسبات علاقه دارند بسیار مناسب است. علاوه بر این در این رشته هر ساله المپیادهایی نیز در سطح کشوری برگزار می‌شود و شما می‌توانید با شرکت کردن در آن علاوه بر اینکه تجربه بیشتری کسب کنید در صورت مدال آوری از مزایای کسب رتبه استفاده کنید.

مهندس کامپیوتر

از دیگر رشته‌های بسیار عالی برای پسران می‌توان به رشته مهندسی کامپیوتر اشاره کرد. مهندسی کامپیوتر رشته‌ای است که شما با انواع مختلف سیستم‌ها و نرم‌افزارهای حرفه‌ای آشنا می‌شوید. این رشته که در زیر گروه ریاضی قرار دارد برای کسانی که علاقه‌مند به تحصیل در این زیر گروه هستن بسیار مناسب است. طول تحصیل در این رشته به مدت 4 سال است و شما در ان علاوه بر اینکه واحدهای نظری دارید، تعداد زیادی واحذ عملی نیز خواهید داشت.

در رشته مهندسی کامپیوتر نیز هر ساله المپیادهایی برگزار می‌شود که شما با شرکت کردن در آن می‌توانید علاوه بر اینکه مدال کسب کنید، فرصت خوبی برای تقویت رزومه خود نیز به دست آورید. بعد از رشته مهندسی برق، دانشجویان و فارق التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر فرصت خوبی برای مهاجرت تحصیلی و بالا بردن میزان سواد آکادمیک خواهند داشت. بعد از تحصیل در این رشته شما می‌توانید به صورت مستقیم در شرکت‌ها مشغول به کار شوید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید