لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

رشته مهندسی معماری بدون کنکور

رشته مهندسی معماری بدون کنکور

مهندسی معماری یک رشته فراگیر است که در ارتباط با طراحی و ساخت سازه ها، فضاهای داخلی و خارجی و نقش آن ها در ایجاد محیط های مناسب برای انسان است. این رشته به دانشجویان امکان می دهد تا علاوه بر کسب مهارت های فنی و عملی، به خلاقیت خود نیز پی ببرند و در طراحی و ساخت فضاهای زیبا و کارآمد نقش داشته باشند.

در واقع، مهندسان معمار با ترکیب اصول هنری، علم سازه، مباحث فضاپذیری، تکنولوژی ساخت و جوانب محیطی، به طراحی فضاهای منحصر به فرد می پردازند. چند سالی است که امکان تحصیل در رشته معماری در دانشگاه دولتی، پیام نور و دانشگاه آزاد بدون کنکور فراهم شده است.

از این رشته تحت عنوان مهندس ناظر نیز یاد می ‌شود. قبل از ثبت نام در این رشته بهتر است با کلیه جزئیات آن آشنا شوید تا از تخصص کافی برای تحصیل در این رشته برخوردار باشید و متحمل هزینه و صرف زمان غیر ضروری برای تحصیل در این رشته نگردید. در ادامه این مطلب، جهت آشنائی بیشتر شما با رشته معماری بدون کنکور و نحوه پذیرش آن در دانشگاه‌ های دولتی، پیام نور و دانشگاه آزاد به بحث درباره این موضوع پرداخته ‌ایم. با ما همراه باشید.

مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه دولتی

رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه‌ های دولتی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ارائه می ‌شود. چنانچه علاقمند به اخذ مدرک فوق دیپلم هستید، باید برای دوره کاردانی بدون کنکور ثبت نام نمایید و اگر علاقمند به اخذ مدرک لیسانس هستید، باید برای ثبت نام بدون کنکور در رشته معماری بدون کنکور در مقطع کارشناسی پیوسته ثبت نام کنید.

چنانچه برای تحصیل در این رشته در دانشگاه‌ های دولتی (شبانه) پذیرفته شوید، به شکل پرداخت شهریه در این دانشگاه‌ ها تحصیل خواهید کرد. تحصیل در مقطع کاردانی، حدود دو سال زمان خواهد برد و تحصیل در دوره کارشناسی پیوسته حدود ۴ سال به طول خواهد انجامید.

نحوه ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه دولتی

رشته معماری بدون کنکور جزو رشته ‌های ریاضی به شمار می ‌رود. لذا افرادی که دیپلم ریاضی دارند، در اولویت پذیرش این رشته در دانشگاه‌ های دولتی قرار می‌ گیرند. این در حالی است که اگر دیپلم شما ریاضی هم نباشد، می‌ توانید برای پذیرش در این رشته ثبت نام کنید.

در واقع امکان ثبت نام متقاضیان برای تحصیل در رشته معماری بدون کنکور در دانشگاه ‌های دولتی برای افرادی که دارای دیپلم رشته ‌های انسانی، تجربی و یا فنی و حرفه ‌ای هم هستند، وجود دارد. در واقع پذیرش افراد بر اساس سوابق تحصیلی شان در دانشگاه‌ های دولتی بدون کنکور انجام می ‌شود.

البته باید بدانید که بیشترین میزان ظرفیت پذیرش این رشته را برای داوطلبان دارای دیپلم ریاضی در نظر گرفته اند. برای ثبت نام باید به سایت www.sanjesh.org مراجعه کرده و با انتخاب دانشگاه مورد نظر، فرم ثبت نام را پر کرده و ارسال کنید.

زمان ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه دولتی

زمان ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه دولتی در تاریخ مشخصی انجام می ‌شود. این ثبت نام دو مرتبه در سال یک بار مهر ماه و بار دیگر در بهمن ماه است. چنانچه علاقمند به پذیرش در نیمسال مهر باشید، بایستی اواخر مرداد ثبت نام کنید و اگر دوست دارید در ترم بهمن شروع به تحصیل در این رشته کنید، بایستی اواخر آذرماه ثبت نام خود را پیگیری نمایید.

شهریه ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه دولتی

تحصیل در رشته مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه‌ های دولتی نوبت دوم رایگان نیست. شهریه ثابت برای این رشته در نوبت دوم حدود ۵ الی ۶ میلیون تومان هست و شهریه متغیر مهندسی معماری نوبت دوم (شبانه) حدود ۳ الی ۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. همچنین شهریه ثابت این رشته بدون کنکور به شرح زیر است:

نوع دانشگاهشهریه هر ترم کاردانیشهریه هر ترم کارشناسی
شبانه (نوبت دوم)۵/۵۰۰/۰۰۰ تومان (حداقل)۶/۵۰۰/۰۰۰ تومان (حداقل)
پردیس خودگردانبین ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان

شایان ذکر است شهریه متغیر با توجه به تعداد واحدهای درسی دانشجو برآورد می‌ شود و بر اساس تعداد واحدهای گرفته شما، می ‌تواند متفاوت باشد.

دانشگاه‌ های دولتی که در رشته معماری بدون کنکور در مقطع کاردانی پذیرش دارند عبارتند از:

 • استان آذربایجان شرقی- دانشگاه بناب
 • استان آذربایجان غربی- دانشگاه ارومیه (محل تحصیل مرکز آموزش عالی شهید باکری میاندوآب)
 • استان خراسان رضوی- دانشگاه تربیت حیدریه
 • استان کرمان- مجتمع آموزش عالی زرند

همچنین دانشگاه‌ های دولتی که در رشته معماری بدون کنکور در مقطع کارشناسی پیوسته پذیرش دارند عبارتند از:

 • استان کرمان- مجتمع آموزش عالی زرند- روزانه
 • استان سیستان و بلوچستان- دانشگاه زابل- نوبت دوم
 • استان کردستان- آموزشکده فنی و حرفه ‌ای دختران سنندج- نوبت دوم
 • استان گلستان- آموزشکده فنی و حرفه ‌ای دختران گرگان- نوبت دوم
 • استان گلستان- آموزشکده فنی و حرفه ‌ای پسران علی آباد کتول- نوبت دوم

همانطور که ملاحظه می‌ کنید، ظرفیت پذیرش این رشته در دانشگاه‌ های دولتی برای مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته چندان زیاد نیست و در دو نوبت روزانه و دوم بسیار محدود است که در بالا بدان اشاره کردیم.

مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه آزاد

جهت ثبت نام در دو ترم مهر و بهمن در رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی، متقاضیان بایداز حداقل معدل لازم  به منظور پذیرش در این رشته برخوردار باشند. بعد از پذیرش  بدون آزمون در این رشته، افرادی که دیپلم آن ها با رشته ریاضی متفاوت باشد، بایستی یکسری واحدهای پیش نیاز را بگذرانند.

نحوه ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه آزاد

ثبت نام در رشته مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی، به شکل الکترونیک در سامانه زیر انجام می ‌شود.

Azmoon.iau.ac.ir

بعد از آنکه وارد این سامانه شدید، با استفاده از رمز دوم می ‌توانید به خرید کارت اعتباری اقدام نمایید و با استفاده از آن به ثبت نام در دانشگاه آزاد بپردازید. شایان ذکر است ثبت نام در این دانشگاه در کلیه واحدها امکان ‌پذیر نمی ‌باشد و نیز ظرفیت پذیرش در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد بسیار متفاوت هست.

بعد از ورود به سامانه بالا، مدارک‌ خود را  طبق قوانین اعلام شده (بر اساس فرمت و حجم مشخص شده) به صورت الکترونیکی بارگذاری نمایید. چنانچه مدارک ناقص باشد، در فرایند ثبت نام اختلال ایجاد می ‌شود. بهتر است بدانید که ثبت نام و انتخاب رشته در کلیه واحدهای این دانشگاه، به شکل همزمان صورت می ‌پذیرد. کلیه افراد واجد شرایط می ‌توانند جهت تحصیل در این رشته در دانشگاه آزاد، اقدام نمایند.

زمان ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه آزاد

زمان ثبت نامرشته مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه آزاد، در ابتدای دو ترم مهر و بهمن انجام می ‌شود. افرادی که برای ترم مهر ماه ثبت نام می‌ کنند، نتایج را شهریور ماه دریافت خواهند کرد و افرادی که برای ترم بهمن ثبت نام می ‌کنند، نتایج ثبت نام خود را در بهمن ماه می ‌توانند ببینند. البته باید دقت نظر داشت که این زمان برای واحدهای دانشگاهی مختلف دانشگاه آزاد، در فراخوان‌ هایشان می ‌تواند متفاوت باشد.

شهریه مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه آزاد

شهریه مقطع کاردانیرشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه آزاد، حدود ۴ تا ۵ میلیون تومان است و سالی دو مرتبه باید این مبلغ را واریز کنید. همچنین در صورتی که ترم تابستان بردارید، بایستی نصف شهریه ثابت را همراه با شهریه متغیر دروسی که انتخاب واحد کرده ‌اید، بپردازید.

همچنین اگر در مقطع کارشناسی پیوسته و یا ناپیوسته رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه آزاد پذیرفته شوید، بایستی حدودا ۴٫۵ الی ۵٫۵ میلیون شهریه پرداخت نمایید. این میزان شهریه را باید در دوره‌ های پیوسته ۸ مرتبه و در دوره‌ های  ناپیوسته ۴ مرتبه پرداخت نمایید.

 • دانشگاه آزاد واحد بناب
 • دانشگاه آزاد واحد اردکان
 • دانشگاه آزاد واحد ایلام
 • دانشگاه آزاد واحد اردبیل
 • دانشگاه آزاد واحد نجف آباد
 • دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر
 • دانشگاه آزاد واحد پردیس
 • دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب
 • دانشگاه آزاد واحد شهر قدس
 • دانشگاه آزاد واحد بوشهر
 • دانشگاه آزاد واحد داراب
 • دانشگاه آزاد واحد زاهدان
 • دانشگاه آزاد واحد ایرانشهر

واحد‌های معرفی شده تنها بخشی از واحد هایی است که دارای پذیرش مهندسی معماری بدون کنکور می‌باشد برای اطلاع از لیست کامل با ما تماس بگیرید.

مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور

رشته مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور از جله رشته‌ های محبوب و شناخته شده در بین رشته ‌های مهندسی است. افرادی که علاقمند به تحصیل در این رشته هستند، بایستی از روحیه کار گروهی، تخیل عالی و قوی، ذوق هنری و قدرت ایجاد یک اثر جدید برخوردار باشند.

نحوه ثبت نام مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور

افراد متقاضی ثبت نام در مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور، بایستی به سایت www.sanjesh.org مراجعه نمایند. همچنین با مراجعه به سایت سنجش افراد متقاضی، می ‌توانند از تاریخ و شرایط ثبت نام مطلع گردند.

افرادی که دارای گواهی پیش ‌دانشگاهی و دیپلم هستند، می ‌توانند نسبت به ثبت نام در رشته رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه پیام نور اقدام کنند. همچنین شایان ذکر است که متقاضیانی که مدرک کاردانی پیوسته و ناپیوسته در این رشته دارند، تا پایان تاریخ مشخص شده جهت ثبت نام در کارشناسی بدون کنکور رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه پیام نور فرصت دارند تا مدرک خود را اخذ کرده باشند.

زمان ثبت نام مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور

طبق رسم هر سال، ثبت نام کارشناسی بدون کنکور پیام نور معماری، در تاریخ ۱۵ الی۲۴ مرداد ماه انجام می ‌شود. معمولا تا ۲ هفته افراد فرصت دارند تا ثبت ‌نام خود را انجام داده و مراحل آن را تکمیل نمایند.

شهریه مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور

شهریه ثابت هر نیمسال برای ناحیه (۱،۲) ۲/۷۳۳/۰۰۰ و برای نواحی (۳،۴،۵) ۱/۵۷۸/۰۰۰ می ‌باشد. شهریه متغیر نیز بر اساس تعداد واحدهایی که اخذ می ‌کنید حدودا ۳ میلیون تومان می‌شود

لیست دانشگاه های پیام نور دارای رشته مهندسی معماری بدون کنکور

عمدتا طی سالیان اخیر آنچه مشاهده شده آن است که تعداد دانشگاه هایی که رشته مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور را پذیرش می‌ کنند، بسیار بیشتر از دانشگاه‌ های سراسری هست. همچنن در بیشتر رشته‌ هایی از متقاضیان کمتری برخوردارند، در کلیه رشته‌ های دانشگاه‌ های پیام نور بدون آزمون، پذیرش صورت می‌ گیرد.

شایان ذکر است داوطلبان گرامی می ‌توانند جهت مطالعه کد رشته ‌های بدون کنکور برای این رشته در دانشگاه پیام نور، دفترچه راهنمای ثبت نام رشته مهندسی معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور بر اساس سوابق تحصیلی را در سایت سازمان سنجش، مطالعه نمایند.

در ادامه به معرفی دانشگاه‌ هایی می‌پردازیم که به پذیرش در رشته معماری بدون کنکور دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی هر ساله اقدام می‌ کنند:

 • دانشگاه پیام نور استان خراسان جنوبی مرکز قائن
 • دانشگاه پیام نور استان چهارمحال و بختیاری مرکز شهر کرد
 • دانشگاه پیام نور استان تهران مرکز پرند
 • دانشگاه پیام نور استان بوشهر مرکز بوشهر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی مرکز  میاندوآب
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی مرکز مهاباد
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان غربی مرکز ارومیه
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی مرکز شبستر
 • دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی مرکز تبریز
 • دانشگاه پیام نور استان ایلام مرکز ایلام
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان مرکز واحد هشتگرد
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان  مرکز کاشان
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان مرکز دولت آباد
 • دانشگاه پیام نور استان اصفهان مرکز تیران
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان مرکز گنبد کاووس
 • دانشگاه پیام نور استان گلستان مرکز گرگان
 • دانشگاه پیام نور استان گرگان مرکز رشت
 • دانشگاه پیام نور استان کهکیلویه و بویر احمد مرکز دهدشت
 • دانشگاه پیام نور استان کهکیلویه و بویر احمد مرکز یاسوج
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان مرکز سیرجان
 • دانشگاه پیام نور استان کرمان مرکز رفسنجان
 • دانشگاه پیام نور استان فارس مرکز قم
 • دانشگاه پیام نور استان فارس مرکز شیراز
 • دانشگاه پیام نور استان فارس مرکز جهرم
 • دانشگاه پیام نور استان فارس مرکز اوز
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان مرکز سمنان
 • دانشگاه پیام نور استان سمنان مرکز دامغان
 • دانشگاه پیام نور استان زنجان مرکز زنجان
 • دانشگاه پیام نور استان خوزستان مرکز اهواز
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان شمالی مرکز بجنورد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی مرکز مشهد
 • دانشگاه پیام نور استان خراسان رضوی مرکز گناباد

مدارک لازم برای ثبت نام مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه‌ های دولتی، آزاد و پیام نور

 • داوطلبان برای ثبت نام مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه آزاد باید حداقل مدرک دیپلم نظام جدید داشته باشند و افراد داوطلب نظام قدیم هم باید مدرک پیش‌ دانشگاهی داشته باشند.  همچنین این افراد باید سوابق تحصیلی، اطلاعات فردی و شناسنامه ‌ای، محل سکونت را در زمان ثبت نام و مراجعه به واحد دانشگاهی پذیرفته شده به همراه داشته باشند. همچنین اتباع خارجی (غیر ایرانی) باید  عکس ۳ × ۴ با خود به همراه داشته باشند.
 • جهت ثبت نام در رشته معماری بدون کنکور در دانشگاه‌ های دولتی در مقطع کاردانی، بایستی از مدرک دیپلم نظام جدید برخوردار باشید و اگر مدرک دیپلم شما نظام قدیم است، باید فوق دیپلم یا مدرک پیش ‌دانشگاهی داشته باشید.

جهت ثبت نام در رشته معماری بدون کنکور دانشگاه‌ های دولتی در مقطع کارشناسی با توجه به متقاضیان بیشتری که دارد، مدارکی همچون گواهی پیش‌ دانشگاهی، دیپلم نظام جدید، دیپلم چهار ساله نظام قدیم و مدرک فوق دیپلم برای ثبت نام متقاضیان ضروری است.

 • جهت ثبت نام در رشته معماری بدون کنکور در دانشگاه پیام نور، افراد باید دارای دیپلم سه ساله نظام آموزشی جدید، دیپلم ۴ ساله نظام قدیم، مدرک دوره پیش‌ دانشگاهی، مدرک کاردانی یا همان فوق دیپلم باشند.

این افراد بعد از دانلود دفترچه رشته ‌های بدون آزمون پیام نور، می ‌توانند از مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور در رشته مهندسی معماری بدون کنکور آگاه ‌شوند. عمدتا افراد باید اطلاعات فردی خود، اطلاعات شناسنامه ‌ای، اطلاعات مربوط به محل سکونت و اطلاعات سوابق تحصیلی خود را در فرم های مربوطه درج نمایند.

معدل لازم برای ورود به رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه های دولتی، آزاد و پیام نور

👈 آزاد : معدل لازم برای ورود به رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی باید حداقل معدل درج شده در شرایط ثبت نام باشد. این در حالی است که برخی واحدهای دانشگاه آزاد شرط معدل صفر را برای پذیرش این رشته از داوطلبان در نظر گرفته ‌اند.

👈 دولتی : معدل لازم برای ورود به رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه ‌های دولتی، شرط معدلی برای ثبت نام در نظر گرفته نشده است. لذا با هر معدلی شما می‌ توانید در دانشگاه‌ های دولتی ثبت نام کنید. البته باید بدانید که با توجه به اینکه ظرفیت های پذیرش در دانشگاه دولتی محدود است، اگر معدل خوبی داشته باشید، قطعا شانس شما برای پذیرش افزایش خواهد یافت.

👈 پیام نور : معدل لازم برای ورود به رشته مهندسی معماری بدون کنکور در دانشگاه پیام نور به شکل حداقل معدل تعریف نشده است. لذا کلیه افراد با هر سطحی مشروط بر آنکه دیپلم نظام جدید یا دیپلم سالی واحدی داشته باشند، می ‌توانند جهت انتخاب این رشته اقدام نمایند. اما به هر حال شانس افرادی که دارای معدل ۱۴ هستند، جهت پذیرش بالاتر است.

آیا از رشته تجربی می ‌توان مهندسی معماری خواند؟

با توجه به اینکه رشته معماری دارای آزمون برای دو رشته کنکور هنر و کنکور ریاضی است، افراد علاقمند از رشته تجربی به این رشته، می ‌توانند در دانشگاه‌های بدون آزمون (پولی) تحصیل نمایند.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات جامعی را در زمینه معرفی رشته مهندسی معماری بدون کنکور و نحوه پذیرش افراد در این رشته در دانشگاه‌ های دولتی، آزاد و پیام نور ارائه نماییم. همچنین به بررسی مدارک لازم برای ثبت نام، نحوه ثبت نام، شهریه مورد نیاز و دانشگاه‌ های دولتی، آزاد و پیام نوری که این رشته را بدون کنکور ارائه می ‌دهند، پرداختیم.

امیدواریم اطلاعات ارائه شده در این مقاله برای متقاضیان ثبت نام در این رشته موثر و قابل استفاده باشد. در آخر باید بگوییم که اگر چه ورود به رشته مهندسی معماری بدون کنکور چالش های خاصی دارد، اما با اخذ مدرک معتبر دانشجویان می توانند به دستاوردهای خوبی در این رشته دست یابند و در صنعت معماری موفق عمل کنند.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

پردرآمد ترین رشته های ایران در گروه های ریاضی، تجربی، هنر و زبان
انتخاب رشته
یاشار موسی وند

پردرآمد ترین رشته های ایران در گروه های تجربی، ریاضی، هنر و زبان

اگر در حال حاضر از بین این همه رشته دانشگاهی هنوز نمیدونی وارد چه رشته ای بشی که بازار کار آن قطعی باشد همچنین درآمد خوبی هم داشته باشد پیشنهاد میکنم چند دقیقه ای زمان بزاری و تا انتهای این مقاله با کنکور مشاور همراه باشی!

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید