لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

وسایل مورد نیاز کنکور

وسایل مورد نیاز کنکور

کنکور یکی از اتفاقات بسیار مهم و سرنوشت‌ساز برای بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل است. بسیاری از دانش آموزان با شنیدن نام کنکور سراسری دچار دلهره می‌شوند و مدام می‌پرسند که در روز کنکور باید چه چیزهایی با خود ببرند و چه چیزی بپوشند؟! استرس آمادگی برای کنکور سراسری، به تنهایی و جدا از اطلاعات علمی دانش آموزان، گاها باعث کاهش عملکرد عالی در آنان می‌شود به همین سبب ما در این مقاله درباره وسایل مورد نیاز کنکور اطلاعاتی مفید به شما ارائه خواهیم کرد.

وسایل مورد نیاز کنکور چه مواردی هستند؟

برای شرکت در کنکور بهتر است که وسایل مورد نیاز و قانونی را با خود به همراه داشته باشید. ما در ادامه لیستی از این وسایل برایتان تهیه کرده‌ایم.

👈 کارت شناسایی

یکی از اصلی‌ترین وسایلی که باید روز شرکت در آزمون سراسری با خود به همراه داشته باشید کارت شناسایی و کارت شرکت در جلسه کنکور است. هر ساله سازمان سنجش با منتشر کردن اطلاعیه در سایت رسمی خود زمان انتشار کارت شرکت در آزمون را اعلام می‌کند. شما می‌تواند با مراجعه به سایت سنجش این کارت را دربافت کرده و در روز برگزاری آزمون همراه خود داشته باشید.

نکته‌ای که باید درباره کارت شناسایی خود بدانید این است که حتما قبل از شرکت در کنکور سراسری اگر شناسنامه و یا کارت ملی شما قدیمی است، نسبت به تعویض آن اقدام کنید. شناسنامه و کارت ملی‌های جدید همگی دارای عکس هستند و شما نیز در جلسه کنکور باید عکس دار را همراه خود داشته باشید.

👈 وسایل مورد نیاز کنکور : قلم و مداد

دیگر وسایل مورد نیاز کنکور مداد است. حتما توجه داشته باشید از مداد و قلم مناسب استفاده کنید. بسیاری از دانش آموزان با خود مدادهای طراحی و با سایر مدادهای مرتبط با معماری را می‌برند و گمان می‌کنند که هیچ فرقی بین مدادها نیست.

برای اینکه دستگاه بررسی پاسخ‌نامه بتواند تمامی جواب‌های شما را بخواند و ثبت کند بهتر است از مدادهای معمولی b1 استفاده کنید تا نتایج کنکور شما تحت تاثیر یک مداد قرار نگیرد.! علاوه بر این با خودتان چند مداد داشته باشید تا در صورتی که یکی از مدادها شکست و یا اینکه سر جلسه آزمون به سایر دوستانتان دادید دچار مشکل نشوید.

👈 وسایل مورد نیاز کنکور : پاک کن

وسیله مورد نیاز دیگر پاک‌کن است. توجه کنید که هرگونه زدن علامت زیاد، نقاشی کشیدن یا خط خطی کردن روی پاسخ برگ سبب ایجاد تاثیرات زیاد بر روی پاسخ‌های شما می‌شود و به نوعی ممنوع است. علاوه بر این حتما در نظر داشته باشید که برای اصلاح پاسخ خود روی پاسخ برگ روی جوابی که ثبت کرده‌اید خط نزنید و از پاک کن جهت تصحیح پاسخ خود استفاده کنید.

جهت اطمینان خاطر می‌توانید چند پاک کن به همراه داشته باشید اما توصیه ما این است که با آوردن وسایل زیاد حواس خودتان را پرت نکنید.

👈 وسایل مورد نیاز کنکور : آب و نوشیدنی

دیگر وسایل مورد نیاز کنکور آب است.  برای جلوگیری از تشنگی می‌توانید با خودتان آب و نوشیدنی‌های مجاز مانند اب میوه ببرید. همراه داشتن نوشیدنی و یا تنقلاتی مانند آجیل، شکلات به شما در کاهش استرس و بالا بردن قند خون کمک می‌کند.

تماس با کنکور مشاور

وسایل ممنوعه جلسه کنکور چیست؟

شما برای شرکت در جلسه کنکور نمی‌توانید هر وسیله‌ای که خواستید را با خود به همراه داشته باشید. در جلسات کنکور، برای حفظ محیط آزمون و اطمینان ایجاد فرصت برایبر برای تمامی شرکت‌کنندگان، برخی از وسایل ممنوعه محسوب می‌شوند.

وسایلی مانند تلفن همراه، ساعت هوشمند، دستگاه محاسبه‌ای (مانند ماشین حساب)، کتاب، جزوه، هر گونه نوشتار، کاغذ، ترجمه‌های فارسی، دفترچه یادداشت، برگه و غیره ممنوع تلقی می‌شوند.

لذا همه شرکت کنندگان باید با دقت لیست وسایل مجاز را که توسط سازمان برگزار کننده اعلام شده است، مطالعه و از آوردن هرگونه وسیله ممنوعه در هنگام جلسه کنکور خودداری کنند وجود هرگونه از این وسایل و یا ایرپاد تقلب محسوب می‌شود و درصورت آوردن این وسایل از شرکت در آزمون کنکور تا چند سال منع خواهید شد.

علاوه بر این برای بردن وسایل مورد نیاز خود از کیف و یا ساک دستی که شفاف نیست استفاده نکنید و تمامی وسایل خود را در کیسه ای نایلونی بریزید که قابل رویت باشد.

پوشش مناسب جلسه کنکور چیست؟

پوشش مناسب جلسه کنکور چیست؟

همانطور که درباره وسایل مورد نیاز کنکور مطالبی را ارائه کردیم اکنون نوبت به گوشش مناسب این آزمون است. پوشش مناسب جلسه کنکور باید به گونه‌ای باشد تا شما را در بهترین و راحت‌ترین حالت قرار دهد.

بعضی از دانش آموزان به دلیل اینکه نمی‌دانند چگونه در جلسه امتحان شرکت کنند گاها ساعت‌ها با احساس ناراحتی امتحان می‌دهند و همین موضوع سبب از دست دادن تمرکز در آن‌ها می‌شود. در نظر داشته باشید که جلسه کنکور یک جلسه رسمی است و با تولد و مهمانی اشتباه نگیرید.

پوشیدن لباس‌های جذب یا نامناسب شما را هنگام شرکت در آزمون به دردسر خواهد انداخت زیرا ساعت‌های زیادی باید بنشینید. علاوه بر این باید حجاب و پوشش اسلامی را کاملا رعایت کنید تا از شرکت در آزمون منع نشوید. هر اندازه که لباس شما راحت و گشاد باشد به همان اندازه می‌توانید با خیالی آسوده و در اوج آرامش بر روی امتحان خود تمرکز کنید.

قوانین جلسه کنکور که باید رعایت کنیم؟

جلسه کنکور به دلیل برگزاری در سراسر کشور و اهمیت بالایی که دارد، سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش قوانینی برای اجرا و حضور داوطلبان در آن وضع کرده است تا امنیت این جلسه را بالا ببرد. شناخت قوانین جلسه کنکور به تمامی داطلبان کمک می‌کند تا بدون استرس یا نگرانی از ممنوع شدن برای شرکت در آزمون، بتوانند کنکور دهند.

قوانین این آزمون فقط بر روی وسایل مورد نیاز کنکور اعمال نمی‌شود بلکه قوانین دیگری به شرح زیر نیز موجود است.

👈 حضور به موقع در محل برگزاری آزمون

یکی از قوانین کنکور این است که طبق ساعت مقرر و نوشته شده در کارت آزمون، در پایگاه امتحانی حاضر شوید. هر کدام از شرکت کننده‌ها با توجه به نوع رشته نظری خود در ساعات خاصی موظف هستند تا در حوزه امتحانی حضور پیدا کنند.

بهتر است شب قبل از کنکور به اندازه استراحت کنید تا بتوانید با حضور به موقع در آزمون شرکت کنید. اگر دیرتر از زمان درج شده بر روی کارت خود در حوزه امتحانی حاضر شوید مسئولان نمی‌توانند در را به رویتان باز کنند پس حتما به زمان مندرج دقت داشته باشید.

👈 داشتن مدارک شناسایی معتبر (کارت شناسایی، شناسنامه، کارت ورود به جلسه)

یکی دیگر از قوانین شرکت در جلسه که مرتبط با وسایل مورد نیاز کنکور نیز می‌شود این است که با خودتان حتما باید کارت ورود به جلسه را داشته باشید. اگر این کارت را به همراه نداشته باشید از شرکت در جلسه ممنوع خواهید شد.

در نظر داشته باشید که نشان دادن کارت ورود به جلسه در گوشی تلفن همراه، قانونی نبوده و مسئولان با دیدن آن نیز نمی‌توانند اجازه ورود شما را به داخل بدهند. علاوه بر این باید مدارک هویتی خود را نیز به همراه داشته باشید تا مسئولان برگزاری جلسه با تطبیق عکس و مشخصات هویتی‌تان با کارت شرکت در آزمون به شما اجازه شروع امتحان را بدهند.

 👈 رعایت اخلاقیات و احترام به حقوق دیگران

یکی دیگر از قوانین وضع شده رعایت اخلاق در جلسه کنکور است. هر گونه بر هم زدن نظم جلسه، تقلب کردن و یا مشاجره بین دانش آموزان سبب اخراج این افراد از جلسه کنکور خواهد شد و در مواقعی تا یک الی چند سال حق شرکت در کنکور را نخواهند داشت.

به همین سبب توصیه می‌شود تا با حفظ حقوق و احترام به سایر شرکت کنندگان با آینده خود بازی نکنید. علاوه بر منع شرکت در کنکور تا چندین سال در بعضی از مواقع متخلفان برهم زدن نظم جلسه کنکور موظف به پرداخت مبالغ میلیونی هستند.

کنکور در آینده تمام شرکت کنندگان نقش کلیدی را ایفا می‌کند به همین جهت برای کسب رتبه بهتر تلاش کنید تا با داشتن یک برنامه‌ریزی جامع و دقیق مطالعات خود را افزایش دهید و با تقلب کردن به خود و سایر شرکت کنندگان ظلم نکنید.

نکات پایانی شرکت در کنکور

نکته‌ای که در پایان باید به آن اشاره کنیم این است که در صورت هرگونه غیبت در جلسه کنکور نگران ممنوعیت‌های احتمالی نباشید زیرا ممنوعیتی برای غایبان وجود ندارد و شما در سال بعد نیز می‌توانید در کنکور شرکت کنید.

علاوه بر این در صورتی که هنگام جلسه کنکور به سرویس بهداشتی نیاز پیدا کردید می‌توانید مسئولان را در جریان بگذارید. برای رفتن به سرویس بهداشتی یکی از مراقبین شما را همراهی می‌کند و تا اتمام کارتان نیز آنجا خواهد ماند. از آنجایی که این رفت و آمد از وقت شما کم می‌کند بهتر است از نوشیدن مایعات زیاد خودداری کنید.

همچنین درباره وسایل مورد نیاز کنکور، که آب یکی از آن‌ها بود بهتر است حواستان باشد که هنگام نوشیدن آب و سایر تنقلات، محتویات بر روی پاسخ‌برگتان نریزد. به دلیل اینکه از هر پاسخ برگ فقط یک برگ صادر می‌شود در صورت ریختن چیزی بر روی آن به صورت کامل آزمون خود را از دست خواهید داد.

به صورت کلی برای شرکت در کنکور استرس و نگرانی نداشته باشید. سعی کنید از شب قبل تمامی وسایل مورد نیاز خود را جمع اوری کنید و چند بار چک لیست خود را بازبینی کنید تا وسیله‌ای را فراموش نکنید.

خواب کافی داشته باشید و به خوبی استراحت کنید. سعی کنید قبل از جلسه کنکور از مرور کردن و یا وارد کردن اطلاعات جدید به حافظه‌تان خودداری کنید زیرا در شرایط استرس‌زا نه تنها مطالب جدید در حافظه کوتاه مدت‌تان ثبت نمی‌شود بلکه باعث به هم ریختگی در اطلاعات حافظه بلند مدت شما نیز می‌گردد. سعی کنید آرامش خود را به صورت کامل حفظ کرده و با اعتماد به نفس در جلسه شرکت کنید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید