لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

معرفی بهترین رشته های هنر از نظر درآمد و برای مهاجرت و بورسیه در سال ۱۴۰۳

معرفی بهترین رشته های هنر از نظر درآمد و برای مهاجرت و بورسیه در سال 1403

آخرین بروزرسانی اطلاعات: ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

اگر فرصت خواندن متن را ندارید فقط فایل صوتی زیر را گوش دهید:

رشته های هنر جز رشته هایی هستند که علاوه بر علاقه نیاز به استعداد ذاتی نیز دارند و دقیقا به همین دلیل داوطلبان گروه هنر بطور تخصصی به دنبال یک رشته خاص میروند.اگر میخواهید  بهترین رشته های هنر را بشناسید بهتر است چند معیار را در نظر بگیرید.

ما در ادامه بهترین رشته های هنر را از نظر بازار کار و درآمد و البته شرایط مهاجرت و اپلای کردن مورد بررسی قرار میدهیم تا بتوانید تصمیم گیری بهتر و راحت تری داشته باشید. پیشنهاد میکنیم تا انتها با کنکور مشاور همراه باشید و این مقاله مهم را از دست ندید.

این مطلب می تواند در انتخاب رشته به شما کمک فراوانی بکند: بهترین رشته های تجربی

بهترین رشته های هنری در ایران کدام رشته ها هستند؟

? ما در این بخش به بررسی رشته های پردرآمد و مناسب کشور ایران می پردازیم. همچنین شما باید قبل از انتخاب این رشته ها عواملی مثل مهارت و استعداد خود را نیز در نظر بگیرید. آن دسته از رشته های هنر که بسیار درآمد دارند بدون داشتن مهارت برای شما ارزش چندانی ندارد.

سینما

داشتن مدارکی بالا در این رشته برای شما سود چندانی ندارد. پس سعی کنید همواره استعداد خود را افزایش دهید. سینما یکی از پرطرفدارترین رشته ها در عرصه هنر در کشور ایران است. سینما شامل رشته هایی نظیر نوشتن فیلمنامه، انجام دادن تدوین، فیلمبرداری و کارگردانی می‌شود.

موفقیت در رشته های مذکور بدون تجربه و استعداد امکان پذیر نیست. با فارغ التحصیل شدن در این رشته می توانید در هر کدام از زمینه هایی که علاقه دارید به فعالیت و کار بپردازید. خیلی از افرادی که وارد این رشته می شوند بیش تر از بازیگری به کارگردانی، تدوین و غیره علاقه دارند.

طراحی صنعتی

از دیگر رشته هایی که در کنکور هنر و در کشور ایران متقاضیان زیادی دارد رشته طراحی صنعتی است. در این رشته هم از هنر استفاده می شود و هم از صنعت. افراد زیادی هستند که برای طراحی محصولات صنعتی خود هزینه بالایی را پرداخت می کنند. کارهایی مثل فعالیت در دفتر های تبلیغاتی از زیر شاخه های آن محسوب می شود.

بازیگری

رشته بازیگری نیز از دیگر رشته هایی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. همچنین برای این که شما بتوانید بازیگر نمونه ای شوید باید مهارت و توانایی لازم را نیز داشته باشید. مسلماً فقط بازیگران حرفه ای هستند که حقوق های بالایی برای هر بار اجرا دریافت می کنند.

بیشتر بازیگران به دلیل متغیر بودن بازار کار در کنار بازیگری شغل های دیگری نیز دارند. رشته عکاسی نیز یکی از رشته های مناسب برای متقاضیان کنکور هنر است.

عکاسی

همچنین رشته عکاسی دارای درآمدهای بالایی است. رشته عکاسی برای فعالیت در دفتر تبلیغاتی و استودیوهای عکاسی بسیار مناسب است. همچنین عکاسان می‌توانند به فعالیت در رشته عکاسی صنعتی نیز بپردازند. از دیگر رشته های مناسب برای افرادی که می‌خواهند در کنکور هنر شرکت کنند رشته نقاشی است.

نقاشی

بر خلاف باور عمومی به نقاشی که تصور می شود درآمد خوبی ندارد بعضی از افراد از رشته نقاشی درآمدهای بسیار بالایی کسب کرده اند. نقاشان با برگزاری نمایشگاه های مختلف می توانند سود بالایی کسب کنند. همچنین می‌توانند به عنوان مدرس نقاشی به تدریس آن بپردازند.

همچنین فروش تابلوها نیز می تواند برای افراد علاقه مند به نقاشی سود بالایی داشته باشد. کسانی که فارغ التحصیل رشته نقاشی هستند می توانند در دانشگاه ها به تدریس آن بپردازند. همچنین می‌تواند با کسب مهارت و تجربه پوسترهای صنعتی نیز بسازند. ساخت انیمیشن و کارهای مربوط به صحنه تئاتر نیزدر آمد بالایی دارد.

گرافیک

رشته گرافیک با این که هزینه های زیادی دارد ولی دارای شغل های دانشجویی مناسبی نیز است. گرافیک جزو رشته های پردرآمد با بازار کار عالی محسوب می شود. افراد می توانند برای موسسه ها و شرکت های مختلف لوگو طراحی کنند. همچنین می‌توانند جلدهای روی کتاب های مختلف را طراحی کنند.

بهترین رشته های هنر از نظر بازار کار و درآمد

بهترین رشته های هنر از نظر بازار کار و درآمد

درآمد رشته گرافیک

بدون شک رشته گرافیک توانسته است در سال های اخیر همزمان با پیشرفت نرم افزارهای کامپیوتری خودش را به روز رسانی کند و پیشرفت چشم گیری در زمینه های مختلف طراحی تصویر داشته باشد. اشتغال در این رشته میتوان بصورت ثابت در یک شرکت یا دورکاری و پروژه ای باشد و حتی بطور همزمان در چند زمینه شغلی کسب درآمد داشت.

افرادی که در رشته گرافیک ( ارتباط تصویری ) مشغول به کار هستند تنها با داشتن تخصص و قدرت ایده پردازی بالا به مرور میتوانند مشتریان زیادی جذب کنند و از درآمد خوبی برخوردار شوند. در اوج این شاخه شغلی میتوان به تاسیس شرکت های تبلیغاتی و طراحی نیم نگاهی داشت.

این مطلب می تواند به شما درمورد رشته گرافیک اطلاعات بیشتری بدهد: رشته گرافیک در هنرستان

طراحی پارچه و لباس

صنعت مد به سرعت در ایران در حال پیشرفت است و با توجه به تحریم های صورت گرفته در خصوص برند های معروف مخصوصا در چند سال اخیر تولید کنندگان داخلی توانسته اند سهم بزرگی از بازار پوشاک را تصرف کنند. در نتیجه کافیست هنرتان را به رخ بکشید و وارد این صنعت بزرگ شوید.

طراحان لباس حتی در کارگاه های کوچک هم درآمد نسبتا خوبی دارند و تنها با فروش محصولات به مشتریان اطرافشان توانسته اند رشد مالی خوبی کنند. رشته های هنر نیاز به استمرار و استعداد دارد و رشته طراحی لباس هم جدا از این موضوع نیست.

درآمد رشته های سینما

رشته سینما از رشته هایی است که درآمد بسیار بالایی دارد. اما از معایب آن متغیر بودن زمان های کاری می باشد. یعنی ممکن است کسی که در سینما فعالیت می کند برای مدت طولانی کار نداشته باشد. پس بهتر است در کنار این رشته، رشته ای با درآمد ثابت نیز داشته باشید.

 بعد از رشته سینما رشته طراحی صنعتی درآمد بسیاری دارد. همچنین این رشته دارای آزمون عملی نیز است. به وسیله این رشته می توانید به طراحی محصولات بپردازید. رشته هنر دارای زیرشاخه های متعددی است که در این مطلب پردرآمدترین آن‌ها بیان شد.

بهترین رشته های هنر برای مهاجرت و اپلای

بهترین رشته های هنر برای مهاجرت و اپلای

همانطور که میدانید برای مهاجرت میتوان از روش تحصیلی یا اپلای کردن ( ساده ترین روش ممکن ) یا مهاجرت شغلی استفاده کرد و بر اساس رشته تحصیلی وارد دنیای جدیدی شد. در خصوص بهترین رشته های هنر برای مهاجرت میتوان این موارد را پیشنهاد کرد.

هنرهای دیجیتال

 یکی از رشته های بسیار مناسب و پردرآمد برای مهاجرت است. عکاسی دیجیتال و مدلسازی سه بعدی دو تا از زیر شاخه های این رشته است. همچنین با ساختن انیمیشن و بالا بردن مهارت خود در آن می توانید در خارج از کشور درآمد بالایی داشته باشید.در این رشته بیشتر شغل ها درآمد بالایی دارد. همچنین شما می توانید متناسب با مهارت و تجربه خود درآمدتان را تعیین کنید.

رشته موسیقی

یکی دیگر از رشته های بسیار پردرآمد برای مهاجرت موسیقی  است. امروزه افراد به موسیقی اهمیت زیادی می دهند و علاوه بر نیاز به آهنگسازی برای خواننده ها و گروه های موسیقی ، افراد زیادی بطور تخصصی وارد ساخت موسیقی فیلم میشوند. در کشورهای غربی این موضوع و هنر و توانایی شخص اهمیت زیادی دارد و شاغلان این حوزه در کنار لذتی که از کارشان میبرند درآمد بسیار خوبی هم دارند.

این رشته دارای زیر شاخه های زیادی است. در این رشته شما می‌توانید ساز مورد علاقه خود را یاد بگیرید و پس از آن به تدریس و یا کارهای اجرا بپردازید. اگر به یاد گرفتن ساز علاقه ندارید می‌توانید تجارت در موسیقی را آغاز کنید.

تصویر سازی بازی های کامپیوتری

تمامی کاراکترهای بازی های کامپیوتری توسط طراحان و گرافیست ها طراحی شده است و در حال حاضر شاهد دنیای شگفت انگیز و پیشرفته ای از بازی های کامپیوتری با طراحی های شگفت انگیز هستیم. این زمینه شغلی در دنیا و حتی در ایران بسیار پیشرفت کرده است و شاغلان این حوزه و مخصوصا شرکت های متولی درآمد بسیار خوبی دارند.اگر چنین تخصصی دارید مهاجرت برای شما کار سختی نخواهد بود.

رشته سینما برای مهاجرت

سینما بسیار گسترده است و میتوان از بازیگری و کارگردانی گرفته تا فیلم برداری و تدوین و طراحی صحنه را در این زمینه جامع در نظر گرفت. با داشتن هر کدام از این تخصص ها و شناخته شدن و البته افزایش دانش فنی مهاجرت ، مخصوصا مهاجرت شغلی کار بسیار ساده ای خواهد بود. همانطور که شاهد هستید افراد شناخته شده در این حوزه مخصوصا در چند سال اخیر به کشورهای مختلف دنیا مهاجرت کردند و فعالیت حرفه ای خود را در آنجا ادامه میدهند.

رشته هنرهای دیجیتال

هنرهای دیجیتال یکی از رشته های بسیار مناسب و پردرآمد برای مهاجرت است. عکاسی دیجیتال و مدلسازی سه بعدی دو تا از زیر شاخه های این رشته است. همچنین با ساختن انیمیشن و بالا بردن مهارت خود در آن می توانید در خارج از کشور درآمد بالایی داشته باشید.

در این رشته بیشتر شغل ها درآمد بالایی دارد. همچنین شما می توانید متناسب با مهارت و تجربه خود درآمد خودتان را تعیین کنید.

رشته موسیقی عمومی

موسیقی عمومی از دیگر شغل های بسیار پردرآمد برای مهاجرت است. امروزه افراد به موسیقی اهمیت زیادی می دهند.

این رشته دارای زیر شاخه های زیادی است. در این رشته شما می‌توانید ساز مورد علاقه خود را یاد بگیرید و پس از آن به تدریس و یا کارهای اجرا بپردازید. اگر به یاد گرفتن ساز علاقه ندارید می‌توانید تجارت در موسیقی را آغاز کنید.

رشته تجارت بازی های کامپیوتری

از دیگر شغل های پردرآمد برای مهاجرت تجارت بازی های کامپیوتری است. برخی از بازی ها درآمد بسیاری دارند. از دیگر شغل های پردرآمد رشته هنر، برای مهاجرت فیلمبرداری است. شما پس از گذراندن آموزش های مربوط به فیلمبرداری می‌توانید در شغل ساخت فیلم های تبلیغاتی مشغول به کار شوید.

رشته نویسندگی

نویسندگی تنها محدود به تولید محتوای کتاب ها با انواع موضوعات نمیشود. نویسندگی در حوزه گویندگی و حتی اجرای کمدی هم در یک قالب شغلی قرار میگیرد. در هر صورت نویسندگان هم که دارای رزومه شغلی خوبی هستند میتوانند از شرایط مهاجرت استفاده کنند یا اینکه تحصیل در این زمینه را از ابتدا در یکی از دانشگاه های تخصصی خارج از کشور شروع کنند.

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته های هنری

بهترین دانشگاه های ایران برای رشته های هنری

? در این بخش قصد داریم بهترین دانشگاه های هنر ایران را برای تحصیل به شما عزیزان معرفی کنیم.

یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه هنر اصفهان است. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است. این دانشگاه به عنوان بهترین دانشگاه رشته هنر در کشور ایران معرفی شده است. نام این دانشگاه در ابتدا دانشگاه پردیس اصفهان بوده است.

دانشگاه هنر اصفهان

این دانشگاه در سال ۱۳۵۵ تاسیس شده است. افراد زیادی را در رشته های باستان شناسی، نقاشی، نساجی و غیره به خود جذب کرده است. بعد از این دانشگاه، دانشگاه هنر تهران دومین دانشگاه هنر برتر ایران است. همچنین این دانشگاه بزرگترین دانشگاه هنر در کشور ایران به حساب می‌آید.

دوره دکترای پژوهش هنر برای نخستین باردر کشور به وسیله این دانشگاه برگزار شد. دانشگاه اکنون دارای ۵ دانشکده می‌باشد. سومین دانشگاه هنر برجسته ایران دانشگاه هنر تبریز است. این دانشگاه نخستین دانشگاه هنرهای اسلامی در کشور ایران بوده است. این دانشگاه در مهر ۱۳۷۸ فعالیت خود را آغاز کرده است.

دانشگاه هنر شیراز

دانشگاه هنر شیراز از دیگر دانشگاه‌های برتر کشور ایران در رشته هنر است. از دیگر دانشگاه های هنر برتر ایران، دانشگاه هنر سوره است. در بهمن ۱۳۷۲ به وسیله حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد.

این مطلب می تواند به شما در مورد دانشگاه هنر شیراز اطلاعات کامل تری بدهد : رشته های دانشگاه هنر شیراز

دانشگاه صدا و سیما

اگر دیگر دانشگاه های مناسب برای تحصیل رشته هنر در ایران دانشگاه صدا و سیما است. این دانشگاه یک دانشگاه دولتی است که در شهر تهران واقع شده است.

این دانشگاه در ارتباط با سازمان صدا و سیمای ایران است. این دانشگاه در سال ۱۳۴۸ فعالیت خود را شروع کرد. اولین بار با نام مدرسه عالی تلویزیون و سینما شناخته شد.

دانشگاه هنر سمنان

دانشگاه هنر سمنان از دیگر دانشگاه های هنر برتر کشور ایران است.

دانشگاه هنر الزهرا

بعد از آن دانشگاه هنر الزهرا است. این دانشگاه با گرایش طراحی لباس فعالیت خود را آغاز کرده است. در سال ۱۳۴۵ رشته هنرو تزئین داخلی نیز روی کار آمد.

دانشگاه تهران مرکز و دانشگاه علوم تحقیقات نیز از مناسب ترین دانشگاه های هنر در ایران هستند.

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته های هنری

بهترین دانشگاه های جهان برای رشته های هنری

? در این بخش از مقاله می خواهیم به شرح بهترین دانشگاه های جهان برای رشته های هنری بپردازیم.

کالج سلطنتی هنر انگلستان

کالج سلطنتی هنر انگلستان بهترین دانشگاه هنر در جهان است. این دانشگاه در سال ۲۰۲۱ به عنوان برترین دانشگاه هنر در دنیا اعلام شده است.

دانشگاه طراحی پارسونز

دومین دانشگاه برتر جهان در رشته هنر دانشگاه طراحی پارسونز نام دارد. در سال ۱۸۹۶ فعالیت خود را آغاز کرده است.

موسسه فناوری ماساچوست

سومین دانشگاه برتر جهان برای رشته هنر موسسه فناوری ماساچوست نام دارد. این دانشگاه در شهر کمبریج ماساچوست واقع شده است. در سال ۱۸۶۱ این دانشگاه تأسیس شده است.

دانشگاه هنر لندن

دانشگاه هنر لندن از دیگر دانشگاه های برتر در رشته هنردر سراسر جهان است. این دانشگاه بزرگترین دانشگاه در اروپا به حساب می آید.

دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان از دیگر دانشگاه های برتر جهان در رشته هنر است. این دانشگاه به عنوان پنجمین دانشگاه برتر رشته هنر در دنیا معرفی شده است. در سال ۱۸۶۳ فعالیت خود را آغاز کرده است.

دانشگاه آلتو فنلاند از دیگر دانشگاه‌های برتر جهان برای تحصیل رشته هنر است.

بهترین رشته های هنر برای بورسیه

بهترین رشته های هنر برای بورسیه

منظور از بورسیه ادامه تحصیل در خارج از کشور با دریافت پذیرش و البته تامین هزینه های تحصیل توسط دانشگاه مقصد است.کسانی که بورسیه میشوند بطور قطع دارای استعدادی خاص و قابل سرمایه گذاری هستند یا اینکه در مقاطع بالاتر تحصیلی توانسته اند پذیرش بگیرند و بورسیه شوند. بهترین رشته های هنر برای بورسیه را میتوان این موارد دانست:

 • رشته موسیقی
 • رشته گرافیک
 • رشته مد
 • رشته مسنوجات و هنر
 • رشته رقص
 • رشته تئاتر
 • رشته طراحی
 • رشته نویسندگی خلاق

انتخاب های شما برای ورود به بهترین رشته هنر بسیار گسترده و زیاد است و تنها باید زمینه مورد علاقه تان را انتخاب کنید و با قدرت استارت بزنید. کشورهای اروپایی و آمریکا بیشترین بورسیه تحصیلی رشته هنر را انجام میدهند و همانطور که قبلا گفته شد ساده روش مهاجرت با استفاده از شرایط تحصیلی است.

این مطلب می تواند به شما در انتخاب رشته کمک خوبی کند: بهترین رشته تحصیلی برای پسران

بهترین رشته های هنرستان برای مهاجرت

خوشبختانه در ایران رشته های هنرستانی و مدارس تخصصی رشته های هنر در حال فعالیت هستند و علاقه مندان زیادی هم دارند. گستردگی رشته های هنر در هنرستان هم وجود دارد و برای انتخاب بهترین رشته های هنر در هنرستان ها معیار اصلی علاقه و استعداد شخصی شما خواهد بود.

اگر مسئله مهاجرت هم از ابتدای تحصیل در دبیرستان بخواهیم در نظر داشته باشیم بهتر است به ابتدای مقاله بازگردید و رشته هایی که برای مهاجرت و بورسیه توضیح داده شد را دوباره مرور و بررسی کنید یا اینکه همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید .

بهترین رشته های هنر برای مهاجرت به کانادا

کانادا جز مهاجر خیز ترین کشورهای جهان چه از نظر بازار کار و صدور ویزای کاری و چه بر اساس پذیرش تحصیلی در دانشگاه ها و حتی مدارس این کشور است. بنابراین با توجه به شرایط خوبی که این کشور دارد بد نیست بعنوان یکی از مقاصد مهاجرت در نظر گرفته شود. بهترین رشته های هنر برای مهاجرت به کانادا این رشته ها هستند:

 • هنرهای زیبا
 • هنرهای دیجیتالی
 • طراحی مد
 • نویسندگی
 • گرافیک
 • هنرهای نمایشی
 • طراحی بازی و رسانه های تعاملی
 • فیلمبرداری ، تولید و تدوین فیلم

توجه!

تمامی رشته های گفته شده بسیار جذاب هستند و علاقه مندان زیاد و البته بازار کار خوبی هم دارند لطفا قبل از ورود به انواع رشته های هنر در تست های شخصیت شناسی و استعداد یابی استاندارد شرکت کنید تا بهترین انتخاب مطابق شخص شما صورت گیرد در غیر اینصورت پشیمانی و حتی نا امیدی پیش خواهد آمد.

در پایان…

امیدوار هستیم کنکور مشاور توانسته باشد کمکی در انتخاب بهترین رشته های هنر به شما کرده باشد و شما را در این مسیر مهم و سرنوشت ساز یاری کننده باشد. ما در کنار شما هستیم تا بهترین ها و جدید ترین را به شما منتقل کنیم همچنین آمادگی پاسخگویی به شما عزیزان بصورت حضوری و تلفنی هستیم.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید