لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و کنکور های سال های بعد از نظر بازگشت عمومی ها به کنکور و حذف تاثیر قطعی سوابق تحصیلی مورد بررسی قرار گرفته است.

کنکور مشاور همچون قبل در جهت اطلاع رسانی های دقیق و سریع به شما مخاطبان عزیز جزئیات این مصوبه را بررسی و خدمت شما عزیزان اعلام میکند.

جزییات کامل مصوبه جدید کنکور 1403

همانطور که در جریان هستید طبق مصوبه شورای عالی فرهنگی و تاییدیه مجلس و شورای نگهبان در سال 1401 قرار شد تا کنکور 1402 بر اساس تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در 2 مرحله به انجام برسد.

کنکور 1402 بر همین روال برگزار شد و سوابق تحصیلی تاثیر 40 درصدی در کنکور سراسری داشتند و به همین ترتیب قرار بود در کنکور 1403 تاثیر سوابق به 50 درصد و در کنکور 1404 به 60 درصد قطعی برسد.

در خبری غیر منتظره با وجود اینکه بارها بعد از کنکور روال تصویب شده در شورای انقلاب فرهنگی قرار بود همچنان برای کنکور های بعد از 1402 هم اجرا شود در مصوبه جدید کنکور 1403 قانون دچار تغییرات شد.

در این مصوبه آمده است نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا مصوبات قبلی را باطل و طبق قانون جدید کنکور به حالت قبل از کنکور 1402 باز خواهد گشت. در واقع سوابق تحصیلی تاثیر قطعی نخواهند داشت و تنها بصورت تاثیر مثبت اثر گذاری میکنند.

با این قانون تاثیر 50 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 1403 ملاک نیست همچنین تمام داوطلبانی که دارای دیپلم 4 ساله هستند یا مدرک کاردانی دارند میتوانند با شانس یکسان نسبت به دیگر داوطلبان حتی در گروه آزمایشی غیر رشته دیپلم خود شرکت کنند.

مصوبه جدید کنکور 1403 با تایید شورای نگهبان به دولت ابلاغ و نهاد های مربوطه ملزم به اجرای آن هستند. در صورت تایید نهایتا تا پایان هفته اول مهرماه قانون جدید توسط سازمان سنجش کشور اعلام خواهد شد.

بازگشت عمومی ها به کنکور 1403

همچنین مصوب شده است علاوه بر حذف تاصیر قطعی معدل در کنکور 1403 ، 1404 و 1405 یعنی 3 کنکور آینده ، دروس عمومی هم با شرایط و ضرایب قبلی وارد پروسه کنکور شوند و تمام داوطلبان باید در 4 درس عمومی به سوالات کنکور پاسخ دهند.

این موضوع در حالی است که داوطلبان کنکور 1402 به سوالات هیچکدام از دروس عمومی پاسخ ندادند و فرصت کافی برای مطالعه دروس اختصاصی را داشتند و دروس عمومی تنها با توجه به تاثیر گذاری نمرات امتحانات نهایی در نمره و تراز داوطلبان کنکور تاثیر گذار بود.

بازگشت عمومی به کنکور 1403 و حذف تاثیر قطعی معدل شاید برای خیلی از داوطلبانی که معدل پایینی دارند خوشایند باشد و برعکس برای خیلی از کسانی که معدلشان بالا است و در تست زنی دروس اختصاصی مهارت داشتند نا امید کننده باشد!

تاثیر مثبت معدل در کنکور چیست؟

معدل بعنوان ملاکی جهت ارزش دهی دوران 12 ساله مدرسه برای داوطلبان کنکور تلقی میشود. تاثیر معدل بعنوان تاثیر مثبت در نظر گرفته میشوده است در واقع اگر معدل در رتبه نهایی دائطلبان میتوانسته بهبود بخشد تاثر گذار محسوب میشود در غیر اینصورت ضرری هم برای داوطلبان کنکور ندارد.

در کنکور 1402 این موضوع بطور کل تغییر کرد و معدل و سوابق تحصیلی تا 40 درصد قطعی نمره نهایی داوطلبان را شامل میشد در واقع میتوان گفت اگر کسی دارای معدل 20 بود به سادگی 40 درصد مسیر را پیش میرفت و میتوانست تنها با کمی سیاست در کنکور سراسری نتیجه بسیار خوبی کسب کند.

امروز این قانون ابطال شد و حذف تاثیر قطعی معدل صورت گرفت تا داوطلبان حتی با معدل بسیار پایین شانس کاملا یکسانی در کنکور با رقبای دیگر داشته باشند. پس اگر معدل شما 10 یا 20 باشد فرقی به حال شما ندارد یا اگر شما با دیپلم ریاضی قصد شرکت در کنکور تجربی را دارید شانستان با با همین داوطلب در کنکور یکسان است.

برای مثال

شما در کنکور سراسری با معدل 14 شرکت میکنید و نمرات کنکور شما در همان سهمیه با کسی که معدلش 17 است یکسان میشود. طبق تاثیر مثبت معدل چون معدل شما کمتر است حالت مثبتی برایتان اتفاق نمیوفتد و از طرفی هم این معدل تاثیری در کاهش رتبه شما نخواهد داشت در حالی که در کنکور 1402 اینطور نبوده است.

یا مثلا اگر شما دارای دیپلم نظام جدید فنی و حرفه ای هستید و در کنکور انسانی شرکت میکنید از نظر شانس قبولی در دانشگاه های خوب و رشته های تاپ دارای شانس یکسان با کسی هستید که هم دیپلم انسانی دارد و هم معدلش بالا است!

تفاوت تاثیر مثبت معدل و تاثیر قطعی معدل چیه؟

مصوب جدید کنکور 1403 اینطور اعلام کرده است تاثیر مثبت معدل فقط برای رتبه هایی در نظر گرفته میشود که معمولا رتبه و تراز خوبی نیست و معدل کمک میکند تا در رتبه نهایی داوطلب بهبود ایجاد شود.

یا اینکه در بین داوطلبان با رتبه و تراز یکسان در یک سهمیه معدل داوری کند و رتبه بهتر به داوطلبی تعلق گیرد که معدلش بالاتر است.

در تاثیر سوابق قطعی معدل قرار بر این بود به تدریج از تاثیر نمره و رتبه کنکور سراسری کاسته شود و از سال 1402 سواتبق تحصیلی با تاثیر 40 درصد شروع و در سال 1404 به تاثیر 60 درصدی برسد. با این حساب قطعا تجانس دیپلم و گروه آزمایشی ای که داوطلب در آن شرکت میکرد اهمیت داشت همچنین کسانی که معدل پایینی داشتند تراز زیادی را در محاسبه نمره نهایی از دست میدادند.

با حذف تاثیر قطعی معدل و بازگشت عمومی ها به کنکور نحوه برگزاری ، استراتژی و قوانین کنکور به حالت قبل از سال 1402 و عیننا مانند کنکور سال 1401 تبدیل خواهد شد.

موضوعات مرتبط : قانون فعلی تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور

سوالات متداول در رابطه با تغییرات تاثیر معدل در کنکور 1403

قانون فعلی کنکور به چه صورت است؟

در حال حاضر کنکور با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در 2 مرحله و بدون حضور دروس عمومی برگزار میشود. درصورت تایید شواری نگهبان روال فعلی حذف و طبق مصوبه جدید کنکور 1403 برگزار میشود.

با دیپلم فنی حرفه ای و کار و دانش میشه کنکور تجربی داد؟

اگر دارای دیپلم نظام جدید هستید یا با داشتن دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی مدرک کاردانی دارید بدون مشکل نه تنها در کنکور تجربی بلکه در دیگر گروه های آزمایشی هم میتوانید شرکت کنید.

برای کنکور 1403 ترمیم معدل انجام بدم؟

با توجه به حذف تاثیر قطعی معدل نیازی به شرکت در امتحانات نهایی ترمیم معدل وجود ندارد.

کنکور 1403 در 2 مرحله انجام میشود؟

در مصوبه جدید اشاره ای به این موضوع نشده است اما به احتمال زیاد برگزاری قانون در دو مرحله پابرجا خواهد بود . درصورت تصویب قانون جدید در رابطه با این موضوع به سرعت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

ضرایب سوابق تحصیلی تغییر میکند؟

با وجود اینکه ضرایب سوابق تحصیلی تنها تاثیر مثبت در کنکور دارد چه تغییری ایجاد شود و چه نشود فرقی به حال داوطلبان کنکور نخواهد داشت و قطعا طبق سوابق تحصیلی کنکور 1402 محاسبه نخواهد شد.

ضرایب دروس کنکور تغییر میکند؟

با توجه به حذف تاثیر سوابق تحصیلی و بازگشت دروس عمومی به کنکور منطقی است ضرایب دروس کنکوری به حالت سابق برگردد.

در تعداد سوالات هر درس در کنکور تغییری ایجاد میشود؟

در کنکور 1402 تغییر چندانی در تعداد سوالات نسبت به کنکور سال های گذشته وجود نداشت و تنها در درس زیست شناسی و ریاضی رشته ریاضی این تغییرات ایجاد شد که پیش بینی میشود به حالت قبل از کنکور 1402 تبدیل شود.

زیر گروه ها به کنکور برمیگردنند؟

با توجه به حذف تاثیر قطعی سوابق تحصیلی و تاثیر گذاری دروس کنکور در اعمال تراز نهایی قطعا زیر گروه ها که تاثیر زیادی در انتخاب رشته مخصوصا برای رشته تجربی در رشته داروسازی دارد باز خواهند گشت.

قانون از چه زمانی اجرا میشود؟

تمام قوانین و توضیحات گفته شده در مجلس مورد تصویب قرار گرفته است و برای تبدیل به قانون شدن لازم است شواری نگهبان این موضوع را تایید و بعد از آن از طریق ابلاغ به دولت توسط سازمان سنجش به اجرای قطعی در بیاید.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید