لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

رشته ژنتیک بدون کنکور+ زمان , میزان شهریه و نحوه ثبت نام در دانشگاه های دولتی , آزاد و پیام نور

رشته ژنتیک بدون کنکور+ زمان , میزان شهریه و نحوه ثبت نام در دانشگاه های دولتی , آزاد و پیام نور

تاریخ آخرین بروز رسانی اطلاعات رشته ژنتیک بدون کنکور: تیرماه ۱۴۰۳

اگر فرصت خواندن متن زیر را ندارید, حتما به فایل صوتی زیر گوش دهید:

در دنیای امروز، رشته ژنتیک به عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های علوم زیستی شناخته می‌شود. ژنتیک به ما این امکان را می‌دهد تا فرآیندهایی مانند ارث، تکامل، بیماری‌های ژنتیکی و حتی پیش‌بینی برخی از ویژگی‌های زندگی را بررسی کنیم. این رشته پلی بین علوم پایه و پزشکی محسوب می‌شود و برای تحقیقات بیولوژیکی و پزشکی بسیار ارزشمند است.

در این مطلب از مرکز تخصصی مشاوره کنکور ریاضی در تهران با ما همراه باشید.

با ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور، شما به دنیایی از علم و کشف‌ها وارد می‌شوید. این رشته امکاناتی برای تحقیقات پیشرو و شغل‌های متعدد در صنایع مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد.اگر شما هم قصد ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور را دارید ،این مقاله برای نوشته شده است.

فهرست مطالب

رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه دولتی

رشته ژنتیک بدون کنکور، یکی از رشته‌های پرطرفدار و مهم علوم زیستی است که در دانشگاه‌های دولتی نیز قابل مطالعه و تحصیل است. با وجود اینکه برای ورود به دانشگاه‌های دولتی در ایران معمولاً نیاز به شرکت در آزمون کنکور و کسب رتبه‌ی مورد نظر است، اما در برخی از دانشگاه‌ها امکان ورود به رشته ژنتیک بدون نیاز به کنکور وجود دارد.

ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی، فرصتی برای دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه است که به صورت مستقیم وارد دانشگاه شوند و در مسیری پر از اکتشافات و کشف‌های جدید پیشرفت کنند.

در این رشته، می‌توانید با مطالعه ساختار و عملکرد ژنوم‌ها، تکنولوژی‌های مولکولی، زیست‌فناوری و تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، به تحقیقات پیشرو در زمینه بیولوژی و پزشکی کمک کنید.

نحوه ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه دولتی

نحوه ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی ممکن است بسته به سیاست‌ها و قوانین هر دانشگاه متفاوت باشد. اما در کل، برای ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

۱٫ جمع‌آوری اطلاعات: ابتدا باید اطلاعات مورد نیاز را درباره روش‌ها و شرایط ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های مورد نظر خود جمع‌آوری کنید. برای جمع آوری اطلاعات ابتدا وارد سایت سنجش شوید سپس دفترچه مربوط به سوابق تحصیلی را دانلود کنید و کد رشته های مربوط به رشته ژنتیک را استخراج نمایید.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: شهریه دانشگاه آزاد بیشتر است یا پردیس خود گردان یا شبانه؟

۲٫ آماده‌سازی مدارک: بر اساس اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید، مدارک و مستندات مورد نیاز را آماده کنید. معمولاً این شامل مدارک هویتی، مدارک تحصیلی (مانند دیپلم)، مدارک مربوط به تجربه کاری یا دوره‌های آموزشی، عکس پرسنلی و سایر مدارک مرتبط است.

۳٫تکمیل فرم ثبت نام: بر اساس دستورالعمل‌های دانشگاه، فرم ثبت نام را تکمیل کنید. این فرم معمولاً شامل اطلاعات شخصی، اطلاعات تحصیلی، سوابق کاری، تجربه‌های خاص و سایر اطلاعات مورد نیاز است. همچنین، ممکن است بخش‌هایی در فرم وجود داشته باشد که باید توانمندی‌ها، علاقه‌مندی‌ها، و دلایل ورود به رشته ژنتیک را توضیح دهید.

۴٫ثبت نام آنلاین یا حضوری: بر اساس قوانین دانشگاه، ثبت نام خود را آنلاین یا حضوری انجام دهید. در صورت ثبت نام آنلاین، اطلاعات و مدارک مورد نیاز را به صورت الکترونیکی ارسال کنید. در صورت ثبت نام حضوری، به دفتر پذیرش دانشگاه مراجعه کنید و مدارک خود را به صورت حضوری تحویل دهید.

در هر صورت، برای ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی، بهتر است به وب‌سایت دانشگاه مورد نظرتان مراجعه کنید و دستورالعمل‌ها و مراحل ثبت نام را به دقت مطالعه کنید. همچنین، در صورت نیاز، با دفتر پذیرش دانشگاه یا دفتر مربوطه تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق تری دریافت و سوالات خود را مطرح کنید.

زمان ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه دولتی

برای ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور صرفا از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کنید و در دو مرحله میتوانید این کار را انجام دهید:

مرحله اول : نیم سال اول تحصیلی که همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری از نیمه مرداد ماه است.

مرحله دوم : نیم سال دوم تحصیلی که بمنظور تکمیل ظرفیت دانشگاه ها از نیمه آذر ماه آغاز می شود.

شهریه ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه دولتی

هزینه تحصیل در دوره روزانه دانشگاه های دولتی به صورت رایگان است.اما هزینه تحصیل در دوره شبانه یا نوبت دوم دانشگاه های دولتی حدود ۷ میلیون تومان برای هر ترم است که تقریبا معادل شهریه دانشگاه آزاد است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های پردیس که به نوعی زیر مجموعه دانشگاه های دولتی هستند برای هر ترم در حدود ۱۴ میلیون تومان میباشد.

لیست دانشگاه های دولتی دارای رشته ژنتیک بدون کنکور

در حال حاضر، برخی از دانشگاه‌های دولتی در کشور، امکان ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور را ارائه می‌دهند.

 •  استان آذربایجان غربی-دانشگاه ارومیه

 • استان اردبیل-دانشگاه محقق اردبیلی

 • استان چهارمحال و بختیاری-دانشگاه شهرکرد

 • استان خراسان جنوبی-دانشگاه بیرجند

 • استان خراسان رضوی-دانشگاه تربت حیدریه

 • استان زنجان-دانشگاه زنجان

 • استان سمنان-دانشگاه صنعتی شاهرود

 • استان سیستان و بلوچستان-دانشگاه زابل

 • استان سیستان و بلوچستان-مجتمع آموزش عالی سراوان

 • استان کردستان-دانشگاه کردستان

 • استان کرمان-دانشگاه جیرفت

 • استان کهگیلویه و بویراحمد-دانشگاه یاسوج

 • استان مازندران-دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

 • استان همدان-دانشگاه ملایر

رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه آزاد

در دانشگاه‌های آزاد، نیز ممکن است برای ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور روش‌ها و شرایط خاصی وجود داشته باشد.این دانشگاه جز پرمتقاضی ترین دانشگاه ها است . اما هزینه‌های ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه‌های آزاد ممکن است در هر دانشگاه و حتی در هر سال تحصیلی متفاوت باشد.

 هزینه‌ها معمولاً شامل هزینه ثبت نام و شهریه تحصیلی است. برای دقت بیشتر، بهتر است به دفتر پذیرش دانشگاه مورد نظر مراجعه کرده یا وبسایت رسمی دانشگاه را مشاهده کنید تا هزینه‌های دقیق را بررسی کنید.

این مطلب هم می تواند برای شما مفید باشد: معرفی رشته مهندسی هوافضا

علاوه بر هزینه ثبت نام و شهریه تحصیلی، در برخی موارد ممکن است هزینه‌های دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند هزینه کتاب‌ها، هزینه امکانات دانشگاهی، هزینه اقامت، و هزینه‌های مربوط به آزمون‌ها و ارزیابی‌های دیگر. این هزینه‌ها نیز بسته به دانشگاه و شرایط خاصی که در آن تحصیل می‌کنید، متفاوت خواهد بود.

نحوه ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه آزاد

برای ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های آزاد، معمولاً مراحل زیر را طی می‌کنید:

۱٫جمع آوری اطلاعات و مدارک: ابتدا وارد سایت  azmoon.org شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را جمع آوری کنید. بر اساس اطلاعاتی که جمع‌آوری کرده‌اید، مدارک و مستندات مورد نیاز را آماده کنید. معمولاً شامل مدارک هویتی، مدارک تحصیلی ، عکس پرسنلی و سایر مدارک مرتبط است.

 .2 تکمیل فرم ثبت نام: بر اساس دستورالعمل‌های دانشگاه آزاد، فرم ثبت نام را تکمیل کنید. این فرم معمولاً شامل اطلاعات شخصی، اطلاعات تحصیلی، سوابق کاری، تجربه‌های خاص و سایر اطلاعات مورد نیاز است. همچنین، ممکن است بخش‌هایی در فرم وجود داشته باشد که باید توانمندی‌ها، علاقه‌مندی‌ها، و دلایل ورود به رشته ژنتیک را توضیح دهید.

۳٫ پرداخت هزینه‌های ثبت نام: در فرآیند ثبت نام بدون کنکور، معمولاً هزینه‌های ثبت نام و شهریه تحصیلی باید پرداخت شود. مبلغ و روش پرداخت ممکن است در هر دانشگاه متفاوت باشد. برای اطلاعات دقیق تر، به دفتر پذیرش دانشگاه مراجعه کنید یا وب سایت رسمی دانشگاه را مشاهده کنید.

در نهایت، باید دفترچه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته را دانلود کنید تا واحد هایی که مد نظر شما است و در آن رشته ژنتیک بدون کنکور ارائه شده است را مشاهده کنید.

زمان ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه آزاد

ثبت نام در دانشگاه آزاد عموما در دو نیم سال تحصیلی انجام می شود.در نیم سال اول  همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری در نیمه مرداد ماه و در نیم سال دوم از نیمه آذر ماه شروع می شود.

شهریه ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه آزاد

شهریه در دانشگاه آزاد به دو قسمت شهریه ثابت و شهریه متغیر تقسیم می شود و با توجه به اینکه رشته ژنتیک واحد های عملی کمتری دارد شهریه آن در حدود ۶٫۵ میلیون تومان برای هر ترم است.

لیست واحدهای دانشگاه آزاد دارای رشته ژنتیک بدون کنکور

 • واحد کلیبر-استان آذربایجان شرقی

 • واحد ملکان- استان آذربایجان شرقی

 • واحد ارومیه-استان آذربایجان غربی

 • واحد خوی- استان آذربایجان غربی

 • واحدمیاندوآب- استان آذربایجان غربی

 • واحد مشگین شهر-استان اردبیل

 • واحد دولت آباد-استان اردبیل

 • واحد هشتگرد-استان اردبیل

 • واحد دشتستان-استان بوشهر

 • واحد مشهد-استان خراسان رضوی

 • واحد امیدیه-استان خوزستان

 • واحد دزفول-استان خوزستان

 • واحد سراوان-استان سیستان و بلوچستان

 • واحد سنندج-استان کردستان

رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور از برنامه آموزشی مجازی استفاده می کند و عموماً متقاضیانی که علاقه‌مند به تحصیل در این دانشگاه هستند، باید ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه (آزمون سراسری) شرکت کنند. اما دانشگاه پیام نور نیز برخی رشته‌ها را بدون کنکور قبول می‌کند.

رشته‌هایی که در دانشگاه پیام نور بدون کنکور قابل ثبت نام هستند، ممکن است بسته به سال تحصیلی و شرایط دانشگاه تغییر کنند. خوشبختانه رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه پیام نور ارائه می شود.

نحوه ثبت نام رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه پیام نور

در دانشگاه پیام نور، ثبت نام در رشته های بدون کنکور اغلب از طریق سامانه آموزش مجازی دانشگاه صورت می‌گیرد. در زیر نحوه ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه پیام نور را توضیح می‌دهیم:

۱٫مراجعه به وب سایت رسمی دانشگاه: به وب سایت رسمی دانشگاه پیام نور مراجعه کنید و قسمت مربوط به ثبت نام بدون کنکور را پیدا کنید. اطلاعات مربوط به رشته های بدون کنکور و شرایط ثبت نام در آنها باید در این بخش قرار داشته باشد.

۲٫ انتخاب رشته: در بخش مربوطه، لیست رشته هایی که بدون کنکور قابل ثبت نام هستند را بررسی کنید. انتخاب رشته مورد نظر خود را انجام دهید.

۳٫تکمیل فرم ثبت نام: برای ثبت نام، باید فرم ثبت نام مربوطه را تکمیل کنید. این فرم شامل اطلاعات شخصی شما، اطلاعات تحصیلی قبلی، انتخاب رشته و سایر جزئیات است.

۴٫ ارسال مدارک: برخی از رشته ها ممکن است نیاز به ارسال مدارک تحصیلی قبلی داشته باشند. در اینصورت، مدارک مورد نیاز را باید به صورت الکترونیکی یا پستی به دانشگاه ارسال کنید.

 .5 پرداخت هزینه: برای تکمیل فرآیند ثبت نام، باید هزینه ثبت نام و شهریه تحصیلی مربوطه را پرداخت کنید. روش‌های پرداخت ممکن است شامل واریز به حساب بانکی دانشگاه، پرداخت آنلاین و یا سایر روش‌های پرداخت موجود در وب سایت دانشگاه باشد.

زمان ثبت نام رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه پیام نور

ثبت نام در دانشگاه پیام نور همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری در نیمه مرداد ماه و تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور از نیمه آذر ماه شروع می شود.

شهریه رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه پیام نور

شهریه دانشگاه پیام نور به دو قسمت شهریه ثابت و شهریه متغیر که سالانه حدود ۲۰ درصد افزایش دارد تقسیم می شود و در حدود ترمی ۷ میلیون تومان برای سال اول دانشگاه است که قطعا در طول تحصیل تا سال پایانی به حدود۹ میلیون تومان می رسد.

لیست دانشگاه های پیام نور دارای رشته ژنتیک بدون کنکور

دانشگاه پیام نور در بعضی از شهر ها دارای چند واحد دانشگاهی است و در هر واحد تنها بعضی از رشته های بصورت بدون کنکور شود.

 • دانشگاه پيام نور استان خراسان رضوي-واحد مشهد

 • دانشگاه پيام نور استان مازندران – واحد قائم شهر

مدارک لازم برای ثبت نام رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه های دولتی ، آزاد و پیام نور

‌برای ثبت نام رشته ژنتیک بدون کنکور در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و پیام نور به طور کلی، مدارک زیر معمولاً مورد نیاز است. با این حال، برای اطمینان حاصل کردن از نیازمندی‌های دقیق هر دانشگاه، بهتر است به وب سایت رسمی هر دانشگاه یا دفتر پذیرش آنان مراجعه کنید:

۱٫ کپی شناسنامه: برای ثبت نام در دانشگاه، معمولاً باید یک کپی از شناسنامه ارائه دهید.

۲٫ کارت ملی: کپی از کارت ملی نیز معمولاً برای ثبت نام لازم است.

۳٫مدرک تحصیلی قبلی: در صورتی که قبلاً در حوزه تحصیلی دیگری فعالیت داشته‌اید و مدرک تحصیلی دارید، باید کپی مدرک تحصیلی قبلی خود را نیز ارائه دهید. این مدرک ممکن است شامل دیپلم دبیرستان، پیش دانشگاهی یا مدرک تحصیلات تکمیلی باشد.

۴٫عکس پرسنلی: عکس پرسنلی جدید و رنگی معمولاً برای ثبت نام در دانشگاه‌ها نیاز است. توصیه می‌شود از عکسی با پس زمینه ساده و روشن استفاده کنید.

همچنین بعد از اعلام نتایج با توجه به دانشگاه قبولی باید مدارک خواسته شده را در این سامانه ها بارگذاری کنید:

سامانه دانشگاه های دولتی  و پیام نور:   سامانه سجاد

سامانه دانشگاه آزاد : سامانه آموزشیار

معدل لازم برای ورود به رشته ژنتیک بدون کنکور دانشگاه دولتی ، آزاد و پیام نور

توجه داشته باشید که معدل ، ملاک اصلی قبولی نیست و در اصل باید سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی را با ضرایب مشخص شده ملاک قرار دهید.اما اگر بخواهیم بازه ای از معدل را در نظر بگیریم ،می توانیم بازه های زیر را در نظر بگیریم:

معدل برای قبولی در دانشگاه های دولتی

داشتن  معدل ۱۵تا 16 برای قبولی لازم است مخصوصا در دانشگا های دولتی پر طرفدار

معدل برای قبولی دانشگاه های آزاد

در کل داشتن معدلی بین ۱۴تا ۱۷ برای قبولی در واحد های مختلف دانشگاه آزاد لازم است.

معدل برای قبولی دانشگاه های پیام نور

برای قبولی در دانشگاه های پیام نور داشتن حداقل معدل ۱۵ در اکثر واحد های دانشگاهی کافی است.

سخن پایانی

رشته ژنتیک بدون کنکور یکی از رشته‌های پرطرفدار در حوزه علوم پزشکی و زیست‌شناسی است. در دانشگاه‌های دولتی، آزاد و پیام نور امکان ثبت نام در رشته ژنتیک (Major Gene) بدون نیاز به کنکور وجود دارد. این امر به دانشجویان علاقه‌مند به مطالعه و پژوهش در زمینه ژنتیک این امکان را می‌دهد تا در این رشته مشغول به تحصیل شوند.

 ثبت نام در رشته ژنتیک بدون کنکور عموماً از طریق سامانه آنلاین دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و مدارکی مانند کپی شناسنامه، کارت ملی، مدرک تحصیلی قبلی و عکس پرسنلی معمولاً لازم است. در این مقاله به بررسی جامع رشته ژنتیک بدون کنکور پرداختیم اما در صورتی که نیاز به مشاوره تخصصی داشتید میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید.

اگر نیاز به مشاوره دارید، می توانید همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

پردرآمد ترین رشته های ایران در گروه های ریاضی، تجربی، هنر و زبان
انتخاب رشته
یاشار موسی وند

پردرآمد ترین رشته های ایران در گروه های تجربی، ریاضی، هنر و زبان

اگر در حال حاضر از بین این همه رشته دانشگاهی هنوز نمیدونی وارد چه رشته ای بشی که بازار کار آن قطعی باشد همچنین درآمد خوبی هم داشته باشد پیشنهاد میکنم چند دقیقه ای زمان بزاری و تا انتهای این مقاله با کنکور مشاور همراه باشی!

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید