لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران

بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ایران

در خصوص رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران در ابتدا به سراغ برترین دانشگاه ها با توجه به شاخصه های آن ها میرویم.

بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ایران

در ایران، بیش از 70 دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که همگی به دلیل ارائه خدمات عالی در زمینه تحقیقات پزشکی و درمان بیماران، شناخته شده اند و با توجه به محتوای آموزشی، امکانات، نظام آموزشی و تحقیقاتی، شهرت و محبوبیت متفاوتی دارند. در اینجا به برخی از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ایران اشاره می کنیم:

👈 دانشگاه علوم پزشکی تهران: این دانشگاه با توجه به تعداد بالای مقالات علمی منتشر شده در مجلات علمی، تعداد دانشجویان و کیفیت آموزشی و تحقیقاتی، به عنوان بزرگترین و معتبرترین دانشگاه علوم پزشکی در ایران شناخته می شود. دانشگاه تهران دارای بیش از 30 بخش مختلف علوم پزشکی است و دارای بیش از 9000 دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

👈 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: این دانشگاه نیز به دلیل داشتن مراکز تحقیقاتی قدرتمند در زمینه های مختلف پزشکی و بهره مندی از اساتید برجسته، جزء بهترین دانشگاه های علوم پزشکی در ایران محسوب می شود. دانشگاه بهشتی دارای 12 بخش مختلف علوم پزشکی است و دارای بیش از 5000 دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

👈 دانشگاه علوم پزشکی شیراز: دانشگاه علوم پزشکی شیراز را می توان یکی از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی در ایران به شمار آورد. این دانشگاه دارای 10 بخش مختلف علوم پزشکی است و دارای بیش از 4000 دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

👈 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: این دانشگاه با دارا بودن مراکز تحقیقاتی پیشرفته در رده بهترین دانشگاه های علوم پزشکی ایران قرار دارد. دانشگاه اصفهان دارای 11 بخش مختلف علوم پزشکی است و دارای بیش از 3000 دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

👈 دانشگاه علوم پزشکی مشهد: این دانشگاه نیز به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های علوم پزشکی در ایران شناخته می شود. دانشگاه مشهد دارای 10 بخش مختلف علوم پزشکی است و دارای بیش از 2500 دانشجو در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.

به طور کلی، دانشگاه های علوم پزشکی در ایران بسیار متنوع هستند و هر یک از آنها دارای ویژگی های خاص خود هستند. برای انتخاب بهترین دانشگاه علوم پزشکی برای خود، بهتر است با توجه به نیازهای شخصی، امکانات، شهرت و محبوبیت دانشگاه ها و نظام آموزشی آنها، تحقیقات و سابقه آنها، تصمیم گیری کنید.

مقالات مرتبط : بودجه بندی کنکور تجربی

رنکینگ دانشگاه های علوم پزشکی ایران در جهان

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران در سطح جهان توسط مؤسسات و سازمان های مختلف صورت گرفته است. در مقیاس جهانی، اغلب دانشگاه های ایران در مقام های پایین تری قرار دارند. با این حال، برخی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران نیز در بخش های خاصی مانند مطالعات پزشکی سنتی و پژوهش های بالینی برجسته هستند.

برای مثال، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علوم پزشکی ایران در بین دانشگاه های برتر ایران در زمینه آموزش پزشکی و پژوهش های پزشکی شناخته شده اند. همچنین، دانشگاه تبریز نیز در بخش هایی مانند مطالعات چشم پزشکی و پزشکی بیهوشی و درد برجسته است.

در رنکینگ QS World University Rankings برای سال 2021، هیچ دانشگاه علوم پزشکی ایران در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار ندارد. با این حال، دانشگاه علوم پزشکی تهران در رنکینگ QS World University Rankings برای منطقه آسیا و خاورمیانه در رتبه 51-100 قرار دارد.

در رنکینگ Times Higher Education World University Rankings برای سال 2021، دانشگاه علوم پزشکی تهران در رتبه 301-350 قرار دارد. . همچنین، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در رتبه 501-600 و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در رتبه 601-800 قرار دارند.

در رنکینگ US News & World Report Best Global Universities برای سال 2021، هیچ دانشگاه علوم پزشکی ایران در بین 1500 دانشگاه برتر جهان قرار ندارد.

به طور کلی، بنا به رتبه بندی های مختلف، دانشگاه های علوم پزشکی ایران در رنکینگ های جهانی به مقام های متوسط یا بسیار پایینی دست یافته اند. با این حال، در داخل کشور برخی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران به عنوان بهترین دانشگاه های علوم پزشکی در کشور شناخته می شوند.

مقالات مرتبط : راهنمای انتخاب رشته روانشناسی بدون کنکور و ظرفیت و دانشگاه‌های پذیرنده

دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی

دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی

دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی، دانشگاه هایی هستند که در رنکینگ های جهانی برترین دانشگاه های علوم پزشکی قرار دارند. این دانشگاه ها برای داشتن این مقام برتر، باید به معیارهای بسیار سخت و زیادی از جمله کیفیت آموزش، تحقیقات، انتشارات علمی، تأثیرگذاری در حوزه علوم پزشکی و داشتن اساتید برجسته و بین المللی پاسخگو باشند.

برخی از دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی در جهان عبارتند از دانشگاه هاروارد، دانشگاه کالج لندن، دانشگاه اکسفورد، دانشگاه کلمبیا، دانشگاه جانز هاپکینز و … .

در آمریکا، دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی( Top-tier Medical Schools) به عنوان مراکز برتر آموزشی در حوزه پزشکی شناخته شده اند. این دانشگاه ها به دلیل دانشگاهیان و اساتید برجسته، تحقیقات برتر، فرصت های کاری ارزشمند و برنامه های آموزشی پیشرفته، جزو بهترین مراکز آموزشی و پژوهشی جهان به شمار می روند.

برخی از دانشگاه های تیپ یک علوم پزشکی آمریکا عبارتند از:

👈 1. دانشگاه هاروارد: این دانشگاه به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی جهان شناخته می شود. دانشگاه هاروارد در سال 1782 تأسیس شده است و برتری های بسیاری در زمینه های پزشکی، بهداشت عمومی و تحقیقات بالینی داشته است.

👈 2. دانشگاه جانز هاپکینز: این دانشگاه در سال 1876 تأسیس شده و به عنوان مرجعی مطرح در زمینه های پزشکی، تحقیقات پزشکی، بهداشت عمومی و آموزش مربوط به این حوزه شناخته می شود.

👈 3. دانشگاه پنسیلوانیا: این دانشگاه در سال 1765 تأسیس شده است و به عنوان یکی از دانشگاه های تاریخی و برتر آمریکا در زمینه های پزشکی، تحقیقات پزشکی، بهداشت عمومی و آموزش پزشکی شناخته می شود.

👈 4. دانشگاه کلمبیا: این دانشگاه در سال 1767 تأسیس شده و به عنوان یکی از برترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در حوزه پزشکی شناخته می شود.

👈 5. دانشگاه استنفورد: این دانشگاه در سال 1855 تأسیس شده و به عنوان یکی از دانشگاه های برتر جهان در زمینه های پزشکی، تحقیقات پزشکی، بهداشت عمومی و آموزش مربوط به این حوزه شناخته می شود.

👈 6. دانشگاه ییل: این دانشگاه در سال 1810 تأسیس شده و به عنوان یکی از برترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی در حوزه پزشکی شناخته می شود.

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران بر اساس معیار وبومتریک

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران بر اساس معیار وبومتریک، یکی از شاخص های ارزیابی کیفیت دانشگاه های علوم پزشکی در جهان محسوب می شود. این معیار بر اساس تعداد بازدیدها، بروزرسانی ها و لینک هایی است که به یک سایت دانشگاه از سایر سایت ها داده شده است.

در این رتبه بندی، دانشگاه های علوم پزشکی ایران بر اساس رتبه بندی جهانی قرار می گیرند. در حال حاضر، بیش از ۴۰۰۰ دانشگاه در رده بندی وبومتریک شرکت می کنند. در بین دانشگاه های علوم پزشکی ایران نیز تعدادی دانشگاه وجود دارد که در این رتبه بندی حضور دارند.

به طور کلی، دانشگاه های علوم پزشکی ایران در رتبه های پایین تر این رتبه بندی قرار دارند و تعداد دانشگاه هایی که در رده بالاتری از جهان و حتی خاورمیانه قرار دارند، کم است. عوامل مختلفی مانند کمبود بودجه، عدم دسترسی به فناوری های روز، نقص زیرساخت ها و بسترهای آموزشی، ناکارآمدی سیستم های مدیریتی و… می تواند علت این موضوع باشد. به هر حال، برای بهبود کیفیت دانشگاه های علوم پزشکی ایران، نیاز به ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش و همچنین بهبود این عوامل مذکور است.

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران بر اساس معیار وبومتریک، بر اساس رتبه بندی جهانی دانشگاه ها است که توسط یک سایت آماری به نام Webometrics انجام می شود. این سایت معیارهای مختلفی را برای رتبه بندی دانشگاه ها در نظر می گیرد، از جمله:

رتبه جهانی: این معیار بر اساس تعداد بازدید صفحات دانشگاه در وب سایت های جستجوگرهای مختلف است.

رتبه منطقه ای: این معیار بر اساس تعداد بازدید صفحات دانشگاه در وب سایت های جستجوگرهای منطقه ای است.

رتبه ملی: این معیار بر اساس تعداد بازدید صفحات دانشگاه در وب سایت های جستجوگرهای ملی است.

رتبه جهانی در حوزه علوم پزشکی: این معیار بر اساس تعداد بازدید صفحات دانشگاه در وب سایت های جستجوگرهای مختلف در حوزه علوم پزشکی است.

بر اساس این معیارها، دانشگاه های علوم پزشکی ایران رتبه بندی شده اند. برخی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران که در رتبه بندی وبومتریک جهانی برتر هستند، عبارتند از:

  • دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
  • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
  • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
  • دانشگاه علوم پزشکی گلستان
  • دانشگاه علوم پزشکی زنجان
  • دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
  • دانشگاه علوم پزشکی کردستان

با توجه به این رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان برترین دانشگاه علوم پزشکی ایران در رتبه 661 جهانی قرار دارد.

سه دانشگاه برتر ایران از نظر وزارت علوم و نظام های رتبه بندی معتبر جهان

در رتبه بندی دانشگاه های جهان، سه دانشگاه برتر ایران از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شرح زیر هستند:

✔️ دانشگاه تهران: دانشگاه تهران با بیش از 100 سال سابقه فعالیت، به ‌عنوان بزرگ ‌ترین و قدیمی ‌ترین دانشگاه ایران شناخته می ‌شود و در بیشتر رتبه بندی های جهانی در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد. این دانشگاه در بسیاری از زمینه ‌های علمی، از جمله علوم پایه، فنی و مهندسی، پزشکی، علوم اجتماعی و انسانی، به ‌عنوان برترین دانشگاه کشور واقع شده است.

✔️ دانشگاه صنعتی شریف: دانشگاه صنعتی شریف، یکی از برترین دانشگاه ‌های فنی و مهندسی ایران است. این دانشگاه در زمینه ‌های مختلفی از جمله مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی کامپیوتر و… به ‌عنوان برترین دانشگاه کشور در رتبه ‌های مختلف جهانی قرار دارد. دانشگاه شریف در بسیاری از رتبه بندی های جهانی جزو ده دانشگاه برتر جهان در زمینه مهندسی صنعتی قرار دارد.

✔️ دانشگاه شهید بهشتی: دانشگاه شهید بهشتی نیز به ‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌ های ایران در زمینه‌ های مختلفی، از جمله علوم پایه، علوم انسانی، علوم اجتماعی، مهندسی و پزشکی فعالیت می کند. این دانشگاه همچنین در تحقیقات و پژوهش ‌های علمی بسیار فعال است و دغدغه اصلی آن ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش است. باید به این نکته اشاره کنیم که این دانشگاه نیز در بسیاری از رتبه بندی های جهانی در بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

لازم به ذکر است که علاوه بر این سه دانشگاهی که نام بردیم، در برخی رتبه ‌بندی های جهانی نیز سایر دانشگاه ‌های ایران همچون دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه فردوسی مشهد نیز می ‌توانند در قلمرو دانشگاه ‌های برتر ایران قرار بگیرند. با این وجود جایگاه برتر آن ها را نمی توان انکار کرد.

سخن پایانی

رتبه بندی دانشگاه های علوم پزشکی ایران بر اساس معیارهای مختلف صورت می گیرد و نمی توان به راحتی یک دانشگاه را به عنوان بهترین دانشگاه علوم پزشکی ایران تعیین کرد. با این حال، برخی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران که در بررسی های مختلف عملکرد بسیار خوبی داشته اند شامل دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی تبریز می باشند.

در معیار های مختلف مانند تعداد مقالات ISI، شاخص H-Index، تعداد دانشجویان دکترا و مقطع کارشاسی ارشد، تعداد پروژه های تحقیقاتی و …، این دانشگاه ها نمرات خوبی را کسب کرده اند. به علاوه، دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی کشور و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان دانشگاه دولتی معتبر در زمینه پزشکی در ایران شناخته شده اند.

به طور کلی، تعیین بهترین دانشگاه علوم پزشکی ایران بستگی به معیار های مورد استفاده و هدف از این رتبه بندی دارد.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403
قوانین جدید
nima

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

بیشتر بخوانید »
منابع کنکور زبان 1403
دسته‌بندی نشده
nima

منابع کنکور زبان 1403

کنکور زبان جز کنکورهای شناوری است که تمام اشخاص دارای دیپلم نظام سالی واحدی و ترمی واحدی 12 ساله و همچنین تمام نظام جدید ها

بیشتر بخوانید »
برای تماس با مشاور کلیک کنید