دانشگاه بدون کنکور سراسری قبولی در دانشگاه برای هر محصلی میتوان تبدیل به هدف شود. در این رستا طبق برنامه ریزی که هر محصل انجام میدهد میتواند آزمون سراسری را به خوبی از سر بگذراند. به خاطر داشته باشید قبولی در آزمون سراسری برای هرکس مسیر نیست و حتی خیلی ها هم بدون اینکه لازم باشند کنکور بدهند و در دانشگاه های معتبر تحصیل کنند کافی است که سوابق تحصیلی خوبی داشته باشند. در ادامه این نوشته با ما همراه شوید تا به شما نحوه ثبت نام در دانشگاه های بدون کنکور را مطرح نماییم.

نحوه پذیرش در دانشگاه های بدون کنکور سراسری

نحوه پذیرش دانشگاه ها برای محصلانی که قرار است در اینگونه دانشگاه ها و بر اساس این شرایط تحصیل نمایند یک شیوه اجرایی مشخص دارد.  شیوه نامه اجرایی مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی تعیین شده نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر یک از سهمیه‌ها، اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می نماید.

آیا امکان انتخاب چند کد رشته وجود دارد؟

دانشگاه بدون کنکور سراسری

بعد از اینکه شرایط ثبت نام در دانشگاهای بدون کنکور برای محصل فراهم شد اینگونه داوطلبان میتوانند چندین کد رشته را انتخاب کنند اما فقط حق ثبت نام در یک دانشگاه و یک کد رشته را خواهند داشت. پس از اعلام نتایج کد رشته های قبولی دانشگاه‌ها و مؤسسات داوطلب باید بر اساس مهلت تعیین شده رشته مورد علاقه خود را انتخاب نمایند و با در دست داشتن مدارک لازم برای ثبت نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت نام در کدرشته محل موردنظر و عدم مراجعه و ثبت نام در سایر دانشگاه‌ها یا مؤسسات به دانشگاهی که در آن مورد پذیرش قرار گرفته ست مراجعه نماید.

برای اطلاع از رشته های بدون کنکور کلیک کنید.

پذیرش در دانشگاه سراسری بدون کنکور در لیست زیر امکان پذیر است

دانشگاه های دولتی

دانشگاه های آزاد

دانشگاه های علمی کاربردی

دانشگاه های غیر انتفاعی

دانشگاه های پیام نور

برخی دانشگاه های نظامی

زمان ثبت نام دانشگاه های بدون کنکور سراسری

ثبت نام برای  پذیرش در دانشگاه سراسری بدون کنکور در دور دوره مهر و بهمن امکان پذیر است. همه دوره های آزمایشی می توانند با استفاده از این زمان برای پذیرش در دانشگاه های بدون کنکور اقدام نمایند. ثبت نام دانشگاه های بدون آزمون سراسری برای داوطلبان ورودی بهمن ماه بر طبق اعلام سازمان سنجش آموزش کشور از یک دی ماه می باشد.

مراحل ثبت نام بدون کنکور سراسری

دانشگاه بدون کنکور سراسری

1 – مراجعه به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس sanjesh.org

2 – انتخاب گزینه سراسری و ” سامانه پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ۱۴۰۰ “

3 – پرداخت هزینه ثبت نام و تهیه کارت اعتباری حاوی سریال ثبت نام

4 –  تکمیل فرم ثبت نام

5 – انتخاب رشته حداکثر تا 100 کد رشته محل

6 – تایید مراحل و دریافت کد پیگیری

با توجه به ضوابتی که در زمینه ثبت نام برای  پذیرش در دانشگاه سراسری وجود دارد نیاز است که حتما به یک مشاور مراجعه کنید تا به شما کمک کند با آگاهی مراحل این کار راطی کنید. شما میتوانید از طریق ارتباط با مشاورین ما در مرکز کنکور مشاور در این زمینه به درستی قدم بردارید.

دانشگاه بدون کنکور سراسری

شاید بهتر باشد قبل از اینکه موضوع دانشگاه بدن کنکور سراسری مورد بررسی قرارگیرد ، بدانیم که منظور از دانشگاه سراسری چیست و این دانشگاه چه مشخصاتی دارد و میزان اعتبار آن در برابر دانشگاه های دیگر درچه حدّی است .

دانشگاه سراسری

دانشگاه های سراسری مجموعه دانشگاه هائی هستند که وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بوده و بودجه آنها توسط دولت تأمین می گردد .

به علت بالا رفتن آمار داوطلبان دانشگاه های سراسری چند سالی است این قبیل دانشگاه ها که فقط در یک نوبت روزانه دائر می شدند ، نوبت شبانه یا نوبت دوم را هم اضافه کرده و در دو نوبت دانشجو می پذیرند .

دانشجویان درنوبت اول یا روزانه هیچ وجهی را پرداخت نمی کنند ولی دانشجویان نوبت دوم یا شبانه باتوجه به شهر و نوع دانشگاه مبلغی جزئی را پرداخت می نمایند .

امکانات تحصیلی و رفاهی دانشگاه های سراسری

ازجهت سطح و رتبه تحصیلی دانشگاه های سراسری دارای بهترین رتبه هستند و مجرب ترین اساتید در این دانشگاه ها تدریس می کنند . در دانشگاه های سراسری شیفت یا نوبت روزانه با نوبت شبانه ازجهت های نوع اساتید ، نحوه آموزش و امکانات رفاهی هیچ فرقی بایکدیگر نداشته و تحت یک آئین نامه عمل می نمایند .

نحوه پذیرش دانشگاه های سراسری

دانشگاه بدون کنکور سراسری

دانشگاه های سراسری به دلیل ویژگی ها و امتیازاتی که دراختیار دارند بیشترین داوطلبان را به سوی خودشان جلب می نمایند و تنها امکان پذیرش دانشجو به دست آوردن رتبه و امتیاز قابل قبول ازطریق شرکت در کنکورهای سراسری است .

تعهدات پس از پایان تحصیلات در دانشگاه های سراسری

دانشجویان دانشگاه های سراسری نظربه اینکه در طول زمان تحصیل هیچ مبلغی را پرداخت نمی نمایند ، متعهد می شوند پس از اتمام تحصیلاتشان و اخذ گواهینامه های مربوطه براساس قوانین دانشگاه مربوطه چند سالی را برای کشور خدمت نمایند .

دانشگاه بدون کنکور سراسری

همچنان که گفته شد دانشگاه های سراسری دارای امتیازاتی هستند که بارزترین آنها اساتیدی می باشند که در این دانشگاه ها تدریس می کنند . همانطور که پذیرش دانشجو در دانشگاه های سراسری توسط یک آزمایش سراسری علمی به نام کنکور صورت می گیرد ، انتخاب اساتید این دانشگاه ها هم به همین شکل است . به همین دلیل بسیاری از داوطلبان تحصیلات دانشگاهی تمایل دارند توسط اساتید این دانشگاه ها آموزش ببینند و در برگه فارغ التحصیلی آنها نام یکی از دانشگاه های سراسری آورده شود .

نحوه پذیرش دانشجو در دانشگاه بدون کنکور سراسری

در این دانشگاه براساس سوابق تحصیلی و معدل فارغ التحصیلی از دبیرستان پذیرش می شوند .

تاریخ ثبت نام برای دانشگاه بدون کنکور سراسری

طبق رویه سایر دانشگاه های بدون کنکور در این دانشگاه هم در دو نیم سال مهر و بهمن ماه مراحل ثبت نام انجام می شود ، البته معمولاً درحدود یک تا یک ماه و نیم قبل از ثبت نام ، سایت های ثبت نام باز شده و شرایط و مقدمات ثبت نام صورت می گیرد .

اطلاع رسانی ثبت نام دانشگاه بدون کنکور سراسری

دانشگاه بدون کنکور سراسری

باتوجه به اینکه تمامی مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی می باشد ، در قدم اول دفترچه ثبت نام که شامل قوانین ، شرایط و فهرست رشته های تحصیلی است در سایت دانشگاه بدون کنکور سراسری ارائه می گردد .

با اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور ، داوطلبانی که در کنکور ثبت نام کرده اند و در آزمون شرکت کرده یا شرکت نکرده اند می توانند برطبق تاریخ های اعلام شده بدون پرداخت هزینه ای اقدام به انتخاب رشته نمایند .

نکته ای مهم

از تاریخ و زمان اطلاع رسانی های سازمان سنجش کشور جهت شروع ثبت نام دانشگاه بدون کنکور سراسری درواقع داوطلبان تحصیل در این دانشگاه ها می بایست اقدامات لازم و عملی خود را شروع نمایند و اینکار علاوه براینکه باید دارای اطلاعات لازم باشد ، می بایست از تجربیات خاصی هم برخوردار باشد .

درحال حاضر مؤسسات مشاوره معتبری با دراختیار داشتن مشاوران و کارشناسان باتجربه و تحصیل کرده قادر می باشند راهنمائی های لازم را ارائه کنند و به اصطلاح راه را از چاه به داوطلب تحصیل نشان بدهند .

ازجمله این مؤسسات ، مؤسسه کنکور مشاور با سال ها سابقه فعالیت و دراختیار داشتن مشاوران تحصیل کرده و باتجربه ، بهترین و جدیدترین اطلاعات را مخصوصاً در زمان تکمیل فرم های مربوطه برای ثبت نام و انتخاب رشته دراختیار شما قراردهند .

وضعیت داوطلبانی که در کنکور سراسری ثبت نام نکرده اند

دانشگاه بدون کنکور سراسری

داوطلبانی که در کنکور سراسری ثبت نام نکرده اند در ابتدا می بایست به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه سراسری را کلیک نمایند .

در مرحله بعد سامانه پذیرش دانشجو ، مربوط به ماه و سال موردنظر را تایید نمایید . قبل از شروع مراحل ثبت نام عبارت خرید کارت را انتخاب و جهت پرداخت هزینه ثبت نام دانشگاه بدون کنکور سراسری را کلیک نمایید .

در ادامه گزینه تأیید و ادامه را تایید کنید . بعداز تکمیل اطلاعات درخواست شده ، درگاه پرداخت را انتخاب نمایید . بعد از آن برای شما یک کد پیگیری ارسال می شود ، آن را درجایی یادداشت نمایید و به اداه پرداخت بروید . با اتمام مراحل خرید به سراغ فرآیند نام نویسی بروید و پس از وارد کردن اطلاعات درخواست شده کلید تأیید را بزنید .