لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

معرفی دانشگاه مجازی

معرفی دانشگاه مجازی

بعد از شروع دوران کرونا به دلیل جلوگیری از گسترش این ویروس بسیاری از کلاس‌های دانشگاهی و حتی کلاس‌های درس در مدارس به صورت آموزش از راه دور برگزار شد. تا قبل از این دوران آموزش مجازی برای بسیاری‌ها غیر منطقی و یا حتی سخت در نظر گرفته می‌شد اما با گسترش این نوع آموزش بسیاری از افراد به این سبک علاقه‌مند شده و در دانشگاه‌های مجازی شروع به ثبت نام کردن کردند. ما می‌خواهیم در این مقاله اطلاعات کامل‌تری به شما ارائه دهیم و به معرفی دانشگاه مجازی بپردازیم.

دانشگاه مجازی چیست؟

? یکی از روش‌هایی که بسیار مورد توجه قرار گرفته است تحصیل در دانشگاه‌های مجازی است. شما می‌توانید برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه‌هایی شوید که آموزش مجازی دارند. شما می‌توانید از طریق کنکور سراسری در دانشگاه‌هایی که قسمت آموزش مجازی و الکترونیکی دارند ثبت نام کنید.

توجه داشته باشید که تمام دانشگاه‌ها واحد مجازی ندارند بلکه تنها بعضی از دانشگاه‌ها و رشته‌ها به صورت مجازی ارائه می‌شود. تحصیل در دوره‌های الکترونیکی در مقطع ارشد و کارشناسی می‌باشد و شما بعد از تحصیل در این مقاطع موفق به دریافت مدرک تحصیلی خود می‌شوید.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که قبل از ثبت نام کردن در دانشگاه‌های مجازی در صورتی که قصد مهاجرت و اپلای کردن را دارید شرایط دانشگاه مقصد را بررسی کنید زیرا بعضی از دانشگاه‌ها مدرک آموزش مجازی را قبول نمی‌کنند.

دانشگاه‌های مجازی ویژگی‌های بسیار خوبی دارند و همین موضوع سبب شده است تا علاقه‌مندان به این سبک از آموزش روز به روز بیشتر شود. تدریس در این دانشگاه‌ها به صورت چند رسانه‌ای انجام می‌شود و مطالب با پاور پوینت، کتاب‌های پی دی افی و انواع دیگر صورت می‌گیرد.پ

پس به مانند کلاس‌های حضوری دیگر نیازی به خرید کتاب و جزوه ندارید و برای این موضوع هم الزامی وجود نخواهد داشت. ویژگی‌ دیگر دانشگاه مجازی این است که نیازی به رفتن سر کلاس ندارید و به همین سبب نگرانی‌های کلاس حضوری درباره حضور یا غیاب را نیز نخواهید داشت.

پیشنهاد ما به شما : دانشگاه شبانه چیست؟

علاوه بر این شما در صورت داشتن سوال از اساتید خود به راحتی می‌توانید در محیطی آنلاین سوال خود را تایپ کرده و یا به میکروفون وصل شوید. چنین موضوعی برای کسانی که اعتماد به نفس فعالیت در کلاس را ندارند بسیار خوب و موثر است.

چگونه وارد دانشگاه مجازی شویم؟

? برای ثبت نام و ورود به دانشگاه آزاد در ابتدا باید از طریق کنکور سراسری اقدام کنید. شما بعد از قبول شدن در کنکور سراسری باید نسبت به یافتن رشته‌هایی که به صورت مجازی ارائه می‌شوند اقدام کنید. این رشته‌ها با یک سرچ ساده قابل دسترس است. بعد از آن باید به شهریه توجه کنید.

دانشگاه‌های مجازی شهریه پرداز هستند و شما باید در هر ترم تحصیلی مبلغی را به دانشگاه پرداخت کنید. بعد از مشخص شدن هدف و میزان شهریه می‌توانید نسبت به ثبت نام در یکی از رشته محل‌ها اقدام کنید. علاوه بر این برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد نیز شما باید از طریق کنکور سراسری اقدام نمایید.

لیست دانشگاه‌های مجازی در ایران

جهت دسترسی راحت‌تر شما و تکمیل اطلاعات‌تان لیستی از دانشگاه‌های فعال در زمینه آموزش مجازی به شما اراده می‌دهیم تا بتوانید با خیال آسوده و با داشتن اطلاعات کامل اقدام به ثبت نام در دانشگاه نمایید.

 1. دانشکده مجازی علوم حدیث
 2. دانشکده الکترونیک دانشگاه شیراز
 3. مرکز آموزش‌های مجازی دانشگاه امیر کبیر
 4. مرکز آموزش الکترونیکی دانشگاه علم و صنعت ایران
 5. مرکز آموزش الترونیک دانشگاه خواجه نصیر
 6. مرکز آموزش الترونیکی دانشگاه دانشگاه اصفهان
 7. مرکز آموزش‌های‌ الکترونیکی دانشگاه صنعتی اصفهان
 8. مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه تهران
 9. دانشگاه مجازی المصطفی (ص)
 10. دانشگاه مهر البرز
 11. دانشگاه مجازی امام خمینی (ره)
 12. دانشکدۀ آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه قم
 13. مرکز آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه سهند
 14. مؤسسه غیرانتفاعی آموزش عالی رایانه‌ای تهران
 15. دانشگاه شهید بهشتی دوره‌های الکترونیکی
 16. مؤسسه آموزش عالی فارابی
 17. مرکز آموزش‌های مجازی دانشگاه تربیت معلم آذربایجان
 18. دانشگاه الکترونیکی فاران
 19. مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی نور طوبی
 20. آموزش‌های مجازی دانشگاه سیستان و بلوچستان
 21. واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی

بهترین دانشگاه مجازی ایران

? بهترین دانشگاه مجازی ایران کدام است؟ پاسخ این سوال بسیار نسبی است و نمی‌‌توان یک جواب کلی به آن داد. تجربیات افراد و میزان انتشار مقالات و تولید علم هر ساله در حال تغییر است. ممکن است فردی با ورود به یک واحد آموزش مجازی حس کند که این دانشگاه بهترین است اما فرد دیگر ممکن است اینطور فکر نکند.

آنچه مشخص است میزان علاقه و فعالیت شما به درس و رشته تحصیلی‌تان است. شما می‌توانید بر اساس فاکتورهایی مانند میزان فعالیت علمی دانشگاه و یا انتشار مقالات دانشگاه مورد نظر و برتر از نظر خودتان را انتخاب کنید.

تحصیل در دانشگاه حضوری بهتره یا مجازی

? هر کدام از این دو دانشگاه دارای معایب و مزایایی هستند به همین خاطر نمی‌توان یک سبک از آموزش را به طور مشخص انتخاب کرد. تحصیل در دانشگاه‌های حضوری به این گونه است که شما باید در زمان مقرری سر کلاس‌ها حضور پیدا کنید و حضور به موقع و شرکت در کلاس‌ها برای استادتان بسیار دارای اهمیت است. همین رفتن به سرکلاس‌ها باعث می‌شود که شما هزینه رفت و آمد و یا خرید کتاب داشته باشید.

علاوه بر این زمانی که برای رفتن به کلاس می‌گذارید سبب خواهد شد تا به دیگر فعالیت‌های خود نرسید و دچار محدودیت باشید. از طرفی آموزش حضور شما را خسته خواهد کرد و اکثرا دانشجویان بعد از اینکه از دانشگاه بیرون می‌آیند دیگر انرژی برای مطالعه ندارند.

با این حال در دانشگاه‌ مجازی دیگر خبری از هزینه رفت و آمد و یا حضور و غیاب نیست. شما در کلاس‌های مجازی دچار محدودیت نمی‌شوید و می‌توانید به راحتی سایر فعالیت‌های خود را نیز انجام دهید. برای مثال بسیاری از دانشجویان شاغل هستند و نمی‌توانند به موقع سر کلاس‌های درسی حضور پیدا کنند.

با این حال دانشگاه‌های مجازی نیز معایبی دارند و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به میزان دقت و مشارکت دانشجویان اشاره کرد. دانشجویان در دانشگاه حضوری مشارکت بیشتری در کلاس دارند و میزان توجه آن‌ها به مطالب درسی بیش از دانشجویان دانشگاه‌های مجازی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مجازی

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های مجازی

? موضوعی که برای بسیاری از دانشجویان قبل از ثبت نام دارای اهمیت است میزان مبلغ شهریه است. شهریه دانشگاه‌های مجازی مانند شهریه دانشگاه آزاد است با این تفاوت که شهریه دانشگاه آزاد بسیار زیادتر از دانشگاه‌های مجازی است.

نکته دیگر این است که شهریه مقطع کارشناسی کمتر از مقطع کارشناسی ارشد است و دلیل این موضوع به این خاطر است که دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترم آخر خود باید پایان نامه بنویسند.

با این تفاسیر نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای شهریه دانشگاه آزاد مشخص کرد زیرا این شهریه‌ها هر سال در حال افزایش و تغغیر می‌باشند.

از طرفی میزان شهریه متغیر هر ترم در دانشگاه مجازی نیز چند درصد افزایش پیدا می‌کند و علاوه بر آن هر گروه تحصیلی مبلغ متفاوتی را پرداخت می‌کند. برای مثال شهریه دانشجویان رشته ریاضی و علم تجربی بیش از گروه علوم انسانی است و دلیل این موضوع داشتن واحدهای عملی بیشتر در دو گروه نام برده اول است.

میزان شهریه ثابت یک ترم تحصیلی 2 میلیون ۳۰۰ هزار تومان
میزان شهریه متغیر هر واحد درسی پایه یا اختیاری  340 هزار تومان
میزان شهریه متغیر هر واحد درسی اصلی یا تخصصی 200 هزار تومان
میزان شهریه متغیر هر واحد عملی یا آزمایشگاهی 200 هزار تومان
میزان شهریه متغیر هر واحد پایان نامه 550 هزار تومان

همانطور که گفته شد مبلغ شهریه دائما در حال تغییر است و هر دانشگاه نیز شهریه متفاوتی را اخذ می‌کند به همین سبب بهتر است قبل از ثبت نام با واحد امور مالی خود صحبت کرده و درباره میزان مبلغ شهریه پرس و جو کنید.

اعتبار مدرک دانشگاه مجازی

? دانشگاه‌های مجازی نیز دارای اعتبار هستند و. شما بعد از تمام کردن تحصیلات خود می‌توانید مدرک معتبری از واحد دانشگاهی ‌خود دریافت کنید. با این حال اگر بخواهیم صادقانه بگوییم برای بعضی از رشته‌ها و مشاغل داشتن مدرک تحصیلی مجازی مورد قبول واقع نخواهد شد.

برای مثال شما در صورتی که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه مجازی در رشته روانشناسی اخذ کرده باشید نمی‌توانید پروانه اشتغال به تحصیل را دریافت کنید زیرا این پروانه برای کسانی صادر می‌شود که در دانشگاه‌های حضوری شرکت کرده باشند. از همین رو قبل از ثبت نام حتما درباره این موضوع تحقیقات لازم را انجام دهید.

با وجود این تفاسیر و محدودیت‌ها دانشگاه‌های مجازی نیز دارای اعتبار هستند و شما می‌توانید بعد از تحصیل وارد بازار کار شوید. در صورتی که قصد مهاجرت نیز دارید تنها کافی است قبل از اقدام کردن شرایط دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

همچنین بهتر است قبل از ثبت نام در دانشگاه به رتبه بندی دانشگاه‌ها در داخل ایران نیز توجه داشته باشید و با در نظر گرفتن این رتبه بندی نسبت به ثبت نام اقدام کنید. با توجه به موضوعات گفته شده امیدواریم تا این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

در نظر داشته باشید که دانشگاه تنها یک وسیله است و شما باید بیشتر بر میزان مطالعه و تحقیق خود توجه کنید. هر اندازه که شما در راه تحصیل و کسب علم مصمم‌تر باشید فارغ از اینکه در چه دانشگاهی تحصیل کرده‌اید موفق خواهید شد. پیشنهاد میکنیم برای مشاوره کنکور با آکادمی کنکور مشاور تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید