لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

انتخاب رشته ریاضی 1402

رشته ریاضی در گذشته ای نه چندان دور پر طرفدارترین رشته کنکور سراسری بود و بالاترین تعداد شرکت کننده ها را به خود اختصاص داده بود حتی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی اولویت را با دانش آموزان رشته ریاضی قرار میدانند. در این میان مشاوره انتخاب رشته ریاضی نیز به علت رقابت و حساسیت بالا اهمیت بسیار زیادی داشت.

از این رو اکثر دانش آموزان و والدین دانش آموز را تشویق میکردند وارد رشته ریاضی و فیزیک شود.البته اینکار کار بیهوده ای هم نبود چرا که پذیرفته شدگان دانشگاهی در زیرگروه آزمایشی ریاضی و فیزیک هم میتوانستند در ایران شغل خوبی پیدا کنند و هم اگر در دانشگاه مطرحی مثل صنعتی شریف پذیرش میشدند آینده خوبی در خارج از کشور داشتند.
اما به مرور زمان و وجود تحریم های کمر شکن که مستقیما صنعت کشور را هدف قرار داده بود رشته های مهندسی نم نم از دور خارج شدند و بازار کار امن خود را از دست دادند و رشته تجربی جای این رشته را در اولویت شرکت کنندگان کنکور گرفت.

مشاوره انتخاب رشته ریاضی

در مشاوره انتخاب رشته ریاضی با توجه به تمام این شرایط کارنامه کنکور و نحوه انتخاب رشته را توضیح خواهیم داد همچنین بازار کار رشته های پرطرفدار گروه آزمایشی ریاضی و فیزیک را بررسی میکنیم تا با بهترین انتخاب بهترین نتیجه برای ادامه مسیر موفقیت کسب شود.
همین الان کارنامه نتایج اولیه خود را که از سایت سنجش دریافت نموده اید نگاهی بندازید.در بالای کارنامه نوع سهمیه شما و مجاز بودن یا نبودن شما برای انتخاب رشته در جنس های مختلف دانشگاهی مشخص شده است.

سهمیه بطور کلی به 5 قسمت تقسیم میشوند:

– سهمیه منطقه1
اگر شما ساکن در شهر تهران یا تبریز یا مشهد یا اصفهان یا شیراز هستید جز سهمیه منطقه 1 خواهید بود.
– سهمیه منطقه2
ساکنین مراکز استان و شهرهای بزرگ در سهمیه منطقه 2 قرار میگیرند که شلوغ ترین سهمیه از نظر تعداد داوطلبین است.
– سهمیه منطقه3
شهرهای کوچک و محروم و شهرستان های استان ها در این سهمیه جا میگیرد که از نظر تعداد نسبت به دو سهمیه دیگر کمترین تعداد داوطلب را در خود جا داده است.
– سهمیه 5 درصدی ایثاگران
این سهمیه برای اشخاصی است که یکی از اعضای درجه 1 خانواده مانند پدر یا مادر یا حتی همسر دارای سوابق جبهه و ایثارگری باشد.
– سهمیه 25 درصدی ایثارگران
این سهمیه هم برای ایثارگران است با این تفاوت که یکی از اعضای درجه 1 خانواده دارای حداقل 25 درصد جانبازی با تاییدیه بنیاد شهید باشد.

تمام داوطلبین بطور مجزا در این 5 ظرف قرار میگیرند و تنها با داوطلبین حاضر در ظرف خود سنجیده خواهند شد.برای این است که اگر به کارنامه نگاهی بیاندازید شما دو رتبه خواهید دید اول رتبه کشوری که در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیری ندارد و دوم رتبه در سهمیه که نشان میدهد شما در بین شرکت کنندگان موجود در ظرف خود چه نتیجه و ترازی کسب کرده اید.
در مشاوره انتخاب رشته ریاضی تمامی این مسائل با جزئیات بررسی میشود تا دقیقا طبق معیارهای درست انتخاب رشته انجام شود.فرض کنید شخصی بعنوان سهمیه منطقه 3 لحاظ شده باشد و رتبه در سهمیه او 7500 باشد و رتبه کشوری 30000 و او رتبه کشوری را در نظر بگیرد قطعا و بدون شک برای انتخاب رشته اولویت های پایین تر را انتخاب خواهد کرد در حالی که با رتبه 7500 قطعا شانس قبولی برای رشته و دانشگاه های خوب بیش از بیش وجود دارد.پس بسیار باید کارنامه را با دقت بررسی کنید تا دچار چنین اشتباهات فاحشی نشوید.آینده شما در میان است!
حالا با توجه به رتبه و جنس های دانشگاهی که شما مجاز به تحصیل در آن هستید میتوانید انتخاب رشته شروع کنید.برای انتخاب رشته میشود هم از رتبه و هم از تراز یا نمره استفاده کرد که تمامی این اعداد باید طبق رتبه و تراز در سهمیه در نظر گرفته شود.

علاوه بر این ها شما با جدولی در پایین کارنامه مواجه هستید که در سطر های آن رتبه و تراز های منطقه و کشور را مشخص کرده است و در ستون های آن چند زیر گروه مشخص شده است.بنظرتان این اعدا و زیرگروها و رتبه و نمره های مختلفی که در هر ستون نوشته شده است چه معنی دارد؟
اگر با دقت دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را مشاهده کرده باشید به شما توضیح داده است که هر کدام از رشته ها در کدام زیر گروه قرار میگیرد.برای مثال اگر ما بخواهیم رشته مهندسی عمران را انتخاب کنیم باید رتبه و تراز سهمیه در زیر گروه 1 را ملاک قرار دهیم یا برای انتخاب رشته مهندسی شیمی نمرات در زیرگروه 3 ملاک است.

انتخاب رشته برای ریاضی

پس در مشاوره انتخاب رشته ریاضی با علم بر این مطالب انتخاب رشته را آغاز میکنیم با این اطلاعات سردرگمی در دفترچه شلوغ انتخاب رشته به حداقل میرسد و انسجام انتخاب رشته بیشتر خواهد شد.

انتخاب رشته کنکور ریاضی

برای انتخاب رشته کنکور ریاضی بعد از کسب و یادگیری اطلاعاتی که گفته شد به امید خدا انتخاب رشته را شروع کنید.

-مرحله اول
در ابتدا باید فارغ از هر نتیجه ای که بدست آورده اید بدون هیچ محدودیتی رشته های مورد علاقه خود را یاد داشت کنید.منظور از رشته مورد علاقه هر رشته ای است که شما در ذهنتان به آن علاقه دارید.
-مرحله دوم
بعد از تهیه این لیست باید تحقیق درباره تک تک این رشته ها آغاز شود یعنی بدانیم قرار است در دانشگاه چه واحدهایی بگذرانیم و در آینده وارد چه بازار و محیط کاری میشویم همچنین چند سال نیاز است تا در آن رشته به درامد برسیم و نهایتا اوج موفقیت ما در این رشته چی هست.
برای مثال شخصی که مهندسی عمران را در انتخاب های خود قرار داده است باید بداند با حجم زیادی از ریاضیات و محاسبات در دانشگاه رو به رو است و بعد از آن وارد کار ساختمانی میشود که هم میتواند بعنوان مهندس محاسب و طراح در دفتر کار مشغول بکار شود یعنی کار پشت میزی داشته باشد و هم بعنوان ناظر در کارگاه های ساختمانی حضور پیدا کند.منظور از ساختمان هتل یا برج یا ورزشگاه یا حتی یک آپارتمان چند واحدی است و شما بسته به مهارت و توانایی میتوانید پیشرفت کنید.
همچنین برای ثبت شرکت و یا داشتن پروانه نیاز است مهندس عمران آزمون نظام مهندسی بدهد که حداقل 3 سال بعد از گذشت از مدرک تحصیلی قابل انجام است پس شخصی که میخواهد وارد این رشته شود باید روحیه کار تیمی و کارگاهی داشته باشد و آدم صبوری باشد تا بتواند مراحل را قدم به قدم درست طی کند همچنین این موضوع را بداند که برای موفقیت در این رشته نیاز است تلاش و کوشش فراوانی انجام دهد.

تماس با کنکور مشاور


در رابطه با بقیه رشته های انتخابی شما دقیقا همین مسیر را میتوان طی کرد تا با شناخت منطقی و صحیح نسبت به خود و رشته انتخابات منطقی تر شود و صرفا بخاطر حرف دوستان یا والدین که معمولا احساسی است انتخاب رشته نکنیم که خدایی نکرده بعد از پایان تحصیلات به جمع بیکاران دارای لیسانس و فوق و لیسانس اضافه نشیم.

همچنین با این روش به مرور انتخابات اضافی حذف میشود و سردرگمی برای انتخاب رشته کمتر خواهد شد.
-مرحله سوم
بعد از اینکه لیستی از رشته ها مشخص شد و بررسی شد و تعدادی رشته اضافه یا از لیست حذف شد نوبت آن است که دانشگاه های مورد نظر را لیست کنیم.

برای انتخاب دانشگاه اولا واقع گرایانه نسبت به رتبه خود دانشگاه را انتخاب کنید و اگر رتبه شما خوب نیست با انتخاب دانشگاه های معروف 150 انتخاب را نسوزانید دوما شهر و دانشگاهی که قادر به رفتن و زندگی در آن هستید را مد نظر قرار دهید.مثلا اگر ساکن گرگان هستید اصلا منطقی نیست برای تحصیل به آبادان برید!
-مرحله چهارم
طبق قانونی که در انتخاب رشته وجود دارد و نقشه تقسیم بندی منطقه و ناحیه و قطب که توسط خود سازمان سنجش ارائه شده در انتخاب رشته کنکور ریاضی باید دقت کنید تا حداکثر انتخاب های شما از منطقه و ناحیه و قطب خودتان باشد مکر اینکه دانشگاهی مثل دانشگاه تهران رشته ها را کشوری ارائه داده باشد یعنی از هرجای ایران احتمال قبولی و پذیرش وجود دارد.

خب با این روش هم به سادگی بسیاری از شهر ها از انتخاب رشته شما حذف خواهد شد و هم کارتان در ادامه راحت تر است و هم انسجام انتخاب رشته خیلی بیشتر میشود.
-مرحله پنجم
حالا دانشگاه هایی که در لیست نهایی شما قرار گرفته است را اولویت بندی کنید.برای مثال در انتخاب رشته کنکور ریاضی دوتا انتخاب اول اکثر داوطلبین دانشگاه تهران و شریف است و بعد از آن دیگر دانشگاه ها چیده میشود پس از بهترین دانشگاه تا پایین ترین دانشگاه در لیست دانشگاه هایی که انتخاب کرده بودیم ترتیب را مشخص میکنیم.
-مرحله ششم
بعد از دانشگاه ها باید رشته ها هم اولویت بندی کنیم و بالاترین علاقه با توجه به تحقیقاتی که انجام شد در بالای لیست و کم ترین علاقه در پایین لیست قرار بگیرد.خوشبختانه در انتخاب رشته کنکور ریاضی نمیتوان تراز حد نصابی برای چند رشته مطرح کنکور ریاضی و فیزیک در نظر گرفت و تقریبا تمام رشته های مطرح در یک سطح از علاقه مندی انتخاب هستند.
-مرحله هفتم
الان دیگه شما لیست دانشگاه ها با توجه به دستورالعمل گفته شده را دارید همچنین لیست رشته های مورد علاقه هم دارید کافیست رشته ها را در لیست دانشگاه ها جانمایی کنید و هر زمان تمام کد رشته های ارائه شده برای آن رشته در تمام دانشگاه ها تمام شد سراغ رشته بعدی بروید.اینقدر اینکار را ادامه دهید تا آخرین کد رشته هم به لیست اضافه شود.
راحت ترین و سریع ترین و کم خطا ترین روش انتخاب رشته همین است و این روش همان روشی است که نرم افزارهای انتخاب رشته با توجه به کارنامه های سال های گذشته و شهر ها و دانشگاه ها انجام میدهند پس شما خودتون بدون کوچکترین مشکلی میتوانید انجام دهید.

پشتیبانی برای انتخاب رشته ریاضی

اگر در اجرای هرکدام از مراحل دچار مشکل بودید و نتوانستید درست اجرا کنید کافیست با کنکور مشاور تماس بگیرید تا در همان لحظه پاسخ درست را دریافت کنید.

بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی

شما در دو قسمت قابل کاملا آموختید بهترین و اصولی ترین روش انتخاب رشته کنکور ریاضی به چه صورت است اما چه زمانی میشه با خیال راحت گفت بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی انجام شده است؟

بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی زمانی اثبات میشود که بعد از جلسات مشاوره که بصورت حضوری یا تلفنی یا حتی آنلاین انجام میشود داوطلب و حتی والدین داوطلب بتوانند با نگاهی اجمالی به کارنامه بفهمند وضعیت اولیه اوطلب چگونه است و احتمال قبولی او در کدام رشته ها و کدام دانشگاه ها بیشتر است.

با این حساب آن ها واقع بینانه به سراغ جدول بندی رشته ها و دانشگاه ها میروند و انتخابات خود را انجام میدهند.
شما برای انتخاب رشته ریاضی میوانید با توجه به آموزش ها خودتان اینکار را انجام دهید یا اگر بازهم نگرانی باقیمانده است میتوانید انتخاب رشته را به آکادمی کنکور مشاور که بصورت تخصصی در زمینه کنکور و انتخاب رشته فعالیت دارد بسپارید و با خیال راحت منتظر اعلام نتایج باشید.

از آنجا که در برخی از استان ها و شهرهای کشور امکانات و شرایط آموزشی خوب و مناسبی وجود ندارد آکادمی کنکور مشاوره با انجام مشاوره تلفنی و آنلاین سعی دارد دورترین نقاط کشور هم از این امکانات بهره مند کند و انتخاب رشته را برای این داوطلبان عزیز بصورت غیر حضوری انجام دهد.
بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی به شما این امکان را میدهد تا فکرتان را برای ورود به دانشگاه با توجه به رتبه ای حتی بد مثبت نگه دارید چرا که شما علاوه انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه و شبانه که به دانشگاه های دولتی معروف هستند میتوانید از امکان ثبت نام در دانشگاه های پردیس و پیام نور و حتی غیر انتفاعی استفاده کنید.

خوشبختانه در انتخاب رشته ریاضی بر خلاف انتخاب رشته تجربی تنها دانشگاه های دولتی رشته های خوب و پرطرفدار را ارائه نمیدهند و با توجه به شرایط و علاقه مندی حتی بصورت بدون کنکور یا همان سوابق تحصیلی میتوانید در دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.
در رشته ریاضی تقریبا تمام رشته های خوب را میتوان بدون کنکور تحصیل کرد و این در حالی است که در مدرک تحصیلی شما هیچ اسمی از بدون کنکور یا با کنکور بودن ورود به دانشگاه درج نخواهد شد و حتی میزان شهریه شما با شخصی که از طریق کنکور وارد همان رشته و دانشگاه شده است یکسان میباشد.

انتخاب رشته ریاضی

همچنین حتی همکلاسی های شماهم نمیتوانند تشخیص دهند شما بدون کنکور یا با کنکور وارد دانشگاه شده اید مگر اینکه خودتان اعلام کنید!

دانشگاه های بدون کنکور به ترتیب کیفیت و اولیت ارزش مدرک بصورت زیر تقسیم بندی میشود:

-دانشگاه آزاد بدون کنکور
واحدهای دانشگاه آزاد بطور گسترده در تمامی شهرها تاسیس شده اند و میزان کیفیت و خدمات دهی خوبی دارند.برای رشته های مهندسی این دانشگاه هم همچون دانشگاه های دولتی اولویت دارد و در میان واحدهای دانشگاه ازاد واحد علوم و تحقیقات از کیفیت خوبی برخوردار است.
برای انتخاب رشته با کنکور یا بدون در دانشگاه آزاد شما مستقیما باید از طریق سامانه انتخاب رشته خود دانشگاه آزاد اسلامی اقدام به انتخاب رشته کنید و این فرصت را دارید که در هر 5 زیرگروه آزمایشی انتخاب رشته را انجام دهید.
-دانشگاه پیام نور
این دانشگاه از گذشته بر پایه مجازی بودن تحصیل تاسیس شد و در دوران کرونا آموزش مجازی بیشتر قابل درک شد از این رو افرادی که علاقه به آموزش مجازی و غیر حضوری دارند و قصد دارند تا حداقل هزینه را متقبل شوند و از مدرک معتبری هم برخوردار باشند میتوانند در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوند.
-دانشگاه غیر انتفاعی
دانشگاه های غیر انتفاعی با نام موسسات آموزشی غیر دولتی معروف هستند و چندتایی هم موسسه غیرانتفاعی در سطح کشور وجود دارد که با توجه به افزایش کیفیت مجوز یدک کشیدن اسم دانشگاه را گرفته اند.مانند دانشگاه غیرانتفاعی سوره که از کیفیت خوبی برخوردار است.
پس بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی صرفا مربوط به دانشگاه های روزانه و شبانه نیست و مشاور به شما کمک کند حتی با وجود امکان قبولی در دانشگاه دولتی شرایط بهتر را برای تحصیل انتخاب کنید چه بسا در دانشگاه های آزاد و پیام نور!
تاکید ما برای صرفا در نظر نگرفتن دانشگاه های روزانه به این خاطر است که تفاوتی بین مدرک تحصیلی دانشگاه دولتی و آزاد وجود ندارد و شانس هر دو در بازار کار یکی خواهد بود مگر اینکه هزینه برای شما مهم باشد یا داوطلب قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشد.

راهنمای انتخاب رشته ریاضی

در رابطه با بررسی رتبه در سهمیه و تراز یا همان نمره در سهمیه و زیر گروه های انتخاب رشته برای شما توضیحاتی مفصلی داده شد همچنین بیان کردیم تمام تمرکز روی دانشگاه های روزانه نباشد و از تمام امکانات برای ورود به رشته دلخواه استفاده شود.

علاوه بر تمام این دانشگاه ها و رشته ها شما با جنس دانشگاهی دیگری نیز در انتخاب رشته ریاضی مواجه هستید که به آن دانشگاه های نیمه متمرکز یا شرایط خاص گفته میشود.
تفاوت این دانشگاه ها با حالت هایی که تا الان توضیح دادیم این است که دانشگاه نیمه متمرکز علاوه بر نتیجه کنکور شما را دعوت به محاسبه خواهد کرد و در صورتی که در مصاحبه قبول شوید شما رسما وارد دانشگاه خواهید شد.

دانشگاه های نیمه متمرکز دارای شرایط استخدامی بعد از پایان تحصیل است و حتی در بضی از آن ها پسرها از خدمت سربازی معاف میشوند.معروف ترین این دانشگاه ها که بالاترین علاقه مندی هم دارد دانشگاه فرهنگیان است.
با توجه به بازار پرنوسان کار این دانشگاه بشدت مورد توجه قرار گرفته است و اشخاصی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل میشوند بعد از 4 سال به استخدام آموزش و پروش در خواهند آمد و از ماه اول تحصیل حقوق دریافت میکنند.

آقایون از خدمت سربازی معاف میشوند و بلافاصله بعد از پایان تحصیل به مدرسه ای که از قبل مشخص شده منتقل خواهند شد.برا انتخاب دانشگاه های نیمه متمرکز بهتر است در زمان انتخاب رشته انتخاب های اول تا دهم خود را به این دانشگاه ها اختصاص دهید تا شانس قبولی شما بالا رود.
نکته ای که وجود دارد در زمان اعلام نتایج ابتدا دعوت به مصاحبه این دانشگاه ها مشخص میشود و اگر شما در مصاحبه حاضر نشوید یا در مصاحبه رد شوید سازمان سنجش بطور اتوماتیک انتخابات بعدی شما را بررسی خواهد کرد پس بدون نگرانی از مردود شدن با خیال راحت انتخاب رشته خود را انجام دهید.

راهنمای انتخاب رشته ریاضی به شما کمک میکند تا تمایزات لازم را بین دانشگاه های متمرکز و نیمه متمرکز انجام دهید و در هر دو دسته با نهایت انسجام انتخاب رشته را انجام دهید با اینکار شما میتوانید از رقبایی که حتی نتایج بهتری از شما دارند جلو بزنید و نهایتا به رشته و دانشگاه دلخواه خود نزدیک تر شوید.
بعد از اینکه انتخاب رشته را با تمام جزئیات و سختی و راحتی هایی که دارد در سایت سنجش انجام دادید وارد سایت دانشگاه آزاد شوید و با استفاده از کد انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در پایین کارنامه شما وجود دارد به سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد دسترسی پیدا کنید.

در سامانه انتخاب رشته سراسری به دلیل تنوع دانشگاه های موجود 150 انتخاب وجود دارد اما در دانشگاه آزاد شما میتوانید 100 کدرشته محل را وارد کنید که در اتکثر مواقع کافی بوده است بعلاوه اینکه این امکان را دارید در رشته های بدون کنکور زیر گروه آزمایشی خود و حتی دیگر گروهای آزمایشی مثل تجربی و انسانی حتی هنر و زبان انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی انجام دهید تا در زمان اعلام نتیج شاهد 5 نتیجه مختلف شوید.


شما مجاز هستید هر کدام از رشته هایی که قبول شده اید را ثبت نام کنید و در صورت ثبت نام یکی از آن یا هیچ کدام از آن ها مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.فراموش نکنید برای انجام هر انتخاب رشته در دانشگاه ازاد لازم است مبلغی تحت عنوان کارت انتخاب رشته پرداخت کنید پس اگر کسی بخواهد از تمام فرصت های انتخاب رشته در دانشگاه آزاد استفاده کند باید 5 کارت حدود 100 هزار تومنی تهیه کند.

مشاوره انتخاب رشته برای ریاضی


راهنمای انتخاب رشته ریاضی برای دانشگاه آزاد و سراسری بطور مجزا شما را کمک خواهد کرد بدون مشکل و دغدغه با انتخاب رشته در هر دو سایت بیش از بیش شانس خود را بالا ببرید.همچنان در نظر داتشه باشید در هر کدام از مرحله های انتخاب رشته که دچار مشکل شدید میتوانید با کنکور مشاور تماس بگیرید تا در همان لحظه سوالاتتان برطرف شود و روند انتخاب رشته به بهترین حالت ممکن ادامه پیدا کند.

انتخاب رشته ریاضی 1402

در انتخاب رشته ریاضی 1402 تفاوتی نسبت به سنوات گذشته یا حداقل 4 سال اخیر وجود ندارد و نه اعلامی از سوی وزرات علوم برای افزایش سهمیه ها صورت گرفته و نه قرار است تغیراتی که قرار بود برای کنکور در نتیجه تغیر نحوه پذیرش انجام گیرد اتفاق بیوفتد. در انتخاب رشته 1402 همچنان روش های گفته شده برای انتخاب رشته دارای اعتبار است و شما میتوانید طبق مراحلی که گفتیم با آرامش خیال انتخاب رشته را انجام دهید.
تکرار چند نکته لازم است تا در انتخاب رشته به درستی عمل شود.اول اینکه در انتخاب رشته کنکور سراسری رتبه کشوری به هیچ عنوان ملاک نیست و شما باید رتبه و نمره در سهمیه را برای انتخاب رشته ملاک قرار دهید.همچنین با مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری دقت کنید رشته های مورد علاقه شما در کدام زیر گروه قرار گرفته اند تا این مورد هم ذر انتخاب رشته رعایت شود و انسجام بیش از بیشی به انتخاب رشته شما دهد.
شما با رعایت همین چند نکته ساده میتوانید از رقبایی که نتایج و رتبه بهتر از شما دارند جلو بزنید چون انتخاب رشته اصلا عملی احساسی نیست و باید واقع گرایانه و منطقی انجام شود پس دنبال شانس و اقبال در انتخاب رشته نباشید و آینده خود را تباه نکنید!
تمامی رشته های متمرکز و نیمه متمرکز همان طور که مفصل توضیح داده شد باید در نظر گرفته شود و هر کدام بصورت جدا اولویت بندی شود چون این دو دسته از رشته ها نحوه سنجش و پذیرش مجزا دارند و بهتر است بگوییم اصلا بهم ربطی ندارند دقیقا مانند اینکه شما دو انتخاب رشته در یک دفترچه انجام میدهید با دو شانس قبولی !
تقسیم بندی را بر اساس دانشگاه انجام دهید و در ابتدا دانشگاه های روزانه و شبانه در مرحله بعدی دانشگاه های پیام نور و در نهایت دانشگاه های غیر انتفاعی جا نمایی شود و بعد اولیت رشته های دلخواه را در این لیست جا نمایی کنید.در انتخاب رشته ریاضی 1402 حتما برای اطمینان چند کد رشته محل از رشته های دلخواه را از کد رشته محل های بر اساس سوابق تحصیلی انتخاب کنید چون همانطور که گفته شد هدف ورود به رشته دلخواه است نه صرفا درس خواندن در دانشگاه مطرح!
برای انتخاب رشته دانشگاه ازاد هم وارد سامانه انتخاب رشته دانشگاه آزاد شوید و 100 اولویت را براساس دانشگاه و رشته های موردنظر بچینید.در انتخاب رشته ریاضی 1402 شانس ثبت نام در رشته های بر اساس سوابق تحصیلی در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد پس بدون استرس و فراغ بال اینکار را انجام دهید مطمعن باشید قبول خواهید شد!
در هر کدام از سایت های سنجش و دانشگاه ازاد که انتخاب رشته را انجام میدهید حتما از سایت رسید نهایی انتخاب رشته را دریافت کنید در غیر اینصورت فرآیند انتخاب رشته به درستی انجام نشده است همچنین اگر زمان کافی برای انتخاب رشته وجود ندارد به سرعت حتی به غلط چند کد رشته وارد کنید اصلا نگران نباشید شما حداقل 5 بار فرصت ویرایش برای انتخاب رشته ریاضی 1402 خواهید داشت.
حتما قبل از انتخاب هر مدل دانشگاهی از نحوه پذیرش و شرایط هزینه ای آن دانشگاه مطلع شوید.برای مثال رشته معماری پردیس دانشگاه تهران انتخاب میشود چون اسم دانشگاه تهران را در آن دیده اید و بعد از مراجعه برای ثبت نام متوجه هزینه بالای تحصیل در دانشگاه پردیس میشوید اما دیگر دیر است و شما انتخابات دیگر را از دست داده اید یا باید ثبت نام کنید یا به نحوی دیگر وارد دانشگاه شوید و در حالی که رتبه خوبی دارید ناچار به ورود به دانشگاه غیر روزانه هستید.
تمامی نکات برای انتخاب رشته ریاضی 1402 گفته شد و فکر نمیکنم دیگر مطلبی برای توضیح و راهنمایی وجود داشته باشد اما همچنان در صورت وجود دغدغه یا سوالی خارج از مباحث گفته شده همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری یا تلفنی یا آنلاین خود را رزرو کنید مطمعن باشید تخصصی تر و بهتر از ما در انتخاب رشته با وجود مشاورین با تجربه پیدا نخواهید کرد.

کامل ترین و جامع ترین مشاوره انتخاب رشته ریاضی

در کامل ترین و جامع ترین مشاور انتخاب رشته ریاضی باید آینده شغلی رشته ها مد نظر قرار داده شود در این جا سعی میکنیم بطور اجمالی 5 رشته اصلی و پرطرفدار رشته ریاضی بررسی کنیم.

این رشته ها جز رشته هایی هستند که در آینده شغلی دارای شرایط دریافت پروانه نظام مهندسی و ثبت شرکت برای کار مستقل و قاعدتا درامد بالا هستند البته نمیتوان گفت رشته های دیگر بی اهمیت هستند بلکه قصد داریم بر خلاف افکار عمومی شما را با رشته های غیر کارمندی زیر گروه ازمایشی ریاضی و فیزیک آشنا کنیم.
-مهندسی برق
رشته پر طرفدار که در آینده شغلی دارای گرایش هایی همچون برق قدرت،الکترونیک و مخابرات میباشد و فارغ التحصیلان این رشته میتوانند علاوه بر فعالیت های نظارت و طراحی برق ساختمان در زمینه مخابرات و الکترونیک مشغول بکار شوند.
-مهندسی عمران
این رشته ساختمانی ترین رشته مهندسی است و وظیفه فارغ التحصیلان آن در زمینه کاری اجرا و ساخت ساختمان با محسبات و طراحی های کالبد اصلی ساختمان میباشد و عموما بازار کار در این رشته بصورت حضور کارگاهی و ساختمانی و محیط های اجرای میباشد.
-مهندسی معماری
معمار وظیفه طراحی روح ساختمان را بر عهده دارد و با طراحی فضا و شکل کلی ساختمان در واقع اثری از خود بجا خواهد گذاشت البته مهندسین معمار میتوانند علاوه بر طراحی در زمینه نظارت و اجرای ساختمان نیز نقش داشته باشند.
-مهندسی مکانیک
در رشته مهندسی مکانیک که در مقاطع بالاتر دارای گرایش های جذابی است وظیفه اصلی مهندس طراحی سیستم مکانیکی ساختمان و جا نمایی این سیستم است.از جمله آن میتوان به سیستم لوله کشی و گرمایش و سرمایش ساختمان ها اشاره کرد البته مهندسین مکانیک میتوانند در فضایی خارج از فضای ساختمانی در حوزه های مختلف مشغول بکار شوند.
-مهندسی نقشه برداری
هر ساختمان و سازه ای قبل از اینکه طراحی اجرا شود باید در ابعاد و اندازه های دقیق محل اجرا مورد ارزیابی قرار بگیرد.این ارزیابی ها میتواند در رابطه با ساختمان های مسکونی یا ورزشگاه یا یک تونل حتی جدول بندی خیابان صورت گیرد پس مهندس نقشه برداری بعنوان یکی از ارکان شروع هر پروزه ای در نظر گرفته میشود.


کامل ترین و جامع ترین مشاوره انتخاب رشته ریاضی برای شما در این مقاله بررسی شد و با مطالعه ای چند دقیقه میتوانید خود بعنوان شخصی متخصص در زمینه انتخاب رشته شروع به انجام ان کنید.

اطلاعاتی که در اختیار شما قرار گرفته است حاصل چندید سال تجربه و صحیح و خطا در امر انتخاب رشته میباشد و امید است تا با یادگیری این مطالب فارغ از این که چه نتیجه بدشت آورده اید یا به مشاور دسترسی ندارید بتوانید منسجم ترین انتخاب رشته را برای زدن تیر آخر در این ماراتن طاقت فرسای کنکور انجام دهید.


آکادمی کنکور مشاور با کسب مجوز های لازم و تجربه مشاورین رتبه برتر و با تجربه به خود میبالد که به شما عزیزان در این مسیر سرنوشت ساز کمک کرده است.ما علاوه بر این آموزش ها آماده هستیم بصورت تلفنی و حضوری و آنلاین از هر کجای ایران عزیز که هستید برای انتخاب رشته ای عالی و حرفه ای مشاوره دهیم کافیست همین الان با ما تماس بگیرید.

انتخاب رشته ریاضی

انتخاب رشته ریاضی : رشته ریاضی یکی از گرایش های پر طرفدار در میان دانش آموزان است . این گرایش در میان داوطلبان پسر بسیار مورد توجه است.

با این وجود این رشته به نسبت دیگر رشته ها داوطبان کمتری دارد و خیلی ها به هنگام کنکور گرایش خود را به تجربی یا دیگر گرایش ها تغییر می دهند. (انتخاب رشته تجربی) اما اگر شما جزو دانش اموزانی هستید که به رشته ای مهندسی علاقه دارید باید به سمت این رشته بروید.

به دلیل اینکه داوطلبان کنکور این رشته کم است شاید اینگونه به نظر برسد که قبولی در ان کار راحتی است اما باید به خاطر داشته باشید که صرفا قبولی در این نوع رشته کافی نیست بلکه کیفیت در دانشگاهی که قبول می شوید در این رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
به لحاظ پر طرفدار بودن رشته ریاضی در حال حاضر جز سومین گرایش پر طرفدار محسوب می شود. برای اینکه بتوانید از تحصیل خود بهترین نتیجه را داشته باشید باید انتخاب رشته شما به درستی و زیر نظر یک فرد با تجربه در این زمینه انجام شود.

اهمیت مشاوره برای انتخاب رشته کنکور ریاضی

بعد از قبولی در کنکور رشته ریاضی اولین اقدامی که باید انجام دهید اگاهی دقیق از رشته های این گرایش است هرچند تا قبل از کنکور قطعا شما داوطلب عزیز بر حسب علاقه خود و توجه به اینده شغلی رشته ها اینکه در چه رشته ای تحصیل نمایید را هدف گذاری کرده اید.

با این وجود رتبه شما در کارنامه تاثیر به سزای در انتخاب رشته ریاضی شما دارد. شما می توانید از طریق مراجعه به یک مشاور توضیحاتی درباره هر رشته و انتخاب آن بر حسب تراز به دست آورید. مشاور به شما کمک خواهد کرد تا رشته و دانشگاهی را انتخاب کنید که کیفیت را در راس کار خود قرار داده باشید.در تمامی راهنمایی های مشاور علاقه و توانمندی شما در نظر گرفته خواهد شد.

بازار کار رشته ریاضی

بازار کار این گرایش به نسبت سایر رشته ها نمی توان گفت در ایران تعریف چندانی دارد به خاطر داشته باشید در هر رشته ای که تحصیل می کنید زمانی موفق خواهید بود که علاقه مند باشید علاقه مندی تاثیر زیادی در موفقیت دارد. رشته‌های علوم پایه‌ای مثل علوم کامپیوتر، ریاضیات، فیزیک، آمار و… جزء زیر شاخه‌ های رشته‌ی ریاضی می باشند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شرکت‌های دانش بنیان، مراکز علمی و تحقیقاتی، مراکز کشاورزی، مدرسه و دانشگاه و… کار نمایند. محیط زندگی فرد هم تاثیر زیادی در موفقیت کاری این افراد دارد چرا که شهرهای بزرگ به اینگونه فارغ التحصیلان احتیاج بیشتری دارد.

تماس با کنکور مشاور

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

مصوبه جدید کنکور 1403

مصوبه جدید کنکور 1403

امروز 28 شهریور ماه 1402 اخبار جدیدی از مجلس در رابطه با مصوبه جدید کنکور 1403 منتشر شد. در این مصوبه شرایط کنکور 1403 و

Read More »
انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور

انصراف از دانشگاه پیام نور یکی از تصمیمات سخت و مهم در زندگی دانشجویان است. این تصمیم ممکن است به دلایل مختلفی از جمله عدم

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید