لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

آزمون نهاد

آزمون نهاد

بسیار از دانشجویان ترم اولی همیشه این سوال را دارند که آزمون نهاد چیست و چگونه برگزار می ‌شود؟ ابتدا بهتر است شما را با سامانه نهاد آشنا کنیم و سپس به سراغ بخش آزمون برویم. سامانه نهاد یا آموزش مجازی دانشگاهيان با هدف ارائه خدمات مختلف آموزشی به دو صورت حضوری و غیر حضوری برای تمام دانشجویان اجرا می ‌شود.

تمامی دانشجوهای فرهنگی، دانشگاه آزاد و سراسری در سراسر کشور می ‌توانند از این سامانه بهره‌ مند شوند. این سامانه به نشانه اینترنتی (http://ecnahad.ir) در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ برای اولین بار راه ‌اندازی شد و دوره‌ های آموزشی غیر حضوری را فراهم کرد.

در سال ‌هایی که ویروس کرونا افزایش پیدا کرد بسیاری از اساتید جذب این سامانه شدند و فعالیت خود را بر بستر این سامانه آغاز کردند تا بتوانند دروس خود را از طریق سامانه نهاد تدریس کنند. اما دقیقا آزمون نهاد چیست؟ را می ‌توانید در ادامه این مقاله بررسی کنید که به تمام جنبه ‌های آن اشاره شده است.

آزمون نهاد چیست؟

به طور مختصر در قسمت بالا با سایت نهاد و آزمون نهاد آشنا شدید، حال در ادامه بیشتر درباره بخش آزمون صحبت می ‌کنیم. سایت آزمون نهاد مختص دانشگاه‌ های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور است. به طوری که تمام دانشجویان باید برخی طرح‌ های درسی‌ خود را باید در این سایت بگذرانند‌ و این درس ‌ها می ‌تواند معارف اسلامی، تفسیر موضوعی قرآن، اندیشه اسلامی، درس نهج البلاغه، انقلاب و … باشد.

همانطور که متوجه شدید این سایت در سال ۱۳۹۳ برای آموزش مجازی ایجاد شده است. تمام دانشجویان می ‌توانند با ورود به این سامانه، مراحل آزمون نهاد و شرکت در آن ها را طی کنند؛ اما در زمانی که کرونا بیشتر شد بیشتر دانشجوها منابع درسی و غیر درسی خود را در زمینه‌ های مختلف از این سایت دریافت می‌ کردند.

ورود به سایت نهاد

اکثر دانشجویان سردرگم هستند چگونه وارد سایت آزمون نهاد شوند، به همین خاطر در ادامه می ‌توانید با طی کردن مراحل مربوطه خود را از این سردرگمی نجات دهید. البته استفاده از این سامانه ساده بوده و زمان زیادی از شما جهت عضویت در آن نمی ‌گیرد، با ما در ادامه همراه باشید و مراحل زیر را طی کنید:

✔️ در ابتدا به نشانی سایت ecnahad.ir ، وارد می شوید و بعد از ثبت نام اولیه، رمز عبور اولیه را دریافت می ‌کنید.

✔️ حالا در این قسمت برای انجام امور دانشجویی خود، به روی گزینه دانشجو کليک می ‌کنيد.

✔️ حالا صفحه ‌ای باز می ‌شود که از شما کد ملی و رمز عبود می‌ خواهد، آن ها را وارد کنید.

✔️ در صفحه ‌ای جدید با یک تعهد نامه رو به رو می ‌شوید و مستلزم هستید که این تعهد نامه را بخوانید و سپس تیک عبارت «موارد بالا به دقت مطالعه کرده و با آگاهی کامل آن ها را می ‌پذیرم» را فعال می ‌کنید.

✔️ در این قسمت لیست کلی همه اساتید واحدهای دانشگاهی دانشجو به همراه واحدهای درسی دیگر مشاهده می ‌کنید؛ اینجا باید شما استاد مورد نظر خود را انتخاب کرده و مراحل بعدی را طی کنید.

✔️ بعد از انتخاب استاید، درس ‌های ارائه شده توسط آن ها را مشاهده خواهید کرد که شما باید روی درس مورد نظر خود کليک کرده و گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.

✔️ بعد از اینکه درس خود را انتخاب کردید، باید مباحث و تعداد جلسات دوره به اضافه ظرفیت هر درس را انتخاب کنید سپس برای تایید آن ها روی گزینه شروع کلیک کنید.

✔️ بعد از اینکه تمام مراحل بالا را طی کردید، می ‌توانید درس مربوطه را به سه روش ویدیویی، صوتی و جزوه پاس کنید و در پایان با کليک روی گزینه آزمون جلسه اول وارد آزمون آن خواهید شد. می ‌توانید تمام این مراحل را برای هر جلسه تکرار کنید.

شرایط آزمون نهاد دانشگاه آزاد

شرایط آزمون نهاد دانشگاه آزاد ممکن است بر اساس رشته تحصیلی و سطح تحصیلات متفاوت باشد. اما در کل، برخی از شرایط مشترک آزمون‌ های نهاد دانشگاه آزاد عبارتند از:

✔️ ایجاد حساب کاربری: افرادی که قصد دارند در آزمون نهاد شرکت کنند، باید به سایت آزمون نهاد به نشانی ecnahad.ir وارد شده و یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنند.

✔️ تکمیل فرم ثبت ‌نام: برای شرکت در آزمون ‌های نهاد دانشگاه آزاد، داوطلبان باید فرم ثبت ‌نام را تکمیل کنند.

✔️ قوانین و مقررات: داوطلبان باید قوانین و مقررات مربوط به آزمون را رعایت کرده و از هر گونه نقض قوانین خودداری کنند.

✔️ مطالعه و آمادگی: برای موفقیت در آزمون ‌های نهاد دانشگاه آزاد، داوطلبان باید به صورت منظم مطالعه کنند و به طور کامل آماده شوند.

لطفا توجه داشته باشید که این شرایط فقط یک معرفی کلی است و ممکن است در هر دانشگاه آزاد و در هر آزمون خاص، شرایط متفاوتی وجود داشته باشد. بهتر است برای اطلاعات دقیق تر و کامل تر به وب سایت نهاد دانشگاه آزاد یا دفتر آموزش دانشگاه مربوطه مراجعه کنید.

امکانات آزمون نهاد

اگر بخواهیم از امکانات آزمون نهاد بگوییم، این آزمون برای تمامی دانشجویان در هر مقطعی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. به عنوان یک دانشجو بهتر است که با این سامانه آشنا باشيد و نحوه ثبت نام در آن را بدانید که در قسمت بالا برایتان کامل توضیح دادیم. این سایت یکی از زیر ساخت ‌های آموزش تمام دانشجوها است و سایر امکانات آن، ارائه دوره‌ های رشد فردی دانشجو و خدمات آموزشی در حوزه معارف اسلامی است.

آزمون نهاد رهبری

آزمون نهاد رهبری به منظور برگزاری کلاس ‌های آنلاین می ‌باشد و در آن به تمام دانشجویانی که پس از شرکت در کلاس ‌ها و آزمون ‌ها موفق به کسب نمره‌ قبولی می ‌شوند، گواهینامه اعطا می‌ گردد. اما تعدادی از دانشجویان نیز هستند که از انجام آزمون نهاد رهبری آگاه نبوده و به همین دلیل موفق به کسب نمره قبولی نمی ‌شوند‌.

لازم به ذکر است که دسترسی به کلاس ‌ها و انجام آزمون مجازی نهاد رهبری در تمام روزهای هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز قابل انجام بوده و تنها افرادی می ‌توانند از خدمات آن بهره ‌مند شوند که ضمن ثبت نام در سایت نهاد، یک حساب کاربری نیز ایجاد کرده ‌اند.

آزمون نهاد دانشگاهیان

پس از اینکه دانشجویان در سایت آزمون نهاد ثبت نام می ‌کنند و در آزمون ‌ها موفق به کسب نمره حد نصاب؛ یعنی نمره ۱۲ می ‌شوند، گواهینامه یا همان مدرک ارائه خواهد شد که این مدرک در واقع پس از اتمام و انجام آزمون‌ نهاد دانشگاهیان قابل دریافت خواهد بود. البته آن دسته از دانشجویان که نسبت به نمره خود اعتراض داشتند باید منتظر کارشناسان بوده تا در صورت به دست آوردن نمره قبولی، درخواست مدرک نهاد رهبری بدهند.

سخن آخر

آزمون نهاد با عنوان یک آزمون مجازی، مختص دانشگاه های سراسری، آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور است و تمامی دانشجویان سراسر کشور می توانند از این سامانه بهره مند شده و برخی از درس های خود را در این سایت سپری کنند. این دروس می تواند شامل اندیشه اسلامی، تفسیر قرآن، انقلاب، نهج البلاغه، معارف اسلامی و … باشد.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید