لوگو کنکور مشاور
لوگو کنکور مشاور

بهترین دانشگاه آشپزی در ایران

دانشگاه آشپزی

به طور کلی آشپزی نه تنها به عنوان یک شغل حرفه ای بلکه به عنوان یک هنر شهرت دارد. به طور معمول افراد این رشته را با کسب مهارت و تجربه یاد می گیرند و تنها عده کمی به دنبال دریافت مدرک آشپزی هستند. همانطور که می دانید با پیشرفت و مدرنیته شدن جهان امروزی، روز به روز غذاهایی جدید تر وارد عرصه آشپزی می شود. این تنوع غذاها از ایده های خلاقانه آشپزان کاربلد ایجاد می شود. گذشته از این با در نظر گیری بازار کار پر رونق رشته آشپزی، ثبت نام در بهترین دانشگاه آشپزی در ایران افزایش یافته است. لازم به ذکر است که ثبت نام در رشته آشپزی برای دانشگاه بدون کنکور می باشد.

دانشگاه های مختلفی در کشور ایران رشته آشپزی را ارائه می دهند که علاقمندان می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. افراد مشتاق به یادگیری آشپزی، آینده فوق العاده ای در رشته آشپزی پیش رو خواهند داشت. در نظر داشته باشید که مدرک آشپزی در مراکز مختلفی همچون رستوران ها، هتل ها ارزش زیادی دارد. بدون شک اعتبار یک فرد دارای مدرک از آشپزان تجربی بیشتر خواهد بود. افراد فارق التحصیل از بهترین دانشگاه آشپزی در ایران، با جدیدترین تکنیک ها و مهارت های طبخ غذا آشنا هستند. به طور کلی آشپزی هنر دست ها است که با آن پخت و طراحی طیف گسترده ای غذاها ممکن می شود.

معرفی رشته آشپزی

معرفی رشته آشپزی

یقینا تحصیل در بهترین دانشگاه آشپزی در ایران دارای اهمیت ویژه ای است. از این رو هر ساله عده زیادی در دانشگاه آشپزی ثبت نام می کنند.  افراد علاقه مند می توانند، در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه علمی کاربردی تحصیل نمایند‌. در این رشته دریافت مدرک مقطع کارشناسی حرفه ای ایرانی و بین المللی در دانشگاه آشپزی مقدور است. رشته آشپزی و رشته هتلداری ارتباط دقیقی با یکدیگر دارند و به طور کلی رشته آشپزی زیر شاخه رشته هتلداری می باشد. آشپزی در واقع خلق آثار هنری با مواد غذایی است و رنگ های بی نظیری را نمایان می سازد.

ایران بزرگترین تنوع غذایی در جهان را دارد، بدین منظور علاقه مندان بسیاری نسبت به یادگیری غذا های مختلف اقدام می نمایند. در کشور ایران افراد زیادی مشتاق به یادگیری آشپزی در سبک های مختلف هستند. این اشتیاق به سبب وجود رستوران ها و هتل های فراوان و در نتیجه شغل مناسب به وجود آمده است. در بهترین دانشگاه آشپزی در ایران موارد زیادی آموزش داده می شود که به شرح ذیل می باشد:

 • هنر تزئین غذا
 • مبانی علم تغذیه
 • ایده های پذیرایی
 • اصول طبخ غذا
 • سفره آرایی ایرانی
 • تهیه مواد اولیه برای پخت غذا
 • سلامت و بهداشت مواد غذایی
 • آداب غذایی
 • شناخت غذاهای محلی
 • طبخ غذاهای دریایی

نحوه ورود به رشته آشپزی در دانشگاه ها

یکی از موضوعاتی که سبب جذابیت این رشته برای علاقه مندان شده است، تحصیل بدون کنکور می باشد. همچنین در بهترین دانشگاه آشپزی در ایران بسیاری از نکات جامع و فوق کاربردی در خصوص پخت غذا ها و دسر های خوشمزه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. در واقع برای ورود به رشته آشپزی نیاز نیست که دغدغه شرکت در کنکور را داشته باشید و براحتی در رشته مورد علاقه تحصیل خواهید کرد. پس ادامه تحصیل در رشته آشپزی به آسانی در ایران ممکن شده است. برخی افراد نیز بجای رفتن به دانشگاه در آموزشگاه های زیر نظر فنی حرفه ای مشغول به یادگیری خواهند شد. همچنین مدرک دریافتی از این مجموعه های آشپزی کاملا معتبر می باشد.

در نظر داشته باشید که قبل از انتخاب رشته بهترین دانشگاه آشپزی در ایران را به خوبی بشناسید. احتمالا با انتخاب های متعددی روبرو هستید؛ اما با بررسی و تحقیق در مورد دانشگاه یا مرکز آموزشی موردنظر اطلاعات مفیدی به دست می آورید. برای ورود به رشته آشپزی مانند هر رشته دیگری نیازمند برخورداری از شرایط اختصاصی و عمومی می باشد‌. در نتیجه داوطلبان رشته آشپزی تنها با داشتن یک سری شرایط خاص مجاز به انتخاب این رشته و تحصیل در آن هستند. پذیرش در دانشگاه آشپزی نیز مانند دانشگاه های دیگر در دو نوبت مهر و بهمن انجام می شود. لازم به ذکر است برای تحصیل در رشته آشپزی باید از توانایی، خلاقیت، استقامت، سخت کوشی، توانایی انجام کار گروهی، مهارت، سرعت العمل برخوردار باشند.

ویژگی های بهترین دانشگاه آشپزی

بهترین دانشگاه آشپزی در ایران بایستی از رسالت وجودی برخوردار باشد. این یکی از ویژگی های مهم یک دانشگاه مناسب است. این موضوع بدین معنی است که اساس آن یاری رساندن در پیشرفت علم و ترغیب افراد به یادگیری باشد. در این صورت راه برای ورود به مراحل بالاتر و ترقی هموار تر خواهد شد. یکی دیگر از ویژگی هایی که برای دانشجویان بسیار مهم است، اشتغال پس از فارغ ‌التحصیلی می باشد. نکته قابل توجه این است که دانشگاه باید یک برنامه‌ ریزی دقیق و حساب شده به منظور گسترش علم طراحی نماید‌.

 وجود اساتید باتجربه و کاربلد در دانشگاه سبب می شود، تا دانشجویان از سطح علمی والایی برخوردار باشند. اشتغال آفرینی توسط دانشگاه یکی از بارز ترین ویژگی هایی است که در تحقق اهداف دانشجویان نقش موثری ایفا می کند. یقینا دانشگاه های موجود در تهران علم آشپزی را به شکل گسترده تری آموزش می دهند. پس بی دلیل نیست که از آموزشگاه های آشپزی در تهران استقبال زیادی می شود. مطالعه دقیق کتاب های مرتبط با آشپزی کمک بسیار زیادی در مسیر پیشرفت فرد خواهد داشت. چراکه در این کتاب ها دستورالعمل دقیق و همچنین نکات بسیار کلیدی برای هرچه بهتر شدن غذاها بیان شده است.

معرفی بهترین دانشگاه های آشپزی در ایران

برای معرفی بهترین دانشگاه آشپزی در ایران باید مولفه متفاوتی را برای سنجش در نظر گرفت. اینکه هر دانش از نظر علمی و آموزش تکنیک ها در چه رتبه ای قرار دارد موضوعی بسیار مهم است. بر اساس تحقیقات انجام شده بیشتر افراد تمایل دارند که در دانشگاه های مطرح تهران به تحصیل در آشپزی بپردازند؛ زیرا مجرب ترین اساتید در این مراکز آموزشی تدریس می کنند‌. در ادامه برخی از دانشگاه های مطرح کشور ایران را بیان نموده ایم.

 1. مرکز آموزش علمی-کاربردی اتحادیه صنف  تهران
 2. مرکز آموزش علمی-کاربردی شرکت تلاشگران اندیشه کاراد
 3. مرکز آموزش علمی-کاربردی فرهنگ و هنر واحد۳۷تهران
 4. مرکز آموزش علمی-کاربردی فنی و حرفه ای بجنورد
 5. مرکز آموزش علمی-کاربردی فنی و حرفه ای مشهد
 6. مرکز آموزش علمی-کاربردی گراه هتل های هما
 7. مرکز آموزش علمی-کاربردی مطالعات و مشاوره سیاحتی گردشگران بنیاد
 8. مرکز آموزش علمی-کاربردی فنی و حرفه ای گیلان
 9. مرکز آموزش علمی-کاربردی فنی و حرفه ای زنجان
 10. مرکز آموزش علمی-کاربردی فنی و حرفه ای گلستان

همچنین روش های مختلفی برای افزایش تجربه آشپزی وجود دارد. کارآموزی یکی از روش های فوق العاده موثر برای افرادی است که به تازگی وارد این حرفه شده اند. پس گذراندن دوره های کارآموزی در رستوران نقش مهمی در یادگیری دارد‌. انتخاب بهترین دانشگاه آشپزی در ایران وابسته به شرایط هر فرد متغیر است، برخی قید تحصیل در دانشگاه های تهران راه می زنند و در شهر محل سکونت به تحصیل می پردازند. نکته مهم این است که قبل از ورود به دانشگاه در مدارس آشپزی یا برخی موسسات دوره های آشپزی دیده باشید. در این صورت نتیجه بهتری در دانشگاه دریافت خواهید کرد.

موضوعات مرتبط : دیگر رشته های دانشگاه علمی کاربردی

معرفی بهترین دانشگاه های آشپزی جهان

بهترین دانشگاه های آشپزی جهان

برای راهیابی به بهترین دانشگاه آشپزی جهان، داشتن یک سری شرایط الزامی است. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای های اطراف را دارید، باید علاوه بر داشتن مدرک زبان کشور مورد نظر، پیش زمینه هایی از آشپزی را آموخته باشید. به طور کلی در کشور های مختلف استخدام در شغل آشپزی به راحتی ممکن است. این موضوع به آن دلیل ایجاد شده است که در تمام دنیا رستوران های متفاوت وجود دارند. پس قبل از هر چیز دریافت مدرک معتبر از بهترین دانشگاه آشپزی در ایران برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجه امری مهم است. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه های مطرح جهان می پردازیم.

 1. آموزشکده هنرهای آشپزی آگوسته اسکوفیه در آمریکا
 2. آکادمی هنرهای آشپزی، سوئیس
 3. روبان آبی (Le Cordon Bleu)، پاریس در فرانسه

دانشگاه های زیادی در سراسر جهان رشته آشپزی را آموزش می دهند. یکی از بهترین راه ها برای موفقیت در زمینه آشپزی تحصیل در بهترین دانشگاه ایران و بعد از آن مهاجرت به قصد ادامه تحصیل و یادگیری بیشتر می باشد. چراکه در این راه با طرز تهیه انواع غذاهای ایرانی و بین المللی آشنا می شوید. چه بسیار افرادی که با تلاش و سختکوشی فراوان به مطرح ترین مربی ها در جهان شهرت یافته اند.

کلام پایانی

کسب تجربه در بهترین دانشگاه آشپزی در ایران، موجب آشنایی هرچه بیشتر با تکنیک های آشپزی می گردد. همچنین تمرین و تکرار در طبخ غذاهای مختلف سبب افزایش آگاهی و تسلط در آشپزی می شود. برای اینکه به یک آشپز حرفه ای تبدیل شوید بایستی در یک دانشگاه مناسب و حرفه ای ادامه تحصیل دهید. تلاش برای یادگیری سبب می شود تا در طولانی مدت، موفق به خلق غذاهای خوش طعم شوید و بدانید چگونه مواد و ادویه ها را با یکدیگر ترکیب نمایید. پس هنر آشپزی نه تنها به عنوان یک شغل بسیار مفید واقع شده است، بلکه ذوق و استعداد فرد را نیز به چالش خواهد کشید.

آخرین اخبار در کانال ایتا کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید