نمره کل سوابق تحصیلی – تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
سهم نمره کل سوابق تحصیلی

اگر بدنبال تاثیر و سهم نمره کل سوابق تحصیلی در کنکور هستید این مقاله را از دست ندهید!

چند سالی هست که حرف از حذف کنکور زده میشود اما تا امروز این موضوع محقق نشده اما با تصمیمات جدیدی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شد قرار شد تا تاثیرات سوابق تحصیلی نسب به نمرات کنکور به مرور طی چند سال در کفه سنگین تر ترازو قرار بگیرد.

بنحوی که از کنکور 1402 میزان تاثیرات سوابق تحصیلی در سنجش داوطلبین کنکور از 40 درصد شروع شود و طی 3 سال این تاثیرات قطعی به 60 درصد برسد.با این حساب در چند سال آینده نمره کنکور به تنهایی فقط 40 درصد از نمره پذیرش به دانشگاه ها را شامل میشود.

برای محاسبه نمره کل سوابق تحصیلی هم دروس عمومی و هم دروس اختصاصی با توجه به یکی از رشته هایی که داوطلب در آن دیپلم گرفته است تاثیر گذار خواهد بود.

که در ادامه مفص درباره آن صحبت میکنیم.برای فارغ التحصیلان دیپلم نظام 3-3-6 میزان تاثیرات نمرات دیپلم از 40 تا 60 درصد افزایش پیدا میکند و برای فارغ التحصیلان دیپلم نظام سالی واحدی دیپلم 30 و پیش دانشگاهی 10 درصد در نمره کل سوابق تحصیلی تاثیر گذار است.

سهم نمره کل سابقه تحصیلی نظام 3-3-6 پایه دوازدهم در کنکور ریاضی،تجربی و انسانی

برای کنکور های 3 گانه ریاضی و تجربی و انسانی در نظام 3-3-6 از سوی سازمان سنجش بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی جدول بندی مشخصی ارائه شد تا سهم هر درس در هرکدام از زیر گروه های آزمایشی مشخص شود.

برای مثال بطور کلی در کنکور 1402 سهم نمره کل دروس عمومی در هرکدام از زیر گروه ها 26 درصد و سهم دروس اختصاصی 14 درصد است و به همین ترتیب در کنکور 1403 سهم دروس عمومی و اختصاصی 28 و 22 درصد است و از کنکور 1404 به بعد این سهم تبدیل به 30 و 30 درصد میشود تا تاثیرات قطعی سوابق تحصیلی به 60 درصد برسد.

مطالعه کامل : ضرایب دروس سابقه تحصیلی 3-3-6

همچنین علاوه بر این تقسیم بندی کلی بر اساس آخرین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی سهم هر درس در سال تحصیلی در نسبت بندی کل دروس عمومی و کل دروس تخصصی مشخص شده است که جدول بندی کامل آن را میتوانید از اینجا مشاهده کنید.

برای مثال در این تقسیم بندی در کنکور 1402 درسی مانند فارسی 3 بعنوان یکی از دروس عمومی ضریب 63/21 دارد که بالاترین ضریب بین دروس عمومی است یا درسی مانند حسابان2 ضریب 84/7 دارد که در میان دروس اختصاصی بالاتر است پس در زمان امتحانات یا ترمیم معدل باید با توجه به ضرایب استراتژی تعین کرد تا بهترین نمره از سوابق تحصیلی حاصل شود.

یکی از دلایلی که دو نفر با معدل یکسان نمرات متفاوتی دارند دقیقا همین موضوع هست چون یکی از آن ها در درس با ضریب بالاتر نمره بهتری بدست آورده است پس معدل معیاری برای سنجش نیست!

همچنین با توجه به تغییرات خود دروس اختصاصی که قرار است فقط از آن ها کنکور گرفته شود نسبت به قبل تغیرات ضرایبی داشته اند و در رشته ریاضی فیزیک درس ریاضی دارای ضریب 12 و درس فیزیک ضریب 9 و در نهایت درس شیمی با وجود تغیرات دارای ضریب 7 است که دقیقا مانند ضریب سوابق تحصیلی نیاز است تمرکز را روی درس با ضریب بالاتر قرار دهیم تا نتیجه ای بهتر حاصل شود.

برای رشته تجربی و انسانی و گروه هنر و زبان های خارجی هم دقیقا موارد مشابه وجود دارد که از همین سایت میتوانید جدول تغیرات ضرایب دروس را نسبت کنکور سال گذشته مشاهده کنید.

سهم نمره کل سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی برای کنکور ریاضی، تجربی، انسانی

عزیزانی که در چند سال گذشته دیپلم گرفته اند و اصطلاحا نظام جدید نیستند با وجود اینکه الزاما دروس نظام جدید را باید در کنکور شرکت کنند اما سوابق تحصیلی آن ها طبق همان دیپلمی که گرفتند محاسبه میشود.

البته این شانس به تمام داوطلبین داده شدخ است تا در امتحانات ترمیم معدل شرکت کنند و نمرات خود را ارتقا دهند.در هر صورت اگر شخصی قصد شرکت در امتحانات ترمیم معدل را نداشته باشد همان نمرات برایش لحاظ خواهند شد.

مطالعه کامل : ضرایب دروس سوابق تحصیلی نظام قدیم

طبق مصوبه شورای فرهنگی انقلاب اسلامی نمره کل سوابق تحصیلی برای نظام سالی واحدی متشکل از 30 درصد دیپلم و 10 درصد پیش دانشگاه است و به مرور تا سال 1404 به 60 درصد میرسد.

تقسیم بندی میزان تاثیر گزاری بین تمام رشته ها برای دروس عمومی و اختصاصی مشترک هست و میزان افزایش نیز مشترک میباشد.

همچون نظام 3-3-6 در نظام سالی واحدی یا همان ترمی واحدی هم برای محاسبه نمره کل دروس بطبع هر درس میزان ضریب مشخصی دارد.

برای مثال در رشته تجربی تعلیمات دینی 3 دارای ضریب 09/13 است که بالاترین ضریب در میان دروس عمومی دیپلم را دارد و درس زیست شناسی با ضریب 02/9 در میان دروس اختصاصی در بالاترین ردیف قرار گرفته است یا درس زبان فارسی که مربوط به دوره پیش دانشگاهی هست ضریب 84/5 دارد.

این تقسیم بندی ضرایب دروس در رشته های مختلف دیپلم برای محاسبه نمره نهایی سوابق تحصیلی بطور مجزا توسط سازمان سنجش ارائه شده است که میتوانید از اینجا بطور کامل مشاهده کنید.

همچنین ضرایب دروس کنکوری یا همان دروس اختصاصی هر رشته نسبت با سالیان گذشته تغیر کرده است و در رشته ای مانند رشته تجربی ضریب درس فیزیک و ریاضی از 6 به 7 تغیر پیدا کرده است.

در تقسیم بندی ضرایب بین دروس کنکوری بین نظام قدیم و جدید تفاوتی وجود ندارد چون در هر دو حالت داوطلب ملزم است تا دروس نظام جدید را کنکور دهد حتی با وجود اینکه نمرات سوابق تحصیلی طبق نظام قدیم محاسبه شود.

سهم نمره کل سوابق تحصیلی دیپلم نظام 3-3-6 و نظام سالی واحدی برای کنکور هنر و زبان های خارجی

بر اساس آخرین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که توسط سازمان سنجش منتشر شد در ابطه با گروه های آزمایشی هنر و زبان های خارجی سهم نمره کل سوابق تحصیلی کمی نسبت به دیگر گروه ها متفاوت است و میزان تاثیر گذاری آن 40 تا 60 درصد نیست.

سهم نمره کل نهایی برای سنجش داوطلب در این دو زیر گروه 26 درصد قطعی در نظر گرفته شده است و تنها هم از دروس عمومی میباشد.

طبق جدول بندی که سازمان سنجش ارائه داده است درس فارسی با ضریب 63/21 بالاترین جایگاه را دارد همچنین ضرایب دروس اختصاصی کنکور هم برای زیر گروه هنر بصورت ضریب 12 برای درس درک عمومی هنر و ضریب 5 برای درک عمومی ریاضی-فیزیک و ضریب 3 برای درس خلاقیت تصویری و جسمی میباشد.

در زیرگروه زبان هم فقط یک درس تخصصی وجود دارد که زبان تخصصی است با ضریب 1 و مابقی نمره برای پذیرش در زمان انتخاب رشته از دروس عمومی لحاظ میگردد.

در آکادمی کنکور مشاور سعی کردیم با تمام جزئیات تمام رشته ها و زیر گروه ها و نحوه محاسبه نمره کل سوابق تحصیلی و ضرایب تغیر کرده دروس کنکور را بررسی کنیم تا با درک این تغیرات و داشتن استراتژی درست بهترین نمره بدست آید.

البته اگر همچنان سوالی برایتان باقی مانده است کافیست همین الان با کنکور مشاور تماس بگیرید و به مشاور مربوطه متصل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

پزشکی تعهدی

پزشکی تعهدی

احتمالا شما هم جز اون دسته از داوطلبان کنکور هستید که دوست دارید در رشته پزشکی قبول شوید و ممکن است نتیجه لازم را بدست

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

پزشکی تعهدی

پزشکی تعهدی

احتمالا شما هم جز اون دسته از داوطلبان کنکور هستید که دوست دارید در رشته پزشکی قبول شوید و ممکن است نتیجه لازم را بدست

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید