دانشگاه علمی کاربردی چیست؟

معرفی دانشگاه علمی کاربردی

قطعا همه ی شما برای یک بار هم که شده دانشگاه علمی کاربردی شهر خود را دیده اید.  ما امروز با شما هستیم تا به معرفی دانشگاه علمی کاربردی بپردازیم.

 کنکور مشاور در این مقاله  روش کار این دانشگاه، میزان شهریه،  انتخاب رشته و شرایط ثبت نام در آن را برای شما بازگو می کنیم تا شناخت بیش تری در این باره پیدا کنید.

لازم به ذکر است که این دانشگاه یک دانشگاه نیمه دولتی است . باید خدمتتان عرض کنیم که نیمه دولتی بودن یعنی نه مانند دانشگاه  دولتی بدون هزینه است و نه مثل دانشگاه آزاد شهریه ی سنگینی دارد همین امر موجب شده است که دانشگاه علمی کاربردی طرفدار های زیادی داشته باشد.

این دانشگاه در سال ۱۳۷۳ تاسیس شد و امروزه در هر شهرستان حداقل یک دانشگاه علمی کاربردی در حال فعالیت است.  یکی دیگر از دلایل محبوبیت این دانشگاه تنوع در رشته است.  تقریبا می توان گفت که این دانشگاه بیش تر رشته های کاربردی را ارائه می دهد.

مسئله ای که در این دانشگاه وجود دارد این است که این دانشگاه علاوه بر ارائه دروس تئوری دروس عملی هم دارد تا دانشجو به طور عملی نیز مهارت یاد بگیرد و بعد ها بتواند از این مهارت خود استفاده کند.

شرایط لازم برای ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی چیست

شرایط ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی

در گذشته ی نه چندان دور افراد برای قبولی در دانشگاه باید چندین سال از عمر خود را تلف می کردند تا دانشگاه و رشته ی مد نظر خود تحصیل کنند اما با روی کار آمدن دانشگاه هایی هم چون دانشگاه علمی کاربردی دیگر لازم نیست پشت کنکور بمانید و یا این که عازم شهر دیگری شوید شما می توانید کد شهر خود را برای ثبت نام انتخاب کنید و دوران دانشجویی خود را در شهر خود بگذرانید.

شایان ذکر است که این دانشگاه در دو مقطع کاردانی و کارشناسی نا پیوسته دانشجو می پذیرد و همان گونه که مطلع هستید ثبت نام این دانشگاه بدون کنکور است و با توجه به سوابق تحصیلی انجام‌ می شود. تنها یک سری مدارک و شرایط برای ثبت نام در این دانشگاه ضروری است.

چنان چه قصد تحصیل در مقطع کاردانی را دارید باید دیپلم داشته باشید و چنان چه قصد شرکت در دوره کارشناسی را دارید باید مدرک کاردانی خود را داشته باشید. دیگر شرایط ثبت نام در دانشگاه نیز شامل موارد زیر است

  • مسلمان بودن و یا اعتقاد به یکی از ادیان رسمی کشور
  • عضو نبودن در گروه های سیاسی غیر قانونی
  • انجام احکام اسلام
  • عدم اعتیاد به مواد مخدر و فساد اخلاقی

علاوه بر این شرایط باید معدل داوطلب به حد نصاب برسد و اگر درخواست ها زیاد باشند بالا ترین معدل ها انتخاب می شوند.

افراد شاغل نیز می توانند ادامه تحصیل بدهند

یکی از دغدغه های افراد شاغل این است که نمی توانند در کلاس های دانشگاه حاضر باشند و این مسئله کمی مشکل ساز است اما دانشگاه علمی کاربردی برای این قضیه نیز راه حلی دارد.  چنان چه فرد شاغل در رشته ای مرتبط با شغل خود فعالیت کند می تواند از سهمیه شاغلین استفاده کند.

آن ها باید یک فرم مخصوص سهمیه افراد شاغل را پر کنند و بعد آن را به محل کار خود تحویل بدهند و سپس آن فرم تایید شده را به دانشگاه تحویل بدهند. بهتر است این نکته را نیز خدمتتان عرض کنیم که افراد شاغل که از این سهمیه استفاده می کنند می توانند از تخفیفات در پرداخت شهریه نیز بهره مند شوند.

انتخاب رشته در دانشگاه علمی کاربردی

شما می توانید در دفترچه ی ثبت نام بدون کنکور رشته ی مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید، ظرفیت و هم چنین جنسیت افرادی که مناسب آن رشته هستند را چک کنید و بعد از آن نسبت به انتخاب رشته اقدام کنید.

این دانشگاه سالانه در دو ترم مهر و بهمن ورودی جدید می پذیرد اگر مایل هستید در مهر ماه کلاس های خود را شروع کنید اواخر مرداد و اگر قصد دارید بهمن به دانشگاه بروید باید ابتدای دی ماه ثبت نام کنید. علاوه بر این ها باید اضافه کنیم که این دانشگاه زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری است و مدرک شما را نیز وزارت علوم تحقیقات و فناوری تایید می کند.