نحوه تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟

 

امروزه یکی از دغدغه های دانش آموزان کنکوری نحوه تاثیر معدل در کنکور سراسری است. در واقع سازمان سنجش کشور با تصویب بخشنامه های متعدد نظر بر این داشته که بخشی از معدل دبیرستان دانش آموزان در نتیجه کنکور آن ها موثر واقع شود. چنین موضوعی می تواند باعث بهتر شدن نتیجه آزمون باشد. زیرا تاثیر معدل سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور صرفاً بر اساس تاثیر مثبت در نظر گرفته شده است. از این رو دانش آموزان کنکوری می‌ توانند با کسب معدل خوب از دوره دبیرستان خود سبب پیشرفت و موفقیت در نتیجه کنکور سراسری خود باشند. اکنون ممکن است سوالاتی در این حیطه ذهن شما را مشغول کند. برای یافتن پاسخ سوالات خود پیشنهاد می کنیم که این مطلب را تا پایان مورد مطالعه قرار دهید زیرا اطلاعات بیش تری در اختیار تان قرار خواهیم داد پس همراه کنکورمشاور باشید.

نحوه تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟

منظور از تاثیر مثبت معدل سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور چیست؟

زمانی که گفته می شود معدل دبیرستان در نتیجه کنکور تاثیر گذار است به معنی این است که این تصویر صرفاً تاثیری مثبت خواهد بود. یعنی اگر فرد آزمون سراسری کنکور را درصد های پایین و ضعیف شرکت کند، نتیجه تاثیر سوابق تحصیلی و معدل بر روی آن به صرفه و مفید خواهد بود به طوری که تراز آن را در زیر گروه های آزمایشی اول تا پنجم می سنجند و هر کدام که بیش ترین تراز را داشت آن را اعمال می ‌کنند و به عنوان اصلی ترین تراز در کارنامه درج می نمایند. موضوع دیگر این است که گاهی فردی ممکن است در کنکور درصد های بالا و فوق ‌العاده‌ ای کسب کند. در این صورت تاثیر معدل دبیرستان  بر روی نتیجه کنکور بی تاثیر خواهد بود زیرا بیشترین تراز در گروه های آزمایشی مربوط به همان درصد های تست زنی در کنکور است.

معدل دبیرستان چند درصد تاثیر مثبت در کنکور دارد؟

نحوه تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟

به گفته سازمان سنجش همه افرادی که دیپلم دبیرستان کسب نموده اند شامل تاثیر مثبت معدل بر روی کنکور می ‌شوند. اما باید بدانید که این جزیره را برای دیپلمه های نظام جدید و قدیم متفاوت خواهد بود. در حقیقت تاثیر معدل در نتیجه کنکور سراسری به شرح زیر خواهد بود:

  • دیپلم های نظام جدید (3-3-6)
  • و دیپلمه های نظام قدیم که دوران پیش دانشگاهی را نیز داشته اند.

با توجه به این که دیپلمه های نظام جدید بعد از سال ۹۱ مجبور به گذراندن شش سال در ابتدایی و سه سال در دوره متوسطه راهنمایی و بعد سه سال در دوره متوسطه دبیرستان بودند و به هیچ عنوان پیش دانشگاهی نداشتند شامل ۴۰ درصد تاثیر مثبت کنکور خواهند بود. اما دیپلم های نظام قدیم تنها ۳۰ درصد که ۲۵ درصد از آن مربوط به معدل کتبی دبیرستان و ۵ درصد مربوط به معدل کتبی پیش دانشگاهی است.

تاثیر معدل بر روی نتیجه کنکور چگونه محاسبه می شود؟

نحوه تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟

زمانی که از معدل کتبی دبیرستان و پیش دانشگاهی صحبت می ‌شود منظور این است که معدل امتحاناتی که به صورت نهایی برگزار شده اند ملاک قرار داده می شوند. البته که امتحانات نهایی هر ساله از دروس خاصی است. با این وجود افرادی هستند که تمایل دارند در کنکور رشته دیگری غیر از رشته دبیرستانی خود شرکت کنند. این افراد باید بدانند که تاثیر معدل دیپلم در نتیجه ‌کنکور آن ها متفاوت خواهد بود زیرا دروس تخصصی رشته ها با هم متفاوت هستند. برای مثال فردی که دیپلم رشته علوم انسانی دارد اگر در کنکور رشته تجربی شرکت کند، تنها معدل دروس عمومی برای او تاثیر گذار خواهد بود. قطعاً معدل دروس اختصاصی مثل عربی و علوم و فنون نمی‌ توانند در نتیجه کنکوری که در دروس اختصاصی آن مربوط به شیمی و فیزیک و زیست است تاثیر گذار باشد.