برنامه و خواندن دروس اختصاصی

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

تو این دنیای بزرگ با این همه انسانی که تا به امروز اومدن و رفتن بطور قطع یک چیز واضح است و اون اینه که هیچ انسانی شبیه انسان دیگر نیست.ممکنه یکی فوتبال بازی کردنش خوب باشه یه نفر مثل ادیسون تحصیلات آکادمیک نداشته باشه ولی بزرگترین مخترع تاریخ شه یا یه نفر بتونه شیمی و زیست خوب بخونه ولی تو درسی مثل عربی مشکل داشته باشه.منظورم از این حرف ها قیاس نکردن خودمون با دیگران و ادای کسیو در نیاوردنه چون اگر اینطور باشه دیگه انسان ها چه فرقی با رباط دارند.

برنامه ریزی درسی برای کنکور یا حتی دوران مدرسه هم دقیقا به همین صورته و هرکس با توجه به نقاط قوت و ضعفی که داره باید برنامه ریزی بخصوص خودشو داشته باشه و نمیشه یک برنامه تدوین کرد و تمام دانش آموزان را مجبور به خواندن آن کرد و حتی انتظار نتیجه هم داشت.

در نتیجه بعد از اینکه برنامه ریزی مشخص برای شخص شما تدوین شد حالا وقت آن میرسه که هدف گذاری کنیم و هدف های بزرگ داشته باشیم و البته برنامه متناسب با هدفمون با کنکور مشاور همراه باشید

برنامه و خواندن دروس اختصاصی

اگر دوست داری پزشکی دانشگاه تهران یا برق شریف یا حقوق علامه قبول شی باید برنامه ریزی هم در حد اسم این داشنگاه ها انجام بدی وگرنه برنامه ریختن برای قبولی در رشته آبیاری گیاهان زیر دریایی اونقدرا هم سخت نیست!

یکی از اصول برنامه ریزی درست و حرفه ای تنوع داشتن در برنامه هست برای مثال خیلی از داوطلبین کنکور تمام کنکور را در درس زیست یا ریاضی میبینن و غافل از اینکه درسی به اسم عربی یا ادبیات هم وجود دارد و قسمتی از کنکور را شامل میشه پس با این تفکر وقتی شروع به درس خواندن میکنند تمام وقتشون را روی درس زیست میزارند بعد میان غر میزنن که خسته شدم و حال ندارم و مغزم دیگه کار نمیکنه!

خب عزیز من وقتی تنوع نباشه و برنامه یکنواخت داشته باشی نباید انتظار ذوق و شوق و انرزی همیشگی داشته باشی شما اگر هر روز کباب هم بخوری قطعا بعد از چند روز از کباب متنفر خواهید شد.

برنامه ریزی شما باید دارای ارزیابی باشه تا نحوه پیشرفت یا حتی پس رفت مشخص شود پس در قسمت های مشخصی از برنامه باید این ارزیابی که ما نام آن را مرور و ارزیابی تخصصی گذاشتیم باید قرار گیرد و طبق این ارزیابی که معمولا بصورت هفتگی انجام میشود برنامه هفته جدید تغیر میکند پس به زبان ساده تر بهتر است بگوییم برنامه اصولی و درست و حرفه ای هر هفته تغیر میکند و تا جایی که ما بطور کامل با آن منطبق شویم و بالاترین حد ترازی و پیشرفت برسیم.

دراینجا قصد داریم تا درست ترین نحوه خواندن دروس اختصاصی را برایتان توضیح دهیم که علاوه بر داشتن برنامه خوب و حرفه ای شما حرفه ای خواندن هم یاد بگیرید تا با این روش سرعت شما چند برابر شود و مسیر برایتان کوتاه تر شود.پایان مسیر چیزی جز موفقیت در انتظارتان نیست.

برنامه و خواندن دروس اختصاصی

3 اصل خواندن درس زیست شناسی

-عمیق خواندن

متاسفانه خیلی از دوستان که حتی مشاورین با سابقه را هم شامل میشود تفاوت عمیق و مفهومی خواندن را نمیدانند.برای مثال در قسمتی از درس زیست شناسی آمده است که سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی با نام نای تشکیل شده است.شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند و تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلول های بدن بطور مستقیم  و بدون همکاری با دستگاه گردش مواد صورت میگیرد.بیایید این قسمت از متن کتاب درسی را از نظر عمیق خواندن بررسی کنیم.

در متن کتاب اشاره شده لوله درونی و داوطلب باید طبق تفکر طراح سوال با متن کتاب درسی توجه کند.ممکن است طراح بجای واژه درونی از بیرونی استفاده کند و همین تغیر کوچیک در زمان کنکور با اون حجم فشار و استرس تله محسوب میشود پس همچنان باید به مهم ترین و اصلی ترین منبع درس زیست یعنی خود کتاب درسی توجه ویژه ای داشته باشیم.

یکی از اصولی ترین روش ها مشخص کردن کلمات کلیدی با خودکار رنگی درون خود کتاب یا یادداشت نکات در حاشیه کتاب یا بهترین روش خلاصه نویسی از مفاهیم کتاب است تا تمام مطالب وارد حافظه بلند مدت شما شود.

برنامه و خواندن دروس اختصاصی

-مفهومی خواندن

اگر طراح با توجه به مثالی که زده شده یکی از گزینه ها  را با این عنوان مطرح کند که در ملخ هموگلوبین اکسیژن را به ماهیچه های عقبی میرساند بنظرتون این گزینه درست است یا غلط؟

با کمی مفهومی و درست خواندن متوجه میشوید که این گزینه غلط است چون در اینجا آمده هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند در حالی که طبق متن کتاب درسی سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد پس با همین رعایت کردن نکاتی همچون این موضوع شما اصل مفهومی خواندن به نحو احسن انجام داده اید.

-ترکیبی خواندن زیست

وقتی کلمه حشرات به گوشتان میخورد باید تمامی مباحث مرتبط با آن مانند داشتن گردش خون باز یا فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین یا دفع اوریک اسید را هم بررسی و کار کنید و تست بزنید.

رعایت این 3 اصل که البته با تمرین و مرور و تکرار بدست می آید موجب میشود تا شما به بالاترین آمادگی برای پاسخ به سوالات زیست برسید.یک نکته را فراموش نکنید لطفا تمام وقتتان را صرف خواندن زیست نکنید و طبق برنامه و ساعت مشخص پیش برید در غیر اینصورت انبوهی از مطالب دروس دیگر روس سرتان آوار میشود.

درس ریاضی

ریاضیات درسی است سرشار از منطق و استدلال و شاید هم علائم و فرمول های فراوان که گیچ کننده هستند اما قطعا قابل یادگیری است.برای یادگیری ریاضیات نباید سعی کنید صرفا راه و روش یا فرمولی را حفظ کنید بلکه باید آن را یاد بگیرید و بفهمید و درک کنید با این روش دیگر برای هر سوال از روش جدیدی استفاده نمیشود و شما یک روش غالب و اصولی را میتوانید برای تمام سوالات بکار بگیرید.

قطعا رسیده به این مرحله و درجه ای از تشخیص که برای هر سوال بهترین و کوتاه ترین راه حل چیست ساده نیست و تنها در صورتی به این جایگاه میرسید که تمرینات زیادی انجام داده باشید و با سوالات سخت و راحت زیادی رو به رو شده باشید.

برای بهتر یادگرفتن ریاضی از آنجایی که ریاضی مجموعه ای از مباحث بهم مرتبط است بهتر است در ابتدا بعد از خواندن هر مبحث از تست های آموزشی و در ادامه برای پیشرفت بیشتر از تست های زمان دار استفاده شود و با داشتن برنامه و منابع متناسب با خودتان قطعا پیشرفت را به چشم خواهید دید.

درس فیزیک

برنامه و خواندن دروس اختصاصی

چند پیشنهاد برای مطالعه فیزیک دارم انجام بدید و نتایج معجزه آسای آن را خواهید دید.

-مباحث اصلی هر فصل و خلاصه نویسی ها را مرور کنید همچنین نکات تاکید شده در کلاس و سوالات ذهنی ایجاد شده را به یاد آورید تا مباحث بطور منظم در حافظه بلند مدتان قرار گیرد.

-فعال بخوانید و دائما ذهنتان را با مسائل درگیر کنید باور کنید منفعلانه خواندن فیزیک چیزی جز از بین بردن زمان و اتلاف وقت نیست.فیزیک را یاد بگیرید و از آن لذت ببرید صرفا خواندن و رد شدن از مطالب سودی برایتان نخواهد داشت.

-بصورت دوره ای و برنامه ریزی شده خواندن و پیش روی را متوقف کنید از خلاصه نویسی ها برای مرور و یاداوری مباحث استفاده کنید با این روش در دوران خواندن فیزیک شما میتوانید چندین بار فیزیک را دوره و مرور کنید.

-در زمان مطالعه به فرمول ها و ایده هایی بر میخورید که در حل مسائل به شما کمک میکنند در نتیجه بعد از مطالعه هر بخش به قسمت مسائل بروید و روی یکی از سوالاتی که با استفاده از آن روش حل میشود تمرکز کنید.این روش بخشی از چرخه سوال/جواب/سوال است.

درس شیمی

شیمی درسی محبوب برای خیلی از داوطلبین و ترسی منفور برای خیلی دیگر است.اگر واقعا شیمی را فهمیده باشید قول میدهم که عاشقش میشید و این دلیل رفتن خیلی از رتبه برترها به سمت رشته دارو سازی یا حتی رشته شیمی کاربردی است.

شیمی درسی از متشکل از مباحث حفظی و مسائل پس بعضی از قسمت ها مانند جدول مندلیف کافیست حفظ شود که البته اینکار را بهتر است با حل نومنه سوالات زیاد انجام بدید.بخش بعدی مسائل است که تقریبا نیمی از سوالات کنکور را شامل میشود و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.شاید بتوان گفت تعدا زیادی از داوطلبین روی مباحث حفظی یا مفاهیم مسلط میشوند اما تعداد کمتری هستند که هم در مفاهیم و هم مسائل تبهر کافی داشته باشند.

در درس شیمی مرور و تکرا و حل تمرین بسیار مهم است و دلیل آن هم کاملا مشخصه،مفاهیم که کاملا حفظی هستند و برای تسلط کامل نیاز هست بار ها تکرار شوند در مورد مسائل هم دقیقا مانند ریاضی و فیزیک تا تست های زیادی حل نشود بهترین راه حل های هر سوال ملکه ذهن نخواهد شد.

پس با رعایت همین چند نکته ساده و تفکیک شیمی به مفاهیم و مسائل میتوانید بالاترین درصد ممکن را طی برنامه چند ماهه بدست بیاورید و در این درس سرنوشت ساز با ضریب بالا موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید