نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال یازدهم

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

سال یازدهم سال بسیار مهم و حساسی در رابطه با کنکور تجربی هست و تاثیر بسزایی در نتیجه کنکور شما دارد. اکثر دانش‌آموزانی که نمیتوانند در کنکور نتیجه دلخواه خود را بگیرند، مشکلات اساسی در پایه و بخصوص سال یازدهم دارند.

مطلب پیشنهادی به شما : تدریس زیست شناسی کنکور

اگر یازدهمی هستی و تا الان سال یازدهم رو خوب نخوندی و یا اینکه کنکوری هستی و توی زیست یازدهم ضعف داری، اصلا نگران نباش ! تو این پست قراره کامل نحوه خوندن و منابع مطالعاتی زیست یازدهم رو براتون توضیح بدیم پس تا آخر این پست همراه کنکور مشاور باشید.

منابع زیست شناسی یازدهم:

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال یازدهم

1_ مهمترین منبع و در واقع منبع اصلی شما کتاب درسی می‌باشد. متاسفانه هرساله تعداد زیادی داوطلب کنکور رشته تجربی می‌بینیم که برای درس زیست‌شناسی کلی انرژی و زمان گذاشتن ولی نتیجه دلخواه نگرفتن؛ اشتباه مشترک اکثرشون غافل شدن از کتاب‌درسی و قرار دادن کتاب‌های کمک آموزشی و جزوه ها به عنوان منبع اصلی هستش که کاری کاملا اشتباه و غلط میباشد.

2_ کتاب خیلی سبز : با توجه به کنکور سال‌های اخیر و آزمون‌های آزمایشی، کتاب خیلی سبز یک منبع فوق العاده و کامل برای شروع درس زیست شناسی می‌باشد.

درسنامه کامل و دقیق، تست‌های استاندار به همراه پاسخنامه کامل باعث شدن خیلی سبز منبعی عالی برای سال یازدهم باشد. این کتاب برای دانش آموزان متوسط و متوسط رو به بالا پیشنهاد می‌شود.

نکته خیلی مهم و کلیدی این است که اگر تا الان تست برای زیست یازدهم نزدید، حتما از این کتاب شروع کنید و بعد سراغ منابع دیگه برید.

3_ میکرو نقره‌ای: کتابی کامل مثل خیلی سبز که درسنامه و سوالات خوب و استانداردی داره و خیلی دانش‌آموزان رتبه برتر از این منبع راضی بودند. این کتاب هم برای دانش آموزان متوسط و متوسط رو به بالا پیشنهاد می‌شود.

4_ آی‌کیو (IQ): کتاب فوق العاده از موسسه گاج که کمتر رتبه برتری توی سال‌های اخیر از این کتاب استفاده نکرده است. تست‌های کاملا خلاقانه و سخت همراه پاسخنامه کامل و درسنامه‌ای مفید و مناسب این کتاب را منبعی بی‌نظیر برای دانش‌آموزان قوی و تراز بالا تبدیل کرده است.

نکته خیلی مهمی که باید به اون توجه کنید این است که تا یکی از کتاب‌های خیلی سبز یا میکرو نقره‌ای رو نزدید، سراغ این کتاب نرید.

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال یازدهم

5_ پینوکیو: کتابی سخت و چالشی از موسسه خیلی سبز که به شدت به دانش‌آموزان تراز بالا توصیه میشود. این کتاب تست‌هایی با ایده‌های جدید و سخت کنار پاسخنامه عالی بهتون ارائه میده که بدون شک برای رسیدن به پزشکی کمکتون خواهد کرد.

تکرار میکنم تا کتاب‌های قبلی رو نزدید سراغ این کتاب نیاید و توصیه می‌کنیم از تابستان سال دوازدهم مطالعه این کتاب را شروع کنید.

مطلب پیشنهادی به شما : برنامه ریزی کنکور تجربی

6_ نشر الگو: کتابی مناسب برای دانش‌آموزانی که سه منبع قبلی را کامل دوبار مرور کرده‌اند و دنبال تست‌هایی با ایده‌های جدید و نگاهی متفاوت میگردند. تست‌های نسبتا استاندارد و سخت کنار پاسخنامه کامل و دقیق این منبع رو بعد از منابع بالا در رتبه خوبی قرار داده است.

7_ تخته سیاه: کتابی کامل و دقیق هست که بدون شک هرچیزی که یک دانش‌آموز کنکوری به عنوان کتاب تست نیاز دارد را برایش فراهم میکند. این کتاب در کنار نشر‌ الگو منبع مکمل خوبی برای دانش‌آموزانی است که منابع قبلی را به اتمام رسانده باشند.

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال یازدهم

روش مطالعه زیست شناسی یازدهم

گام اول: روزنامه‌وار و سریع بخوانید.

اگر برای اولین بار یک مبحث رو شروع به خواندن می‌کنید و  یا اینکه بعد مدت‌ها سراغ یک درس می‌روید حتما ابتدا روزنامه وار بخوانید تا دید کلی نسبت به کلیات آن فصل و مبحث و موضوعات مهم داشته باشید.

گام دوم: متن کتاب را شخم بزنید!

متن کتاب رو چندین بار کامل و دقیق بخوانید، خط به خط و کلمه به کلمه تحلیل کنید و از هیچ نکته‌ای غافل نشوید. اگر قسمتی رو متوجه نشدید چندین بار به خودتان توضیح دهید و سعی کنید کاملا مفهومی یاد بگیرید.

این مرحله ممکن است چندین ساعت و یا حتی چندین پارت مطالعاتی وقت بگیرید ولی فوق العاده مهم است پس کامل و دقیق و با وسواس انجام دهید.

گام سوم: درسنامه بخوانیم یا نخوانیم؟!

یکی از سوالات رایج یازدهمی‌ها و کنکوری‌ها این موضوع است که آیا نیازی به خواندن درسنامه هست یا نه؟!

خب اول از همه این را بگویم که بدون شک زدن تست و پیدا کردن نکات مهم از تست خیلی بهتر و منطقی‌تر از خواندن درسنامه و استفاده از نکات حاضر و آماده است؛ نکاتی که طی تست زدن و اشتباه کردن یاد می‌گیرید خیلی بهتر در ذهنتان نسبت به نکات آماده درسنامه می‌ماند.

درسنامه کتاب‌های تست را اگر شرایط زیر را دارید بخوانید:

اول-مبحث یا درسی جدید می‌باشد و اولین بار است که با آن برخورد داشته اید.

دوم-مبحث یا درسی مفهومی و چالشی می‌باشد (مثل پتانسیل عمل سلول عصبی، نوار قلب، کل فصل پروتئین سازی و …).

به این نکته بسیار مهم توجه کنید، وقتی درسنامه میخوانید با این فرض که آخرین بار است که درسنامه می‌خوانید تمام نکات را وارد کتاب درسی کنید.

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال یازدهم

گام چهارم: بیشمار تست بزن!

هرچقدر متن کتاب درسی را کامل و دقیق بخوانیم بازهم کلی نکات مهم هست که باید با تست زدن بدست بیاریم. با تست زدن علاوه بر بدست آوردن نکات جدید، تکنیک‌های تست‌زنی و حل سوال زیست هم یاد می‌گیریم.

حتمااا پاسخنامه را بعد از زدن تست در بسته‌های ۳۰ تا ۵۰ تایی کامل و دقیق تحلیل کنید و پاسخ تک تک سوالات رو بخوانید و نکات را وارد کتاب درسی کنید.

زیست مثل ریاضی و فیزیک نیست که بعد ازمدتی که درسنامه و فرمول‌ها را مسلط شدیم دیگر فقط تست بزنیم و نیازی به خواندن متن و فرمول نباشد، فراموش نکنید که ما هیچوقت از متن کتاب‌درسی جدا نمی‌شویم و همیشه بعد کمی تست زدن دوباره متن کتاب را باید بخوانیم و نکاتی که یاداشت کردیم را مرور می‌کنیم.

امیدوارم در این مطلب بطور دقیق و با جزئیات صفر تا صد نحوه خوندن و تست زدن و بهترین منابع زیست یازدهم برایتان مشخص شده باشد و مسیرتان را برای رسیدن به رویای نشستن روی صندلی پزشکی کوتاه کرده باشد.

نویسنده دکتر احمد غلامی دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید