نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دوازدهم

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دوازدهم

امروز قراره نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دوازدهم، منابع برتر کنکور و از همه مهمتر برنامه‌ریزی درست برای مطالعه درس زیست را برسی کنیم پس حتما این مقاله آموزشیو تا آخر بخونید.

خب رسیدم به سال دوازدهم و ماراتن کنکور؛ سالی که میتونه سرنوشت مونو تغیر بده. سال دوازدهم سال بسیار مهمی هست و تاثیر بسزایی در آینده شغلی و زندگی شما دارد، پس یکی از بزرگترین اتفاقات زندگی ما دوره کنکوری بودنه!

اگر دوازدهمی هستی و تا الان خوب نخوندی و یا اینکه پشت کنکوری هستی و سال گذشته نتیجه دلخواهت را نگرفتی نگران نباش هنوز دیر نشده و واقعا فرصت مناسب برای نتیجه گرفتن وجود دارد به شرطی که درست و با انگیزه درس بخونی!

همراه کنکور مشاور باشید اول از همه بریم سراغ منابع، چه منابعی برای رسیدن به پزشکی و دندانپزشکی پزشکی نیاز دارم؟

منابع زیست شناسی دوازدهم:

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دوازدهم

1_ قطعا مهمترین منبع و منبع اول شما کتاب درسی می‌باشد. متاسفانه هرساله تعداد زیادی داوطلب کنکور رشته تجربی می‌بینیم که برای درس زیست‌شناسی کلی انرژی و زمان میزارن ولی نتیجه دلخواه نمیگیرند؛ اشتباه مشترک اکثرشون غافل شدن از کتاب‌درسی و قرار دادن کتاب‌های کمک آموزشی و جزوه ها به عنوان منبع اصلی هست که کاری کاملا اشتباه و غیر حرفه ای محسوب میشه.

2_ کتاب خیلی سبز : با توجه به کنکور سال‌های اخیر و آزمون‌های آزمایشی، کتاب خیلی سبز یک منبع فوق العاده و کامل برای شروع درس زیست شناسی می‌باشد.

درسنامه کامل و دقیق، تست‌های استاندار به همراه پاسخنامه کامل باعث شدن این منبع کتابی عالی برای سال یازدهم باشد. این کتاب برای دانش آموزان متوسط و متوسط رو به بالا پیشنهاد می‌شود.

مطلب پیشنهادی به شما : تدریس زیست شناسی کنکور

نکته خیلی مهم اینکه اگر تا الان تست نزدید، حتما از این کتاب شروع کنید و در ادامه مسیر سراغ منابع دیگه برید.

3_ میکرو نقره‌ای: کتابی کامل مثل خیلی سبز که درسنامه و سوالات خوب و استانداردی داره و خیلی دانش‌آموزان رتبه برتر از این منبع راضی بودند. این کتاب هم برای دانش آموزان متوسط و متوسط رو به بالا پیشنهاد می‌شود.

4_ آی‌کیو IQ:کتاب فوق العاده از موسسه گاج که کمتر رتبه برتری توی سال‌های اخیر از این کتاب استفاده نکرده. تست‌های کاملا خلاقانه و سخت کنار پاسخنامه کامل و درسنامه‌ای مفید و مناسب این کتاب را منبعی بی‌نظیر برای دانش‌آموزان قوی و تراز بالا تبدیل کرده است.

نکته خیلی مهم که باید حواستون باشه اینکه تا یکی از کتاب‌های خیلی سبز یا میکرو نقره‌ای را نزدید، سراغ این کتاب نرید.

5_ پینوکیو: کتابی سخت و چالشی از موسسه خیلی سبز که به شدت به دانش‌آموزان تراز بالا توصیه میشود. این کتاب تست‌هایی با ایده‌های جدید و سخت کنار پاسخنامه عالی بهتون ارائه میده که بدون شک برای رسیدن به پزشکی کمکتون خواهد کرد.

توصیه میشود تا منابع قبلی مطالعه نشود سراغ این منبع نروید و میشه گفت بهترین زمان برای مطالعه این منبع تابستان سال دوازدهم،عید و دوران جمع بندی است.

6_ نشر الگو: این کتاب مناسب برای دانش‌آموزانی است که سه منبع قبلی را کامل دوبار به اتمام رسانده اند و دنبال تست‌هایی با ایده‌های جدید و نگاهی متفاوت میگردند.

تست‌های نسبتا استاندارد و سخت کنار پاسخنامه کامل و دقیق این منبع رو بعد از منابع بالا به منبعی قابل قبول تبدیل کرده است.

۸_ تخته سیاه: کتابی کامل و دقیق که بدون شک هرچیزی که دانش‌آموز کنکوری به عنوان کتاب تست نیاز دارد برایش فراهم میکند. این کتاب کنار کتاب نشر‌ الگو منبع مکمل خوبی برای دانش‌آموزانی که منابع قبلی بطور کامل مسلط شده اند میباشد.

مطلب پیشنهادی به شما : برنامه ریزی کنکور تجربی

حالا که منابع رو برسی کردیم و منابع مناسب با سطح خودمون مشخص شد باید بدونیم چطوری درس بخونیم و با چه برنامه ای بخونیم؟ قبل اینکه بهتون توضیح بدم چطوری برای زیست برنامه ریزی کنید بریم روش مطالعه درس زیست رو کامل تشریح کنیم.

روش مطالعه زیست شناسی دوازدهم

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دوازدهم

گام اول: روزنامه‌وار و سریع بخون!

یکی از نحوه های مطالعه منابع زیست شناسی سال دوازدهم اگر برای اولین بار یک مبحث رو شروع به خوندن میکنی و  یا اینکه بعد مدت‌ها سراغ یک درس میری حتما ابتدا روزنامه وار بخون تا دید کلی نسبت به کلیات اون فصل و مبحث و موضوعات مهم داشته باشی.

گام دوم: متن کتاب را شخم بزن!

گام دوم: متن کتاب را شخم بزن!

متن کتاب رو چندین بار کامل و دقیق بخون، خط به خط و کلمه به کلمه تحلیل کن و از هیچ نکته‌ای غافل نشو. اگر قسمتی بود که متوجه نشدی چندین بار به خودت توضیح بده و سعی کن کاملا مفهومی یاد بگیری و در واقع یجورایی معلم ریز بین و نکته سنج خودت شو.

این مرحله ممکن است چندین ساعت و یا حتی چندین پارت مطالعاتی زمان ببرد ولی فوق العاده مهم است پس کامل و دقیق انجام بده.

گام سوم: درسنامه بخوانیم یا نخوانیم؟!

یکی از سوالات رایج کنکوری‌ها این موضوع است که آیا نیازی به خواندن درسنامه هست یا نه؟!

خب اول از همه این را بگویم که بدون شک زدن تست و پیدا کردن نکات مهم از تست خیلی بهتر و منطقی‌تر از خواندن درسنامه و استفاده از نکات حاضر و آماده است، نکاتی که طی تست زدن یاد می‌گیرید خیلی بهتر در ذهنتان نسبت به نکات آماده درسنامه می‌ماند.

فقط طبق شرایط زیر درسنامه کتاب‌های تست را بخوانید:

_در صورتی که مبحثی یا درسی جدید می‌باشد و اولین بار است که میخوانید.

_مبحث یا درسی مفهومی و چالشی می‌باشد (مثل پتانسیل عمل سلول عصبی، نوار قلب، کل فصل پروتئین سازی و …)

نکته ای که خیلی مهم است و باید خیلی به آن دقت کرد این است که وقتی درسنامه می خوانید این ذهنیت را داشته باشید که آخرین بار است به این مطالب دسترسی دارید پس تمام نکات را وارد کتاب درسی کنید.

گام چهارم: بینهایت تست بزن!

گام چهارم: بینهایت تست بزن!

هرچقدر متن کتاب درسی را کامل و دقیق بخوانیم بازهم کلی نکات مهم هست که باید با تست زدن کشفشون کنیم. با تست زدن علاوه بر بدست آوردن نکات جدید، تکنیک‌های تست‌زنی و حل سوال زیست هم یاد می‌گیریم.

حتما پاسخنامه رو بعد زدن بسته‌های ۳۰ تا ۵۰ تایی کامل و دقیق تحلیل کنید و پاسخ تک تک سوالات رو بخوانید و نکات را وارد کتاب درسی کنید.

زیست مثل ریاضی و فیزیک نیست که بعد مدتی که درسنامه و فرمول‌ها را مسلط شدیم فقط تست بزنیم و دیگه نیازی به خوندن متن و فرمول نباشد، بطرز عجیبی ما هیچوقت از متن کتاب‌درسی جدا نمی‌شویم و همیشه بعد کمی تست زدن دوباره متن کتاب را میخوانیم و نکاتی که یاداشت شده را مرور می‌کنیم.

مرحله بعدی اینکه برای مطالعه درس زیست برنامه ریزی کنیم. مهمترین سوال و دغدغه کنکوری ها این است که چطور بین مباحث پایه و دوازدهم تعادل برقرار کنیم؟ کی پایه بخونیم کی دوازدهم؟

دوستان عزیز بدون شک بهترین کار برای رسیدن به برنامه جامع و منظم ثبت نام درآزمون و طبق برنامه مطالعاتی آزمون پیش رفتن است.

داشتن برنامه راهبردی مثل برنامه راهبردی قلمچی یا گاج باعث میشه از نظر ذهنی خیالمون راحت باشه و نگران چند ماهه دیگه نباشیم و بدونیم برنامه مرور‌ها و جمع بندی به صورت کامل و زیر نظر رتبه برتر ها مشخص شده است.

با این روش استرس زمان بندی خوندن مباحث پایه یا دوازدهم بطور کامل از بین میرود.

در انتها میخوام یک نکته طلایی برای خوندن زیست بهتون بگم و اون نکته اینه که هر روز برای زیست دو تایم مطالعاتی قرار دهید و بطور همزمان پایه و دوازدهم خونده شود اینطوری علاوه بر از بین رفتن استرس کمبود زمان سردرگمی تعین ترتیب مطالب هم از بین میره.

امیدوارم از این مقاله که راجب نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دوازدهم است کامل و به نحو احسن استفاده کنید و این مقاله کمکی باشد تا مسیرتان برای رسیدن به موفقیت کوتاه تر از قبل شده باشد.دوستدار شما دکتر احمد غلامی دانشجو پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران.

تماس با کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید