نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم

بالاخره وارد رشته تخصصی شدید و کم‌کم بوی کنکور از اون دور دورا داره میاد! سال دهم سال بسیار مهمی است و نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم بسیار مهم و تاثیر بسزایی در نتیجه کنکور شما دارد.

اکثر دانش‌آموزانی که نمی‌توانند در کنکور نتیجه دلخواه بگیرند، مشکلات اساسی در پایه دارند.

اگر دهمی هستی و تا الان سال دهم را خوب نخوندی و اصلا نمی‌دونستی چطوری بخونی و یا اینکه کنکوری هستی و توی زیست دهم ضعف داری اصلا نگران نباش در این مقاله آموزشی قراره نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم را به طور مفصل و دقیق براتون توضیح بدیم پس تا آخر این مقاله همراه کنکور مشاور  باشید.

بهترین منابع مطالعاتی زیست دهم

بهترین منابع مطالعاتی زیست دهم

1_از همین اول مسیر کنکور یه نکته خیلی مم باید یادتون باشه که مهمترین و اولین منبع شما کتاب درسی می‌باشد. متاسفانه هرساله تعداد زیادی از داوطلبین کنکور تجربی داریم که برای درس زیست‌شناسی کلی انرژی و زمان گذاشتن ولی نتیجه دلخواه نگرفتن، اشتباه مشترک اکثرشون غافل شدن از کتاب‌درسی و قرار دادن کتاب‌های کمک آموزشی و جزوه‌ها به عنوان منبع اصلی هست که کاری کاملا اشتباه و غیر اصولیه.

مطلب پیشنهادی به شما : تدریس زیست شناسی کنکور

2_ کتاب خیلی سبز : با توجه به کنکور سال‌های اخیر و آزمون‌های آزمایشی، کتاب خیلی سبز یک منبع فوق العاده و کامل برای شروع درس زیست شناسی می‌باشد.

درسنامه کامل و دقیقی دارد همچنین تست‌های استاندار به همراه پاسخنامه کامل باعث شدن این منبع کتابی عالی برای زیست سال دهم باشد. این کتاب برای دانش آموزان متوسط و متوسط رو به بالا پیشنهاد می‌شود.

بهتره بگیم برای کسانی که تا الان برای زیست تست نزدند بهترین شروع تست زنی میتونه از این کتاب باشه و در مرحله بعد میشه سراغ منابع دیگه رفت.

3_ میکرو نقره‌ای: کتابی کامل مثل خیلی سبز که درسنامه و سوالات خوب و استانداردی داره و خیلی از دانش‌آموزان رتبه برتر از این منبع استفاده کردند.

اگر دانش آموز با سطح متوسط یا متوسط رو به بالا هستی این منبع برای شما مناسبه.

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم

4_ آی‌کیو : کتاب فوق العاده از موسسه گاج که تقریبا در سال‌های اخیر مورد استفاده تمام رتبه برتر بوده است. تست‌های کاملا خلاقانه و سخت کنار پاسخنامه کامل و درسنامه‌ای مفید و مناسب این کتاب را منبعی بی‌نظیر برای دانش‌آموزان قوی و تراز بالا تبدیل کرده است.

حواستون باشه برای رسیدن به این منبع حتما باید یکی از کتاب‌های خیلی سبز یا میکرو نقره ای مطالعه شود و یک راست سراغ این منبع آمدن چیزی جز ضرر برای‌تان نخواهد داشت.

مطلب پیشنهادی به شما : برنامه ریزی کنکور تجربی

5_ پینوکیو : کتابی سخت و چالشی از موسسه خیلی سبز که به شدت به دانش‌آموزان تراز بالا توصیه می‌شه. این کتاب تست‌هایی با ایده‌های جدید و سخت کنار پاسخنامه عالی بهتون ارائه میده که بدون شک برای رسیدن به صندلی پزشکی کمک بزرگی بهتون می‌کنه.

دوباره تاکید میکنم تا کتاب‌های قبلی رو نزدید سراغ این کتاب نروید و توصیه می‌کنیم تابستان سال دوازدهم بهترین زمان برای مطالعه این کتاب است.

6_ نشر الگو : کتابی مناسب برای دانش‌آموزانی که سه منابع قبلی را کامل دوبار تمام کرده‌اند و دنبال تست‌هایی با ایده‌های جدید و نگاهی متفاوت می‌گردند.

تست‌های نسبتا استاندارد و سخت کنار پاسخنامه کامل و دقیق این منبع رو بعد از منابع بالا به منبعی عالی تبدیل کرده است.

۸_ تخته سیاه : کتابی کامل و دقیق که بدون شک هرچیزی را که یک دانش‌آموز کنکوری به عنوان کتاب تست نیاز دارد فراهم کرده است. این کتاب در کنار کتاب نشر‌ الگو منبع مکمل خوبی برای دانش‌آموزانی است که منابع قبلی را به خوبی مسلط شده‌اند.

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم

نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم

گام اول : روزنامه‌وار و سریع بخون!

اگر برای اولین بار یک مبحث رو شروع به خواندن می‌کنید و  یا اینکه بعد مدت‌ها سراغ یک درس می‌روید حتما ابتدا روزنامه وار بخوانید تا دید کلی نسبت به کلیات اون فصل و مبحث و موضوعات مهم داشته باشید.

گام دوم : متن کتاب را شخم بزن!

متن کتاب را چندین بار کامل و دقیق بخوانید، خط به خط و کلمه به کلمه تحلیل کنید و از هیچ نکته‌ای غافل نشوید. اگر قسمتی رو متوجه نشدید چندین بار به خودتون توضیح بدید و سعی کنید کاملا مفهومی یاد بگیرید. این مرحله ممکن است چندین ساعت و یا حتی چندین تایم مطالعاتی وقت بگیرید ولی فوق العاده مهم است پس کامل و دقیق انجام دهید.

تماس با کنکور مشاور

گام سوم : درسنامه بخوانیم یا نخوانیم؟!

یکی از سوالات رایج دهمی‌ها و کنکوری‌ها این موضوع است که آیا نیازی به خواندن درسنامه هست یا نه؟!

خب اول از همه این را بگویم که بدون شک زدن تست و پیدا کردن نکات مهم از تست خیلی بهتر و منطقی‌تر از خواندن درسنامه و استفاده از نکات حاضر و آماده است. نکاتی که طی تست زدن و اشتباه کردن یاد می‌گیرید خیلی بهتر در ذهنتان نسبت به نکات آماده درسنامه می‌ماند.

فقط در صورتی که شرایط زیر را دارید درسنامه کتاب های تستی را بخوانید:

_مبحثی یا درسی جدید می‌باشد و اولین بار است که می‌خوانید.

_مبحث یا درسی مفهومی و چالشی می‌باشد (مثل پتانسیل عمل سلول عصبی، نوار قلب، کل فصل پروتئین سازی و …).

نکته ای که خیلی مهم است وقتی درسنامه می‌خونید این ذهنیت رو داشته باشید که آخرین بار است که درسنامه می‌خوانید پس تمام نکات را وارد کتاب درسی کنید.

گام چهارم : بی‌شمار تست بزن!

هرچقدر متن کتاب درسی را کامل و دقیق بخوانیم بازهم کلی نکته مهم و جدید هست که باید با تست زدن بدست بیاریم. با تست زدن علاوه بر بدست آوردن نکات جدید، تکنیک‌های تست‌زنی و حل سوال زیست هم یاد می‌گیریم.

حتمااا پاسخنامه را بعد از زدن بسته‌های ۳۰ تا ۵۰ تایی کامل و دقیق تحلیل کنید و پاسخ تک تک سوالات رو بخوانید و نکات را وارد کتاب درسی کنید.

بر خلاف ریاضی و فیزیک که با تسلط بر فرمول ها می‌شود از متن کتاب و درسنامه فاصله گرفت و فقط تست زد درس زیست نیاز دارد هر از گاهی طبق برنامه دوباره متن کتاب مطالعه و بررسی و مرور شود.

این یکی از مهم ترین نکات برای درس زیست شناسی است پس همین چندتا نکته ساده ولی مهم را رعایت کن تا به رویای بزرگ و زیبایی که داری به سرعت برسی.

امیدوارم در این مقاله نحوه مطالعه و منابع زیست شناسی سال دهم را به روش درست فهمیده باشید.

نویسنده دکتر احمد غلامی رتبه برتر کنکور و فارغ التحصیل پزشکی از داشنگاه علوم پزشکی ایران

تماس با کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

👈 معرفی رشته پزشکی بطور تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط تحصیلی و بازار کار و گرایش های رشته پزشکی در این مقاله انجام

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

👈 معرفی رشته پزشکی بطور تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط تحصیلی و بازار کار و گرایش های رشته پزشکی در این مقاله انجام

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید