اگر می  خواهید بیش تر در این باره بدانید با کنکور مشاور همراه باشید تا به نکاتی که باید به آن توجه کنید بپردازیم.  چندین سال است عزیزانی که در رشته های مختلفی مثل عمران،  مکانیک، معماری، نقشه برداری،  ترافیک و شهر سازی تحصیل کرده اند و حداقل مدرک کارشناسی یا بالا تر دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند و در آن تعیین سطح شوند. هدف از برگزاری چنین آزمون هایی بالا بردن سطح کیفی آزمون دهندگان است. یکی دیگر از اهداف این آزمون این است که فارغ التحصیل های این رشته مقررات ملی ساختمان را یاد بگیرند و آن ها را در کار اجرا کنند. چنان چه در این آزمون شرکت نکنید و در آن نمره ی قبولی نگیرید مانند فارغ التحصیل های رشته ی وکالت می مانید که تنها چند سال از عمر خود را صرف گرفتن یک مدرک معمولی کرده اید پس همین حالا به سراغ منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی  بروید و مطالعه ی دقیق و تسلط بر تمام مباحث از این آزمون سر بلند بیرون بیاید.

آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

منابع آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی چیست

قبل از هر چیزی باید خدمتتان عرض کنیم که آزمون این رشته در دو بخش نظارت و طراحی است. مهندسی تاسیسات مکانیکی این روز ها اهمیت خیلی بالایی پیدا کرده است. به گونه ای که یک ساختمان حتی با متراژ خیلی پایین نیز به یک کارشناس و ناظر احتیاج دارد. این کارشناس ها از هدر رفتن انرژی،  گاز گرفتگی،  مشکلات آب و فاضلاب جلوگیری می کنند.  حال به سراغ منابع می رویم. اولین کتابی که باید مطالعه کنید قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان است. حتما باید مباحث ۱، ۲، ۳، ۱۲، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۹، ۲۱ و ۲۲ مقررات ملی ساختمان و هم چنین نشریه ۱۲۸ سازمان مدیریت و برنامه ریزی را با دقت بخوانید. مبانی سیالات، ترمودینامیک،  اتصال حرارت و اطلاعات عمومی نیز از دیگر مباحثی هستند که نباید از آن ها غافل شوید ‌. اگر می خواهید با اطمینان بیش تر در بخوانید و شانس قبولی خود را بالا تر ببرند بیش تر وقت خود را بر روی مباحث ۱۴ و ۱۶ بگذارید زیرا این دو مبحث به همراه نشریه ۱۲۸ بیش ترین سهم در سوالات آزمون را دارند.

دیگر نکات ضروری در قبولی آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی چیست

علاوه بر نکات ذکر شده قبولی در این آزمون چند شرط دیگر دارد. لازم به ذکر است که تنها خواندن این مباحث کافی نیست شما باید تسلط کافی بر روی این مباحث داشته باشید و تمام تست های سال های قبل را بزنید تا با فرم سوال ها و سلیقه ی طراحان سوال آشنا شوید.  البته شما می توانید یک سری منابع مخصوص آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی را دانلود کنید و خود را کاملا آماده کنید. قیل از ثبت نام نیز باید به این نکته حتما توجه کنید که حداقل سه سال باید از گرفتن مدرک کارشناسی شما گذشته باشد و دو سال از کارشناسی ارشد و یک سال نیز از اخذ مدرک دکتری گذشته باشد . اگر شما نیز جز آن دسته افرادی هستید که به صورت نا پیوسته مدرک لیسانس خود را گرفته اید هر پنج سال که از گرفتن مدرک کاردانی می گذرد یک سال از کارشناسی حساب می شود. اگر هم در دوران خدمت سربازی به فکر شرکت در آزمون نظام مهندسی افتاده اید می توانید در آزمون شرکت کنید و تا ۴ سال بعد نیز وقت دارید که برای گرفتن پرونده ی اشتغال به کار خود اقدام  کنید.

شرایط ثبت نام در آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی

این آزمون نیز مانند دیگر آزمون ها توسط سازمان سنجش برگزار می شود با این تفاوت که چند سازمان با نظام مهندسی همکاری می کنند و در آخر همه ی آن ها زیر نظر وزارت خانه هستند.  برای این که در این آزمون شرکت کنید ابتدا باید به نکاتی که در بخش قبل خدمتتان عرض کردیم توجه کنید سپس مانند سایر آزمون ها به سایت سنجش مراجعه کنید و از طریق آن هزینه شرکت در آزمون را بپردازید و اطلاعات شخصی خود مثل نام و نام خانوادگی ، نام پدر،  مدرک تحصیلی و غیره را وارد کنید و از کامپیوتر خود یک پرینت بگیرید . شما به همین راحتی ثبت نام را انجام داده اید فقط باید چند روز قبل از امتحان کارت ورود به جلسه خود را از کافی نت تحویل بگیرید و در صورت داشتن پرینتر کارت را پرینت کنید.  چنان چه در این آزمون شرکت کردید و نمره ی قبولی از آن گرفتید با مدارک زیر برای اخذ پروانه ی اشتغال به کار اقدام کنید.

  • کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه
  • کپی برابر اصل مدرک تحصیلی
  • دو قطعه ۶ در ۴ با زمینه ی سفید
  • شماره سریال قبولی در آزمون
  • عضویت در سازمان سنجش

امیدواریم که بتوانید به راحتی این آزمون را پشت سر بگذارید و وارد بازار کار شوید