گزارش درسی و تمرکز

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

گزارش درسی و تمرکز آکادمی کنکور مشاور امید دارد تا با اشاره به نکات بسیار مهم و حیاتی بتواند در پیشبرد وضعیت فعلی شما راه گشا باشد و مثمر ثمر واقع شود.تمام مباحث درسی در برنامه ریزی­هایی که شما تا به امروز دریافت کرده­اید، از تایم و زمان استاندارد و معقولی برای مرور و درک هر مبحث برخوردار می­باشد. تمام این زمان بندی ها در دروس مختلف هم متشکل از آموزش خط به خط و نکته به نکته بوده و هم جهت تثبیت و تسلط بر مباحث خوانده شده، تعدادی تست مکمل آموزش را در خود جای داده است. بدیهی است که دانش آموز در صورت نیاز می­تواند بر حسب صلیقه خود تعداد بیشتر و یا کمتری از تست های مربوط به مباحث را تمرین داشته باشد.

در برنامه ریزی ها سعی شده است تا حجم عظیم و عمیق مطالعاتی به اوایل و روزهای آغازین هفته که ذهن برای دریافت مطالب آمادگی بیشتری دارد اختصاص داده شود. پس به روزهای شنبه تا سشنبه بیشتر دقت کنید و در حد امکان خارج از برنامه نیز مطالعه داشته باشید.

در گزارش های ارسالی که حجم تست در هر روز و هر مبحث مشخص شده است. تعداد تست های زده شده درست یا نادرست را تفکیک کنید و اگر تایم اضافی را به مطالعه اختصاص میدهید، سعی کنید اولویت بررسی را روی تست های نادرست قرار دهید تا در زمان صرفه جویی شود.

نکته بسیار مهم در اجرای دقیق هر برنامه و بدست آوردن نتیجه درست و منطقی ، تمرکز کافی بر روی دروس است که در این زمینه نکات زیر را مطالعه بفرمایید.

 

گزارش درسی و تمرکز

عدم تمرکز تقریبا مشکل اکثر داوطلبین کنکور است. برای داشتن تمرکز باید ذهن خود را خالی کنید. مثلا یک ورزشکار به هنگام ورزش فقط ورزش میکند و فقط به ورزش فکر میکند.
وقتی درس میخوانی فقط درس بخوان وقتی میخوابی فقط فکر خواب و استراحت باش. اگر میخواهید مغزی آرام جهت افزایش تمرکز داشته باشید اولین روش داشتن خواب خوب است. بعد از آن بحث تغذیه مطرح میشود. بعنوان مثال خوردن صبحانه باعث افزایش ۲۰ درصدی تمرکز شما میشود.
اگر دقت کرده باشید گاهی وقتا قبل از شروع مطالعه وقتی یک نگاه کوتاه  به موبایلتان میندازید و پیغامها رو چک میکنید و بعدش موبایلو کنار میگذارید و سراغ درستان میروید متوجه این موضوع میشوید که دقیقا همان پیغام هایی که قبل از شروع درس خوانده اید دائما برایتان تکرار میشود. آنقدر تکرار میشوند که بعد از چند ساعت متوجه میشوید هیچی از درسی که خوانده اید یادتان نمی آید و دلیل اصلی این موضع که امری غیر قابل انکار در اکثر دانش آموزان است عدم تمرکز کافی میباشد.

تمرکز یعنی مثلا اگر قرار باشد روزانه ۳ کار را انجام دهید باید هر کاری را در زمان صحیح خودش انجام دهی و در آن لحظه فقط به همان کار فکر کنید.کسب نتایج خوب در آزمون ها و حتی کنکور، با داشتن تمرکز بالا ضمن مطالعه ارتباطی مستقیم و فشرده دارد. افراد نخبه و موفق دنیا انسان هایی با تمرکز بالا بوده اند. عدم تمرکز در طول مطالعه باعث عدم نتیجه گیری های خوب در آزمون ها میشود. وقتی درس میخوانی فکرت هزار جا میرود و این عملا یعنی عدم تثبیت مباحث و تسلط در دروس. بدون تمرکز قبولی نتیجه گرفتن درکنکور سراسری تقریبا محال است. پس از همین الان باید دهنت را آماده داشتن یک تمرکز قوی و حرفه ای بکنید تا درادامهه راه بتوانید به تراز واقعی سطح درسی خودتان برسید تا بعدا پشیمون نشوید که بخاطر تمرکز نداشتن نتوانسته ای تمام مهارتت را نشان دهی پس باید خودت را قبل از کنکور محک بزنی. داشتن تمرکز یکی از مهارت های مطالعه حرفه ای های کنکوراست. بطوریکه کسب نتایج خارق العاده باداشتن تمرکز شدنی و به جرات میتوان گفت قبولی شما را تضمین میکند. تکنیک های زیر تاثیر بسیار زیادی در افزایش تمرکز و تضمین بالا ترین بهره بری از درس خواندن را دارد.

گزارش درسی و تمرکز

-در تمام مدت درس خواندن کنارتان یک برگه کاغذ باشد و هر فکر مزاحم و یا هر بحث غیر درسی را که به ذهنتان می آید روی این برگه یادداشت کنید تا مغز از این درگیری ذهنی آسوده شود و سریع به درس برگردد. در آخر شب و در پایان مطالعه این برگه را بخوانید . میتوانید نیم ساعت قبل از خوابتان برای خواندن افکار مزاحم وقت بذارید. تا روز بعد دوباره سراغتان نیایند.

-درس خواندن باید طبق برنامه باشد و اصلا به حجم باقیمانده و عقب ماندگی های درسی فکر نکن. این فکرو نداشته باش که باید حتما تمام مباحث رو از بر باشی. سعی کن آن چیزی را که تا به الان خوانده ای اینقدر با تمرکز بررسی کرده باشی و مسلط باشی که تا این جای مباحث نگرانی نمانده باشد این بسیار بهتر از تمرکز کردن روی نخوانده ها و نداشته ها است.

-میز مطالعه فقط حاوی کتاب ، جزوه و منابع کمک آموزشی همان درسی باشد که الان مشغول خوندنش هستید نه هیچ چیز دیگر، تا مغز کنجکاو و وسواسی نشود که به دیگر مباحث هم نگاهی بیندازد یا کلا نگران عقب ماندن ها شود.

-ضمیر ناخودآگاه شما نباید درگیر مسائلی غیر از بحث درسی شود در غیر اینصورت مغز هم نمیتواند راندمان یادگیری خوبی داشته باشد و در یادگیری مطالب با مشکل مواجه میشوید.

در ادامه این نکته حائز اهمیت است که شما باید در هر مطلب ریز و درشتی، بسته به هدف و آینده­ای که برای خودتان ترسیم کرده اید، تمام نقاط ضعف و قوت خودتان را مشخص کنید و در گزارش روند روزانه یاد داشت کنید.این روش باعث میشود تا در نگاه هفتگی و ماهانه دید کاملی از نقاط ضعف و قدرت خود داشته باشید.

نویسند دکتر پرویز قادری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید