چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک مطلب را چند بار مطلاعه کنید اما همچنان احساس فراموش کردن یا بلد نبودن مطلب بهتون دست میدهد و نیاز میبینید بازهم همان مطلب را دوباره مطالعه کنید.این موضوع مهم ترین دلیل پایین آمدن سرعت مطالعه و درواقع عقب افتادن از برنامه است.

راه حل چیست؟

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

در حال مشاوره دادن به یکی از دانش آموزان بودم که متوجه شدم مشکل اصلی در کمبود وقت است اما نکته قابل توجه این بود که تازه اول سال بود و کمبود وقت در این زمان بسیار غیر عادی است!

از او خواستم تا برنامه مطالعاتی یک هفته اخیرش را برای من ارسال کند تا بررسی کنم از هر درس چه مقدار خوانده و برای این مقدار چقدر زمان صرف شده است.بعد از اینکه برنامه را بررسی کردم متوجه شدم دانش آموز از نظر زمانی به هیچ عنوان کم کاری نکرده حتی میشه گفت بالاتر از متوسط مطالعه دیگر دانش آموزان زمان گذاشته اما میزان پیش روی در مطالب و رسیدن به سر فصل های تعین شده اصلا انجام نشده است.خیلی سریع اولین چیزی که به ذهنم آمد این بود که این دانش آموز هر مطلب را بارها میخواند در نتیجه با وجود وقت گذاشتن زیاد نمیتواند طبق برنامه جلو رود و دلیل آن خیلی واضح است،داشتن وسواس مطالعاتی شدید!

قبل از اینکه من چیزی ازش بپرسم خودش گفت هر مطلب را تقریبا بیش از 5 بار میخواند حتی با وجود اینکه کاملا مسلط شده و حتی تست هم زده حتی پدرش هم متوجه این قضیه شده بود و بسیار نارحت و نگران بود.سوالی که برای حل این مشکل پرسیدم این بود که آیا خلاصه نویسی انجام میدی؟

بنظرتون جوا چی بود؟

نه!

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

از دانش آموز خواستم این روش را امتحان کند تا نتایج شگفت انگیز آن را ببیند.به او گفتم ابتدا مطالب را سریع و روزنامه وار بخوان تا با کلیات مطالب آشنا و در جریان قرار بگیری و بعد شروع به خواند عمقی مطالب کن و البته در حین همین عمقی خواندن خلاصه برداری کن و کلید واژه های مهم را یادداشت کن.حالا اگر این احساس سراغت آمد که مطلبی را فراموش کرده ای کافیست خلاصه نویسی ها را مرور کنی با این روش دیگر همه چی از اول شروع نمیشود و زمان زیادی صرف مرور و دوره نخواهد شد.

بعد از یک هفته دوباره روند برنامه و مطالعه را بررسی کردم و طبق پیش بینی با همان زمان مطالعه قبلی میزان پیش روی و اجرای برنامه و رسیدن به سرفصل های تعین شده تقریبا 3 برابر شده بود.با این اتفاق نه تنها دانش آموز وسواس مطالعاتی را کنار گذاشته بود بلکه روحیه و انگیزه چند برابر پیدا کرده بود.من اسم این روش را معجزه خلاصه نویسی گذاشتم.

برای اینکه با وسواس در مطالعه مقابله کنید به این راه کارها توجه کنید:

-کمک دانش آموز بخودش

این مشکل یک اتفاق ذهنی و روانی است و در درون شما اتفاق افتاده است پس هیچ کسی به اندازه خودتان نمیتواند راه گشا باشد با کمی صبر و تمرین مستمر قطعا قابل حل است.

-بازیابی مطالب بجای بازخوانی

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

بجای اینکه بر روس یک مطلب مشخص یا حتی یک صفحه کلید کنید و همان جا در جا بزنید میتوانید برای هر درس بطور جداگانه خلاصه نویسی انجام دهید و در کنار برنامه درسی یک برنامه منظم مرور هم داشته باشید که البته این مرور از خلاصه نویسی ها انجام میشود شما با این کار بجای بازخوانی و کلید کردن روی مطالب بازیابی انجام میدهید و نه تنها سرعت عمل شما را بالا میبرد بلکه باعث منظم شدن ذهن شما میشود.

-تشخیص نکات مهم

چیزی که واضح است و احتمالا چندین بار شنده اید این است که بعضی از قسمت ها از درجه اهمیت بالاتری برخوردار هستند و طراحان کنکور توجه ویژه ای به آن دارند.از این رو شما هم دقیقا طبق این اهمیت مطالب را مطالعه و بررسی کنیدو از خواندن و زمان گذاشتن روی مطالب اضافی و بی اهمیت و جدا خود داری کنید.

-خلاصه نویسی

خلاصه نویسی جز ابزاری است که به شما کمک میکند تا با دقت و تمرکز بیشتری مطالب را مطالعه کنید و همواره بدنبال نکات مهم باشید در کنار خلاصه نویسی حاشیه نویسی برای دروسی همچون زیست شناسی و شیمی بسیار مهم و با اهمیت است و شاید بتوان گفت با این دو روش شما سریع و کامل ترین نوع مرور مخصوصا در دوران جمع بندی را خواهید داشت.

-پرهیز از تکرار زیاد

تکرار زیاد مطالب هیچ کمکی به شما نمیکند و هیچ سودی جز افزایش استرس و یاس و نا امیدی و مهم تر از همه از بین رفتن زمان و عقب افتادن از برنامه برای شما ندارد.بجای اینکه چندین بار خواندن یک مطلب را تکرار کنید از متن کتاب از خود سوالی بپرسید و در صورتی که قادر به پاسخ بودن به آن هستید پس قطعا جای مشکل و نگرانی نیست.اینم یک روش دیگر برای از بین بردن وسواس مطالعاتی و تکرار بیش از حد مطالب است.

-تست زدن و حل نمونه سوال

تست زدن و حل کردن مداوم سوال هم باعث تسلط بیشتر شما روی مطالب میشود و هم متوجه خواهید شد کدام مطالب و قسمت ها دارای ارزش و اهمیت بیشتری برای زمان گذاشتن هستند.پس بجای اینکه زمان را صرف مطالعه چند بار یک مطلب کنید تا میتوانید تست بزنید و نکته مهم اینکه تست هایی را که بلد نبودید یا غلط زدید علامت گذاری کنید تا با مرور آن ها نکات برایتان تکرار شود و تسلط شما بر روی تمام مطالب به بالاترین حد ممکن برسد.

-مشخص کردن تعداد صفحه و زمان برای مطالعه

با مشخص کردن تعداد صفحات مورد مطالعه طبق برنامه و البته تعین زمان پایان این مطالب قطعا دیگر دچار وسواس مطالعاتی یا استرس جا موندن از دیگر مطالب نخواهید شد.در واقع هنر درست برنامه ریزی کردن باعث میشود تا شما در کم ترین زمان ممکن بالاترین حجم مطالعاتی و در نتیجه پیشرفت در آزمون ها را  داشته باشید.

-اعتماد بنفس

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

اعتماد بنفس داشته باشید و بعد از خواندن یک مطلب محکم و پر قدرت بخود بگویی که دیگر تمام است و یاد گرفتم و نیازی به بازخوانی دوباره ندارد.همانطور که قبلا نیز گفته شد میتوانید از متن درس از خود چند سوال ساده بپرسید در صورت پاسخ دیگر نگرانی وجود ندارد و شما به تسلط مورد نظر رسیدید.

وسواس مانعی برای پیشرفت

با برسی زندگی حرفه ای چند ورزشکار متوجه خواهید شد تمام ورزشکاران حرفه ای به اندازه توانایی هایشان از خود انتظار دارند.بعنوان مثال وزنه برداران در مسابقات به اندازه وزنه انتخاب میکنند که در تمرینات موفق به مهار آن شده باشند و در صورتی که موفق به مهار وزنه بالا تر شوند میتوان گفت پیشرفت حاصل شده است.

با بررسی کارنامه تعدادی از دانش آموز و درسی که تعداد غلط بیشتری در آن زده شده است به این موضوع میرسیم که اغلب درسی که بیش از همه مطالعه شده است معمولا دارای بیشترین غلط است!

اما چرا و دلیل چیست؟

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم؟

دانش آموز با این فرض که چون این درس را بیش از همه خوانده ام پس باید به تمام سوالات آن جواب بدم سر جلسه کنکور میرود این در حالی است که در تمرینات و آزمون های آزمایشی برای مثال از 10 سوال 4 تا حل میشده و آمادگی در این اندازه است پس سر جلسه کنکور هم معجزه ای نخواهد شد و جواب دادن تمام سوالات چیزی جز نابودی برای شما ندارد.پس شما زمانی که در حال آزمون دادن هستید با علم به اینکه چه حد و ترازی با توجه به نتایج قبلی دارید باید همان تراز قبلی را حفظ کنید و در گام بعدی حتی جواب دادن یک سوال بیشتر هم یعنی پیشرفت و بالا اومدن تراز.برای اینکار ابتدا سوالات ساده تر را بررسی کنید و سوالات سخت یا زمان بر را علامت گذاری کنید و در دور بعدی حل سوال آن ها را حل کنید تا با این روش هم بیشترین سوال درست زده شود و هم زمان بیهوده برای سوالات سخت صرف نشود که نتیجه آن چیزی جز از دست دادن زمان و حل سوالات راحت نیست.