کارشناسی ارشد مشاوره

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
ارشد مشاوره
ارشد مشاوره

همه انسان ها در زندگی روزمره خود با تصمیم گیری های بزرگ و کوچکی رو به رو می شوند. مانند: تصمیم هایی در باره شغل، تصمیم گیری در مورد ازدواج، تصمیم گیری در باره انتخاب رشته تحصیلی و … . همه می دانیم که برخی از این تصمیمات در آینده فرد تاثیر گذار است.

در چنین لحظاتی افراد قطعا به یک مشاور مطمئن و کار بلد نیاز دارند تا او را در مسیر درست هدایت نماید. در این مطلب از مجموعه مطالب معرفی رشته موسسه کنکور مشاور می خواهیم به معرفی گرایش های رشته کارشناسی ارشد مشاوره و موقعیت های شغلی آن بپردازیم.

تحصیل در مقطعه ارشد به خودی خود فکر خوبی است. اما اگر کار و تحصیل همزمان کنار هم باشد بسیار بهتر خواهد شد. زیرا شما اگر در هر رشته که تحصیل می کنید، مدرک دکترا هم داشته باشید و نتوانید از دانشی که کسب کرده اید، کاری را پیش ببرید، تنها وقت خود را هدر داده اید.

همان طور که می دانید مشاوران تحصیلی به منظور تسهیل در انتخاب رشته شما داوطلبان عزیز مدت ها است به معرفی رشته های تمام گروه ها در مقطعه کارشناسی پرداخته اند. مشاور تحصیلی کارشناسی ارشد کنکور مشاور نیز به شما کمک خواهند کرد .

رشته مشاوره در میان رشته های علوم انسانی مجموعه ای از دانش های به هم پیوسته می باشد. که به بررسی چگونگی استفاده از اصول و فنون روانشناسی در برقراری ارتباط با مراجع، کمک به بهبود فضای آموزش، تشخیص اختلال های کودکان، اختلال یادگیری و … می پردازد.

همچنین این رشته به بررسی مبانی، اصول، اهداف، روش ها و حل زمینه های و عوامل تعلیم و تربیت می پردازد. همچنین از روش عقلی و بحث های فلسفی در تعلیم و تربیت و نیز روش های علمی و یافته های روان شناسی، جامعه شناسی و … در مباحث نظری و کاربردی سود می برد. برای انتخاب بهترین شغل از میان شاخه های رشته مشاوره می توانید با مشاوره آینده شغلی  ،کنکور مشاور صحبت نمایید

ارشد مشاوره
ارشد مشاوره

رشته مشاوره کد 1143: گرایش ها و موقعیت های شغلی و استخدامی

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد مشاوره در درجه اول جذب آموزش و پرورش می شوند. برخی سازمان های دولتی مانند سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، کمیته امداد، فرهنگ سراها، زندان ها و … از جمله مکان هایی هستند که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آن جا مشغول به کار شوند.
فارغ التحصیلان رشته کارشناسی ارشد مشاوره در صورتی که از سرمایه خوبی برخوردار باشند می توانند مجوز تاسیس مهد کودک و آمادگی را آخذ نموده و در این زمینه فعالیت نمایند.

مشاوره برنامه ریزی درسی برای داوطلبان کنکور و همچنین دانش آموزان تمام مقاطع از تخصص های برخی گرایش های این رشته می باشد که مدارس، دربیرستان ها و آموزشگاه های خصوصی پذیرای این افراد می باشند.

گرایش مشاوره خانواده می تواند در زمینه های زیر فعالیت نماید:

ارتباط بین همسران
تعارضات و اختلافات زناشویی
ارتباط والدین و فرزندان
بررسی مسائل خانواده
مشاوره پیش از ازدواج
مهارت های همسر گزینی
گرایش مشاور شغلی می تواند در زمینه های زیر فعالیت نماید:
تطبیق با محیط کار و آموزش افراد
در جهت کمک به افراد برای انتخاب بهترین و مناسب ترین شغل
بررسی رغبت افراد برای مشاغل
گرایش مشاوره توانبخشی می تواند در زمینه های زیر فعالیت نماید:
سالمندان
معلولین
مشاوره اعتیاد
کودکان خیابانی
آسیب دیدگان بالاهای طبیعی

گرایش مشاوره مدرسه می تواند در زمینه های زیر فعالیت نماید:

بیشتر تمرکز در این گرایش روی تعامل با دانش آموزان و حل مسائل مربوط به ان ها و مدرسه می باشد.
به تعلیم و تربیت مشاور مدارس و مشاور تحصیلی می پردازد.

ارشد مشاوره
ارشد مشاوره

ماهیت کارشناسی ارشد مشاوره

هر فردی در زندگی روزمره اش به یک نفر احتیاج دارد تا از او کمک بگیرد. این جور مواقع بیشتر افراد سراغ افراد با تجربه در بین دوستان و آشنایان می روند و با ان ها به اصطلاح عامیانه درد و دل می کنند. از نظر تمام مشاوران درد و دل کردن کاری را بهبود نمی دهد و شما تنها سبک می شوید. به همین خاطر این افراد پیشنهاد می کنند در زمان بروز مشکلات به مشاوران خبره مراجعه کنند تا بهترین نتیجه را کسب کنند.

معرفی دروس و ضرایب امتحانی کنکور ارشد مشاوره

عنوان دروس امتحانی ضریب دروس امتحانی
زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی و فرانسه ) 3
آمار و روش های تحقیق 2
مبانی مشاوره و راهنمایی 2
روش ها و فنون راهنمایی در مشاوره 3
نظریه های مشاوره و روان درمانی 3
کاربرد آزمون های روانی در مشاوره 2
روان شناسی شخصیت 2

ارشد مشاوره
ارشد مشاوره

طول دوره و چارت دروس کارشناسی ارشد مشاوره

طول دوره کارشناسی ارشد رشته مشاوره حداقل 2 و حداکثر 3 سال بوده و تعداد واحد های لازم برای فارغ التحصیل شدن بین 28 تا 32 واحد درسی است (به غیر از واحد های پیش نیاز که بسته به رشته کارشناسی دانشجو و دانشگاهی که پذیرفته می شود، متفاوت است ).

بنابراین دانشجویان این دوره برای تکمیل دوره خود در طی 2 سال یا 4 ترم باید به طور متوسط در هر نیم سال تحصیلی حدود 8 واحد درسی را بگذرانند.

البته معمولا داشنجویان گرایش های مختلف مجموعه مشاوره سه ترم درسی دارند و در انتهای ترم دوم و ابتدای ترم سوم می بایست پروپوزال ( طرح پیشنهادی پایان نامه ) خود را تصویب نموده و ترم آخر را به فعالیت پژوهشی بپردازند که به طور معمول، پایان نامه 4 واحد درسی محسوب می شود.

ارشد مشاوره
ارشد مشاوره

تفاوت کارشناسی ارشد رشته مشاوره و کارشناسی ارشد رشته روانشناسی

گرایش های رشته مشاوره در تمام دنیا جزو گرایش های روانشناسی می باشند و فقط در ایران در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد، زیر مجموعه رشته مشاوره محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید