ارشد فوتونیک

قدمت رشته ارشد فوتونیک در کشور ما بسیار زیاد نیست. تا جایی که تا کنون در دوره کارشناسی دانشگاه ها در این رشته پذیرش دانشجو ندارند.

اما با توجه به گسترش استفاده از لیزر و نور در امور مختلف دانشگاه های کشور به پذیرش دانشجوی فوتونیک علاقه نشان داده اند.

کارشناسی ارشد رشته فوتونیک مبتنی بر پیشرفت ها و تکنولوژی های مرتبط با نور و لیزر در صنعت می باشد.

کارشناسی ارشد فوتونیک در واقع شاخه ای از علم فیزیک می باشد که در حوزه اپتیک، لیزر، فیبر نوری به طور تخصصی وارد می شود. انتقال داده ها توسط نور در عصر امروز بسیار گسترده و بررسی می شود.
شرکت کنکور مشاور قصد دارد در این مقاله کارشناسی ارشد فوتونیک را به طور کامل برایتان شرح داده و بازار شغلی آن را برایتان معرفی می کند.

ارشد فوتونیک

ارشد فوتونیک

معرفی رشته فوتونیک

فوتونیک علمی است که گستره آن شامل ایجاد، انتشار، انتقال، مدولاسیون، سوئیجینگ، تقویت و آشار سازی نور می شود.

با اختراع لیزر و پس از آن با ساخت فیبر نوری، شاخه اپتیک در علم فیزیک آن قدر گسترده و کاربرد های آن قدر زیاد شد که مبحثی جدید موسوم به فوتونیک در علم متولد گردید.رشته فوتونیک دارای گرایش های فیزیک، الکترونیک، مخابرات و زمینه های نظری و تجربی می باشد.

ارشد فوتونیک

ارشد فوتونیک

معرفی گرایش فیزیک:

شاخه دیگری از علم فوتونیک، فوتونیک – فیزیک می باشد. در این شاخه نیز به مباحث بسیار زیادی از جمله روابط حاکم بر برهمکنش نور با ماده، میکروسکوپ های رویشی میدان نزدیک نوری و … پرداخته می شود.

معرفی گرایش الکترونیک:

پیشررفت روز افزون تکنولوژی و ساخت قطعات الترونیکی کوچک و کوچک تر تا به آن جا ادامه یافته است که امروزه پیش بینی می شود که در چند سال آینده دیگر نتوان قطعاتی از این کوچک تر ساخت که قادر به عبور جریان الکتریسیته باشند. این مسئله باعث شده تحلیل مدارات دیگر از حوزه الکترونیک کلاسیک خارج شده و بررسی چنین سیستمی بر عهده مکانیک کوانتومی نهاده شود.

این امر باعث شده است تا دانشمندان به فکر جایگزینی برای الکترون بیفتند که مشکلات الکرتون را نداشته باشد و به عنوان اولین گزینه، فوتون را جایگزینی مناسب یافتند.

لذا از این پس باید به دنبال ساخت اوداتی بود که جای ادوات الکترونیکی را در مدارات بگیرد و در آن ها فوتون نقش اساسی را بازی کند.

تحقیقاتی که این هدف را دنبال می کنند در حوزه فوتونیک شاخه الکترونیک آن بررسی می شود و بر عهده این بخش می باشد.

معرفی گرایش مخابرات:

ساخت فیبر نوری و اختراع لیزر، بشر را به این سو هدایت کرد تا مخابراتی پیشرفته بر مبنای این دو تکنولوژی بسازد.

این مخابرات اکنون به ظهور رسیده است و روز به روز بر قدرت و سرعت ان افزوده می شود.

از جمله اهداف دوره های ارشد در رشته فوتونیک، تحقیقات در تکنولوژی لیزر و منابع نوری، تحقیقات پایه ای در علم لیزر و فوتونیک، تحقیقات در بکارگیری لیزر و نور در زمینه های مختلف، تحقیقات پایه ای مرتبط، خواص نوری مواد و بکارگیری نتایج و تاکید بر تحقیقات هدفمند برای اثر گذاشتن نتایج حاصله در صنعت موجود و احیانا پایه ریزی تکنولوژی های جدید می باشد.

گرایش ها و موقعیت های شغلی و استخدامی رشته ارشد فوتونیک کد 1205

فوتونیک
مهدنسی الکترواپتیک
اپتوالکترونیک
لیزر

ارشد فوتونیک

ارشد فوتونیک

بازار کار رشته فوتونیک

کارشناسی ارشد رشته فوتونیک در کشور ما نو ظهور است و به همین دلیل مراکز زیادی را نمی توان به عنوان جایگاه فارغ التحصیلان رشته فوتونیک معرفی نمود، اما فعالیت در مخابرات، شرکت های خصوصی و ساخت تجهیزات لیزر و اپتیک به عنوان مکان های فعالیت این رشته وجود دارد.

مشاغل زیر به طور مستقیم به این رشته تحصیلی ارتباط دارد و دانش آموختگان در صورت فعالیت در این شغل بیشترین ارتباط را بین رشته تحصیلی و شغل خود بر قرار خواهند کرد:

فیزیک دان
پژوهشگر
استاد دانشگاه
معلم

همچنین برخی از مشاغل، ظرفیت جذب افراد مختلف از تخصص های گوناگون را دارا می باشند. در این مشاغل، هر فرد علاوه بر تسلط بر مهارت های مربوط به آن شغل، لازم است به فراخور صنعت و نوع کسب و کاری که در آن مشغول به کار است، دارای دانش تخصصی مربوط نیز می باشد:

کارشناس مدیر آموزش
کارگزار بیمه
برنامه درسی ارشد فوتونیک و تعداد واحد ها
تعداد کل واحد ها 32 واحد
دروس الزامی مشترک 9 واحد
دروس اختیاری 15 واحد
سمینار 2 واحد
پایان نامه 6 واحد

ارشد فوتونیک

ارشد فوتونیک

دروس امتحانی و تعداد سوال ارشد فوتونیک

ردیف دروس امتحانی تعداد سوال
1 زبان عمومی و تخصصی انگلیسی 30
2 الکترو مغناطیس 20
3 فیزیک مدرن 20
4 مکانیک کوانتومی 20
5 الکترونیک 20
6 اپتیک 20

با ابزار های اپتیکی و نوری می توانیم جهان را به درستی ببینیم. این تجهیزات در تمامی قسمت های زندگی ما حضور دارند. از عینک طبی گرفته تا آندوسکوپی های پزشکی و دوربین های تلفن همراه و دوربین های نظارتی. در این رشته تخصصی یاد خواهید گرفت که سیستم های اپتیکی با میزان کارایی بالا را برای طیف وسیعی از کاربرد های متنوع از جمله لنز های نوری و منشور و قطعات شبکه ای طراحی کنید.

علوم مهندسی اپتیک و لیزر پایه و اساس طراحی سیستم های اپتیک تجاری مانند دوربین های تلفن همراه و دوربین های دیجیتال و ابزار های بسیار پیچیده برای کاربرد های تجاری و تحقیقاتی است. این رشته تحصیلی طراحی، ساخت و آزمایش تجهیزات فضایی یا هوافضا را با فناوری حسگر های نوری برای نظارت بر محیط اطراف در بر می گیرد.
رشته مهندسی اپتیک و لیزر کاربرد های بسیار متنوعی چه در تجارت و چه در موضوعات تحقیقاتی دارد. با ترکیب فیزیک و مهندسی می توان تخصص های لازم برای تبدیل شدن به یک نفر مبتکر در موج بعدی پیشرفت های تکنولوژی در زمینه فناوری های مدرن اپتیک و لیزر را در دانشجویان پدید آورد. برای مشاوره تحصیل کارشناسی ارشد با ما در ارتباط باشید