آینده کدامیک از رشته های دانشگاهی علوم تجربی‌تضمین شده است؟

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
رشته علوم تجربی

اکثرافرادی که رشته علوم تجربی را به عنوان رشته تحصیلی خود انتخاب می کنند، از کودکی رویای پزشکی را در ذهن خود داشته اند. اما اگر با نگرش متفاوتی به آن نگاه کنیم این رشته فقط به رشته های پزشکی محدود نمی شود.
اکثر افراد آینده شغلی این رشته را فقط در پزشک شدن می دانند و از آینده شغلی رشته های تجربی غیر پزشکی اطلاع چندانی ندارند.

ازآنجایی که ظرفیت در این رشته محدود است شانس قبولی در آن نیز کم و پایین است. بسیاری از رشته های تجربی دارای آینده شغلی درخشانی هستند که شاید به آنها توجه کمتری می شود.

رشته پرستاری درعلوم تجربی

رشته علوم تجربی

پرستاری را می توان مواظبت و مراقبت از بیماران معنا کرد. اما این مواظبت و مراقبت به معنی ترزیق و پانسمان و … نمی باشد. پرستاران باید علم و دانش بسیاری را فرا بگیرند.

پرستاران مسئولیت و وظیفه مواظبت و مراقبت و حمایت ازبیمار، هماهنگ کردن بین بیمار و پزشک و خانواده بیمار، مدیریت و کنترل بخش، آموزش به بیمار، برای هماهنگ کردن و آشنا کردن بیمار با بیماری و …را بر عهده دارند.

یک پرستار باید در هر موقعیتی حتی زمان خستگی و نداشتن آمادگی جسمی و روحی نیاز بیماران را پاسخگو باشد و این کار لازمه اش این است که نسبت به انسان ها و اطرافیانش عشق بورزد.

هر ساله تعداد زیادی پرستار در مراکز بهداشتی و درمانی جذب می شوند و در واقع اولین شخصی که بیماران در یک مرکز درمانی با او ارتباط می گیرند پرستاران هستند.

مفید برای شما : چگونه رتبه برتر کنکور تجربی شویم

با اینکه هرساله تعداد زیادی دانشجو پرستاری فارغ التحصیل می شوند ولی همچنان مراکز بهداشتی و درمانی به این پرستاران نیازمند است پس بازار کار این رشته خوب است و آینده کاری رشته علوم تجربی در پرستاری تضمین شده است.

تماس با کنکور مشاور

رشته مامایی

رشته مامایی

یکی از قدیمی ترین شغل های رشته تجربی مامایی است‌ از آنجایی که هر روز هر دقیقه و هر ثانیه در جایی از دنیا نوزادی متولد می شود. تولد یکی از شگفت انگیز ترین و مهم ترین لحظه ها در زندگی فرد است.

در چنین لحظه هایی که بسیار مهم و حیاتی است حضور داشتن یک متخصص در کمک کردن به مادران بسیار مهم است. یک ماما می تواند از زمان پیش از تولد یک نوزاد تا زمان تولد و زایمان همراه مادر باشد. یک ماما در دوران بارداری مسئولیت و وظایف بسیاری در زمینه های گوناگون دارد.

مانند: بهداشت فردی، چگونگی تغذیه، چگونگی تنفس درست، ورزش و … را به مادر آموزش و در یادگیری آن کمک می کند. کار و مسئولیت ماما پس از تولد و زایمان نیز همچنان ادامه دارد.

کنترل سلامت مادر و نوزاد و آموزش های ابتدایی و لازم به مادر برای مراقبت و نگهداری از نوزاد از دیگر وظایف ماما بعد از زایمان است. یک ماما می تواند در مشاغل زیادی مشغول به کار شود.

به طور مثال در مراکز بهداشتی و طرح پزشک خانواده، زایشگاه ها، بیمارستان ها، مربی بهداشت مدرس، مربی خدمات بهداشتی در درمانگاه ها، کارشناس بهداشت خانواده و … همچنین می توانند برای شروع کار جهت ارائه کردن خدمات بهداشتی و درمانی برای دایر کردن مطب اقدام کنند.

پس آینده شغلی رشته علوم تجربی در مامایی نیز دارای جایگاه خوبی است.

رشته رادیولوژی

رشته رادیولوژی

سومین رشته ای که در رشته های علوم تجربی دارای آینده شغلی خوبی است رادیولوژی یعنی کار با سیستم های تصویر برداری پزشکی است. امروزه علم رادیولوژی پیشرفت چشمگیری کرده است به وسیله این علم انسان می تواند به اعماق بدن و وجود خود راه پیدا کند.

علم رادیولوژی تشخیص و شناسایی بیماری ها و دیدن دقیق اعضا و عضو های داخل بدن را ممکن کرده است. در این رشته برای درمان و تشخیص از اشعه ایکس و دیگر پرتوها استفاده می شود.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید علاوه بر علوم پایه همچون فیزیک آناتومی و فیزیولوژی درس های تخصصی تصویر برداری پزشکی را نیز فرا بگیرند و با نحوه کار با دستگاه های رادیولوژی آشنا و استفاده از آنها را یاد بگیرند.

از آنجایی که اکثر بیمارستان های خصوصی و دولتی در قسمت های تصویر برداری به اشخاص متخصص در این زمینه نیازمند هستند رشته تکنولوژی پرتوشناسی و رادیولوژی از آینده شغلی خوب و تضمین شده ای برخوردار است.

اگر افراد تحصیل کرده در این رشته دانش و تجربه و سرمایه لازم را داشته باشند می توانند مراکز رادیولوژی را به طور خصوصی تاسیس کنند.

رشته علوم تغذیه

رشته علوم تغذیه

علوم تغذیه رشته ای است که به فرد می آموزد هر آنچه که فرد می خورد و می آشامد در فعالیت های جسمی و روانی در بدن تاثیرگذار است. در واقع تغذیه نادرست و سوءتغذیه باعث به وجود آمدن انواع مختلف بیماری ها در بدن انسان می شود.

بیماری ها و ناراحتی های همچون نارسایی ها و اختلالات هضم در روده و معده، فشار خون، چاقی و … از نمونه مشکلات تغذیه نادرست وسوءتغذیه است.

از اهداف رشته علوم تغذیه می توان به آگاه کردن مردم نسبت به خطرات ناشی از استفاده کمتر از حد یا بیش از حد مواد غذایی اشاره کرد. از دیگر وظایف این رشته می توان به ارائه کردن رژیم های غذایی به افرادی که دارای ناراحتی ها و بیماری های خاص هستند.

مانند:بیماری دیابت و فشارخون و … و همچنین ارائه رژیم های غذایی و تخصصی برای چاقی یا لاغری اشاره کرد. آینده شغلی رشته علوم تجربی در رشته تغذیه نیز خوب و دارای بازار کار عالی است.

از آنجایی که امروزه اکثر افراد به دنبال تناسب اندام خود هستند پس برای رسیدن به آن به رژیم های درست نیازمند هستند. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند در مشاغلی همچون کارخانه های تولید مواد غذایی، کلینیک های رژیم درمانی، مطب های شخصی خود و … شروع و مشغول به کار شوند.

رشته فیزیوتراپی

این رشته بیشتر با ابزار و دستگاه ها سروکار دارد. فیزیوتراپی در واقع نوعی درمان است که برای بازیابی، نگهداری و استفاده حداکثر از تحرک برای بهبود عملکرد اندام های بدن کاربرد دارد.

فیزیوتراپی از راه توانبخشی بدنی به بهبود و درمان و همچنین پیشگیری از آسیب های بیشتر برای رسیدن به سلامتی کامل و تناسب اندام در افراد کمک می کند.

در فیزیوتراپی برای توانبخشی به بیماران از عوامل فیزیکی همچون نور، سرما، گرما، الکتریسیته و… در دستگاه های مکانیکی و ترمینات ورزشی استفاده می شود.

کسانی که در این رشته مشغول به تحصیل هستند با استفاده از دستگاه های مرتبط با این رشته یاد می گیرند که به چه صورتی به بهبود و درمان عضلات و فعال کردن دوباره اعصاب ضعیف شده در اندام های بدن انسان کمک کنند.

از آنجایی که این رشته هنوز در بسیاری از دانشگاه ها تدریس نمی شود بنابراین فارغ التحصیلان فیزیوتراپی تعداد کمی هستند و از آینده شغلی خوبی برخوردار است.

فیزیوتراپیست ها می توانند در مشاغلی همچون بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز نگهداری از سالمندان، سازمان بهزیستی و حتی در منزل کسانی که جابجایی برایشان دشوار است کار کنند. فردی که دارای سابقه، دانش و تجربه کافی باشد می تواند کلینیک خصوصی فیزیوتراپی را راه اندازی کند.

*برای یک انتخاب رشته درست از مشاورین انتخاب رشته تجربی کمک بگیرید.

رشته علوم تجربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید