معرفی رشته های ریاضی

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
معرفی رشته های ریاضی

اگر شخص بدنبال بهترین وپردرامدترین رشته های علوم ریاضی باشد بدون تردید با رشته های مهندسی روبرو می شود که شامل: مهندسی برقی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی صنایع، مهندسی معماری و…. میباشد. در این مقاله به معرفی رشته های ریاضی میپردازیم. همراه ما باشید.

رشته مهندسی برق

این رشته متقاضی ترین رشته ریاضی است که مستلزم توانایی بالای ریاضی و فیزیک است. همچنین تسلط بر زبان انگلیسی در این رشته بسیارمهم است.

این رشته دارای چهارگرایش: مخابرات، الکترونیک، کنترل و قدرت است که هر کدام مهارت خاص و ویژه خود را می طلبد. مشاغلی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آن فعالیت کنند عبارت است از:

” کارخانه های خودرو سازی، کارخانه های ذوب آهن، سازمان های فعال در حوزه مخابرات، نیروگاه های برق،کارخانه های صنایع نظامی و دفاعی، شرکت های تولید برد های الکتریکی و… .”

تماس با کنکور مشاور

آشنایی و تسلط بالا داشتن به نرم افزار های مربوطه و اطلاعات و تکنولوژی روز دنیا در هر کدام از گرایش ها اهمیت ویژه و رابطه مستقیمی با میزان در آمد افراد دارد. دارا بودن خلاقیت تجربه و سرمایه کافی زمینه کارآفرینی در این رشته را می تواند فراهم و آماده کند.

رشته مهندسی برق

رشته مهندسی کامپیوتر

از جمله رشته های پرطرفدار ریاضی فیزیک رشته مهندسی کامپیوتر است. افرادی که این رشته را انتخاب می کنند می توانند تا مقطع دکترا آن را ادامه دهند.

این رشته در مقطع کارشناسی سه گرایش: نرم افزار، سخت افزار و فناوری اطلاعات(IT) و در مقطع ارشد دارای چندین گرایش مانند: هوش مصنوعی، شبکه های کامپیوتری، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی مکاترونیک، معماری کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، تجارت الکترونیک، الگوریتم ها و محاسبات و… تقسیم بندی می شوند.

هر یک از فارغ التحصیل شدگان در این گرایش ها می توانند در مشاغل دولتی و غیردولتی و همچنین حوزه هایی مانند: برنامه نویسی، طراحی کردن و بهینه سازی پایگاه های داده، امنیت شبکه، طراحی وب، طراحی کردن سیستم های کامپیوتری و… شروع به فعالیت کنند.

پیشنهاد میکنیم : چگونه ریاضی را 100 بزنیم

داشتن مهارت تبحر و تسلط در زبان های برنامه نویسی و نرم افزار های مورد نیاز آن رابطه مستقیمی با رسیدن به درآمد بالا و موقعیت های شغلی بهتر و مناسب تر دارد.

افراد تحصیل کرده در این رشته مهندسی کامپیوتر سیستم های کامپیوتری را طراحی می کنند سپس آن را پیاده سازی می کنند و در شرکت های تولید قطعات و دستگاه ها و مراکز صنعتی و تولیدکننده سخت افزار ها را ارتقا می بخشد.

رشته مهندسی کامپیوتر

معرفی رشته های ریاضی : رشته مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک با دیگر شاخه های مهندسی مانند: مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی شیمی، مهندسی خودرو، مهندسی معدن، مهندسی هسته ای، مهندسی نفت و … همپوشانی بالایی دارد.

مهندسی مکانیک شامل گرایش هایی مانند: گرایش حرارت و سیالات، گرایش جامدات، گرایش ساخت و تولید است. مشاغل مرتبط با این رشته عبارت اند از: طراحی کردن و ساخت ماشین آلات و قطعات خانگی و پزشکی، ساخت تجهیزات نیروگاه های اتمی، فسیلی، خورشیدی و بادی آبی، تولید کردن دستگاه های انتقال و تصفیه آب،

ساخت تجهیزات دفاعی، تولید بازو های مکانیک، ربات ها، سیستم های تولیدی، طراحی کردن و ساختن وسایل حمل و نقل زمینی و هوایی و دریایی و … . امروزه مهندسان مکانیک در یافتن کار و کاریابی مشکلی ندارند زیرا به دلیل تحریم های نفتی تولیدات بیش از پیش شده است.

معرفی رشته های ریاضی : رشته مهندسی مکانیک

رشته مهندسی عمران

مهندسی عمران در میان همه افراد جامعه شناخته شده و یکی از پرطرفدارترین رشته های علوم ریاضی است. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند در فعالیت هایی همچون: ساختن انواع مختلف تونل ها، سد ها، پل ها، راه ها، ساختمان ها و شبکه های آب و فاضلاب در بخش های مربوط به شرکت های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند.

همچنین می توانند به عنوان هئیت علمی در دانشگاه ها و فعالیت در مراکز علمی و پژوهشی با داشتن تحصیلات عالی در این رشته به فعالیت بپردازند.

رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی صنایع

مهندسی صنایع تلفیق و ترکیبی از مهندسی و مدیریت است. یکی از عوامل موثر در پرطرفدار بودن این رشته گستردگی فعالیت های شغلی در این رشته است که فرصت های شغلی زیادی برای فارغ التحصیلان این رشته در انواع مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی به وجود می آورد.

این افراد می توانند در حوزه هایی مانند: صنعت بیمه، کارخانجات، خدمات مشاوره ای، کشت و صنعت، شرکت های هواپیمایی و… به فعالیت بپردازند.

مفید برای شما : بهترین رشته های ریاضی برای خانم ها

در مواردی که به مدیریت، هدایت، برنامه ریزی و ارتقاع بهره وری نیاز است، بودن و حضور یک مهندس صنایع می تواند مهم و بسیار حائز اهمیت است.

معرفی رشته های ریاضی : رشته مهندسی معماری

اگر فرد به ساخت و ساز در کنار هنر علاقمند باشد بهترین و مناسب ترین رشته برای او مهندسی معماری است. زیرا این رشته شامل دو جنبه هنری است که در آن دروس هنری بیشتر از دروس فنی مورد توجه قرار می گیرد.

از جمله مشاغل مرتبط با رشته مهندسی معماری می توان به: طراحی دکوراسیون داخلی، انجام دادن پروژه ها و فعالیت های پژوهشی در حوزه طراحی فضا های طبیعی، محوطه سازی و طراحی کردن میادین شهر و پارک ها و سرپرستی دفاتر مشاوره معماری اشاره کرد.

از جمله مهارت های یک مهندس معماری عبارت است از: ایده پردازی، تسلط بر نرم افزار های الزامی، به روز بودن اطلاعات، داشتن قدرت تجسم بالا در کنار تسلط و تبحر بر دروس ریاضی، هندسه و آشنایی با روانشناسی.

معرفی رشته های ریاضی : رشته مهندسی معماری

رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت نگین مشاغل رشته ریاضی و از محبوب ترین های رشته ریاضی است که میزان درآمد بالا و جذابیت کاری آن سبب شده است که یکی از پرطرفدارترین رشته های ریاضی در میان نفرات برتر باشد که قبولی در آن به رتبه عالی نیازمند است.

مهندسان نفت در اکتشاف، محاسبه و بهره برداری از منبع زیر زمینی مانند: نفت و گاز و انتقال آن مهارت و تخصص دارند. رشته مهندسی نفت شامل چهار گرایش: مهندسی اکتشاف، مهندسی حفاری، مهندسی مخازن و مهندسی بهره برداری که هرکدام موقعیت شغلی خاص خود را دارند.

امروزه بیش از ۷ درصد دانشجویان مهندسی نفت جذب و استخدام وزارت نفت شده اند.

رشته مهندسی نفت

معرفی رشته های ریاضی : رشته مهندسی پزشکی

از جمله رشته های پرطرفدار ریاضی که آمیخته با رشته تجربی است مهندسی پزشکی است. این رشته با بهره برداری، تعمیر کردن، پشتیبانی کردن و نگهداری و تنظیم و کنترل و استاندارد سازی دستگاه ها و تجهیزات پزشکی به یاری پزشکان آمده است.

البته مهندسان پزشکی در مقاطع بالاتر برای پیشرفت و ارتقا دستگاه های پزشکی از روش ها و تکنیک های علمی خاصی بهره می برند. مهندسی پزشکی گرایش های گوناگونی مانند: مهندسی پزشکی بالینی، مهندسی بیو مکانیک، مهندسی بافت، پردازش و تصاویر پزشکی، مهندسی توانبخشی، مهندسی بیوالکتریک و … دارا می باشد و ابراز دقیق و قابل اطمینانی در مهندسی پزشکی است.

*برای انتخاب رشته ریاضی با بهترین مشاورین و متخصصین تماس بگیرید.

تماس با کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

👈 معرفی رشته پزشکی بطور تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط تحصیلی و بازار کار و گرایش های رشته پزشکی در این مقاله انجام

بیشتر بخوانید »

آخرین مقالات کنکور مشاور

معرفی رشته پزشکی

معرفی رشته پزشکی

👈 معرفی رشته پزشکی بطور تخصصی با در نظر گرفتن تمام شرایط تحصیلی و بازار کار و گرایش های رشته پزشکی در این مقاله انجام

Read More »
برای تماس با مشاور کلیک کنید