تحصیل هم زمان در دو رشته تحصیلی

تحصیل هم زمان در دو رشته تحصیلی

برخی از دانشجویان تمایل دارند که در دوره تحصیلی خود همزمان در دو رشته تحصیلی مشغول به تحصیل شوند. شاید برای شما این مسله پیش بیاید که آیا امکان تحصیل هم زمان در دو رشته تحصیلی وجود دارد؟ پاسخ ما به این سوال بله است چرا که دواطلب میتواند با داشتن یکسری شرایط به تحصیل در دو رشته به صورت همزمان بپردازد.  در ادامه این نوشته با ما همراه شوید تا برای شما  مباحثی در زمینه تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاهی مطالبی را ارائه نماییم.

چه داوطلبانی میتوانند به طور هم زمان در دو رشته تحصیل نمایند؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم بر حسب مصوبات وزارت علوم امکان تحصیل همزمان در دو رشته با داشتن یک سری شرایط و ضوابط امکان پذیر میباشد . با این وجود شرایط تحصیل همزمان برای هر گروه از جمله دانشجویان ممتاز ، دانشجویان دانشگاه آزاد و پیام نور متفاوت است و شامل یک سری ضوابط و مقررات می باشد.

تحصیل هم زمان در دو رشته تحصیلی

 شرایط تحصیل همزمان دانشجویان ممتاز در دو رشته تصیلی

دانشجویان ممتازی که متقاضی تحصیل در رشته دوم هستند می بایست شرایط و ضوابط در نظر گرفته شده توسط وزارت علوم را داشته باشند که در زیر به صورت خلاصه به آنها می پردازیم.

1- برگزیدگان‌ کنکور سراسری‌ با معرفی‌ سازمان‌ سنجش‌

2- برگزیدگان‌ المپیاد های‌ علمی‌ دانش‌ آموزش‌ كشور با معرفی‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌

3- برگزیدگان‌ جشنواره‌ خوارزمی‌ با معرفی‌ سازمان‌ پژوهش های‌ علمی‌ و صنعتی‌ ایران‌

4- معدل حداقل 17 دو نیمسال برای دانشجویان ممتاز کارشناسی و کارشناسی ارشد با تایید معاونت اموزشی دانشگاه

برای مشاوره در زمینه انتخاب رشته  کلیک کنید.

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشجویان دانشگاه آزاد

تحصیل همزمان در دو رشته برای متقاضیان دانشگاه آزاد نیز بر حسب یک سری شرایط و مقررات امکان پذیر است است این شرایط عبارتند از:

 1-پذیرفته‌ شدگان و دانشجویان در هر یک از مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی پیوسته میتوانند علاوه بر تحصیل در رشته خود می‌ توانند در یک رشته دیگر در همان مقطع تحصیلی یا پایین تر تحصیل کنند.

 2-دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز می‌ توانند تنها در یک رشته از رشته‌ های مقاطع کاردانی یا کارشناسی ( پیوسته یا ناپیوسته ) به‌طور همزمان در رشته دوم تحصیل نمایند.

3- حداكثر مدت‌ تحصیل‌ برای‌ دانشجویان‌ دانشگاه آزاد ‌ در رشته دوم ، مدت‌ مجاز تحصیل‌ در رشته‌ اول‌ آن ها می باشد.

4- دانشجویان معافیت از نظام وظیفه در صورتی‌ که در رشته اول انصراف از تحصیل دهند یا اخراج آموزشی شده باشند ، می‌ توانند رشته دوم را تا سقف مجاز مدت زمان معافیت از نظام وظیفه در رشته اول ادامه تحصیل دهند .

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته  دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه های دولتی ای است که دانشجویان زیادی هم از طریق ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور و هم با کنکور می پذیرد. یکی از مزیت های این دانشگاه ها امکان تحصیل در دو رشته به صورت همزمان است.

1-دانشجویان متقاضی تحصیل در دو رشته تنها این امکان را دارند که در مقطع کارشناسی در رشته دوم تحصیل کنند.

2- پذیرش دانشجو در هر دو رشته می تواند از طریق آزمون سراسری یا پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ‌داوطلب باشد.

 3-دانشجویان پسر که از معافیت تحصیلی استفاده می‌ کنند برای تحصیل در رشته دوم باید بر اساس معافیت تحصیلی صادر شده در رشته دانشگاه اول اقدام نمایند .

 4-دروس گذرانده شده در رشته اول در صورت تطابق برای رشته دوم قابل معادل سازی است.

سخن پایانی

از آنجاییکه خیلی از داوطلبان میخواهند برای موفقیت بیشتر به طور همزمان تحصیل نماینند ممکن است در این زمینه اطلاعات کافی نداشته باشند. این دواطلبان میتوانند از طریق تماس با مجموعه بزرگ  کنکور مشاور از خدمات مشاوره این مجموعه بهره ببرند و در زمینه شرایط لازم برای کسب امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی اطلاعات کافی را دریافت نمایند.

برای رزرو وقت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.