پذیرش دانشجو بر حسب سوابق تحصیلی

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

یکی از راه های حضور در دانشگاه ها علاوه بر پذیرش بر حسب قبولی در کنکور سراسری، پذیرش دانشجو بر حسب سوابق تحصیلی می باشد.

خوشبختانه امروزه حضور در دانشگاه های بدون کنکور امری پذیرفته شده به حساب میاید. لذا داوطلبان میتوانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش بر حسب ضوابط و شرایط موجود در دفترچه های بارگذاری شده در این سایت اقدامات لازم را انجام دهند.

در این نوشته به شما در مورد زمان ثبت نام بر حسب سوابق تحصیلی و شرایط لازم ثبت نام نکاتی را در میان خواهیم گذاشت. پس تا با پایین این متن با ما همراه باشید.

زمان ثبت نام برای پذیرش دانشجو بر حسب سوابق تحصیلی

همانطور که در بالا اشاره کردیم محصلان می توانند بر حسب سوابق تحصیلی و معدل کسب شده اقدام به ثبت نام برای دانشگاi ها نمایند و بر حسب انتخاب رشته خود در دانشگاه مورد نظر در صورت پذیرش تحصیل نمایند.

برای اینگونه داوطلبان زمان مشخصی جهت ثبت نام مانند ثبت نام در کنکور سراسری مشخص شده است. با توجه به اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، تنها 15 درصد از رشته محل های تحصیلی از طریق شرکت در کنکور سراسری ارائه میگردد.

بر این اساس پذیرش دانشجویان در 85 درصد از کد رشته ها، فقط با ملاک سوابق تحصیلی صورت خواهد گرفت. نام نویسی بدون کنکور دانشگاه سراسری در دو نیمسال بهمن و مهر انجام می شود.

علت اهمیت ثبت درست سوابق تحصیلی در ثبت نام

تماس با کنکور مشاور

اینکه داوطلب در پذیرش بر حسب معدل میتواند در کد رشته های دانشگاهی تحصیل نماید. باید توجه نماید که اگر هنگام ثبت نام معدل خود را اشتباه ثبت نماید دچار مشکل خواهد شد و پذیرش او از سمت سازمان سنجش ملغا اعلام خواهد شد.

به همین خاطر داوطلبان لازم است معدل کتبی دیپلم خود را دقیقاً مطابق معدل مندرج در مدرک فارغ التحصیلی وارد نمایند. چرا که در صورت اختلاف نمره ثبت شده با نمره واقعی ثبت شده در مدرک فارغ التحصیلی از ثبت نام و ادامه تحصیل فرد جلوگیری می شود. با این اتفاق قبولی این گونه افراد لغو خواهد.

تمامی اینگونه نکات از جمله ثبت دقیق معدل در دفترچه ثبت نام لحاظ شده است لذا رعایت نکردن اینگونه ضوابط و شرایط کاملا با مسولیت داوطلب خواهد بود.

مفید برای شما : تاثیرسوابق تحصیلی در کنکور

نحوه انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی

برای انتخاب رشته در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان لازم است که به سایت سازمان شنجش مراجعه نمایند.

در این سامانه داوطلبان میتوانند به کد رشته های موجود در سایت سازمان سنجش مراجعه کنند و از میان رشته های موجود بر حسب علاقه خود اقدام به انتخاب رشته نمایند.

این داوطلبان باید دفترچه انتخاب رشته را از سایت سازمان سنجش دانلود نمایند و با به دست آوردن اطلاعات کافی در این زمینه کد رشته های مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

تعداد کد رشته های انتخابی بر اساس سوابق تحصیلی

تعداد کل انتخاب ها در انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب، 100 کد رشته انتخابی می باشد. با این وجود به خاطر داشته باشید بر آگاهی درست از انتخاب چند کد رشته در سال جدید تحصیلی باید به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایید و بر اساس ضوابط و شرایط موجود در دفترچه توضیحات انتخاب رشته اقدام به انتخاب نمایید.

شرایط عمومی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

اعتقاد به دین اسلام
اعتقاد و پیروی از نظام جمهوری اسلامی ایران
عدم اعتیاد به هر گونه مواد مخدر
عدم سابقه فساد اخلاقی
عدم سابقه کیفری

شرایط اختصاصی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی

پذیرش دانشجو بر حسب سوابق تحصیلی

ارائه یکی از مدارک دیپلم چهار ساله نظام قدیم ، دیپلم سه ساله نظام قدیم + اصل و یا گواهی مدرک پیش دانشگاهی ، دیپلم سه ساله نظام جدید ( سال دوازدهم ) و یا کاردانی ( فوق دیپلم ) ( مختص متقاضیان مقطع کارشناسی پیوسته)
ارائه مدرک دیپلم چهار ساله نظام قدیم ،

دیپلم سه ساله نظام قدیم + پیش دانشگاهی و دیپلم سه ساله نظام جدید فنی حرفه ای ، کاردانش ، هنرستان و نظری ( مختص متقاضیان مقطع کاردانی ناپیوسته )
عدم منع نظام وظیفه برای آقایان
محرومیت پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور سراسری و بدون کنکور سراسری دوره ی قبل
ارائه تعهد نامه مبنی بر ادامه تحصیل در یکی از رشته محل های قبولی
تفاوت درصد اعمـال معدل کتبی در صورت متفاوت بودن نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی

سخن پایانی

در این نوشته سعی کردیم به صورت کلی به شما مباحثی را در زمینه پذیرش دانشجو بر حسب سوابق تحصیلی ارائه نماییم.

اما به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به اطلاعات جامع تر حتما با یک مشاور تحصیلی خوب در ارتباط باشید. پیشنهاد ما به شما مراجعه به سایت کنکور مشاوره و ارتباط گرفتن بامشاورین متخصص ما در این زمینه است.

تماس با کنکور مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید