حقوق بدون کنکور

رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته‌ها میان متقاضیان راه یابی به دانشگاه در گروه علوم انسانی است.

لذا این موضوع باعث دشوار شدن رقابت در قبولی برای این رشته شده است.

این موضوع باعث دور شدن داوطلبان زیادی از رشته مورد علاقه خود شده است.

اما خبر خوب برای این دسته از داوطلبین این است که رشته حقوق در بیش‌تر دانشگاه‌های معتبر کشور بدون کنکور نیز پذیرش دارد.

متاسفانه با وجود ظرفیت زیادی که دانشگاه‌ها به ثبت نام بدون کنکور و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی(معدل دیپلم) تعلق می‌دهند، اما اطلاع رسانی در این خصوص بسیار ضعیف است و بسیاری از سوالات در ذهن داوطلبین بی‌پاسخ باقی می‌ماند.

لذا در رابطه با پذیرش رشته حقوق بدون کنکور در دانشگا‌ه‌های مختلف سعی کرده‌ایم در این مطلب تمام جوانب آن را بررسی کنیم تا نقطه مبهمی در این رابطه برایتان باقی نماند.
کارشناسی حقوق بدون کنکور

همان‌طور که اشاره شد، با توجه به امکانی که سازمان سنجش برای جذب بدون کنکور در نظرگرفته است، حتی در رشته‌های پرطرفداری مانند حقوق می‌توانید بدون کنکور و تنها با ثبت نام در بخش مربوط به رشته حقوق بدون کنکور به ادامه تحصیل بپردازید.

رشته حقوق در تمام مقاطع تحصیلی اعم از کارشناسی، کاردانی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها تدریس می‌شوند.

در این رشته نیز مانند سایر رشته ها در مقطع دکتری پذیرش بدون کنکور وجود ندارد.

در مقطع ارشد نیز این امکان تنها برای دانشجویان استعداد درخشانی که شرایط لازمه را داشته باشند ممکن می‌باشد که در این باره در مقاله مربوطه به تفصیل شرح داده شده است.

اما در مقطع کاردانی و کارشناسی رشته حقوق بدون کنکور ، در دانشگاه‌های مختلفی پذیرش می‌کنند که در زیر می‌توانید آن‌ها را مطالعه فرمائید.
رشته حقوق بدون کنکور در دانشگاه‌های سراسری

در دانشگاه‌های سراسری نظیر پیام نور، غیرانتفاعی، روزانه و شبانه، مجازی و پردیس‌های خودگردان نیز ثبت‌نام بدون کنکور صورت می‌گیرد.

برای رشته حقوق و کلیه رشته‌های مربوطه، در این دانشگاه‌ها از تمام رشته‌های انسانی، ریاضی و تجربی ثبت نام انجام می‌پذیرد.

برای اطلاع از وجود پذیرش رشته حقوق بدون آزمون در دانشگاه مدنظر خود تنها کافی است، دفترچه “راهنمای ثبت نام صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی” را از سایت سازمان سنجش دریافت نمائید.

اما بر اساس روال سال‌های پیش می‌توانید از اطلاعات مهمی که در زیر آمده است استفاده کنید:

– در دانشگاه‌های سراسری روزانه، ثبت نام بدون کنکور در رشته حقوق صورت نمی‌گیرد. در دوره شبانه اما برای رشته‌ فقه و حقوق اسلامی پذیرش بدون کنکور صورت می‌گیرد.

– پردیس‌های خود گردان و مجازی نیز رشته حقوق را به صورت بدون آزمون ثبت نام می‌کنند.

– در دانشگا‌ه‌های غیرانتفاعی رشته‌های حقوق، فقه و مبانی حقوق اسلامی ، فقه و حقوق اسلامی، در مقطع کارشناسی و در رشته حقوق قضایی در مقطع کاردانی به صورت بدون کنکور ثبت نام به عمل می‌آورد.

هم‌چنین دانشگاه‌های غیر انتفاعی مذاهب اسلامی که تحصیل در آن‌ها کاملا رایگان است و در شهرهای تهران، بندرعباس و زاهدان وجود دارند، در رشته‌های فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی در مقطع کارشناسی به صورت بدون کنکور ثبت‌نام به عمل می‌آورند.

– در دانشگا‌های پیام نور در مقطع کارشناسی در اکثر رشته‌ها ثبت نام بدون کنکور انجام می‌گیرد، اما در مقطع کاردانی دانشجو نمی‌پذیرد.

لذا:

داوطلبین می‌توانند در رشته‌هایی مانند فقه، و مبانی حقوق اسلامی، حقوق ، فقه و حقوق اسلامی، در مقطع کارشناسی به صورت بدون آزمون در این دانشگاه‌ها ثبت نام کنند.

رشته حقوق بدون کنکور

همان‌طور که تا الان متوجه شده‌اید:

در مقطع کاردانی پیوسته برای رشته حقوق در هیچ‌یک از دانشگاه‌ها پذیرش بدون آزمون صورت نمی‌پذیرد. لذا دانشگاه علمی کاربردی برای آن دسته از داوطلبین که قصد ادامه تحصیل در این رشته و در مقطع کاردانی پیوسته را دارند، شرایطی را فراهم آورده است تا این داوطلبین نیز در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

اما توجه کنید که:

نحوه تدریس رشته‌های موجود در این دانشگاه‌ها با دیگر دانشگا‌ه‌ها متفاوت است و بیش‌تر رنگ و بوی جامعه کاری آن رشته را به خود گرفته‌اند تا این که آکادمیک باشند.

رشته حقوق دانشگاه آزاد بدون کنکور

برای ثبت نام در رشته حقوق بدون کنکور دانشگا‌ه‌های آزاد، لازم است به سایت این دانشگاه مراجعه کنید. در بخش مربوطه، برای هر مقطع دفترچه راهنمای مربوط به آن مقطع را مشاهده می‌کنید که لازم است آن را دانلود و به دقت مطالعه کنید.

– رشته حقوق دانشگاه آزاد بدون کنکور، در حال حاضر در مقطع کاردانی پیوسته پذیرشی انجام نمی‌دهد.

– در مقطع کارشناسی پیوسته در رشته حقوق و یا در مقطع کاردانی ناپیوسته در رشته حقوق قضایی می‌توانید ثبت‌نام کنید.

در اکثر واحد‌های دانشگاه‌ آزاد رشته حقوق بدون کنکور نیز پذیرش می‌شود، اما برای اطمینان از وجود این رشته در واحد مورد نظر خود حتماً به دفترچه مراجعه کنید.