بهترین منابع زبان انگلیسی کنکور

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

تو ورزش کشتی یه اصطلاحی وجود داره که میگن: حریف، کشتی گیر چغر و بد بدنی هست. حکایت زبان هم همیشه برای عزیزان کنکوری دقیقا به همین شکل بوده. کنکور 88 و 89 بود که استارت این ریدینگ های غول پیکر در کنکور سراسری زده شد و از اون سال به بعد بود که کنکوری ها علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با قرابت و عربی و زیست و مابقی دوستان، باید خودشون رو برای پذیرایی سنگین از زبان هم آماده میکردن و طبیعتا این موضوع تا به الان به مزاق خیلی از شما خوش نیومده و نخواهد آمد.

این وسط یه سری از کنکوری ها به واسطه آینده بینی خوبی که از سوی والدینشون انجام شده در سال های قبل با شرکت در کلاس های آموزشگاه های خصوصی به سطح قابل توجهی در این درس رسیدن و الان فقط به درصد 100 این درس فکر میکنن. اما نکته ای که وجود داره این هست که اکثر داوطلب ها میل به داشتن رابطه دوستانه با زبان ندارن و مطئنن اگر یک گلوله در هفت تیرشون داشتن، اون گلوله رو حروم این درس میکردن. در این مقاله سعی ما بر این هست که راه کار های به درد بخوری به شما عزیزان ارائه بدیم تا بتونیم شاهد کسب بالاترین درصدها توسط شما باشیم. برای خلق چنین لحظه ای ما که خیلی مشتاق هستیم اگر تو هم حس ما رو داری حتما ادامه مقاله رو بخون.

به جرات میتونیم لقب فرار ترین مباحث درسی رو به لغات زبان بدیم. این درس به شدت فرار محسوب میشه به شکلی که حتی دبیر های خوب این درس در سطح کشور هم باید لغات زبان رو در فواصل مشخص مرور کنن تا دستشون تو پوست گردو نمونه و دچار فراموشی نشن.

توصیه من به شما این هست که همین اول کاری برای این موضوع فکری بکنی و طبق برنامه ای که برای خودت تنظیم میکنی سعی کنی که در همون ابتدای کار تمام لغاتی که در کتاب های درسی داری رو مطالعه کنی و بتونی در حافظه بلند مدت خودت ثبتشون کنی.

گرچه لغات زبان بدون تکرار از خاطر شما پاک میشن، اما این کار در به تسلط رسیدن هرچه زودتر شما تاثیر زیادی داره. در کنار مطالعه لغات، باید بتونی لغات رو در جملات انگلیسی هم به خوبی معنی کنی. اینجاست که بلد بودن همگی معانی یک لغت برای ما اهمیت زیادی پیدا میکنه.

بنابراین از یادگیری لغات زبان در جملات نمونه غافل نشید که میتونه تاثیر زیادی داشته باشه. کتاب بی نظیری که در حال حاضر برای یادگیری لغات میتونی ازش استفاده کنی، تیک 8 است. این کتاب رو انتشارات گاج منتشر میکنه. فرمولی که این کتاب برای یادگیری لغات زبان استفاد کرده، واقعا جواب میده و بهت توصیه میکنم ازش استفاده کنی. این کتاب به قدری خوب هست که باعث میشه کم کم زبان از مورد علاقه ترین درس های تو محسوب بشه و برای رسیدن به رشته مورد علاقه ات روش حساب ویژه ای باز کنی.

تست و دیگر هیچ

بعد از اینکه لغات زبان رو خیلی اصولی مطالعه کردی و برنامه ای جهت مرور های با فواصل مشخص برای اون تنظیم کردی، نوبت به تست زنی برای این مبحث میرسه. اگر روال کنکور تغییر پیدا نکنه، در آزمون امسال هم 7 تست مرتبط به لغات داری. تست زنی میتونه تاثیر زیادی در افزایش مهارت تو داشته باشه.

هرچقدر در طول هفته تست زنی بیشتری انجام بدی سرعت بیشتری در معنا کردن یک جمله انگلیسی به دست میاری. با این سبک کار کردن، بعد از مدت کوتاهی فقط یه چند ثانبه زمان نیاز داری تا یک جمله انگلیسی رو به طور صحیح معنی کنی و گزینه صحیح رو برای اون انتخاب کنی و این میتونه فوق العاده باشه.

غول مرحله آخر

آخرین تست هایی که در دفترچه عمومی ها باید به اون ها پاسخ بدی تست های مرتبط با کلوز تست و درک مطلب هست. مباحثی که اکثر کنکوری ها با اون مشکل دارن و دلیل اون ضعف داوطلب های کنکوری در خواندن متن های انگلیسی است.

اگر بخوام خیلی رک صحبت کنم باید بگم که برخلاف صحبت هایی که در حال حاضر مطرح میشه، هیچ روش خاص و یا تکنیکی برای پاسخ دادن به این متن ها وجود نداره. تنها کاری که میتونی برای رسیدن به وضعیت ایده آل برای پاسخ گویی به کلوز و ریدینگ پیدا کنی، چیزی نیست به جز تمرین و تکرار زیاد. این موضوع کاملا طبیعی هست که وضعیت تو در این مباحث بعد از زدن 100 مجموعه کلوز تست و ریدینگ با روز اول اصلا قابل مقایسه نباشه و بتونی بعد از مدتی در این زمینه پیشرفت چشم گیر داشته باشی.

حتی اگر وضعیت درسی تو برای درس زبان خیلی وخیم باشه، باز هم میتونی تغییرش بدی و استارت این تغییر باید هرچه سریع تر اتفاق بیوفته و خیلی زود برای این موضوع باید طبق یک برنامه خوب پیش بری. میتونی از همین الان با خودت قرار بزاری که در هفته به 3 مجموعه کلوز تست و ریدینگ پاسخ بدی.

بهترین منبعی هم که برای این تست ها میتونی پیدا کنی، سوالات کنکور های گذشته است و بعد از تست های کنکور میتونی سراغ متن های تالیفی با ایده های نو و خلاقانه بری. ازت میخوام این فعالیت رو صرفا برای باز کردن کار از سرت انجام ندی و واقعا سعی کنی از زمانی که برای این تست زنی ها انجام میدی، استفاده کنی. حتما بعد از پاسخ دادن، به پاسخ نامه کلوز و ریدینگ مراجعه کن و احیانا اگر در متن با کلمانی رو به رو شده بودی که معنی اون ها رو نمیدونستی، اون لغات رو مارک کن و در فواصل زمانی ای که لغات میخونی، حتما این کلمات جدید رو هم مرور کن.

خیلی واضح بهت بگم، در سال کنکور حتی اگر پشت یک وانت هم لغت انگلیسی دیدی باید اون رو حفظ کنی. همین کلمات میتونه سر جلسه کنکور، کمک زیادی در معنی کردن متن به ما بکنه.

نکته مهمی که باید بهت گوشزد کنم این هست که اطراف خودت رو با کتاب ها و دی وی دی های زیاد شلوغ نکنی و اجازه بدی که دستور العمل کار دست خودت باشه تا بتونی از زبان خوندن لذت ببری. زمانی که میخوای برای زبان یک منبع کمک آموزشی انتخاب کنی فوق العاده دقت کن تا بتونی بهترین منبعی که میتونه برای تو مفید باشه رو انتخاب کنی.

هیچ چیزه وحشتناکی در این دنیا وجود نداره، این دیدگاه ما و طرز تفکر ما هست که باعث میشه فکر کنیم فلان چیز برای ما ترسناک و یا پیام آور شادی است. دوست من زبان، عربی، تست های ریاضی و فیزیک و یا هر درس دیگه ای سخت نیست. این ما هستیم که سختش میکنیم. متاسفانه بر اساس جوی که وجود داره، به طور خودکار از همون ابتدا داوطلبین کنکور نسبت به برخی دروس گارد میگیرن و احساس میکنن که توانایی پاسخ دادن به تست های اون درس رو ندارن و خیلی از محدودیت های پوچ دیگه ای که برای خودشون ایجاد میکنن. این ها توهم هایی پوشالی بیش نیست که باید خودت رو از شر این تفکرات رها کنی و اجازه بدی به خودت که بهترین ها رو داشته باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات کنکور مشاور

آخرین مقالات کنکور مشاور

برای تماس با مشاور کلیک کنید